(upravil pet007 13. 1. 2020 7:04)

Téma: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Zdar, mam jen takovy dotaz, ze mne to zajima. Co si myslite o techto subech v dnesni dobe - Megaton DS312 s 3x12TBX100 (1x zadni v protifazi a s delayem (pres DSP)).  Byl jsem o vikendu na plese, kde to hralo (4xDS312 - viz foto) asi pro 400-500 lidi ve velkym kulturaku, nad tim jen maly 12" satelity (+ dole na ty dvojici DS312 bylo jeste neco malyho jak z line array, nevim). No nehralo to vubec spatne (ziva kapela taky smile, docela to i tlacilo, ten vrsek byl ukazkovej, tak to dle mne ma vypadat. Ze i s malym kasparkem lze zahrat velmi dobre (kdyz se ale vi, jak smile. Mozna je to i tim, ze pan zvukar si sel sem tam s klukama zazpivat (a vubec ne spatne smile, takze asi porad slysi smile
  Ale rikam si, ma to cenu se tahat s tolika malejma bednama (a zrovna ze by tech 57kg/ks bylo nejaka uspora oproti napr. 2x18" si nemyslim). Nebo je ta kardioida na basech takovej prinos, ze to stoji za tu investici ? Diky za nazory. (jinak pohanela to cely klasika FP10000 - "kdyz suby tlaci, 4x kanaly na to staci" smile

Edit: a to tomu zadnimu menici nevadi, ze se cela bedna prirazi az takhle k podiu ?

http://www.mervart.eu/!projects/!audio/megaton_4x_DS312_12TBX100.jpg

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Ahoj, určitě bude někdo mnohem konkrétnější, ale za mě toto:

Kardoidu na subech lze z mého pohledu považovat za takové "rozumné", nebo lépe "dospělé" řešení. Není to pro mladé divočáky, co potřebujou každičkou desetinu Wattu proměnit v SPL, ale jsou ochotni něco příkonu investovat jinam. Ze zkušeností musím uznat, že přes počáteční nedůvěru jsem byl obdobným řešením velmi mile překvapen. Je to hlavně o komfortu. Asi většina lidí co hrajou větší akce ví, jaké to je, pohybovat se celou noc za subama (kraválu tři prdele), jak se u nás říká. S tím zadním poklesem charakteristiky na basech se muzikantům dost uleví. Taky musí být na celkovém projevu znát, že do toho tolik nekecá ta zadní složka, normálně odrážená od zdi za muzikantama. Nevím jak moc se dařilo tlumit zadní vyzařování, když to postavili takhle ke zdi, ale asi s tím jezdí a už trochu ví co si můžou dovolit. Určitě by se to doalo postavit na měničních s neodymem, tam by to na třech kusech udělalo v hmotnosti už dost.

(upravil ondra.klofat 14. 1. 2020 18:35)

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Může to být fajn, ale asi bych se osobně přiklonil spíš k variantě 6ks menších 2x12" než 4ks tohoto. Bude to variabilnější, kardio z toho uděláš stejně tak, silnější "nekardio" cluster v případě potřeby taktéž (což v tomto případě nelze). Bude to sice o dvě bedny víc, ale klasická 2x12 bude určitě o něco menší i znatelně lehčí. Záleží také kdo a pro koho to provozuje... pokud to má kapela pro sebe, tak asi ví proč takto, a ví že to takto chce. Jsou ale umělci, kteří při kardiu mohou mít pocit, že to do lidí nehraje.

Jinak ten frontfill vypadá na EV ZLX12p.

EDIT: ještě když na to koukám... 4kanály, to znamená že dopředu to jede do 2x2ohm, dozadu do 2x4ohm. Vlastní zkušenost s FP1000q nemám, ale asi bych do toho nešel pokud by to nebyl origo LabGruppen. U Gisenu jsem z mnoha míst slyšel že do 2ohm není úplně zdravé to provozovat... ještě tak možná do 2,6 na dvou ze čtyř kanálů s přivřenýma očima.

I pokud by bylo k dispozici 6 kanálů zesilovače (předek do 4ohm každá bedna zvlášť, zadní repro dvou boxů paralelně do 4ohm) tak to zase dává prostor nějaké chybičce při drátování, kdy je nutné si dávat pozor, a propojovat paralelně pouze zadní, nikoliv i přední. Takto od stolu se to zdá jasné, ale z vlastní zkušenosti vím, že pak při rychlé stavbě se udělá chybička ani se neví jak. Prostě mi to přijde jako trošku nevariabilní, zbytečně omezující a v mnoha věcech "složité" řešení, které bych řešil klasickými suby raději.

(upravil jk007 5. 8. 2020 14:52)

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Ahoj. Jsem si všiml, že je zde příspěvek s mým aparátem. Předně děkuji za pochvalu zvuku. A pak bych rád něco uvedl na pravou míru.
Satelity mám NDM124 a frontfill byl Mackie thump 12a.
Satelity a cardio je krmeno Kobble 4122,takže suby na 4ohm vždy po dvou.
Gisen FP10000 jeden kanál jedna bedna na 4ohm. Brzy půjde Kobble do světa a budou giseny 2.
Jinak konkrétně na této vyfocené akci nebylo cardio zapojeno,protože bedny byly v podstatě opřený o zeď a na pódium to je nesmysl.
Nebyl jsem příznivce 12tek subu,ale koupil jsem celý aparát z druhé ruky a musím říct,že mě hodně přesvědčily a na sálech kde většinou není ideální akustika nad nejakyma 18tkama svoji rychlostí vyhrávají. Venku už je to něco jiného,ale ještě jsem neměl nikdy pocit,že něco vyloženě chybí. Zvucim převážně taneční kapely nebo bigbandy.

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Diky za odpoved; zajime doplneni informaci, to jsem ani necekal smile
Rovnou bych mel jeste dotaz, jako lamer: Jak je to s realnymi vykony tech dnesnich digitalu ? Narazim na udaj napr. 4x1200W/8 z 1F 230V/16A zasuvky. Mne proste vychazi max. vykon, co ta zasuvka/jistic da na nejakych tech 3.6kW a tady mam zesilovac, co ma dat 4.8 ci az 8kW ? (Predpokladam, ze se bude hrat na to, ze spinany zdroj bezici v radech desitek-stovek kHz je chopen dobijet filtracni kondy rychleji, nez co je potreba na vystupu, ale mozna je to blbost....) Diky.

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Hele já jsem muzikant,ne elektrikář,ale prý ty výkonové špičky jsou strašně krátký a kondiky to vždy udržej. Pokud mohu porovnat toho Kobbleho a Gisena,kdy mají psaný na papíře podobný výkony,tak Kobble se na Fp nehrabe. Suby s ním netlačí. Na druhou stranu Fp i ty satelity rozsvítí a i ve špičkách hrajou daleko čitelneji.
Další věc, v rozvaděči mám 16a B jističe a Kobble s tím neměl nikdy problém.Na Fp jsem musel dát C protože ve špičkách si bral tolik,že lítaly....

(upravil ondra.klofat 6. 8. 2020 6:46)

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Taky jsem rád za reakci přímo od provozovatele aparátu wink

Ještě jedna věc co mě napadá... jak se to chová, když pro cardio máš jiný zesilovač než pro to co hraje dopředu (tím myslím případná odlišná latence různých digitálů)? Nebo je s tím nějak počítáno v pressetu? Nezkoušel jsi rozdíl, když běží jak měniče vyzařující vpřed i ty zpět na stejném zesilovači?

Mimochodem: NDM124 za mě super bedna. Malá, lehká a hodně jsem koukal kolik toho uhraje. Vzhledem k tomu, že to člověk stejně téměř vždy provozuje se suby, nebál bych se to vyměnit za své MT152.

(upravil jk007 6. 8. 2020 6:58)

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Samozřejmě že to není ideál. Předchozí majitel to vůbec neprovozoval,nechápu,proč si to tedy kupoval. Latence až takový problém není,ale spíš to,že s tím Kobble ty basy moc nehrajou,musel jsem to sladit,co se do hlasitosti týká. Na cardio Kobblemu v DSP přidávám 6db. A teď jen čekám,až si vydělám na nový Gisen.....moc se teď nehraje
A jinak k těm NDM.....taky stále nechápu......jel jsem s tím ples i pro 1000 lidí,jako už to bylo v maximu ale stále čisté. Jinak jsem ale vůbec nedodržel nastavení DSP od Prodance. Bylo to neskutečně jedovatý. Spíš ubirám od 2khz až k 8khz. V závislosti na prostoru a zatížení bedny

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

jk007 napsal:

Spíš ubirám od 2khz až k 8khz. V závislosti na prostoru a zatížení bedny

Nechci tady machrovat a rikat, ze to je jasny, ale par beden jsem uz ladil/slysel a na tom plese v Pencine to bylo uplne ukazkove slyset, jak to nerve usi (za coz pak muze predevsim todle, pro usi nejcitlivejsi, pasmo samozrejme) a hraje to jak ma....

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Mimochodem: NDM124 za mě super bedna. Malá, lehká a hodně jsem koukal kolik toho uhraje. Vzhledem k tomu, že to člověk stejně téměř vždy provozuje se suby, nebál bych se to vyměnit za své MT152

Tak ona ta NDM má větší výkon a i SPL. Takže si myslím,že hraje i víc než 152. Mimochodem,i co se provozu bez subu týká,tak jsem asi neslyšel jít 12ctku bednu tak hluboko

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Mám stejnou zkušenost... jak u MT152, tak i prodancové projekty od H.M. (10"emidelta+DE10 a nyní i pokusně 12HPL+DE12)... na všem z tohoto bylo nutno vršek ubrat, případně tlumit driver ve výhybce, jinak mi to přišlo nepřijemně ukřičené.

Re: Nazor na Megaton DS312 - 12TBX100

Ona NDM 124 překvapí každého, kdo ji vidí prvně big_smile

QSC, EV, Turbosound, X32, SiEx3, DL1608 atd.