Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 43 z 76)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

  Stránky: ««« 1 ... 41 42 43 44 45 ... 76 »»»

RSS

Příspěvky [841 až 860 z 1,503]

(upravil Hordek 4. 1. 2020 0:44)

Re: Danwatt ...

Za předpokladu, že napájení siliče při plném vybuzení poklesne ze 47V naprázdno na cca 40V, jsem testoval jak se to bude chovat. Vstup byl buzenej 770mV/10KHz a ukázalo se, že jedna půlvlna řeže. Po X pokusech jsem odhalil, že řeže vstupní tranzistor a tak jsem zkoušel tento neduh "nějak" vykompenzovat --- viz. výše. Klidový proud vstupního tranzistoru za výše uvedených pomínek osciluje mezi 2,1 - 2,2mA a na jeho kolektoru mi to měří 8,7 až 8,8V. Při T1 BC-550C s předpokládanou betou kolem 500 a při R4-430k a ostatním, tak jak je ve schématu viz. výše uvedeno, to neřeže od cca 39,8V napájecího napětí a na zátěži 4ohm je 12,55V, přičemž rezistorem R10 teče 85,49mA budícího proudu. Kolik proudu ještě přidává modulace nevím, nějak mi při pokusech to změřit vychází nesmysly (nebo to měřím blbě). To je vše, co jsem simulací změřil. Má k tomu někdo co dodat? smile

Re: Danwatt ...

Jo, a sice to, že s 330kO tam máš jen 1,5 mA

Re: Danwatt ...

Pracovní bod tranzistoru se nekompenzuje, ale nastavuje..

Web

Re: Danwatt ...

microlan napsal:

Jo, a sice to, že s 330kO tam máš jen 1,5 mA

R4 je 430k. --- Na T1 mi to zobrazuje:-  tranzistor (NPN) B-500
                                                                    fwd active
                                                                 Ic - 2.166mA
                                                                 Ib - 4,333uA
                                                                 Vbe - 615,558mV
                                                                 Vbc -  -8,885V
                                                                 Vce - 9,5V
                                                                 P - 20,584mW

Tak čemu, nebo komu věřit. smile

Re: Danwatt ...

hranatybraska napsal:

Pracovní bod tranzistoru se nekompenzuje, ale nastavuje..

Tak ho tedy "nastavuji" tak aby to neřezalo. Spokojenej? smile

Re: Danwatt ...

Do nastavení prvního stupně se nevrtá.

Re: Danwatt ...

Schéma jsem upravil a zakreslil do něj hodnoty, které mi simulátor ukazuje při napájení 47V v klidovém stavu, to jest bez signálu na vstupu.
https://hordek.rajce.idnes.cz/Danwatt/# … a-finl.jpg

Za případné komentáře dík. smile

Re: Danwatt ...

co Boucherotův člen a sériová cívka na výstupu Danwattu? Do jaké míry je to nutnost?

Re: Danwatt ...

S původním osazením se to tak chová jako Transiwatt, ani jedno není nutné.
Konce jsou buzené proudově, bez zpětné vazby to má relativně velký výstupní odpor a kapacitní zátěž se transformuje do zátěže VAS.
Dělal jsem i jiné konfigurace konce, když jsem třeba použil darlington místo NPN, tak se chování na kapacitní zátěž zhoršilo.

(upravil Wili 5. 1. 2020 23:13)

Re: Danwatt ...

Uz som to tu daval o par desiatok stran skor, takto to vyzera pri 10k do 4R+470n 10Vp

Myslim ze boucherot by bol zbytocny, to len keby to chcelo kmitat niekde velmi vysoko (par mhz) len tak same o sebe bez budenia a bez zatazeneho vystupu, to vlastne aj boucherot robi ze tuto zataz vystupu na vysokych fr spravi, ale aspon mne ho tam netrebalo.

https://i.postimg.cc/RJVw74rf/10k10-Vp4-R-470n.jpg

Re: Danwatt ...

ehm, je nějaká literatura (klidně i cizojazyčná), kde by byl na praktických příkladech vysvětlen rozdíl mezi proudovým a napěťovým buzením u zesilovačů? Jaké to má všechny výhody / nevýhody a jak to správně nastavit?

Re: Danwatt ...

To těžko něco najdu, všichni, co se týče zkreslení koncového stupně uvažují napěťový přenos.
Třeba Self má k tomu zmínku, že se mění vstupní impedance 2EF konce, ale že to může způsobovat několikanásobně větší přechodové zkeslení než napěťové, to už tam nemá.
O vlivu zpětného přenosu neuvažuje nikdo smile

(upravil rvx73 6. 1. 2020 21:05)

Re: Danwatt ...

danharde, a jak by to vypadalo, kdyby se v zesilovači typu TW použila globální "proudová" zpětná vazba odvozená od "malého" (řekněme 0R1) rezistoru v sérii s reprobednou (tj. mezi repro a zemí)? Mohlo by to snížit obsah harmonických?

(upravil laco 6. 1. 2020 21:23)

Re: Danwatt ...

https://linearaudio.net/article-detail/2287 plateny obsah. alebo pozri texan ...
je to ale ina topologia

vseobecne, ked budis z velkej impedancie malu imp

Re: Danwatt ...

Ano, to má 3 významné vlastnosti, mizernou teplotní stabilitu, mizerné odbuzování konců už od 5kHz a buzení konců do saturace při limitaci smile

(upravil laco 7. 1. 2020 12:44)

Re: Danwatt ...

ja som nehodnotil, pridal som iba link big_smile

Re: Danwatt ...

Nemůžu si pomoct, ale řešení jako Dexan jsem tam nikde nenašel smile

(upravil danhard 7. 1. 2020 16:30)

Re: Danwatt ...

Hordek napsal:

Po X pokusech jsem odhalil, že řeže vstupní tranzistor a tak jsem zkoušel tento neduh "nějak" vykompenzovat ...

To nějak nechápu, neomezuje tedy konec, ale vstup ???

Když se sníží napájení, tak je logické, že nebude konec omezovat symetricky, neumí držet střed napájení, ale jen nějakou hodnotu.
Symetrie je zapotřebí nastavit kompromisně, aby to bylo symetrické při hudebním výkonu.

Re: Danwatt ...

Ano, byl to vstup a omlouvám se za své "ne-technické" výrazivo, vyjadřuji se jen jako pouhý amatér, neb nic jiného nejsem a na nic jiného si ani hrát nechci. Konečně mi to v té simulaci funguje bez ořezávání a jsem zvědav až zapojení vyzkouším v reálu, jak "hodně či málo" se to bude lišit od simulací. Zatím přeji hezký den. smile

Re: Danwatt ...

Takže Ti "řeže" vstup a na výstupu to nelimituje k napájecímu napětí ?

Taky bysme si to rádi nasimulovali smile

Příspěvky [841 až 860 z 1,503]

  Stránky: ««« 1 ... 41 42 43 44 45 ... 76 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£