Téma: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

Ahoj,
jednoduchý dotaz:

Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?
https://sagat.vyrobce.cz/doku.php?id=ersp_50

Web

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

už když vidím dobu náběhu z 20 na 300°C 1minuta, tak bych byl na rozpacích. Cokoliv, co používá hroty (hrot je jeden kus s topným tělesem a čidlem teploty) Hakko T-xx je na 300°C ohřátý během 15s... Potom má taková paječka úplně jiný vlastnosti při pájení součástek na místa, kde je okolo velká plocha a odvádí teplo. To tvou to skoro není možný připájet/odpájet, hakko Txx díky rychlé reakci a dohřevu ochlazovanýho hrotu nemá problém. A to mám čínskou kopii KSGER: https://www.aliexpress.com/store/group/ … 41f4jjuc0R
Potom už bych jenom řešil, jestli nějaký opravdický hakko se zárukou: http://www.hakko.cz/eshop/category/pajeci-stanice1/ a nebo to chceš fakt nízkonákladově, ksger od číňana je cca za 50USD a hroty cca za 5-7USD, tohle je ještě víc low end: https://www.aliexpress.com/item/3298695 … b201603_55 ale pořád s vlastnostmi hrotů Hakko...

(upravil reeb 15. 1. 2020 23:50)

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

Taky bych ERS50 nekupoval.. Leda by ti někdo věnoval nějakou starou. Jinak pozor, z té stránky byli udajně dodací lhůty i několik měsíců.

Jaký máš rozpočet?
Jinak ty hroty Hako jsou paráda..

https://i.postimg.cc/sQ9tYh8Q/2446389.jpg

Web

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

Kdyz ti ji nekdo daruje, aj z nahradnimi telisky a tak podobne, tak to vem.
Ale musi to byt zadara.
Dnes pokud chces pracovat a nekdy mozna budes muset pracovat z ROHS, tak ERS 50 je uz spatna volba.
Ma velmi pomalou hysterezi, zejmena pri vyssich teplotach a pajeni je spatne.
Pro pajeni "na doma" na takove to domaci zvykani je to snad ok.
Ale je to drahe i na spotrebak, teliska a ND, hroty, pruzinka, ktere kdyz se opotrebi, nebo treba urve kabel, budes porat dokola lepit stary system.
Je to strasne hrube to pajeci teleso a je to cele velike a poplatne dobe vzniku.
Ten navlekaci hrot ma tendenci se kinklat na tom vyhrevnem telisku, drat topny, je velm hruby a oxidaci se rozpada, sice to trva, ale pomalu se rozpada.
Tuzka, jako grip je ne moc ergonomicka, boli z toho prsty a take se dosti hreje, pri delsim kontinualnim pajeni, bez odkladani.

Normalne nesetri, kup si sadu hrotu a pajecku na T12 a mas po starostech.
Pokud to chces mit uplne v kapesnem provedeni, tak tusim Ts100 se dela takova digitalni tuzka, potrebujes akorat 12-24V zdroj, nebo kupr. zdroj z notebooku 18-19V
A to je daleko vymakanejsi letovaci stanice, ma neuveritelne rychly nabeh po zapnuti, temer, asi jako pistolova pajecka z dlouhym hrotem, stabilitu regulace vynikajici a sama se uspi, kdyz ji nepouzivas.
levnejsi variace je pak ta stanice na klasicke T12 hroty
https://www.banggood.com/Quicko-T12-942 … rehouse=CN

(upravil mechanik 16. 1. 2020 15:50)

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

Keď to tak čítam. Tá moja weller WSD 50 už je tiež asi dosť pozadu... Stredne hrubý hrot 50s na 300°C. 60s 380°C. Som si to práve odstopoval. 4 vrstvová prekovená doska aj keď len 16um je celkom peklo... Neviete ktoré wellerky majú to vyhrievacie teleso v hrote? Alebo doporučenie na inú dobrú značku. Ersa a podobne. Nechcem čínu... Dík.

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

Pár názorů uz tu je..

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=15108

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=20120

Web

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

Když to nemá být čína, tak pravý Hakko, to je japonec... Samozřejmě aliexpres je plnej hakko páječek, předpokládám, že se vyrábí v číně, stejně jako prakticky všechno.
Já jsem dost dlouho používal 40W solomon bez regulace z TME - dobej nástroj do kufru na opravy v divočině, pak nějakou dobu weller ... model nevím, s regulací teploty,  a posledních pár let KSGER s T-12 hroty, kde je za pár peněz neuvěřitelnej výběr hrotů, a těma silnějšíma se dá pájet bez problémů měděnej pásek na 18650 baterku. Schválně to někdo zkuste s ersou nebo klasickým wellerem. Další level je indukční ohřev hrotu, ale to je o několik řádů jinde i cenově...

(upravil mechanik 16. 1. 2020 19:33)

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

Tiež som pôvodne používal nejaku čínu. Vyzerala ako solomon, len sa volala inak. Relatívne skoro sa tomu pokazilo vyhrievacie teleso. Potom som prekúpil weller WSD81. Bol som prekvapený ako rýchlo sa nahreje hrot... Tiež má krásne ohybný kábel a nejde ho spáliť teplom.

Hnusnejšie vyzerajúcu spájkovačku než to Hakko som teda ešte nevidel. Nie že by som riešil dizajn spájkovači ale je to sila.

Inak som si prešiel tie témy a JBC robí aj lacnejšie spájkovačky než píše Dohnalik. Táto stojí 319e   https://eleshop.eu/jbc-cd-2bqe-soldeers … 0watt.html   Hrot potom okolo 20e. To sice nie je málo ale ešte to celkom ide big_smile Lepšie než si pokaziť 4 vrstvové dosky s ground plane... Weller to jednoducho už nezvláda. Pri 450°C tomu šialene padá teplota a s príliš hrubým hrotom je už problém sa dostať na miesto kde potrebujem.

EDIT: ouu, je to bez DPH vlastne big_smile

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

Díky za Vaše názory.

Web

(upravil pidi 17. 2. 2020 13:55)

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

ERS50 měla vždy silikonový kabel. Těleso je větší, tepelná stabilita vyšší, rychlost nižší... Narozdíl od všeho ostatního používá dvouvodičové připojení, kdy těleso s 50Hz frekvencí topí a zároveň zkrz ty stejné dva dráty měří teplotu. Vždy jsem s ní zaletoval cokoli od TQFP s roztečemi 0.2mm po TO3. Přes kostku mědi i spodní plochu u TPA6120. ERS50 je slušné standardní zařízení se kterým se dá pracovat a původní hroty jsou dobré (tzn. ty co prodává Sagat jako "slovenské", ty šroubovací "české" nestojí za nic). Regulace je totožná u verzí s displejem i bez něj... (Mám původní verzi ERS502 se zobrazováním teploty ICL7106 z Liptovského Hrádku...)
Nicméně kdybych začínal, měl hluboko do kapsy a doma ani v okolí nebylo vůbec nic, sáhl bych po YIHUA padělku Hakka a koupil si k ní originální japonské hroty. Letování čehokoli je hlavně precizní přípravě (očištění ploch, čistý hrot, vhodný cín, flux...). Typ regulace, vybavení a rychlost stanice jsou nakonec věci naprosto nepodstatné...

Na drobné věci je nedostižná JBC NANE, pak dlouho nic, Weller WXMP, zas dlouho nic, a pak lidová čína TS80... ...na všechno ostatní stačí 75W trafopájka...

Re: Koupit či nekoupit páječku ERSP 50-100 ?

Pokud tu ERS 50, nekdo ma, zdedi, nebo dostane darem, ma moznost ji provozovat, do smrti vyhrevneho telesa, nebo ma zasobu hrotu, je to ok.
Pokud nekdo mikropajku nema, tak daleko lepsi moznosti, poskytne i prachobycejna nejprimitivnejsi elektronika, jenom z potenciometrem a tuzkou, pro nedavno nejvice rozsirene hroty 900M.
Nejlepsi dnes, i nejprimitivnejsi elektronika pro T12 hroty, tuzka a zdroj z notebooku, 19-20V, udela lepsi sluzbu.
Nejlevnejsi elektronika, pro T12 stoji par dolaru.
Stejne tak cela stanice.
Na domaci zvykani i profi praci, nejmensi co se da sehnat, je ts100, je asi nejdrazssi, co se u soudruhu v CLR da sehnat.
HAkko original hroty, TS-BC2, TS-I a dalsi.