Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [12]

1 ...editoval antonio (30. 1. 2020 19:50)

Téma: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

https://aukro.cz/tvm-ars330-01-4-zvukov … AtIHbInxDw big_smile

TVM ARS330-01/4 - zvukově výjimečná trojpásma (6961005008)

Nabízím relativně zachovalé trojpásmové reprosoustavy TVM ARS330-01/4. Typ pochází z počáteční éry značky TVM, tedy někdy z první poloviny 90. let.

Navzdory tomu, že se jedná o statečný pokus vylepšit image předcházejícího centrálně řízeného diletantství Tesly Valašské Meziříčí, a reprosoustavy dostaly konečně alespoň méně odporně hrající středový reproduktor (ARX130-23/4 místo ARZ4604 nebo ARP150), výsledek je podobně mizerný jako u všech legendami opředených reprosoustav, co kdy v tuzemsku byly vyráběny. Dá se říci, že soustavy hrají stejně hnusně jako ARS 1034 nebo 1054. Sám je vydržím poslouchat nejdéle půl hodiny; poté mi začnou strašlivě lézt na nervy.

Běžné HiFi soustavy zahraniční produkce mívají často nějakou konkrétní zvukovou vadu, která bývá interpretována jako "charakter" a která vadí různou měrou při různých nahrávkách či hudebních stylech. Vzniká tak mylný dojem, že ta či ona soustava je vhodná spíše pro ten či onen žánr. Tuzemskému výrobci se však, v duchu tradic svého předchůdce, podařilo sestrojit reprosoustavy, které hrají špatně úplně všecko. Zvuk je na spodku protivně dunivý s chybějícími nejnižšími kmitočty, směrem od basů ke středům je mrtvolný, na středech však začne náhle být agresivní a výšky zní jako řezání nerezového plechu rozbrušovačkou. Nalézt hudební nahrávku, která by se na těchto soustavých líbila, je prakticky vyloučeno. Nejmenší zlo páchají snad jedině na válečných filmech.

Použité reproduktory jsou všecko jiné než kvalitní. Výhybka sice snad působí na pohled solidněji než u konkurence alespoň svou bytelností a relativní složitostí, nicméně i ona vykazuje řadu konstruktérských chyb a je seskládaná z nevhodně zvolených (i když ne vyloženě mizerných) součástí, jako například bipolární kondenzátory ve středové a výškové větvi. Dlužno ovšem dodat, že ječící a zkreslující parodii na výškovou kalotu v podobě ARV3604 by nepomohly ani kvalitní MKP kondenzátory. Basové reproduktory se honosí zdvojeným magnetem. Ani to jim však nedodalo schopnost fungovat správně v basreflexové ozvučnici. Tolik by mohlo stačit ke konstrukci samotné.

Nabízený pár nese mnohé známky stáří a opotřebení zejména na korpusech. Reproduktory samotné jsou ale ve výborném stavu. Kondenzátory ve výhybkách jsem osobně všechny kontroloval na kapacitu, ESR a svody. Jsou jako nové a k mému značnému údivu i nečekaně přesné - všechny v 5% toleranci, což je s ohledem na výrobce malý zázrak. Zachoval jsem i originální tlumící výplně z igelitu. Dá se říci, že soustavy jsou dokonale zachovalé co se týče technického stavu a hrají tak, jak byly vyrobeny. Úmyslně jsem neprováděl vůbec žádné úpravy a vylepšení, protože by to bylo mrhání časem a prostředky. Kosmeticky rozhodně nejsou na parádu.

Více fotek najdete na https://ransom.rajce.idnes.cz/TVM_ARS330-01_4/

Věřím tomu, že navzdory všemu zde vyslovenému si bedny ještě najdou někoho, kdo na ně nebude tak zlý jako já a bude je mít rád. Radost mohou udělat nekritickému milovníkovi charakteristického Tesla zvuku nebo osobám s poruchami sluchu. Lze je použít v dílně při zámečnických, stolařských nebo jinak hlučných pracech, k plašení zvěře nebo na zvukový podkres při S/M hrátkách.

Na kolik se vyšplhá cena je mi zcela jedno. Ideální bude osobní odběr v České Skalici, kde mohu i předvést funkčnost. Nebráním se poště či kurýrní službě, budu však vyžadovat plnou úhradu nákladů na zaslání ve skutečné výši, kterou poctivě doložím. Balné si neúčtuji, protože mi balení samo o sobě činí radost a zbavím se přitom materiálu, který bych jinak vozil na sběrný dvůr. Cena přepravy však nebude - s ohledem na rozměry a váhu přes 30kg - úplně zanedbatelná.

Web

2

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

Moc hezký a objektivní; stojí za to archivovat. big_smile

Tady jsem zkusil simulaci spodku, zbytek radši nevědět.
https://i.postimg.cc/MMy2LJSB/TVM-ARS-330-01-4.png

3 ...editoval antonio (31. 1. 2020 15:44)

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

Nieje dôvod klamať, aj zlá reklama je reklama, pôsobí dôveryhodne, no nekúp to ded
Predané a 13 ľudí prihodilo aj na "takéto" repro smile

Stále dostupné ARN 8608, s podobne úprímným popisom smile
https://aukro.cz/chovny-par-tesla-znalc … 6961448840

Chovný pár Tesla "znalcivědí" ARN 8608 (6961448840)

Nabízím tímto od koruny daší mizerné reproduktory z dílen Tesly Valmez. Tentokrát v podobě páru ARN8608.

Katalogové parametry nemá smysl sem vkládat. Za jedno jsou snadno k dohledání a za druhé nemají pro reálné použití žádný význam.

Reproduktory jsou technicky vzato zachovalé. Kosmeticky jsou na tom trochu hůře - viz též foto na https://ransom.rajce.idnes.cz/ARN8608/.

Koše mají na mnoha místech drobné odřeniny. Jeden koš má po obvodu odřenou hranu opravenou značkovým modelářským emailem Humbrol, což je na těch huhlajících šuntech asi ta nejhodnotnější záležitost. Membrány mají matový povrch díky prodělané impregnaci, nejsou nijak poškozené ani vybledlé. Gumové závěsy jsou vyčištěné a nakonzervované gumařskou silikonovou emulzí. Středičky (spidery) nejsou prověšené.

Co tedy přesně znalci vědí? Znalci vědí, že 12" basové reproduktory ARN860x byly nepoužitelným pokusem o nástupce celkem vydařených historických 11" ARN73x. Je to neuvěřitelné, ale tyhle monumentálně vypadající basáky nebasují. Nebasovaly nikdy v žádných továrních soustavách (ARS1054 a 1058, 1PF06771), nebasovaly ve svazarmovských RS634 a 638 a nebasovaly nikdy ani v amatérských konstrukcích. Což je u velkého basáku tak trochu na závadu. Poslechová zkušenost, stejně jako objektivní měření, opakovaně dávají týž závěr: Líp zahraje kdejaký průměrný 8" basák. Kromě toho jsou ARN860x vyhlášené zkreslením a též pazvuky ve špatně ventilovaném kmitacím systému. Reálný kmitočtový rozsah si v žádné ozvučnici - vhodné pro normální vícepásmovou reprosoustavu - nesáhne níže než cca na 50Hz. Totéž ovšem bez problémů svede i levný 6,5" středobasáček, pokud je svými elektromechanickými vlastnostmi vhodný do basreflexu. Zároveň má tenhle zázrak problém s kmitočty nad cca 200Hz, čímž vzniká oprávněná otázka, kde vzít nad něj středový reproduktor.

Jediná pozitivní věc, kterou dokážu o vyobrazených reprácích říci, aniž bych vědomě lhal, tedy zní: Jsou veliké.

Dá se tahle "znalcivědí" legenda vůbec k něčemu použít? Velmi omezeně.

Kromě oprav historických zprasků v podobě výše vyjmenovaných reprosoustav do stavu určeného k vystavení (když už se to nedá poslouchat) vím o jediném relevantním využití, a tím je nenáročný subwoofer. Do basreflexové ozvučnice se tenhle reproduktor nehodí, protože v ní bude bučet jako nepodojená kráva. Respektive by ta ozvučnice musela mít přes 250 litrů, a to je už lepší si rovnou pořídit nějaký 2x18" PA subbas. V uzavřené ozvučnici kolem 60l se dají nejnižší kmitočty dohnat výkonem a ekvalizací. Nejlépe se pak dá ARN860x využít v (dvoukomorové) band-pass ozvučnici o celkovém objemu kolem 130l. Vychází to, pravda, pořád dost velké, a stejně či lépe by posloužil poloviční subwoofer s nějakým moderním 10". No ale kdyby se do toho někomu chtělo...

Jinak si tyhle krámy může klidně nějaký trouba namontovat do kytem vytuněné Octavie TDI jako "hustý suphoflery" a předvádět na youtube, jak jeho hihňající se buchtě v okýnku vlají při vossolení bassů vlassy. Nebo se z toho dají vymršit krutopřísně dunící duc-duc párty boxy s basreflektorovou dírou a pištícím čínským piezem, a na ožíračkách do nich padat, házet vajgly a lít pivo. Je mi to jedno. Protože čím dřív je někdo zničí, tím menší bude pravděpodobnost, že si s nimi nějaký nešťastník z neznalosti postaví na doma trojpásmové bedny podle Amatérského Radia z roku 1986 a zažije kruté vystřízlivění.

Reproduktory dovedu zabalit tak, aby je ani pošta nezničila. Počítejte ale, prosím, s poštovným podle aktuálního ceníku. Myslím, že s ohledem na váhu to bude přes 150Kč, možná i ke dvěma stovkám.

Mne to inak pripomenulo túto reklamu na žiletky:
https://videacesky.cz/video/ziletky-za-par-babek

4

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

Tenhle borec by měl psát recenze! smile

- aspoň by ubylo pohádek o nesporném vlivu pozlaceného síťového kabelu a podobně ...

5

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

To je přeci Ransom, je aktivní - hodně - na repromanii.

6 ...editoval TheLastUnicorn (30. 1. 2020 22:24)

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

Tyhle konkrétní zmíněné kusy byly na poslechovce na začátku ledna a vyhrály medaili za nejhorší bedny...etalon příšerného zvuku. Tam ani nešlo definovat, co je tam špatně...ten zvuk je prostě protivný a jakákoliv bedna, která tam byla (většinou DIY) je nemilosrdně smetla ze stolu. A to tam samozřejmě nebylo ani zdaleka všechno osazený revelatorama. Byly tam i velmi levné konstrukce z hadexů a podobné žebroty. smile
Co se týče ARN860x musím taky jen souhlasit. Jsou to nejhorší basáky, co tesla kdy udělala, protože jsou skutečně k ničemu. ARN73x je proti tomu hotový zázrak.

7

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

Ten popis je super. Fakt som sa pobavil. Naneštastie ARN860x tiež poznám. Vlastne ich mám odložené z nostalgie v gauči... Niekedy ich budem musieť pozrieť, či sa neprevesili a prípadne ich otočiť.

8

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

ARN 860x je dost kontroverzní věc, někomu to nehraje, někomu... dev
https://tesla.iplace.cz/panelleft/vase- … alni-bedny

https://media0.iplace.cz/images/media0:4ba7f51e18de4.jpg/vaše%20projekty%201.JPG

9

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

Ten popis od majiteľa v tom odkaze...akože dosť komický big_smile
Po našom by to bolo niečo v zmysle, že bedne len búchajú, trieskajú a navyše tak nepríjemne jačali, že bolo nutné ubrať na ekvalizéry. Čiže aj výhybka stojí za prd tongue

10 ...editoval TheLastUnicorn (4. 2. 2020 15:12)

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

ARN860x je kontroverzní jen do doby, než ho člověk postaví vedle skutečného basáku. Pak už zůstane jen jedna verze - a to ta, že ten leprák je prostě blbej. smile

11

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

Přiznám se měl jsem je ve 150l ozvučnici s br.a tenkrát jsme si chrochtali jak to hraje.Nedavno cca dva roky jsem je slyšel a myslel jsem že jsem hluchej jak z nich nic nelezlo.V bedně byl ten střed a výška co k tomu doporučovali je to na tom obrázku v jednom v předchozích příspěvku.Myslim že za ten basák jsem platil za novej okolo 600kčs a ještě nešel normálně koupit byly to podpultovka.

12

Re: Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

Při překopávání fotek jsem narazil na tohle: http://www.audioweb.cz/viewtopic.php?pid=146459#p146459

Takový překlad "basy na hovno" do jiné řeči. smile

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Skvělý popis TVM ARS-330-01/4

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£