(upravil František 26. 1. 2020 16:33)

Re: Mcintosh tranzistorak

Zlé miesto branie NFB. Ak som správne identifikoval R23. Správne je ťahať, v tvojom prípade, od konektora pre repro samostatne
A ešte aj signálová zem ide cez blokovacie kondíky koncov? Cez R30.
Toto nebude dobre.

Fakt to neber ako kritiku, ale snahu poradiť. smile
Brať SV z jednej strany emitorákov a signálovú zem capnúť na blokovancie kondíky vzrastie skreslenie a možno aj stabilita si to odnesie.

(upravil Wili 26. 1. 2020 17:10)

Re: Mcintosh tranzistorak

nj to je taka pracovna verzia... este stale vymyslam co a ako. Dik za kritiku, opravim, dobry postreh...

- signalovu zem som daval do tych kondenzatorov lebo som pocital ze tam bude "najsilnejsia" zem. Lebo ak to natiahnem k jednemu z kondenzatorov v blizkosti diferaku tak zase k druhemu polu to ide cez celu dosku (napr. v leachu to tak je a nevadi) asi najmensie zlo bude natiahnut to az ku konektoru kde sa pripaja gnd zdroja tam je to vybalancovane rovnomerne a bordel z vysokeho odberu bude vsade rovnaky... to by som musel obidva kondenzatory diferaku uzmenit spolu, tam signalovu zem, a toto natiahnut k vykonovej to ale by bolo dost komplikovane a neviem ci je ako na tej doske, popremyslam nad tym.

- nfb tiez este neviem ako zapojim, je tam ta moznost ze aj priamo z konca a aj zaroven zlucena z vystupu trafa (vstupny konektor R27), alebo zapojim iba jedno z toho, to este uvidim co sa osvedci ako pouzitelne a ako sa to bude spravat.

Re: Mcintosh tranzistorak

Píšem že to nieje kritika, skôr postreh smile
Laco mi poradil zbiehanie zemí takto:
https://i.ibb.co/9YwVBvM/pcb-grounding.jpg
Ale napríklad na viacerých slušných zosíkoch, som vysledoval, že ide signálová zem k zemi pre repro až potom zobel a všetky blokovacie kondíky.
Rovnako aj NFB sa berie až za emitorákmi, na ceste do výstupu/výstupnej tlmivky, tak vlastne signálová zem, je v podstate druhý pól signálu pre NFB a tiež by mal byť "snímaný" na výstupnej svorke, bez možných rozdielových zložiek/vyrovnávacích prúdov v zemných uzloch.

Re: Mcintosh tranzistorak

Zeme, večná téma..
https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 83#p332483
http://www.bvaudio.sk/TEMP/PWR.png
NFB z bodu, odkiaľ to ide na repro. A všetky zeme s čo najmenšou impedanciou, nebáť sa rozliať zem, ak je miesto na DPS.

(upravil Wili 6. 2. 2020 10:41)

Re: Mcintosh tranzistorak

Dnes som bol po trafa... to velke trafo je riadny macek big_smile co sa tyka autotraf musim ich pochvalit ako sa popasovali s tak hrubym drotom na tak malej kostricke, na papieri to vyzera v pohode, ale toto navijat a kablovat muselo byt tazke, hlavne na odbocke pre zosilnovac kde su spojene 4x1,6mm droty spolu smile

https://i.postimg.cc/vD3bX6r6/IMG-2527.jpg

Skusal som trochu premerat autotrafo na malom leachu co som mal akurat poruke, je to ale zosilnovac len s 225W toroidom a minimalnou zatazou 4R, takze bol znacne pretazovany ale prezil, vdaka slabemu trafu... Na generatore som jeden kanal invertoval aby som mohol zapojit leach ako mostik, trafo som napojil na 5,8R odbocku a meral do 4R zataze, stred trafa uzemnil na gnd. Meralo sa dost tazko, lebo vystup je plavajuci a aj ked som dufal ze digi skop bude mat oddelenu zem tak nema, a ak som zapojil sondu klasicky skratovali sa mi zeme a robilo to bordel, tak som meral dvoma sondami od kazdeho okraja zataze k zemi a v programe pouzil math na odcitanie (spocitanie) signalov. Bohuzial ale measure window nevie merat spocitany signal ale len konkretnu sondu, takze udaje dole platia pre polovicu trafa. Myslim ze je skoro robit akekolvek zavery pretoze zosilnovac na ktorom som to meral na to vobec nebol prisposobeny a tiez idealna by bola plavajuca sonda. Aj napriek 225W toridu som z toho vytrieskal v mostiku cez autotrafo 250W do 4R. Obrazok dole, tj. zelena+zlta 2x2,9R => 4R fialova)

Medzna spodna frekvencia bola cca 15Hz, nizsie to zvlastne kmitalo asi kvoli nulovej kompenzacie spatnou vazbou, a smerom hore velmi pekny plynuly pokles az po VF. Pokles vo VF je dost znacny, cca -1dB pre 20kHz a cca -10dB pre 100k ale pri plnom vykone pri nizkom vykone cca 1W bol pokles ovela nizsi. Tiez jedna sa len cisto o meranie samotneho trafa pri dost vysokom vykone bez zatiahnutej spatnej vazby asi to s celkovou zatiahnutou nfb cez trafo bude velmi dobre.

Skusal som merat CMRR trafa ale na to by trebalo plavajucu sondu alebo merat len samostatne trafo len cez generator aby som dostal nejake relevantne vysledky k tomu sa dostanem neskor, ked vobec, predcasne to vyzera na cca 20-30dB ale musim mat spravne invertovany signal cez OZ, ja som mal len invertovany signal cez druhy vystup generatoru a asi to nebolo uplne presne a CMMR sa dost vyrazne menilo ak som posunul fazu hoci len o 1 stupen, takze bud nepresnost generatoru alebo neviem, musim to skusit na realnom mostiku kde invertuje signal normalne OZ. Hlavne je ze trafo funguje ako ma...

https://i.postimg.cc/CnLYSFg1/10ksq.jpg

Bez spatnej vazby je trafo pomale, co je logicke a viditelne dole ako vyzera 10k obdlznik... vzhladom na to ze je to bez nfb to ale vyzera super.

https://i.postimg.cc/0r89pCws/1ksin.jpg

(upravil František 6. 2. 2020 9:59)

Re: Mcintosh tranzistorak

Páčí sa mi to trafo big_smile  To je EI 50x80, či ešte viac? Vyzerá ako by stálo rovnako ako 800VA toroid smile
Drôty aj nálepky pekne zarovnané. Som pred 20r prevíjal trafá na kolene a v škole predával spolužiakom na ročníkové práce big_smile
Zrovna včera som tiež kúpil cez elektrobazár dve 180VA EI trafká po 5€, ale skončia len v lab. zdroji. Ešte ich ani nemám doma.
https://i.imgur.com/XsNXL93.jpg
S doskou ako stojíš?

Re: Mcintosh tranzistorak

Fajne smile takže to zatím funguje, jak jsme si mysleli smile

Web

(upravil Wili 6. 2. 2020 10:31)

Re: Mcintosh tranzistorak

frantisek to velke sietove trafo je EI150/92 = jadro 50x92mm s obyc plechmi. Pride mi to dost zbytocne velke jadro na taky nizky vykon ale asi bude nizko sytene a s dobrou tepelnou triedou tak zrejme preto. To EI je urcite ovela tazsie ako vykonovo porovnatelny toroid ale hlavne o dost lacnejsie, len ma skoro 14kg :-/ , mozno to znie divne ale to EI je rozmerovo (pre tuto konkretnu aplikaciu) mensie ako toroid, chcem to do krabicky 160x220x130mm kde to krasne vojde. Do tak "malej" krabicky by som toroid nevopchal.

Vystupaky su EI96/45 = jadro 32x45mm a 0,35mm orientovane plechy.

Na dosku ani DIY som poslednu dobu nemal velmi cas, vela prace a domacnost tak nebolo kedy. Kedze mam uz trafa overene ze su funkcne a aj viem ake su velke, dalsi krok bude asi vyroba krabiciek a chassis, objednanie suciastok, upravenych DPSiek, chladicov a tychto mechanickych zalezitosti...

Este som sa ale stale nerozhodol ci spravim jeden spolocny zdroj (menej pretopim na mostiku a jednoduchsie zeme) alebo dva samostatne pre dual mono (preto mam aj na trafe 4 vinutia) este uvidim co z toho bude.


hranatybraska jj funguje bezvadne, uvidime co s tym spravi spatna vazba smile

Re: Mcintosh tranzistorak

Vidíš a ja som bol v tom, že sa za EI ešte stále píše rozmer stredného stĺpika wink
Predpokladám, že to je rozmer bez chladičov. No ja som zvedavý už teraz smile

Re: Mcintosh tranzistorak

jj rozmer krabicky sietoveho trafa som myslel. Po bokoch budu vystupaky akurat otocene o 90st. vdaka tomu tie vojdu do dost malickej krabicky asi len 9cm sirokej rovnako ako sietove 13cm hlbokej a rovnako ako sietove 16cm vysokej. Takze celkova sirka bude 9+9+22 = 40cm + medzery 0,5cm medzi nimi + po okrajoch = 2cm takze sirka chassis bude asi 42-42,5cm a tym padom sa s prednym panelom vojdem presne do hifi sirky 43cm smile

celkova "hlbka" zosilnovaca bude predny panel asi tak 2-3cm+trafa 13cm + chladice asi 20cm, takze zhruba 38-40cm. Chassis bude mozno tak 4cm vysoke takze celkova vyska cca 20cm bez noziciek. Uvidim ako to dopadne v reale, taka je zatial moja predstava smile

Re: Mcintosh tranzistorak

Protože se to blbě měří šuplérou, tak zavedli EI rozměr podle vnějších rozměrů smile
Ty jsou 3x2,5 středního sloupku.
Kolik za ty trafa chtěli v Tronicu ?

Re: Mcintosh tranzistorak

vsetky dokopy vysli necelych 5.000,-

Re: Mcintosh tranzistorak

To je naozaj "pekná" cena. Koľko stál samotný sieťový? Ja som v poslednej dobe začal holdovať nákupom cez bazáre a v bazoši hneď na prvej strane alternátivne toroidy 2x35V/360VA aj s nejakým pomocným vinutím, za 2x35€ (1800?) od Zuzky:
https://elektro.bazos.sk/inzerat/106926 … matory.php
Ale zase nové je nové wink
Keby to bolo 2x45V tak skúsim trochu zjednať a možno by som zobral. Ale najradšej mám 200-300VA do 20€ big_smile
https://elektro.bazos.sk/inzerat/107822 … -2x24v.php
Ale zasa malé napätie a len jeden kus.

Re: Mcintosh tranzistorak

Krybičky budou doufám plechové..
Pokud bys chtěl výstupákům pomoci s odolností proti mag. rušení, můžeš je odstínit závitem CU pásku "nakrátko" přes celé trafo. Zároveň to pomůže trochu víc rozšířit přenášené pásmo směrem k vyšším kmitočtům.

Web

Re: Mcintosh tranzistorak

Chtěl jsi snad říct, že se tím sníží mag. vyzařování smile

Re: Mcintosh tranzistorak

Ano, psal jsem to ve spěchu na mobilu.

Web

(upravil Wili 6. 2. 2020 22:28)

Re: Mcintosh tranzistorak

ano plechove smile no uvidim ako bude to velke trafo vyzarovat, tipujem ze dost... este som to neskusal yikes a potom vsetko zaliate polyuretanom aby bolo dokonale tiche a aby drzalo pokope. Vacsinou to robievam tak ze spravim sietove ako prve, sietove napojim na siet a potom na vystupaky napojim sluchadla. Potom vystupaky polozim do krabiciek vedla ako by boli na chassis, otocene o 90 stupnov, a natacam a menim vysku a hladam polohu, posluchovo zistujem kde to najmenej bruni. Ked je magneticke pole silne, niekedy aj 1mm natocenie spravi celkom pekny rozdiel. Ked su uz ulozene v mieste kedy su najtichsie, tak ich zalejem. Uplne ticho bez brumu sa to nikdy neda spravit, to je nemozne, lebo sluchatka maju malinky odber a su citlive, ale mam overene ze ked je to najtichsie v sluchadlach, tak v repro nepocut absolutne nic.

Re: Mcintosh tranzistorak

K předchozímu příspěvku
http://www.pselectronic.cz/psobr/7005/7005449.jpg

Web

(upravil Wili 7. 2. 2020 21:17)

Re: Mcintosh tranzistorak

Este som nemal zapojene sietove trafo, k tomu som sa dostal az dnes. Velka pochvala tronicu, musim povedat ze je to najtichsie vykonove EI trafo ake som kedy v zivote videl/pocul, myslim bez zataze, v zatazi vrni kazde trafo smile Mozno take robia stale a mozno nahoda, neviem, ale som velmi milo prekvapeny. Ked som ho pripojil na siet (cez 22R odpor co som mal po ruke) az som premyslal ci nemam pokazenu sietovu vidlicu big_smile

Pripojil som sluchatka na vystupak, polozil ho hned vedla sietoveho a skusal ako velmi to vyzaruje. Aj ked najdem pri 90stupnovom natoceni to najtichsie miesto tak stale je to celkom dost rusenia, ale asi nie az tak strasne vzhladom na to ake obrovske je to sietove trafo, vzhladom na bezprostrednu blizkost, a zo skusenosti viem ze takyto brum uz na repro pocut nebude. Dve kovove krabicky a par cm odstupu to v pohode zvladnu takze by to malo byt ok smile

Povodne som zamyslal dva oddelene zdroje, preto mam kvoli univerzalnosti 4 samostatne sekundarne vinutia. Kvoli jednoduchosti ale asi spravim jeden spolocny zdroj, takze potrebujem sekundare spojit paralelne. Ako by ste ich zapojili? V pripade ze su navinute postupne jedno na druhom:

1) prve paralelne so stvrtym + druhe paralelne s tretim (bude rovnaka dlzka vinuti, ale asi vacsie vyrovnavacie prudy?)
2) prve paralelne s druhym + tretie paralelne so stvrtym
3) je to uplne jedno? big_smile

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili napsal:

Ako by ste ich zapojili?

Ostal by som pri oddelených zdrojoch. Jednoduchšie vedenie zemi a viac high end lol

Na nete je toho dosť o paralelnom spájaní transformátorov.
Ale vždy je dobré overiť obvod v praxi. Spojil by som najrozdielnejšie vinutia 1 a 4 paralelne cez dva ampérmetre a tretím zapojil na diodový mostík, batériu kondíkov, aby sa imitovali reálne podmienky a zaťažil prúdmi 10 aj 20A. Prípadne vyskladal celý zdroj a nejakým zosíkom, naplno vybudil do 2R a porovnal prúdy z vinutí a prúd tečúci do mostíka. Tam sa ukáže rozdelenie zaťaženia aj či pri vyšších prúdoch nevzrastie vyrovnávací prúd. Myslím že aj 10% rozdiel pri plnej záťaži nebude kritický, vyrovnávací pod 3%.

Ale najjednoduchšie bude asi použiť dva mostíky a vinutia spojiť až za nimi. Žiadny vyrovnávací prúd nehrozí, mostíky stačia na polovičné zaťaženie a pri záťažových testoch zrejme zistíš, že medzi vinutiami a ich poradím sú len minimálne rozdiely a na dosiahnutý výkon konca to nebude mať v podstate vplyv.