(upravil mechanik 6. 1. 2020 14:41)

Re: Mcintosh tranzistorak

Hordek, chce to výrobcu nehodnotiť podla ceny a dizajnu a rokov od kedy je na trhu. "inženýry" čo pri navrhovaní vynechávajú pojistky? big_smile Žiaden tím inžinierov väčšina firiem mať nebude. To už skôr tím dizajnerov a ludí pre marketing big_smile Vivid audio jeden človek. Soulution jeden človek... DENON/HARMAN KARDON/... schémy s minimálnymi zmenami čo používajú tak od 80s big_smile

Pardon Wili, už sa pokúsim ti do toho nekecať.

K téme teda. Skúšal som pojistu aj výrazne poddimenzovať ale tak aby nezhorela a porovnať to s premostením a nepočul som vôbec nič. Navyše bežne za tým máš ešte minimálne 1000uF pretože koncové tanzistory a aj dalšie potrebujú blokovať napájanie. Môžeš skúsiť odmerať DF či to niečo urobí. Ja to vidím skôr ako hrotenie dalšej nepodstatnosti.

Re: Mcintosh tranzistorak

super, dakujem za odpoved, teraz viem ze je zbytocne to riesit a proste ich tam dam smile zvazoval som to z dovodu ze potrebujem cca 16A poistky a na takej poistke je uz dost velky ubytok, aj zopar Watov

(upravil mechanik 6. 1. 2020 14:55)

Re: Mcintosh tranzistorak

16A je dosť. Pre aký výkon/zátaž to máš?

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili to už aj do 2R, kde je najvyšší prúd vzhľadom na výkon, vychádza 1.8kW big_smile
Že tých 16A ide do záťaže a na poistky by Ti stačilo do každej vetvy 8 alebo 10A wink

(upravil mechanik 6. 1. 2020 15:14)

Re: Mcintosh tranzistorak

Tak napríklad v 300W koncákoch sa bežne používa 5A, nepočíta sa s DC zatažením...

(upravil BV 6. 1. 2020 16:21)

Re: Mcintosh tranzistorak

Zosilňovač bez poistiek môže dopadnúť aj takto
https://i.postimg.cc/DwJgBZ97/ML1.jpg
Normálny zdroj môže byť zapojený aj takto
https://i.postimg.cc/H8cWH77y/PSU.jpg

(upravil Wili 6. 1. 2020 17:56)

Re: Mcintosh tranzistorak

2x250W do 2,8R na 1 kanal, ak pocitam s rezervou pre padanie impedancie napr. o pol ohmu dole to je 2,3R. Pri simulacii to pri takom zatazeni a 1khz zerie tesne v limitacii cca 12A RMS, v sickach cca 20A. Pri 10k to uz je 15A RMS.

Takze premyslam ci aj tych 16A na poistky bude dost ale asi to bude akurat. Vacsinou sa medzi tranzistormi a kondenzatormi davaju rychle F, ale zvazujem ci nedat aj tak pomale T roll

Re: Mcintosh tranzistorak

V zosilňovači, ktorý dá cca 300W do 2,5ohm ( než zaberie SOAR ochrana)  mám poistky 5A T, pomalé. A držia, aj pri skrate na výstupe..Ak tam dáš 16A , tak to pri závade dopadne ako na tom obrázku vyššie. Ak má byť ochrana rýchla, tak určite nie poistkou.

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili to čo Ti zrejme uniká, je že keď do záťaže tečie prúd napríklad 16A rms, každou napájacou vetvou tento prúd tečie len počas pol periódy, teda akoby 8A rms.

(upravil danhard 6. 1. 2020 18:47)

Re: Mcintosh tranzistorak

Wili napsal:

Pri 10k to uz je 15A RMS.

Že by příčný proud ?

Co se týče pojistek, berte to taky tak, že ve funkčním stavu je to zdroj poruch a zbytečných ztrát.
Pokud budu jistit trafo a sekundár před usměrňovačem, aniž bych zajistil měkký start, tak budu muset pojistky hodně předimenzovat a nějaká ochrana je pak pofidérní.

Re: Mcintosh tranzistorak

aha to bude ten problem big_smile

(upravil mechanik 6. 1. 2020 18:40)

Re: Mcintosh tranzistorak

Ja by som tam bežne dal 6,3A. Používam rýchle, nadprúdovku nepoužívam. Ty to nedimenzuješ na DC ale na polvlnu sinusu alebo teda obdlžníku. Aj rýchla pojistka je pomalá a aj pri takomto dimenzovaní ako píšem ti pravdepodobne skôr zhoria koncové tranzistory big_smile

(upravil Wili 6. 1. 2020 18:57)

Re: Mcintosh tranzistorak

Ak uvazujem autotrafo a mostik ide do 5,8R (2x2,9R od krajov po stred trafa) a zavesim 3R zataz na 4R odbocku a pustim 1k signal tak zatazou ide 16A RMS (to je extremny stav, pretazeny vystup nizsou impedanciou a clip)

https://i.postimg.cc/2qCwFdPp/sim.jpg

Co tecie zo zdroja pre oba kanaly v mostiku, 14A RMS:

https://i.postimg.cc/VJmM3f4n/sim-zdroj.jpg

jeden koncovy modul by mal 4xpary toshib 2sc5200/1943 pri napajani 50V zvladnu SOA 3Ax4 to je 12A na modul, oba moduly v mostiku teda zvladnu odoberat zo zdroja 24A DC kym zacne prekracovat SOA, ale to uz by zaberala nadprudovka. Hore popisany stav je tesne kedy zacina zaberat, tj. ten najhorsi stav. Keby som vystup zatazil viac tak prud uz zacne klesat kvoli aktivacii nadprudovky.

Takze ak spravne chapem tak 16A poistku by to mozno zvladlo odprasknut a mozno by to aj zvladli tranzistory? resp. niesom si isty, preto sa pytam big_smile ako pocitate aku poistku na zosilnovac pouzit? ked sa prekroci soa alebo kedy?

(upravil mechanik 6. 1. 2020 22:01)

Re: Mcintosh tranzistorak

Píšeš 250W do 2,8R. 250W to je cca 26V efektívna hodnota a 37V a je vrcholová. 37V/2,8R=13,2A. Hovoríme hore že pojistka je pomalá a toto je len jedna polvlna teda môžeš počítať pri obdlžníku 1/2 prúd. Vlastne obdlžník je tiež pri prevádzke nereálny takže ešte niečo trochu menej náročné. 13,2A/2=6,6A. Píšem kludne použi rýchlu 6,2A a BV píše že môžeš použiť aj pomalú 5A. Ak pojistka pri DC blízkom napájaciemu napätiu vyhorí, je to žiaduce. Ak bude na vstupe zosilňovača obdlžnik a výstup cca v limitácií a na výstupe reprobedna, je žiaduce aby pojistka prehorela. Ja som nikdy ten vzorec konkretne pre audio zosilňovače nevidel napísaný ale takto mi to dáva logiku. Mostík a autotrafo si musíš v hlave prebrať sám smile

Re: Mcintosh tranzistorak

jj ja som to myslel akoze oba moduly mostiku istit spolocne, takze pre mostik to co si pisal x2

(upravil mechanik 26. 1. 2020 4:52)

Re: Mcintosh tranzistorak

Ospravedlnujem sa Wilimu. Viem že to píšem už tretí krát. Ide o to že mám s Mcintoshami teraz čerstvú skúsenosť. Možno to pomôže niekomu inému kto sa o túto značka zaujíma. Iná téma o Mcintoshoch tu tušim nie je. Tak to píšem sem.

Dnes aj včera som počúval Mcintosh MA8000 s BW 703 S2 a hlavne s BW 802D3. Deň pred tým som na uplne inom mieste počúval BW 802D3 s nejakymi monoblokmi Mcintosh. Tušim každý mal 600W. Bolo to s predzosilňovačom Mcintosh s elektronkami. Ten Mcintosh hrá za tú cenu fakt na hovno. Relatívne zrnité výšky bez detailu. Žiaden ten zvuk kde výšky zvonia a hlas je ako pred vami. Ale klasický umelý zvuk.

Potom sme tú tažkú kravu (Mcintosh MA8000) s troma tažkými transformátorami prenášali. Každý za jednu rúčku a ešte spodok koncáku. Do kufru auta... To chce fakt dvoch ludí. Môj koncák má 32kg. Teda tiež nie je lahký. Ale toto má 45kg!

Inak tie BW802D3 stoja 22 000e (pár). Divili by ste sa ako sa na to nabalia HiFi studiá a všetky tie dalšie články medzi firmou a koncovým zákazníkom. Prakticky ich všetkých velmi dobre nakrmíte... smile Inak aj článok ktorý berie tie bedne rovno od BW nám povedal že Mcintosh nehrá dobre aby sme k tomu kúpili niečo iné big_smile Nechcem písať podrobnosti. Aby som z toho nemal ešte nejaky prúser aj keď sme len na audiowebe...

Takže sa na tie predražené krámy vyserte a podporte českých výrobcov kde nekrmíte ešte milion iných ludí a pomer cena/výkon je uplne inde než pri týchto velkých výrobcoch. Dám ruku od ohna že nejaka speed verzia DPA by tomu Mcintoshu nakopala prdel. Ale škoda je že dostupné DPA boli len do 200W... No a 222 s tým pôvodným osadením ktovie ako nehrala. Každopadne doporučujem casea, SP audio. Výborný pomer cena/kvalita má BV audio. Velmi zaujímavý je nový zosilňovač od Srolla. Keď som ho v 2017 stretol na High End tak nemal problém somnou o dosť vecia hovoriť a je to proste pecka ktorá nemá vo svete náhradu... Každý by mal v prvej rade podporovať produkty vyrobené v jeho krajine. Keď si každý kupuje výhradne veci vyroben v zahraničí ako má dobre fungovať ekonomika. Sú štáty kde sú ludia uvedomelejší a podporujú si vlastné veci.

(upravil Wili 26. 1. 2020 13:39)

Re: Mcintosh tranzistorak

Mechanik ja ta neobvinujem za tvoj nazor a ciastocne sa stotoznuje s tym co si o tom myslim aj ja. Ja som nepovedal ze McIntosh je najsamlepsi na svete a ze je to neviem co, ako si sam spominal davnejsie, staci sa pozriet na schemy a servisne manualy a niektore veci su az prilis obycajne na to aby to tolko stalo... je to dizajnovka pre zazobancov ktorym je jedno ako to hra, ide len o to kolko to stoji a ako to vyzera.

To ze ich Mcintosh je na hovno neznamena, ze taky bude aj ten moj. Uz len MC275 co som postavil ma skoro 2x lepsie parametre ako ten ich original.

Preco sa ale Mc inspirujem je mnozstvo ich nekonvencnych rieseni a iny pohlad na vec. Proste neexistuje iny vyrobca, ktory by robil unity coupled, a inak nemas sancu cez vystupne trafo dostat 200kHz na plny vykon s minimalnym poklesom. Podobna exotina je aj symetricke autotrafo, teda audio autotrafo celkovo, pouziva to strasne malo vyrobcov, a symetricke uz vobec nie. Nikdy som to neskusil a nepocul preto si to vyskusam, a po svojom. Mc beriem len ako inspiraciu, trafa a vsetko okolo si robim po svojom podla svojich vypoctov.

A neboj domaci trh zivim, pocinajuc potravinami (kupujem miestne domace rajcatka, okurky atd... nie spanielske) az po trafa, ktore si davam navijat v tronicu CZ, tak ako aj chladice zo SK, a kondenzatory EU...atd.

Zaujimavy nazor a aspon dobre vediet ze je to Mc az taka sracka big_smile buduci tyzden budem mat hotove navinute autotrafa tak v dohladnej dobe spravim nejake pokusy a merania na svojich prototypoch, tak som zvedavy. Uz len na zaver dodam ze MA8000 nepatri prave medzi ich zosilnovaciu elitu big_smile je to obyc receiver-style zosilnovac, nic extra. Nie je to mostik a nema symetricke trafo, takze nema tu vyhodu ktoru od toho chcem. Neviem aku impedanciu maju B&W ale konkretne MA8000 ma 8R vinutie transformovane skoro z 50% cez jadro, takze dalsia obrovska nevyhoda tohoto konkretneho zosilnovaca. U mojho prototypu bude symetricke trafo / mostik a transformovanych bude len 16% vykonu.

Re: Mcintosh tranzistorak

Ak už nejaké prototypíky sú, pár foto by si mohol nastreliť wink

(upravil mechanik 26. 1. 2020 16:03)

Re: Mcintosh tranzistorak

Jasne, ten tvoj lampáč podla Mcintosh sa mi páči velmi. Super parametre, dizajn aj schéma vyzerá dobre. Ja som od nich elektronkový koncák ešte nepočul. Je možné že medzi elektronkáčmi si vedú podstatne lepšie. Inak ako píšem vyššie, nepočul som od nich len ten integráč...

(upravil Wili 26. 1. 2020 16:04)

Re: Mcintosh tranzistorak

trafa mam slubene az buduci tyzden, tak potom ked ich budem mat odfotim...

DPS jedneho z koncovych stupnov bude asi takato:

https://i.postimg.cc/NL8FjZqW/DPS.jpg