Téma: Výstupní transformátor AZK201

Dobrý den,
jak byste viděli zesilovač AZK 201 s upraveným výstupákem na běžné impedance?
Použil bych stejný způsob vinutí jako originál, tj. rozdělení do vrstev, proklady by byly stejné jako origo, jen sekundáry by byly přepočteny na dané impedance, např. 4-8-16 ohmu.
Někde jsem zde četl, že je toto trafo "nahovno", jen jsem nepochopil, zdali je to kvůli výst. impedanci nebo je špatně navrženo.
Děkuji za odpovědi.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Když to správně přepočítáš a správně navineš tak ti to bude chodit.
Doporučím ti sehnat si navíjecí předpis - měl by být v servisáku, pokud tento seženeš.
Ale i tak budeš pak potřebovat papír na poznámky a foťáček na dokumentaci rozborky, abys u sborky nemusel moc špekulovat.
A asi tak víkend času a klidu k práci.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Všechno mám k dipozici, o časové náročnosti vím a podstoupím ji. Chci se jen ujistit, po přečtených příspěvcích mám pocit, že takovýto zesilovač by po pečlivém seřízení mohl být docela kvalitní. Prosím ještě o rady.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Tvůj záměr je správný, při pečlivé práci (proklady vrsteva izolace) bude výsledek výborný. Doporučuju dbát rad bobo - pečlivě zdokumentovat rozborku - čím lepší příprava, tím lehčí bude následný postup a tím lepší bude výsledek. Dal bych důraz na perfektní očistění kostry a čel cívky, připravit si kvalitní (silikon) bužírku na vývody, hlavně tam, kde prochází napříč pod závity vinutí!! A velmi pečlivě připravit - nastříhat prokladový materiál - to je to nejdůležitější! (tabulové nůžky nebo aspoň ořezávačka na fotky) - nesmí se ti vlnit, nesmí přesahovat, to všechno zabírá místo navíc a cívka bude dost plná... A rozhodně nemá smysl zkoušet znovu použít sebelíp odvinutý drát - je to ztráta času - izolace bude mít po letech a impregnaci prasklinky, takže mezizávitové zkraty na sebe nedají dlouho čekat - zejména na primárech. mimoto ten drát není už rovný a hladký, takže do vrstvy neposládáš tolik závitů, jak s novým drátem! Pečlivě (třeba malýma samolepkama, jaké používají v obchodech na cenovky) olepuj vývody a znač začátky a konce všeho - když děláš jednoduchý trafo, dá se to uhlídat - ale tady budeš mít celkem 9 cívek, tj 18 vývodů!
Samozřejmostí je dobré vystředění a upevnění cívky - není nic horšího, když se ti vejpůl vinutí cívka uvolní nebo začne trochu "šmatlat do strany" - to je pak potřeba více rukou na záchranu, jinak se ti poskládané závity rozsypou a můžeš začít znova...
Nepoužívej nějakou lacinou izolační pásku - ta drží jen krátce a jak se vinutí zahřeje, tak povolí a jen od ní zůstane vše zamatlané... chce to kvalitní - např 3M apod. - s teplotní odolností 100 - 120 st.C.
Pokud chceš, můžu ti poslat podrobný navíjecí předpis.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Takže povedlo se, výstupák přepočítán a převinut tak, jak byl prokládán původně. Krásně to hraje, mnohem lépe něž s původním+100V trafo.
Kdo bude mít zájem, mohu mu výstupák převinout. Budou taky vždy dva nachystaná, takže jak přijdou trafa stará, mohu ihned odeslat převinutá(můžete si určit impedanci jakoukoli,to budete čekat na převinití, nachystaná budou 4+8ohm). Dále se pouštím do stejných úprav výstupáků MONO 50, AZK 401, AUJ 620. Nakonec mohu vyrobit jakékoli trafo podle přání, jader mám dost.

Re: Výstupní transformátor AZK201

to sanoch
Zdravim mal by som zaujem o previnute trafo na tento zosilnovac. Mas este? Kolko to stoji? Myslim pri vymene stary za previnuty..
Diky.

(upravil sinclair 11. 3. 2013 18:20)

Re: Výstupní transformátor AZK201

Výborná snaha korunovaná jistě výborným výsledkem /AZK201 je čisté dvojčinné Ačko/, jen bych si dovolil podotknout, že u transformátorů pro MONO 50, MUSIC 70, MUSIC 130, MONO 130 i AUJ620 byl v originále na primáru použit drát s trojitou izolací, transformátory jsou bezkostrově vinuty, byly velmi pečlivě "pečeny" ve vakuové impregnační peci a před dodáním odběrateli byla u každého kusu zvlášť měřena napěťová pevnost primár-sekundár i primár-jádro /šlo o bezkostrové vinutí/ napětím 4kV/50Hz po dobu 1min. Špatně impregnovaná trafa /se vzduchovými kapsami ve vinutí/ se údajně téměř vždy prorazila a pokud se neprorazila, tak byla ve výrobě ve Vráblích vyřazena pro vysokou rozptylovou indukčnost - zesilovače s nimi zakmitávaly.
Já osobně jsem si právě s transformátory do Musicu 130, které se objevily v jednom brněnském bazaru /brněnští a nejen brněnští pamětníci si budou pamatovat bazar u vinárny San Marco/ za velmi příznivé ceny/30Kč/ pěkně rozbil hubu, při pokusu o kopii Marshallu 1959. Konec od výkonu asi 40W kmital jak šílený a nešlo to umravnit vůbec ničím, co jsem v té době znal a uměl. Až po výměně všeho, co souvisí se zpětnou vazbou padlo podezření na trafák, z jednoho používaného a dobře funkčního M130 jsem si trafo na zkoušku "vypůjčil" a ejhle, Maršál chodil jak podle not. Takže pět trafáků koupených v bazaru šmahem letělo s těžkým srdcem do popelnice, i když jsem věděl, že v těchto výstupákách jsou poměrně dobré plechy 1,6W/kg. Dolovat plechy z vakuově impregnovaného trafáku hmotou podobnou šelaku, tak na to jsem teda koule neměl...:-)

Web

Re: Výstupní transformátor AZK201

sinclair napsal:

... jen bych si dovolil podotknout, že u transformátorů pro MONO 50, MUSIC 70, MUSIC 130, MONO 130 i AUJ620 byl v originále na primáru použit drát s trojitou izolací ...

To v té době existovalo ?

Re: Výstupní transformátor AZK201

Norma na dráty, kde jsou dvojité a trojité laky - konkrétně tedy ČSN 34 7325 měla účinnost od 1.7.1976, a nahrazovala normu z roku 1963. Tu ovšem nemám, ale v nějakých příručkách z roku 1965 se psalo o zesílené lakové izolaci. V nějakých PN to mohlo existovat i dřív, jedině najít nějaký hodně starý předpis.

Web

Re: Výstupní transformátor AZK201

Ano, bohužel existovalo a jestli budeš někomu přemotávat výstupák do MONO50, kde je anodové napětí přes 650V /při 240V v síti jsem naměřil 680V/ a používáš na to drát s dvojitou izolací někde z navijárny motorů, bude se to prostřelovat i při pečlivé vakuové impregnaci.
A to už nemluvím o AUJ620, kde je na anodách přes 800V při 240V v síti.
Relativně v pohodě by měla být AZK401 /kolem 400V/ a pokud to někdo bude chtít zkusit, tak možná půjde i taková KZ50 /kolem 500V/, pokud někdo nebude trvat na historické původnosti. Já například dělám takové prasečiny, že pokud je probitý, nebo má extrémní svod "asfalťák" Tesla či Always, asfalt opatrně vyškrábu, schovám, do trubičky od starého kondu dám příslušnou nejbližší hodnotu, ale na 630 či 1000V, ucpu proužkama kartonu a znovu zaleju asfaltem. Výsledkem je původně vypadající a plně funkční kondenzátor...
O blafování u konců BZ304 /konce 50W z ústředny s roletou DU304/ jsem už psal?

Web

(upravil Kosan 3. 3. 2020 21:24)

Re: Výstupní transformátor AZK201

Pánové,
oprašuji jedno historické téma ohledně výstupáku na Mono 50. Mohl by jste mi někdo poslat navíjecí předpis upravený i pro 4 a 8ohmů výstup? Snažil jsem se to přepočítat, ale přijde mi, že jediný originální navíjecí předpis, který jsem sehnal, nějak nesedí. Je podle něj na 100V výstupu pouze ztrojených 98 závitů a na zpětné vazbě 425 tuším. Řekl bych, že to je naopak. Ale zase se mi nezdá, že by soudruzi udělali takovou chybu. Vypočítané to mám, ale raději bych to s něčím odzkoušeným porovnal. A ještě druhá otázka, zkoušel jste někdo vinout trafo bez kostřičky? Lze to provést v domácích podmínkách?

(upravil microlan 3. 3. 2020 13:33)

Re: Výstupní transformátor AZK201

Tady jsou moje "výpočty" asi na 8 ohm

http://elektrotest.cz/files/pdf/mono50tr.pdf

Mám i kostry, ale na vyšší sklad plechů

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 39#p338839

Aha, tak to je na music70

Re: Výstupní transformátor AZK201

Zítra přidám svůj výpočet. Mám ho v práci na stole. Na Music není moc co počítat. 8ohmů má. Leda přidat 4ohmy, ale kvůli tomu by to snad nikdo nepřemotával, ale dík za snahu. Kostřička by se hodila E40x35.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Já bych to řešil změřením napětí na několika zkušebně provlečených - navinutých závitech,TG sinus kolem 200Hz a při porovnání s původním výstupem...
Mám raději praxi smile.

Re: Výstupní transformátor AZK201

To bych mohl, jenže problém je v tom, že stávající trafo má přerušený primár v nejspodnější vrstvě. Kdyby bylo zdravý, tak bych to nepřemotával. Převodní trafo 50W mám. To napětí, jestli to počítám dobře by mělo být při 40W a 4ohmech 12,65V a při 8ohmech 17,89V? Nebo je to blbost?

Re: Výstupní transformátor AZK201

Nepochopil jsem vkládání obrázků do tohoto fóra, tak alespoň popíšu můj výpočet vinutí. Primár pochopitelně stejný. Sekundár by byl:
0 - 54z - 4ohm - 22z - 8ohm - 349z - 100V
Na zpětné vazbě bych viděl těch 98závitů. Výstupní vinutí by bylo ztrojeno paralelně, vinutí na zpětné vazbě zdvojeno. Průměry drátů se dávají podle stejné tabulky jako u síťových traf? Předpokládám, že ano, tak bych to přepočítal na to ztrojené vinutí. Vrstvy bych skládal jako na Music 70.
Souhlasíte někdo se mnou, nebo je to blbě?

Re: Výstupní transformátor AZK201

Jde o to, aby jsi ty dráty tam dostal. Asi bych to udělal jen na 8 Ohm, pokud se k tomu taky někdy dokopu smile

Re: Výstupní transformátor AZK201

Asi máš pravdu, 100 V asi nikdo neocení. Spíš mě zajímá, jestli je to doře spočítaný.

Re: Výstupní transformátor AZK201

Poměrově je to správně, jen teď nevím, kolik to mělo původně závitů na ten stovolt

Re: Výstupní transformátor AZK201

No to je právě co mi nesedí. Podle origo návodu je na 100 volt 3x paralelních 98 závitů, zatímco na zpětnou vazbu je 2x peralelních 425 závitů. Myslím, že ty závity by měly být opačně.