Re: Actidamp MK3 V2

Nebo stačí otočit trimrem ve zdroji. Není nutné používat trafa 2x18V, ale jen 2x15V a ještě tam bude velká rezerva.
NE5534 neznámého původu asi ne. Nejzdařilejší jsou od Signetics, pak možná Philips. Ještě existuje verze od JRC NJM5534, ale to jsem nezkoušel.

(upravil reeb 21. 2. 2020 15:59)

Re: Actidamp MK3 V2

Je to znama věc, ale chtěl jsem aby to tady zaznělo že současné 5534 od TI tyto preampy dost sráží..

pokud někdo něco zkusí a napíše zkušenosti budu jen rád..někdo má OZ nasampleny, spoustě lidí (co mám ohlasy) nedělá problém investice cca 1400 za 2ks do OPA627 problém..Ale najit levnější variantu by bylo vhodné (OPA827, OPA1611, AD825...)

Uprava na jiné napájení (typ.z 18V na 15V) je u obou typů snadná- v mk3 dva odpory u 317/337, u mk4 stočit trimry.

orhore: s jakou přenoskou jsi tu ADA4898-1 testoval? Nekmitalo ti to?

U rychlých OZ bude vhodné ze strany spojů připájet tantalový SMD kondenzátor s kapacitou 1uF nebo víc na  min. 35V

Další věc je pak oblíbená krabička Hammond 1455N2201. nestíní zas tak super,zvášt pro MC, dural je tenký. Proto je dobré vsunout do drážek také 1-2 ks Fe plechu asi 0,7mm.

Web

(upravil kaed 28. 2. 2019 11:14)

Re: Actidamp MK3 V2

Na rovinu napíšu, že do svýho MKII V3 jsem naskládal to, co šuplík dal, a nijak mě to zvukově neuráží, oproti riaa preampům co jsou v zesilovačích co vlastním (AX-593,AX-490, TW120)  to hraje o dost líp. Takže nemám potřebu to dál řešit. 
Pokud někdo popisuje zvuk jako "kovovej" tak by stálo za to prověřit, jakou má ten OZ v daným zapojení rezervu stability, tam bych možná hledal příčiny. Blokování přímo + a -  si nejsem jist, že je to pravý. Já spíš "věřím" na SMD keramiku, ta se dá na té dvouvrstvé desce pájet přímo mezi precizní patici a oškrábnutej kousek země. Ale pro NE5534 to není potřeba, to je "hodnej OZ". Velký kapacity jsou kontraproduktivní, 100n X7R je zbytečně moc. viz tohle,   asi nikdo nebude zpochybňovat jako že tomu třeba dotyčnej nerozumí.

(upravil reeb 23. 9. 2019 16:05)

Re: Actidamp MK3 V2

U vsech OZ je keramika 100n (nebo co si tam kdo osadí smile, mk3 má navíc i 10u elyt. S bežnými modernimi OZ je to stabilní..

Web

(upravil orhore 28. 2. 2019 14:35)

Re: Actidamp MK3 V2

ADA4898 jsem testoval jen v DACu na pozici výstupního bufferu, ale i v jiných svých zapojeních co jsem zkoušel na stole. Kmitání jsem si ověřoval na osciloskopu a žádné tam není. Je to navíc unity-gain stable operák. Má prostě svůj charakter zvuku jako všechny OZ.

kaed napsal:

Na rovinu napíšu, že do svýho MKII V3 jsem naskládal to, co šuplík dal, a nijak mě to zvukově neuráží, oproti riaa preampům co jsou v zesilovačích co vlastním (AX-593,AX-490, TW120)  to hraje o dost líp.

Tak samozřejmě že to bude hrát dobře oproti zmíněným zesilovačům i s obvody od TI. Pokud bys to srovnal, ale s těmi od Signetics, tak je to další rozdíl v kvalitě.

Ještě jsem zkusil měnit operáky v MKIV. Za vstupními fety mám stabilně OPA211. Není to sice úplně ono, ale zvukově neurazí. NE5534 Signetics hrají vskutku velmi dobře, detailně, vzdušnější projev s trochu světlejším vrškem. TI je mírně temnější oproti Signetics, ale některé detaily ve středním a vyšším pásmu zahrají i lépe. Celkově ale méně vzdušný zvuk. Asi nejhorší vyšel LME49710. Kupodivu detaily jsou pryč a celkově zvuk zní sice jakoby čistě, ale také sterilně jak ze špatného digitálu. Větší počet jiných typů jednoduchých operáků nemám, abych mohl osadit celý actidamp. ADA4898-1 mám bohužel naletovaný oboustranně na adaptéru, takže se nedá použít samostatně pro každý kanál.

Re: Actidamp MK3 V2

Nakoupil jsem na zkoušku u Mousera NJM5534 a osadil do Actidampu. Nějak podezřele jsou si zvukově podobné s těma od Signetics. Takže jasná volba. Vzhledem k tomu, že už končí výroba, tak nakupujte dokud jsou: https://cz.mouser.com/NJR/Operational-A … 0gZ1yw77li
Vyzkoušel jsem i další moderní AD, ADA, OPA, LT aj. co mám doma. I když některé kombinace hrály zajímavě, tak mi v actidampu nejvíce sedí obyčejná 5534.

(upravil danhard 29. 3. 2019 13:11)

Re: Actidamp MK3 V2

To bude pěkná plečka, když tolik záleží na operáku smile
Signetics NE5534N bych tu ještě nějaký měl, ale datecode 9215, to už to byl stejně Philips.
Jejda a taky štangli RCA CA3140, ty jsou dobře 40 let starý, to by chtělo vyzkoušet smile

Re: Actidamp MK3 V2

Proč plečka? Každý operák ma jiný zvuk. Ty novější se více hodí do DACu apod. Takže pro analog raději tu starou obyčejnou 5534 smile

Re: Actidamp MK3 V2

Já mám dva kousky s DC 9014, to je ještě Signetics ?

(upravil reeb 3. 6. 2019 8:23)

Re: Actidamp MK3 V2

Mk4 od pšonku smile

https://archiwum.allegro.pl/oferta/prze … 94087.html

kombinace SMD a THT

Web

Re: Actidamp MK3 V2

Ahojte,

Dostal sa mi do ruk Actidamp MK3 v2 z Reebovej dielne. Zatial som ho skusal len velmi kratko, ale mam par otazok.


1. vie niekto presne zosilnenie mk3 v2? povodna verzia ma 48x co je 33,6 db, dost malo oproti beznym preampom. Reeb spominal ze v2 by mala mat o nieco vacsie.
mam momentalne AT91 prenosku s vystupom 3.5 mV, co by si pytalo tak 40db. V plane mam VM95ML s rovnakym vystupom. Doteraz som mal gramofon napojeny cez mix Soundcraft Compact a vystup bol znacne hlasnejsi (co ale mozes byt sposobene vselicim, ze ano)
Zaujimalo ma ci je mozne jednoducho gain preampu zvysit, aby som nemal na zosiku taky velky rozdiel medzi digitalom a gramofonom.. (sa bojim, ze raz to mazelku ohlusi smile ) malo by to nejake negativne dosledky na zvuk ci technicke hodnoty (ako napr. maximum input level, ktory ma actidamp velmi dobry)?

2. je problem nechapat actidamp stale zapnuty? kolko zozerie elektriny?

3. v plane mam vymenit TI NE5534 za JRC NJM5534. mal by som si dat na nieco pozor (sorry za newbie otazku)?

(upravil reeb 15. 1. 2020 20:15)

Re: Actidamp MK3 V2

1. Zesílení Mk3 v2 upravené verze je 77,6x tj. asi cca 38dB/1kHz . (Např. NAD PP2 má 34dB, CA 651P má 39dB takže 37 není zas taková rarita).
Zisk lze zvýšit 2 odpory. K Mk3 bych doporučil o něco lepší přenosku než AT91..

2. Při standartních OZ je odběr při 2x24V asi 80mA tj. asi 5W. Nevadi to ničemu, jen si vyhříváš trafo a elyty.

3. Osadit je správně smile

Web

Re: Actidamp MK3 V2

dik, som v procese upgradovania systemu. preamp mal nizsiu prioritu ale neodolal som mu smile

prenoska v plane ako som pisal je AT VM95ML ale zda sa mi ze k actidampu by mozno viac sedela Nagaoka MP-110 s 5mV, co je moja druha volba.

ale este predtym chcem kupit cisticku platni KAB USA EV-1...

(upravil reeb 1. 2. 2020 13:38)

Re: Actidamp MK3 V2

Přenoska má největší vliv..a vybírat spíš podle zvuku než mV.

Super je treba Audio Technica AT440 MLb s microline hrotem

nebo i VM540ML či VM-95ML

https://www.thakker.eu/tonabnehmer/audi … HXBRvoODPY

Čističku určitě doporučuji, bohatě stačí Disco-antistat + košilky Analogis

https://velkoobchod.conrad.cz/cisticka- … at.k345296

Web

Re: Actidamp MK3 V2

obe prenosky su fajne a obe si dobre vedia poradit s drazkami pri strede platne, co je hlavny dovod preco jednu z nich chcem. AT91 to moc nedava. nie som audiofil, ale IGD pocujem velmi dobre.

z toho co mam nacitane je celkom dolezite spravne zosuladit vystup prenosky a gain preampu.

referencia:
"if the phonostage has insufficient gain for the cartridge’s output level, the signal will be noisy, dynamic contrasts will be reduced, and you’ll have to turn up the preamp’s volume control near maximum to achieve a normal listening level.
Conversely, if the phonostage has too much gain for a particular cartridge, the phonostage could distort on musical peaks, and the preamp’s volume control will be insensitive; tiny movements in the volume control produce large changes in volume."
http://www.theabsolutesound.com/article … ge-gain-1/

"To maintain the best signal to noise ratio your phono preamp gain should compliment the output of your phono cartridge."
https://www.kabusa.com/pregain.htm

momentalne cistim rucne s Triton x-100 a Stasis Groove Cleaner nylonovou kefkou. ale nie som spokojny s vysledkom a nepaci sa mi susenie na vzduchu. preto chcem masinu s vysavacom.

(upravil roh666 20. 1. 2020 13:52)

Re: Actidamp MK3 V2

mimochodom aky maximum input level ma mk3 v2? 

v1 mala prebuditelnost 250 mV pri 1kHz,  prepodkladam ale ze po zvyseni gainu to slo o nieco nizsie.

(upravil reeb 26. 1. 2020 21:40)

Re: Actidamp MK3 V2

Při +-18V na OZ začíná limitovat při při 222mV / 1kHz

Web

Re: Actidamp MK3 V2

ahoj,

pozeral som sa na NJM5534 a v datasheete je tato hlaska:

If very low noise characteristic is of prime importance, it is recommended D-Rank type products(NJM5534DD/MD). These have specified maximum limits for equivalent input noise voltage.

Predpokladam ze by som teda mal kupit NJM5534DD ? Ziadny iny rozdiel so medzi nim a NJM5534D nenasiel...

dik.

Re: Actidamp MK3 V2

Cenový rozdíl mezi D a DD není žádný, takže kup čemu více věříš.
V těch obvodech 5534 už i tak není z čeho vybírat. JRC a TI je u každého něco jiného špatně, ale každý to může vnímat jinak. JRC má trošku výraznější výšky a zní více studeně. Navíc je rozdíl ve zvuku mezi jednoduchou verzí, duální, ale i v pouzdru SIL-8. TI má o něco temnější zvuk, ale není to tak studené jako u JRC. Signetics a Philips - tam jsem nemusel nad ničím uvažovat jak to hraje.
Pak tu je ještě možnost použít zcela něco jiného. Nabízí se OPA227 nebo při vyšším zesílení OPA228. Zvuk je sice čistý, ale může se jevit trochu nudným. Takže v té řadě operáků si ten zvuk může člověk ohřát třeba obvodem OPA1611. Je těžké něco vybrat.

(upravil hranatybraska 6. 2. 2020 12:29)

Re: Actidamp MK3 V2

z těhle lowendů je nejlepší LM833 takový příjemný, až lampový zvuk

Web