Re: Mcintosh tranzistorak

to by bolo zaujimave usetrenie miesta, tiez som premyslal nad tym ale niesom si isty ci mozu zdielat referenciu, teda referenciu asi ano ale hystereziu. Teoreticky by to nemalo nicomu vadit... smile

(upravil František 26. 2. 2020 18:07)

Re: Mcintosh tranzistorak

Hysterézia nieje v tomto prípade nič iné, len zmena Uref smile

Edit big_smile ale na druhej strane big_smile Môže nastať asi jedina blbá situácia, kedy jeden kanál bude mať ešte viac ako 60°C a druhý práve vychladne na tých 60. Vtedy by mohlo dojsť ku tomu, že sa tento komparátor rozkmitá, ale keďže bude druhý v stave zopnutého výstupního tranzistora, nebude to ničomu zrejme vadiť. Ako náhle ešte trochu povychladne, alebo preklopí aj druhý komparátor, zmení sa Uref a oba ostanú v klude tongue

(upravil Wili 26. 2. 2020 18:18)

Re: Mcintosh tranzistorak

No predpokladajme ze jeden chladic dosiahne 80°C tak len jeden komparator sa na vystupe zopne. Tym klesne ref. napatie na 60°C. Ak bude mat druhy kanal menej ako 60°C nestane sa nic, stav bude stale rovnaky a ref bude stale 60°C. Ak by malo druhe cidlo viac ako 60°C tak by sa len zopol aj druhy komparator skor ale ref. ostane stale na 60, kym neklesnu obidve cidla pod 60(vratane toho co dospelo az k 80) bude jeden z vystupov stale zopnuty (je jedno ktory). Takze malo by to fungovat presne ako chcem, ktorykolvek chladic dosiahne 80°C ako prvy tak vypne vstupy, kym ten konkretny ktory to sposobil neklesne naspat na 60°C.

este som zvazoval ci to signalizovat cervenou ledkou ale uz na to asi serem, proste bude ticho a hotovo big_smile

(upravil František 26. 2. 2020 18:39)

Re: Mcintosh tranzistorak

Preklopia sa oba...ak teda bude mať aj druhý kanál cez 60°C. Nemusí mať 80.
Lebo pri preklopení jedného sa zmení Uref pre oboch, vďaka zavedenej hysterezii.
A je jedno, či majú Uref spoločné, alebo každý zvlášť.
Akurát, ak bude spoločné, hrozí toto rozkmitanie keď Uref = Usenzor pri vychladnutí prvého z nich na 60°C.
Aspoň s klasickým OZ sa mi to stávalo, že sa bez hysterézii na hraničnom U rozkmital.

Vzhladom na to, že je to stereo zosík, je dosť pravdepodobné, že sa budú ohrievať viac menej rovnako a nebude medzi chladičmi rozdiel cez 20°C...neriešme situáciu, kedy je jeden kanál skoro oprený o krb big_smile

(upravil Wili 26. 2. 2020 19:21)

Re: Mcintosh tranzistorak

no taka situacia je uplne realna, napr. synteticke testovanie len jedneho kanalu. Ale podla mna kmitanie vzniknut nemoze, prave nato je tam ta hysterezia, kmitalo ti to preto ze si nemal hystereziu.

Pre znizene Uref, vzdy bude musiet mat ASPON jeden senzor 80°C aby sa referencia zmenila hystereziou na 60°C, to ze ten druhy co 80°C nema je predsa jedno, ked bude mat hocikolko menej od 0 po 60°C a hoci aj pri 60°C na znizenom Uref bude "chciet" znizovat Uref tiez je tiez jedno, pretoze ho uz dalej neznizi lebo je znizene druhym vystupom ktory tuto zmenu vyvolal. Zosilnovac bude vtedy uz mutnuty inym vstupom, takze az ked obidva (nie jeden z nich, musia obidva) znova klesnu pod 60°C az vtedy sa rozopnu obidva vystupy a zmeni Uref naspat na vyssiu hodnotu. A kmitat to podla mna nebude prave vdaka tomu, ze vzdy jeden zo vstupov vyvola zmenu ako prvy, nikdy to nebude naraz, a k zmene naspat dojde az OBIDVA padnu pod znizenu Uref.

teda aspon myslim big_smile uz z toho zacinam byt dopleteny big_smile nakoniec skoncim na testovacom poli ako s NE555kou rofl

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili big_smile pre jednoduchosť:
kanál 1 má 75°C
kanál 2 má - práve dosiahol 80°C
čo sa stane? big_smile preklopí sa komparátor pre kanál 2 do stavu log. 0.
Tým že sú výstupy pre oba komparátory spojené, obom zareaguje hysterézia a zmení sa im obom Uref na 0,6V.
Keďže Usen komparátora pre kanál 1 má 0,75V (lebo senzor má 75°C) preklopí sa aj on do stavu log. 0. CMUK smile
Ak budú vychladať rovnomerne, senzor pre komparátor 1 ako prvý vychladne na 60°C a teda Uref = Usen.
Komparátor preklopí do stavu log. 1. ale v reály sa na výstupe nič nestane, lebo komparátor 2 je v stave log. 0.
To znamená, že ani zavedenou hysteréziou sa nezmení Uref a teda naďalej platí Uref = Usen.
Komparátor zase preklopí a tak dokola vlastne sa rozkmitá, lebo hysterézia je vyradená, log nulou komparátora 2.
To pokračuje, kým nepoklesne teplota pod 60°C a rozdiel Uref vs Usen bude dostatočný, aby ho to udržalo v preklopenom stave.
Samozrejme signálové relé ostávajú vypnuté a toto nijak nepostrehnú.
A potom keď aj druhý kanál povychladne na 60°C, preklopí aj on do log 1, zavedenou hysteréziou stúpne Uref a koncák začne hrať smile

Neviem, možno LM393 je nejak ošetrený aby neblbol pri Uref = Usen.
Vo všeobecnosti, sa ale používa hystrézia, aby sa tomuto stavu zabránilo.

(upravil Wili 26. 2. 2020 20:07)

Re: Mcintosh tranzistorak

aha uz chapem, ano mas pravdu, asi tam na chvilku dojde k oscilacii z dovodu sumu, inak krasne je to vysvetlene tu:

http://www.ti.com/lit/ug/tidu020a/tidu020a.pdf

je ale pravda ako aj spominas ze rele to nepostrehne kvoli udrzanemu stavu, takze to bude zrejme jedno a len lokalny bordel v ramci komparatora. Este mi napada ze k malickej hystereznej zmene mozno predsa len dojde aj v tom oscilacnom medzistave, takze oscilacia, ak bude, bude velmi kratka, vdaka zmene ubytku na vystupe LM393 (1 zopnuty vs 2 zopnute) mozno sa zmeni ubytok na tranzistore o par desiatok mV big_smile co by mozno postacilo na pokrytie hysterezie uV sumu.

Re: Mcintosh tranzistorak

S tým šumom, je to ako ty vravíš, ale v reály mi to vtedy vždy kmitalo. Dokonca aj so zavedenou hysteréziou, keď bola slabá.
Prvý krát som sa s tým potrápil, ako začiatočník bez skúsenosti a internetu, okolo roku 1996-7 v AR vyšiel lab. zdroj, ktorý prepínal sekundáre trafa pri 15V. Musel som znížiť odpor v hyster. na polovicu, aby "netrúbilo" relé pri hraničnom U big_smile

(upravil Wili 29. 2. 2020 19:11)

Re: Mcintosh tranzistorak

.

(upravil mechanik 29. 2. 2020 19:12)

Re: Mcintosh tranzistorak

Ja mám modrý 16A FINDER a viac som neriešil smile

EDIT: pozde si zmazal big_smile

Re: Mcintosh tranzistorak

nj... ale mechanik aj tak dik smile

(upravil Wili 1. 3. 2020 13:23)

Re: Mcintosh tranzistorak

Co si myslite o malickej rozliatej zemi "kvazi tienenie" v oblasti vstupneho signalu a spatnovazobnych obvodov zosilnovaca? nikdy som to tak nepouzil ale teraz mi pri kresleni napadlo ze by to mozno nemusel byt zly napad. Je to blud?

https://i.postimg.cc/kB5KxD0V/DPS-2.jpg

(upravil Wili 3. 3. 2020 0:32)

Re: Mcintosh tranzistorak

vratim sa spat k otazke... nie ze by som nechcel pouzit poistky v zosilnovaci, len ma to proste zaujima.

Wili napsal:

Pozeral som servisne manualy nie len MC ale aj mnohych inych vyrobcov spotrebnej elektroniky a u mnohych zosilnovacov nepouzivaju na sekundarnej strane pojistky. Preco?

mechanik napsal:

Hladáš inšpiráciu na zlom mieste. Pozri audionet a soulution. Tam sa dá čerpať know how keď z tých fotiek dosiek niečo poznáš....

Pozeral som aj audionet, solution, accuphase, onkyo, ... nikde nemaju medzi bateriou elytov a koncovymi tranzistormi poistky, vacsinou je tam cim hrubsi prepoj, dokonca onkyo ma v jendom zosilnovaci medenu pasovinu priamo z elytu ku koncakom. Jedine miesto kde som videl poistku bolo medzi diodovym mostikom a elytmi a aj to skor u lacnej spotrebnej elektroniky, nie u hi-endu.

Ako to teda je? alebo je to tym vyrobcom jedno a uz ked to streli, tak tam vyhori polovica vnutra a hotovo?

(upravil mechanik 3. 3. 2020 1:17)

Re: Mcintosh tranzistorak

Ja som myslel inšpiráciu v obvodoch a koncepcií... Či tam majú ale nemajú pojistu som si fakt nevšímal pretože o nič nejde. Daj si tam drot a skús vypočuť. V nejakom Onkyu bude priemerne riešených pravdepodobne tolko vecí že riešiť nejaku pojistku je fakt mimo. Ako ked chceš minimálne odpory tak z toho vyhoď to trafo na výstupe big_smile Na odpore medzi reprobednou a koncovými tranzistormi bude záležať najviac.

Čisto teoreticky bez pojistky by to malo byť tvrdšie na basoch. Počúvaj teda či tomu s pojistkou nezmäknú basy. Tvrdosť zdroja sa vždy prejavuje len takto... Každopadne ja som nič nepočul ani s poddimnezovanou pojistkou. Ako som ti už písal skôr.

Poriadny koncák s poriadnym výkonom má skôr príliš tvrdé basy takže aj ak by tam nejake zhoršenie bolo. Mne by to pravdepodobne nevadilo. Ale ak je koncák nejaky šunt s mäkkým EI trafom tak to nezachrániš ani pásovinou a tým že vynecháš pojistku. Ouu, pardon, ty tam máš tušim EI big_smile Tak ale aspoň máš nižšiu kapacitu medzi sekundárom a primárom... Ale to čisto teoreticky má vplyv len na stredy a výšky.

Ak to teda chceš hrotiť s odpormi mal si postaviť niečo bez trafa na výstupe a EI trafa na sieť...

Pozerám na dosku. Tebe sa podarilo zohnať originály 2SB649/ 2SD669? To je celkom problém...

Re: Mcintosh tranzistorak

mne neide o seriovy odpor poistky alebo jej vplyv na zvuk, niesom netopier to by som nepocul, mam tam za poistkou este low-esr kondenzatory priamo pri kolektore kazdeho koncaku takze to dokompenzuju. Je mi to jedno hlavne ze v praxi sa vacsinu casu sa aj tak pocuva tak na 1-10% vykonu, skor ma to zaujimalo z hladiska bezpecnosti, napachanych skod a z dovodu ci vyrobcovia nepouzivaju nejake ine ochranne obvody ktore nepoznam...

(upravil mechanik 3. 3. 2020 1:26)

Re: Mcintosh tranzistorak

No je dosť možné že zložité strojovne ako audionet a soulution to majú riešené nejako inak inde. Tažko povedať sú zložité. Pri tom zvyšku si myslím že to vyhorí big_smile

Inak bolo by zaujímavé dať na tú dosku ešte klasicky 1000uF pred koncové tranzistory hneď za vodiče prívodu napájania. Na spektre a THD je toho poznať hromada... Lepšie myslieť na všetko než potom lutovať big_smile Minimálne až to budeš premeriavať ich tam doplň. Som zvedavý ako sa to prejaví...

Re: Mcintosh tranzistorak

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 28#p354128
smile

Re: Mcintosh tranzistorak

dnes som skusal merat vystupne autotrafa len samostatne bez zosilnovaca, len jednu z polovic a len cez generator. Chcel som zistit vplyv vykonovej casti vinutia a jeho indukcie na rychlost. Trafo bez zataze na vystupe robilo dost velku spicku na nabeznej hrane obdlnizka, cim viac som vystup zatazoval tym viac sa to kompenzovalo. Takze vo finalnom zosilnovaci asi budu velmi dolezite vykonove blokovacie diody na vystupe koncovych stupnov a tiez boucheroty. Tiez pri realnom vysokom vykone a nizkej impedancii to bude mozno uplne ine. Mozno zalezi na schopnostiach zdroja signalu a tiez na tom ci a ako sa frekvencna charakteristika vo finale ovplyvni spatnou vazbou. V ramci moznosi generatora som trafo zatazil s 240R odporom. Trafo je mega rychle, teda aspon pri takto slabuckom signale... prenosova charakteristika bola do velmi vysokych hodnot MHz dost bezproblemov. Takto napr. vyzeral 100k obdlznik:

https://i.postimg.cc/YhbSXJxf/trafo.jpg

Potom som sa hral so simulaciami zosilnovaca a zistil som zvlastnu vec, pri vysokych frekvenciach mi zacal tiect koncovymi stupnami velmi vysoky prud. Najprv som si myslel ci sa nejedna o nejaky priecny prud ale prislo mi to nepravdepodobne, lebo sa to dialo uz pri relativne nizkej frekvencii okolo 20k a osadenie tam je dost rychle. Nakoniec som zistil ze to robi zrejme nerovnaka faza koncovych stupnov, staci ze jedna polovica mostiku je len o kusocek inak ako druha a hned cez trafo zacinal tiect "skratovaci" prud.

Zistil som ze tuto mikroskopicku fazovu "rozdielnost" sposoboval invertor s OZ v simulacii, ak som namiesto invertoru osadil normalne druhy generator fazovo presne otoceny tak to slo krasne bez problemov, no s realnym invertorom cez OZ uz zrejme vznikali nezrovnalosti vo faze vo vysokych frekvenciach, teda aspon myslim ze to bolo tym. Som zvedavy ci v reale to bude rovnako alebo inak alebo co to spravi...

Re: Mcintosh tranzistorak

Posledny mesiac som kreslil mechaniku a vybavoval plechy... uz mam hotove krabicky na trafa, len su u rodicov na slovensku. Tam je klampiarstvo co mi robi krabicky a zaroven som sa chystal, ze na jar navstivim rodicov, a ze si u nich pri dome na dvore krabicky obrusim, otmelim, nalakujem atd... len to nevyzera velmi ruzovo s cestovanim tak sa uvidi mad snad to bude este tento rok roll

https://i.postimg.cc/Fdpv3ryq/20200310-094336.jpg

a tiez nedelna idilka - vrtanie slepych zavitov do chladicov smile chladice su z elingu z gamaaluminia profil K190.

https://i.postimg.cc/w3PXLFK7/IMG-2589.jpg

Ak sa odvazim a omotam sa cely izolepu do nejakeho protichemickeho obleku tak pojdem cez tyzden na postu po DPSky a mozem zacat osadzat a skusat ci jednotlive dosky budu fungovat ako by mali. V aprili by malo byt hotove chassis a plechy okolo...

Re: Mcintosh tranzistorak

Ako prisli DPSky a presli deratizaciou, tak som vcera konecne mohol osadzat... zacal som s doskami ovladania aby som overil funkcnost vsetkej "logiky" ovladania a ci vsetko funguje ako ma. Az na jednu nestastnu prihodu a to pouzitia jazyckovych rele s integrovanou ochrannou diodou a prepolovanym plusom a minusom bolo vsetko ok smile blba kniznica a mal som to naopak, ale opravenie malickym dratikom vsetko vyriesilo... vsetky dosky maju zo spodu v blizkosti IO smd keramiky pre lepsiu stabilitu a filtraciu priamo na pinoch.

Doska softstartu, ovladania a pomocnych napati. V kratkosti co to robi... symetricke trafko a symetricke napatie 2x25V z toho stabilizovane 2x15V pre vsetky OZ, maju maly odver takze su trvalo napajane. Zo symetrie este osobitne usmernena samostatna vetva nesym 25V pre napajanie vsetkych relatok. Jednoduchy casovac s NE555 pre softstart a tepelna ochrana s LM393.

https://i.ibb.co/sbSpzN4/IMG-2606.jpg

Doska pre VU metre, otestovana a funguje presne ako som ocakaval. IDC kablom sa prepoji na ovladaciu dosku. Po bokoch ako su PSH molexy sa napoja otocne prepinace na power (off, remote, on) a meter (lights off, dB, hold) + extra pin s napajanim na podsvietenie gombikov. Nad tym su psh molexy pre VU metre + podsvietenie. Elektronika pohybuje rucickami pekne pomaly, s jemne oneskorenym dobehom, tiez funkcia hold funguje pekne. Velmi sa mi paci ze po zapnuti VU metre spravia krasnu "inicializaciu" kedy pekne pomaly nabehnu na max a pomaly dojdu naspat na nulu, velmi efektny vizualny zazitok big_smile velmi premakana elektronika pre analogove VU, skoda ze som na to prisiel az teraz... kedze bude doska prisrubovana o predny panel dal som tu aj slabucku cervenu ledku pre signalizovanie standby, kt. svieti ked je hlavne napajacie rele vypnute, len ju nevidno lebo je z druhej strany.

https://i.ibb.co/kySp15r/IMG-2603.jpg

Dalej sa na ovladaciu dosku pripaja aj doska vstupov, vyuziva symetricke napajanie pre OZ odfiltrovane od zbytku RC clenom a filtrovane extra priamo pri OZ, je tu este privedene samostatne napajanie pre jazyckove rele, z ktoreho je aj odvedene znizene napatie jednoduchou zenerkou +12V pre remote out. Remote in je len jednoduchy optoclen s odporom kt. po zapnuti len posle cez odpor kladny signal do softstartu ze sa ma zapnut hlavne napajanie:

https://i.ibb.co/dkK8qht/IMG-2602.jpg

Tu je doska "zdroja" viac menej drziaka pre poistky a elyty. Doska ma med aj zhora aj zdola a z dolnej strany je bez masky a pocinovana hrubou vrstvou cinu. To vyfrezovane Tcko je fail, nie zamer big_smile nejaka cinanka zle pochopila jednu exportovanu vrstvu a namiesto potlace spravili frezovanie, co ale ani nevadi aspon to vyzera viac profi tongue

https://i.ibb.co/kMWYbxw/IMG-2604.jpg

Este stale pokracujem osadzanim dosky zosilnovacov. Zatial len jednu, pre overenie spravania, funkcnosti a stability co to robi. Tak este uvidim ako to dopadne...

https://i.ibb.co/7JBLNPB/IMG-2599.jpg