Téma: Ocistenie membrany menica SPH-176

Ahojte. Nemate nejaky "know-how" na ocistenie lakovanej papierovej membrany reproduktora (SPH-176). Totiz lak, ktorym je nalakovana membrana je mierne lepkavy a prach sa na to krasne chyta a ocistit sa mi to nejako nedari. Na sucho to nejde vobec, skusal som mierne navlhcenu spongiu, ale tiez to velmi neslo. Viete nieco poradit?

Dakujem.

Re: Ocistenie membrany menica SPH-176

vzal bych to acetonem az na papir. je treba hlidat okraj at se neodlepi zaves

(upravil Kocour 7. 3. 2020 17:18)

Re: Ocistenie membrany menica SPH-176

No to bude hnus po te acetonove kure.
Zkus lepici pasku. Moc na to netlac, trochu ji pred tim opatlej, at nelepi moc a neodtrhnes to i s kusem membrany. Takto jsem uz cistil lakovanej Revelator, zaves 12MU atd. Prilepit lehce, odtrhavat pomalu, zkouset po kouskach.

ruzne DIY repro

Web

Re: Ocistenie membrany menica SPH-176

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=115

(upravil therion 9. 3. 2020 14:12)

Re: Ocistenie membrany menica SPH-176

Vzpominam si jak tesla Valmez odeslala nekdy v 90kach varku basovych repraku do nemec a vratilo se to zpatky s flekatyma membranama (asi to navlhlo nevim uz presne) a Cimbala jim tenkrat poradil smichat sokrat a cernym pigmentem a ty repraky tim natrit. Tesla to tak potom aplikovala na kde co. Na parametry to melo maly vliv a dokonce to lehce srazilo nejaky peak na 2-3 kHz : ))

Re: Ocistenie membrany menica SPH-176

Nalakování tenkou vrstvou s reprákem nic moc parametrově neudělá, dělal jsem to několikrát. Zanedbatelně stoupne kmitající hmotnost a klesne citlivost, což je ale na hranici přesnosti měření a nikdo to nepozná. Změna v rezonancích na středech k lepšímu může nastat, pokud byla původně špatně přilepená prachovka, což se děje bohužel často a u Monacoru bych se tomu nedivil. U mého kusu Monacor SPH170C byla špatně přilepená prachovka.
Horní rezonance na 4-8 kHz by to snížilo na nižší frekvence v případě použití velmi výrazně tlusté vrstvy cca 1-2mm po zaschnutí. K žádnému zatlumení těchto rezonancí ale nedojde, jenom se posunou cca o 50Hz níž.
Tzn klidně to sundej acetonem, toluenem, alkoholem nebo čímkoliv máš po ruce a když to bude hnusné, tak to přetři naředěnou syntetickou barvou, štětcem. Ideálně to mít na otáčivém podstavci, třeba jak je otáčivý podnos na pizzu.

Web