Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Smetiště » Má cenu to řešit?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 25]

Téma: Má cenu to řešit?

Jak je u mě zvykem,opět něco řeším.V kostce:Bratr si pořídil fotovoltaiku.Firma přijela,napasovala přívod z elektrárny do podružného rozvaděče a odjela.Bratr při snaze si nechat elektrárnu připojit zjistil,že v elektroměrovém rozvaděči už nesmí být "Fíčko".Požádal mě o jeho přeinstalování do podružného rozvaděče.To jsem v sobotu provedl,ale fičko vypadávalo.Vzhledem k tomu,že zapojení elektrárny je "v cestě" mezi elektroměrovým a podružným rozvaděčem,nezbylo mi nic jiného než elektrárnu odpojit.Vše fungovalo.V úterý přišlo na mail načmárané schéma s vyznačením zapojení nuláku.Provedeno,systém jsem nahodil a odešel.Za hodinu telefon že blackout.Opět přemostění elektrárny.Dnes mi bylo technikem z fotovoltaiky vysvětleno že elektrárna si hlídá pořadí fází.Fáze přehozeny,systém naběhl,odešel jsem.Za hodinu telefon,že elektřina opět nejde.Takže tanečky u elektrárny,jističe,systém opět naběhl.Nicméně kontrola drátů a našel jsem vypadenou nulu na přívodu z elektroměrového rozvaděče...
Ponechme stranou,proč to naběhlo bez nuly a kdo za to může.Podstatné je že po tomto "provizoriu" Zůstala nefunkční lednička,varná deska,dvě mikrovlnky a set top box.Ten jediný jsem rozdělal a našel spálenou pojistku a vystřelený kondík.Po překlemování pojistky a výměně kondíku jsem to zapojil a u tchána vyhodil celý barák...
Otázka na konci celého toho elaborátu:Má cenu se pokoušet opravovat ostatní nefunkční spotřebiče?

Re: Má cenu to řešit?

Co máte za problémy ?
Topím fotovoltaikou do bojleru a žádný Fíčko tam nemám smile

Re: Má cenu to řešit?

Je to fičko co jistí celej barák.Kdyý se dělal barák,pozval jsem elektrikáře a ten to fíčko nacpal do hodin.Teď to chce brácha přihlásit a EON na to že u hodin může být jen hlavní jistič.Pokud by s tím nechtěl nic dělat,neřešili by to.Má fotovoltaiku i s baterkama a že přebytky půjdou do sítě.A na to potřebuje do hodin dát HDO a jiný hodiny.
Každopádně milá elektrárna poslala po nule nejspíš nějaký impuls a spínané zdroje několika spotřebičů to nevydýchaly...

Re: Má cenu to řešit?

Obvykle nemá. V ledničce pravděpodobně odešel kompresor a indukce - to jsou v podstatě  dva spínaný zdroje. Možná by se mohlo podařit rozdejchat mikrovlnku...

Re: Má cenu to řešit?

Nejsou tam náhodou za tím "fíčkem" (směrem od elektrárny) ochrany proti přepětí? Mám dojem, že každý trochu novější dům by je měl mít ?
Občas to prý pak padá (aspoň si to tak nějak matně pamatuji pro ochrany třídy 1-2) ...

Re: Má cenu to řešit?

FVE dělá nějaký výstup proti nulovému vodiči ? To je snad jen mezifázově, nebo ne ? Pokud upadla nula tak to šlo všechno kukat ve stylu silnější pes š..á ,to bývají neštěstí v celém baráku sad Já bych se s tím asi nesral, bude to prácička sad

Re: Má cenu to řešit?

Klasicky problem..
Na misto FV elektrarny, mohlo byt levnejsi, zbastlit EC na zemni plyn, nebo PB.. Ne delam si legraci.
FV elektrarna a domaci spotrebice vs Ficko..

Klasicky problem v baraku, modelovy priklad..
Zadna FV, jen ficko, prepetova ochrana a pak rada jisticu. Pripojenim satelitu, nebo setopboxu vypadne cely barak.
Staci otocit vidlici v zasuvce a chranic nevypadava, ale jen do doby, nez zacne prset. Pak je nutno prohodit vildici v zasuvce a az kdyz uschne po desti, zase to vypadne, tak je nutno prohodit vidlici..
Takove mokro-suche radovanky a blackouty.
To same se delo u satelitu v jinem baraku.
Jinde zase vypadaval chranic po instalaci tepelneho cerpadla.

A tak dale, bych mohl pokracovat, pro nekoho ducharina, pro nekoho klasicka elektrika.
Pro moderniho elektrikare vrasky na cele, pro elektronika-ezoterika, vlastniciho merici pristroj, nebo schopneho si pujcit pristroj na mereni site, impedance sitovych vlastnosti, schopneho merit impedanci na rozvodech, zemni odpor, impedanci zemnice, impedanci a rozdil imedance-admitance treba na opleteni kabelu, mezi venkovni antenou a prijimacem SAT, DVBT..
Impedanci konsoli FV panelu  a impedanci gridtailoveho menice FV elektrarny, je to reseni kde neni zadna neznama.
Ale elektrikaru esoteriku, je velmi malo, mene nez je pristroju k dispozici na mereni modernich rozvodu.

Jinak na velkou diru, hruba zaplata.
Po kolaudaci, prehodit v rozvadeci celou soustavu z TNS na "lepsi"* TNC, vyradit chranic-e, mimo koupelnu, kdyz je nekdo predposrany.
Pro napajeni TV, DVBT, SAT, radia a jineho, co ma moznost pripojeni potencialu vzdalene dalsi uzemene soustavy, pripojit pres oddeloavci transformator.
Zni to mozna hloupe, ale kdyz tuto soustavu, jakesi "DIS"-ky /Domaci isolovane soustavy, jako equivalent ZIS, zdravotnicke isolovane soustavy/  dokazeme aplikovat rozumne, trafo nemusi mit zbytecne velky vykon a ani stratovy prikon. Staci si udelat jednu spinaci zasuvku a st.by rezim nas ani nemusi trapit. Trafo ale musi mit opravdu dobry isolacni odpor, vykon pro domaci mazliky, staci kolem 200VA, nevic zere stejne velka TV. Pak nas nemusi trapit rozdil potencialu mezi antenou a prijimacem.
Isolacni VF oddelovaci zazraky, pro SAt anteny a TV a R anteny, je daleko drazssi a daleko narocnejsi reseni, ktere obvykle po zakerne bource, budeme opravovat, nebo kupovat nove.
To stejne, plati i pro oddelni galvanicke, sitoveho napajeni distribucnich zesilovacu R a TV a jine haveti v domacich rozvodech.

Co se tyce gridtailoveho pripojeni FV, je proudovy chranic, ktery vypadava, uplne v pravu.  Problem je, ze pri navrhu a re-konstrukci pripojeni FV do site, tam proudovy chranic nema co delat. Menic se pripojuje az v miste, pred proudovym chranicem, nebo chranici, pres jistic, nebo pojistku.
Je nutno a je to opravdu dulezite, prekopat, pokud chceme, aby sme meli plnohodnotnou TNS soustavu, na vice chranicu proudovych jednotlive sekce a okruhy. Kuprikladu na RD, by melo byt minimalne pro klid a pohodu, rozdeleno na vice proudovych chranicu, asi nasledovne.
Koupelna zvlast. Svetelne okruhy zvlast, kazde patro. Venkovni zasuvky a venkovni osvetleni take zvlast. Zasuvky "pracovni" zvlast kazda etaz, kuchyne zasuvky zvlast, pevne isntalovane spotrebice tepelne, take zvlast chranic.
Jeden proudovy chranic na cely barak, je vyborna volba, ponevac pri kazde poruse, mame dokonaly blackout, takze se pak uplatni vsechny preperske potreby, jako svicky, petrolejky, baterky, radia na baterie a jine srandy.

Ale vid nize, neni nutno to delat, jako u debilu, ze rozvadec, bude vypadat, jako pro vyrobni halu, nebo verejnou budovu, daleko jednodussi, je ten chranic vyradit a pokud se to udela rozumne, bude to tak spolehlive lepsi, jako by se na prvni pohled zdalo.
Ale je nutno merit a take premyslet.




* Lepsi TNC, znamena, ze ze soustavy TNS, budeme mit predci jenom zesileny PEN, ponevac do vsech zasuvek a spotrebicu, povede od rozdelovaci a v tomto pripade sdruzovaci PEN listy zvlaste vodic PE a zvlaste vodic N.
nebude to sice zadna TNC-S, ale celkem rozumne, mozna i vymazlena soustava TNC.
Az pokud nam na to revizak neprijde.

Toto nema slouzit jako navod, na vrazdu el. proudem.

Re: Má cenu to řešit?

To Wimshurst: nenaváděj na nebezpečný řešení, jde to i s Fi a spolehlivě...
Chrániče už dnes musí být prakticky na všechno, a hlavně, ne jenom jeden na celej barák. Dokonce na každej světelnej okruh musí být chránič samostatněj (okruh neznamená jednu místnost, ale třeba patro RD, tj to co je na jeden jistič, tak taky přes jeden chránič) Ezoterika ve vypadávání fi žádná není, jenom unikající proudy. A nejčastěj přes odrušovací členy spínanejch zdrojů, případně přes varistory. Přerušenej N vodič je klasickej průser, kterej takhle dopadne, 3f soustava si "posune" nepřipojenou nulou k té fázi, na které je nejsilnější zapojenej spotřebič, nejčastěj boiler, trouba, konvice... a pak mezi dalšími dvěmi fázemi a N je vždycky 400V místo 230V. Pokud je Fi u elektroměru, pak je nesmysl dávat přep. ochranu za fi - to už potom vypadává pořád, díky tomu, že přepěťovka co flek svede nějakej impuls do země.

(upravil wimshurst 27. 2. 2020 22:55)

Re: Má cenu to řešit?

Karle ano i ne.
Pokud je v instalaci problem, tedy na rozdelovacim rozvadeci, kde je rozdelena soustava TNC na TNS, zejmena v impedanci zemnice v miste rozdeleni.
Dalsi problem je, obvykle pak rozdilny potencial dalsich pripojenych soustav, ktere maji vlastni, ale nepospojovane zemneni. Ale i pospojovane zemeni, pokud ma prilis vysokou impedanci pospojovani, je take problem.

Ja vim, ze to vypada znacne blbe, ale v pripade FV zdroje z grid tail menicem, dochazi ku propojovani soustavy, tedy treba do existujici TNS, se jevi soustava FV panelu a menice z grid tailem, jako soustava TT-IT, kde na misto spotrebice, je zdroj.
A tam nastava problem, ktery se tezko resi, ponevac ta soustava FV a menice, ma v celku neznamy potencial jak stejnosmerny, tak striadvy, vuci "nekam" uzemene soustave nosne konstrukce FV panelu a neznamy oddeloavci potencial, MPPT menice a stridace, pracujicim v zavesu na sitovem napeti.

Kuprikladu tedy i bez FV, obycejna soustava TNS, ktera nema zadny problem, se pripojenim TV z externi antenou, pripadne jeste lepe externi antenou, ktera vyzaduje aktivni napajeni, nebo satelitniho prijimace, kde je externi antena a jeji LNB, zcela jiste napajeno, pro funkcnost, stane z tohoto zajimava past.
A to jak v pripade dobre provedeneho uzemneni stozarku anteny, nebo vylozniku, nebo i neuzemenim stozaru anteny, nebo vylozniku.

A na tomto si dnes castokrat lamou hlavy elektrikari, kteri delaji "vse dobre".

Tedy pokud Anti, vi co dela, ale nema zmereno, tak pouze hleda propojovanim dratu v rozvadecich, tu samou nirvanu, jako hledaji laici, nirvanu pripojeni TV prijimace, sat prijimace a treba zahradniho cerpadla v jezirku na prodluzovacce z ikea "kopla" otocenim vidlice v zasuvce, aby nevypadaval proudovy chranic.

p.s.
Ja osobne chranice pouzivam dlouha leta, vyucilo me take pripojovani konstrukce anten pro vysilani, kdy konstrukce cele soustavy od anteny, stozaru, bleskopojistek, antennich prepinacu, se deji ruzne zazraky, dik rozlehle soustave protivah, nebo zemeni a propojovani, nekdy zcela nelogickemu.
http://www.odbornecasopisy.cz/elektro/c … n-s--15044

Re: Má cenu to řešit?

Jen pro upřesnění,na ledničku se přišlo den před tou upadenou nulou,varná deska mohla taky umřít dřív.Evidentně ta upadená nula má na svědomí hlavně set top box a asi i mikrovlnky.Ale to je jedno.Včera jsem jednu rozdělala a bez viditelného problému...

Re: Má cenu to řešit?

Obvykle kazda vec, ma nejake jisteni a je nutno se podivat poradne.
MW trouba, ma obvykle pojistku aspon na VN casti.
Ta pri prepeti odejde rada. Je to ale specialni VN dlouha pojistka.
https://www.ame.cz/Elektronika/Dily-pro … 10699.aspx
Setopbox, TV, satelit.. mavaji obvykle nejaky zdroj, dnes obv. spinany, nekdy maji malinke trafo. nebo pomocny spinany zdroj pro st.by rezim.
Ve spinanem zdroji vzdy je nejaka pojistka a kdyz je to kvalitni zdroj, tak nekde za filtrem, byva prepetova ochrana.
Jinak i sporak, varna deska, ma vstupni prepetove ochrany. pred nimi byvaji obvykle pojistky.
Chladnicka obvykle mava dnes jiz predrazeny filtracni celn, pro sitove odruseni a tam byva zcela neobvykle i prepetova ochrana, nebo nekdy dokonce i pojistka.

Ma to cenu resit, pokud nejsi lama, v pohode se to da opravit. Pomalu, postupne.
Podminka je, ze za cas, ktery tomu venujes, neyvdelas vic penez, jako by stali poskozene spotrebice.

Re: Má cenu to řešit?

Mikrovlnky jsme odepsali,jedna má deset, druhá dvacet let. Začínají na tisícovce, koupí se nové. Zbytek se nahlásila pojistná událost na pojištění domacnosti,v případě zamítnutí je lednička ještě v záruce tak se to zkusí reklamovat. Teprve pak do toho pustím ruky...
Mikrovlnka měla velkou pojistku v pořádku, měla Stand by trafo. Možná je jištěné ale neřešil jsem to. Nenaběhne nic,ani žárovka dvířek. Set top box jsem rozhodil,tam byl bouchnutý kond ve zdroji na 400v a pojistka. Po výměně a zapojení do zásuvky jsem vyhodil celý barák u tchána smile.
Varná deska je klasika z dotykovým ovládáním,pokud je zdroj jištěný tak to snad půjde rozchodit. Lednička je displejem  ovládaná, nesvítí.
Zřejmě záleží na provedení zdroje, ostatní elektronika a bílá technika přežila včetně pračky uprostřed pracího cyklu.

(upravil zuki 28. 2. 2020 12:23)

Re: Má cenu to řešit?

wimshurst napsal:

Obvykle kazda vec, ma nejake jisteni a je nutno se podivat poradne.
...
Chladnicka obvykle mava dnes jiz predrazeny filtracni celn, pro sitove odruseni a tam byva zcela neobvykle i prepetova ochrana,
nebo nekdy dokonce i pojistka.

Ke starší ledničce jsem musel dát varistor, neb mi (než jsem na to přišel) pěkně postupně odstřelovala "úsporné žárovky" (výbojky).
Způsobovalo to vypnutí kompresoru v ledničce...  Takže mě ta přepěťovka v ledničce moc nepřekvapuje...

Anténu na stožáru (její zesilovač) napájím z klasického trafíčka + zdroj. Aktivní rozbočovač pro anténí rozvod  napájím také z (jiného) trafíčka...
a tudíž žádný problém s tím nemám (i když prší)...
Mám na stožáru i 5GHz WiFi na internet... To má samozřejmě také svůj zdroj...

Taky jsem měl venku bazén s pískovou filtrací, ale venkovní zásuvka má vlastní chránič... (mám dojem, že asi nikdy nevypadnul...).
Ale už se mi teď o bazén nechce starat...

Největší "binec" mi přicházel po telefonní lince. 

Jednou po úderu blesku vyhořela část telefonní ústředny a v délce asi 3km asi všechny internetové modemy. Já byl na konci těch 3km od ústředny... Tak jsem pořídil svoji přepěťovku (u mě doma) na jejich vedení... nakonec jsem telef. linku (asi před 12 rokama) úplně zrušil a pořídil 5GHz WiFi. Až na občasné problémy (tak 1x ročně 1-3dny) když to někdo zarušil nebo s tím měli nějaký jejich vlastní problém, tak to funguje s rychlostí 20M/10M.

Bohužel s rozmachem "širokých" kanálů už na lokální 2,5GHz WiFi (místní wifi doma) stačí dva lidé v těsném okolí, aby začalo být "trochu těsno" na zbývajících několika kanálech... nedovedu si to moc představit jak to funguje v "paneláku"... sad Teda trochu ano - stěhují lokální wifi na 5GHz a ty dálkové se budou muset stěhovat zase výš. Atd. atd. ...
Takže v novém baráku tahám teď kabelem min dvě internetové zásuvky na jednu místnost (+2 jsou k předpokládanému umístění TV)...
Připojení baráku je přes optiku.

Re: Má cenu to řešit?

Tak jsem o víkendu rozhodil jednu mikrovlnku a varnou desku.V mikrovlnce to vypadá primár stand by trafa,nejspíš nějaké jištění.Ve varné desce jsem našel proraženou schotky diodu ve zdroji.Bratr nakonec naznal,že lepší bude koupit nové.Jediné co se bude řešit přes pojistku domácnosti nebo záruku je lednička...

Re: Má cenu to řešit?

Upadlá nula v třífázové instalaci znamená nedobrovolnou modernizaci bytové elektroniky. V některé etapě se vám tam vyskytl "elektrikář" místo elektrikáře.
Asi není špatná investice těch cca 2k do hlídacího relé a stykače. https://www.elkoep.cz/hlidaci-napetova-rele
Naproti tomu asi není úplně dobrý nápad, probírat úmysl zkusit to jako pojistnou událost, na veřejným fóru...

(upravil stiglitz 4. 3. 2020 12:28)

Re: Má cenu to řešit?

Když jsme kupovali byt, měli jsme tu elektrikáře, který nás přesvědčoval o nutnosti nákupu nové elektroniky a spotřebičů, protože pořád vypadával chránič. Ještě zmíním, že dělal elektiku v celým bytě, peníze dostal hned, a v plné výši. Dával to všechno do mědi, byla tu hlína. Před stěhováním jsem uklízel celý byt, měl jsem tu starý vysavač, některé zásuvky bez problému, a pak jsem ho zapnul v ložnici a - vypadl chránič. Potom u sebe v zašívárně, totéž. Nic. Zavolal jsem mu, on přijel, bylo vidět, že je nasranej, a něco tu dělal, a ono stejně nic. "Musíte si koupit nový spotřebiče, to dělá ten vysavač, z mý strany je všechno v pořádku!" Tak dobrý. Strhávám igelitový obal ze zcela nové lednice: Zapínám a prd - chránič venku. Ptám se ho jedovatě, jak nový by ty spotřebiče měly být. Byl ještě nasranější, že nemá čas, že musí se psem na veterinu, že pes tohle, a tamto, že asi něco musel sežrat. No, ale po asi třičtvrtěhodině mi s pusou od ucha k uchu sdělil, že už našel závadu, v obýváku v jedné ze zásuvek. Zapnuli jsme lednici, i vysavač, všechno fungovalo normálně. Za pár dní jsme se nastěhovali, všechno v pořádku. Zapojil jsem televizi. Vypadnul chránič. Po všemožných pokusech jsem vytáhnul koaxiál od účastnické antény, a televize naběhla. Zapojím anténu, prsk - chránič venku. Volám elektrikáři. Ten mi do telefonu řekl, že už toho má dost, že naše spotřebiče jsou starý křápy, a že mi rozbije hubu. Zastavil jsem se u souseda, shodou okolností taky elektrikáře, který ovšem v době, kdy se tu dělala nová elektrika, neměl čas, ten přišel, závadu měl za chvíli nalezenou, zeptal se, co jsme tu měli za šmudlu, že byla v rozvaděči prohozená zem s nulou..!

Re: Má cenu to řešit?

Rozbil by som tomu šmudlovi hubu big_smile

Re: Má cenu to řešit?

Stiglitz: (citace)
...Zastavil jsem se u souseda, shodou okolností taky elektrikáře, který ovšem v době, kdy se tu dělala nová elektrika, neměl čas, ten přišel, závadu měl za chvíli nalezenou, zeptal se, co jsme tu měli za šmudlu, že byla v rozvaděči prohozená zem s nulou..!
----------
No, to je drsný... Ještě, že si elektriku můžu udělat sám (mám 8-čku/50)... Na starém baráku jsem všechno dělal sám...  Ale žena mi furt nadává, ať se šetřím a nechám to na novém někomu udělat (ale jak vidím, tak asi ne).  Zrovna tak s vodou, odpady, topením...

Re: Má cenu to řešit?

Zrovna řeším rozpadlej anhydrid na podlaze. Prakticky jediná věc, kterou při rekonstrukci kousku domu dělala firma. Já to teda mám tak daleko, že dělám i zednickou včetně obkladů a dlažeb, tesaře, pokrývače, montáž oken i sádrokartony sám - teda s někým, kdo mi pomůže, přijde mi to lepší, než zaplatit firmu, která to sprasí, raděj si to sprasím sám, a předse jenom jsou jiný částky, který zaplatím helfrovi než zedníkovi... Na druhou stranu nutně nemusím tahat pytle s maltou a sádrokartony po schodech a sekat drážky na vodu, elektriku, odpady sám. Tak bych to zkusil podat manželce. Ale ten anhydrid zalívat z pytlovanýho je celkem sprostá dřina, a myslel jsem si, že když to míchá mobilní míchárna řízená počítačem, že není co sprasit, a ono je. Takže tři týdny po nalití podlahy jsem dnes 20m2 rozložil holejma rukama a zítra proběhne další pokus. Jestli i tohle dopadne nějakou katastrofou, tak už nevím, co dál. To, že původní firma dostala prachy hned po nalití a asi mi nic nevrátí, beru jako vícenáklad, kterej se v celkové částce ztratí. Ale když vidím cenovku v podstatě jenom za materiál za rekonstrukci 1.5 místnosti , tak bych neměl odvahu se pustit do něčeho většího...

Re: Má cenu to řešit?

Jen doplním,že Fotovoltaika by měla umět "ostrovní režim" a fungovat při výpadku ze sítě.Mě z toho vychází že by ji upadlá nula neměla rozhodit protože v tom režimu by měla jet na svoji.Zřejmě nedává situaci,kdy fáze jsou a nula ne.Každopádně problémy přetrvávají.Elektrika sice jede,ale fotovoltaika odmítá vyrábět "na plnej knedlík".Respektive ráno naběhne naplno a vyrábí 2,1 kW ale pak to spadne na 300w.Po setmění se chová jako skrblík a pouští z baterek pouze 50W,zbytek nechává na síti.Při shození jističe v elektroměrovém rozvaděči přebere celý odběr,ale podle sledování z dálkového přístupu vyběhne po nějaké době spotřeba z neznámého důvodu na 3 kW a elektrárna vyhodí jistič.
Problém je hlavně v přístupu firmy.Podpora existuje jen v pracovní době a dle nálady.Pro úplné laiky to může znamenat třeba i víkend při svíčkách.Technika nepošlou ani náhodou,jednodušší je to nechat na zákazníkovi,a když se to posere tak poukázat na neoprávněný zásah do elektroinstalace.A když už nechají zákazníka se v tom vykoupat,měli by alespoň poslat komplexní manuál zapojení se schematem a ne fotku s malůvkou načmáranou propiskou a zbytek "ladit" po telefonu.Holt největší vývar je z instalací a dokud je práce dost,tak není potřeba řešit zákazníky co už instalaci mají...

Příspěvky [1 až 20 z 25]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Smetiště » Má cenu to řešit?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£