Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 116 z 116)

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

  Stránky: ««« 1 ... 114 115 116

RSS

Příspěvky [2,301 až 2,319 z 2,319]

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Měřili jste někdo Marasův sluchátkáč ? Jakých výsledků jste dosáhli ?
Já se až po letech dostal k tomu, abych si to zase dal na stůl a změřil.
Marek sem už zdá se delší dobu nechodí a jeho stránky kde byly měření mají poslední snapshot na waybacku z ledna 2019 a v něm se bohužel nedochovaly obrázky měření, tak mohu vycházet pouze z textových údajů a těch se mi zdaleka nedaří dosáhnout (0,03% THD+N pro 10mW) , začínám mít tušení že zakopaný pes bude v zatěžovací impedanci, já to měřím do 47R a on všechny měření zřejmě dělal do 300R.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ano, je to optimalizovaný pro impedance 300ohm. Optimalizace se dělá změnou odporu v anodě horní triody white followeru. Dá se to naladit na co nejmenší imd(thd) při jmen. zátěži.

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

To já samozřejmě vím, taky jsem odpor v anodě osadil 130R dle návodu pro 60R sluchátka. I tak je ale proud pro 10mW do 47R asi 3x větší než pro 10mW do 300R a optimálně to bude zřejmě chodit jen do těch 300R, respektive s nízkým zkreslením.
Nikdo nemá měření, ani to co dělal Marek někde uložené ?
Díky

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Chcem sa poďakovať Zdenoeddiemu a Milošovi66 za čas ktorý mi venovali, cenné rady a ich zisilňovače, ktoré mi predviedli. Nebudem tu popisovť ako jednotlivé zos. zneli, pretože na to nie som kompetentný. Všetky hrali dosť nahlas s bohatou rezervou, vysokým rozlíšením a priestorom. Myslím si, že komercia by stála cca 2000EUR. Wiliho zos. má Miloš a môj názor je, že dá mojim HD800 trošku viac basov. Na prekvapenie Shanling M3s ma slušný výstup ale tieto slúchadlá nemá šancu kvalitne vybudiť. Aj ja som počul skreslenie hlavne v nižšom pásme. Takže idem objednávať súčiastky, plošáky, trafo, elektrónky a keď mi Wili poskytne výkresy skrinky, tak dám vyrobiť aj skrinku. Ak niekto chce plošák, nech sa mi ozve. Zatiaľ má záujem Misop.

(upravil Milos66 8. 1. 2020 15:22)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

DJ_Rix:

Podľa originálneho návodu je
150R (pro sluchátka 300R) R19

Tie PDF-ka mám. Ak chceš, pošlem ti ich na mail.

Toto som tam našiel

* Sluchátka:
Impedance Rezistor
24 R 120 R
32 R 120 R
56 R 130 R
120 R 150 R
150 R 150 R
300 R 150 R
600 R 200 R

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Děkuji, já mám pravděpodobně stejná PDF jako ty, originál od Marase, se stejnou tabulkou pro nastavení anodového odporu.

Takže,měření při 10mW výstupního výkonu:
300R zátěž, vstupní flaška 6N1P THD+N 0,078%
300R zátěž, vstupní flaška E88CC (5mA systémem) THD+N 0,046%

47R zátěž, vstupní flaška 6N1P THD+N 0,37%
47R zátěž, vstupní flaška E88CC (5mA systémem) THD+N 0,2%

Na těch 0,03 uváděných marasem se asi dá při dokonalé konstalaci flašek dostat, ale pouze při 300R zátěži.

Druhý fakt ale je, že už těch 10mW je poměrně vysoká poslechová hlasitost a při normální hlasitosti je zkreslení násobně nižší, pro 1mW už je zkresleni do 47R 0,08%.

(upravil peter19500 28. 1. 2020 22:25)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Uložil som sem na jedno miesto všetky podklady k stavbe, ktoré mi poskytol Wili, Miloš, Maskrtnik... Plošaky som objednával z Číny, ale už sú všetky sľúbené. Takže nemám nič na predaj. Súčiastky som objednával od Mouser a čo som tam nenašiel, tak z Conrad (Alps, pätice, chladiče...)

Odkaz:  https://ulozto.sk/folder/rfXvsAJjeWZJ

(upravil maras 30. 5. 2020 11:22)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ahoj všem..
po relativně dlouhé době se zase ozývám smile. Posledních pár let jsem byl v pracovně tak zatížený, že jsem na koníčky neměl vůbec čas (včetně elektoniky) a na audioweb jsem moc nechodil. Nicméně před pár měsíci  jsem  v práci "zvolnil" a zase jsem se vrátil k tomu co mě baví a mám rád - tedy k elektronice a zejména k lampám. Do konce roku mám ještě dost práce kolem domu, ale pak se zase intenzivně hodlám pustit do dalšího "hraní" s lampama.  V teoretické rovině (včetně simulace) mám připravené 2 úplně nové verze  sluchátkáče, z toho jednu jsem intenzivně "vyvíjeli"  s Hranatým bráškou, RIAA preamp, DAC buffer atd.  Pár nápadů jsem teď konzultoval s Pzwakem a myslím si, že se rýsuje další fajn kooperace mezi náma smile  I když jsem aktivně posledních pár let moc na fórech nevystupoval, tak jsem nezahálel a snažl jsem se doplnil jak praktcké, tak teoretické znalosti a přístrojové vybavení. Takže nové projekty půjdou snáze realizovat. TAkže kdyby měl někdo nějaký dotaz k původnímu OTLku tak rád zodpovím. Nicméně původní konstrukce je už trochu "zastaralá". smile Věřte nebo né, já domá tohle OTLko nemám. Poslední kus jsem dal tatíkovi a ten je užívá posledních 5 let skoro každý den a stále spolehlivě funguje s původníma lampama. Já jsem si zrovna předminulý  týden půjčil od PzWaka RIAA předzesík a od otce právě  moje původni OTLko. S odstupem času musím říct, že ten sluchátkáč furt hraje fakt dobře smile, totéž se dá říct o předzesku od Péťi. Nicméně se už těším a postavím nový sluchátkáč,  protože aktuálně nemám na čem poslouchat smile
     
M.

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ahoj Maras, cudoval som sa co je tak dlho od teba ticho ale dobre pocut ze si spat. Uz sa tesim na tvoje buduce vytvory, drzim palce smile

(upravil danhard 23. 6. 2020 17:33)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Tak jsem měřil sbírku mejch E88CC (asi 30ks) a dospěl jsem k tomu, že jsou hodně toleranční a pro "výkonové"  použití se dá počítat s max. proudem kolem 30mA max. (při 100V Ua).
Zlatý PCL82 smile

Stejně se divím, že v tom OTL nemáte výstupní transformátor.
Ten k elektronkám bytostně patří.

Takovej sluchátkáč pak postavíte se dvěma PCF802.

Pentoda PCF802 dá v triodovém zapojení 15mA při 100V, stejně jako 6N1P.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Komu se dneska chce vinout výstupní trafo? smile

Web

Re: OTL sluchátkový zesilovač

To by se dalo hotový síťový.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

OTL se sitovym trafem na vystupu...to je vrchol ezoteriky...:-)
vystupaky do mojeho sluchatkace vinul pzwak....:-):-):-)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

A pořídíš ho za pár drobnejch smile
https://www.hadex.cz/g431f-trafo-dps-5v … 42-50840g/

(upravil Wili 24. 6. 2020 22:09)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

big_smile keby aspon toroid tak nepoviem ale EI co ma primar a sekundar na oddelenej kostricke? fakt? big_smile

danhard mimochodom keby si aj z vylepsenej e88cc tahal 30mA skapala by neuveritelne rychlo

(upravil danhard 25. 6. 2020 7:10)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ale to je, aby to umělo 30mA špičkového proudu při vybuzení, v klidu tam není víc než 15mA 100V a na to je ta lampa dlouhodobě stavěná.

Do 32R sluchátek je to 1V peek, 15mW max. výkon, to je prd.

Ale každá dobrá E88CC dá 10mA při 50V, když je to optimálně zatížené 500R, tak je to 250mW.
Ale to tam musí být trafo, na těch 32R.

Bez trafa je to použitelný pro minimálně 200R sluchátka.

Re: OTL sluchátkový zesilovač

No já jsem  se právě původně chtěl výstupákům vyhnout, aby ten sluchátkáč nebyl závislý na tom jestli někdo dobře navine trafo a nebo né (já to tehdy neuměl a stále neumím).  A taky aby šel postavit s  +- stejnými parametry ve více exemplářích.

Web

(upravil danhard 30. 6. 2020 9:01)

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Ale to není věc zesilovače, ale impedanční přizpůsobení.
Zapojíš to tam jen pro malé odpory sluchátek.
U zesilovače se 100V výstupem se taky zajímáš, jaký tam bude výstupák ?

A vyzkoušet převodní poměr se dá bez jakýchkoliv úprav třeba i s tím síťovým trafem.
Tam zjistíš, jaké má mít to trafo parametry, aby nedošlo k dalším omezením a zkreslením.

Dá se to vyzkoušet s ledasčím.
Stačí využít třeba jen primár jako autotrafo 2:1.
To násobí proud 2x a impedanci 4x, přes železo se přenáší jen 1/2 výkonu.

https://avtechnic.cz/transformatory-niz … mator.html
https://www.hadex.cz/g440b-prevodni-tra … ro-4-8ohm/

Re: OTL sluchátkový zesilovač

Tak je bezesporu fakt, že pro malé odpory sluchátek je to trafo asi ideální řešení.   Nicméně já mám 300R sluchátka a tam to trafko není zapotřebí.
Jak bude čas, tak si s tím ještě možná zkusím pohrát, aktuálně teď pracuju na něčem jiném smile
Ale i tak díky Danharde za připomínku.
M.

Web

Příspěvky [2,301 až 2,319 z 2,319]

  Stránky: ««« 1 ... 114 115 116

Audioweb.cz » Sluchátka » OTL sluchátkový zesilovač

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£