Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


[Zamknuto] (Stránka 8 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 10 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [141 až 160 z 1,209]

Re: Zesilovač Federmann

Sinclaire byl si někdy přítomen u takovéhle inspekce? Já ano - dvakrát. Mohu tě ubezpečit že ta hodina vypadá úplně jinak a co není zachyceno v papírech nelze prokázat. A většinu toho co nám tu mr. F. tvrdí v papírech podchyceno nebude ale v hlavách jeho žáků ano. Ale třeba se mýlím, možná jsem jen narazil na blbé inspektory kteří se neobtěžovali udělat nějaký rozsáhlejší průzkum mezi žáky ať už to co mají v sešitech nebo hlavách a zkusit si s nimi promluvit ať už celkem ve třídě nebo nějak bokem. Inspektoři se podívají co je napsáno v osnovách, zajdou se jednou nebo dvakrát podívat na ukázkovou hodinu která s realitou nemá nic společného a tím to hasne. My jsme měli ve škole dvě takové inspekce vyvolané přímo na popud žáků, já jsem byl jedním z těch co v tomto směru zastupovali třídu. No spíš tříd - nebyli jsme jediná třída která si stěžovala a já jsem byl vybrán ne kvůli tomu že bych to inicioval ale proto že prý umím rozumně komunikovat. Takže o tom vím přeci jen víc než ostatní mí tehdejší spolužáci a bylo to prd platné. Možná to také souviselo s tím že se nejednalo o elektroniku ale jiný technický obor ale podle mě s tím udělají houbelec. Ale to v žádném případě neznamená že bych to nezkusil. Třeba mají na moravě důkladnější inspektory a něco s tím udělají. A nebo to dopadne ještě hůř - nic s tím neudělají protože neshledají dostatek důkazů a to bude panečku voda na mlýn F.

(upravil Federmann 25. 10. 2007 15:52)

Re: Zesilovač Federmann

Panové, hlavně ti 30 let napřed:

•    Umíte si představit kterýkoliv váš zesilovač za tři roky jako 22.2 - kanálový, tedy například 24x125W, jaký bude mít zdroj, síťový přívod …?  http://www.tvfreak.cz/art_doc-D8DEC37AC … t=0,vision
•    Kde byl kazzatel a další třicet let napřed, když jsem 1977-1987 byl mezi nejlepšími a nejlepší vynálezce a zlepšovatel v bývalé republice, právě za práci a práce, které jsem zasvětil měření polovodičových součástek, převážně dynamických parametrů až do oblasti ps. 20 let jsem věnoval jenom této problematice.
•    Dále jsem se věnoval více vakuové technice, optice a dalšímu souvisejícímu s výrobou polovodičů v oblasti µm a menších.
•    Kolik těch třicet let napřed ví o čem se na těchto a jiných stránkách píše a dostatečně tomu rozumí http://www.zive.cz/default.aspx?section … 0Federmann

Nechci tvrdit, že to dobře znali a za těch třicet let napřed vše zapomněli, či dokonce něco jiného a je mi jedno zda jejich znalosti sahají tam či onam, ale pokud o někom nic nevím tak o něm radši nic netvrdím a již vůbec ne veřejně. Uvědomte si, že já vás ve výuce často dávám jako vzor té či jiné topologie a vaše chování je takové, že bych měl svůj postoj přehodnotit a dávat vás jako vzor, který odmítá jiné řešení než vlastní ne-li ještě něco horšího.

Ta 12. harmonická je u stradivárek větší jak základní, pokud tam nebude, pak je nepoznám od nejlevnějších houslí…, ale u sub. bývá C2 i 2n2.

Vůbec mi nevadí, že má někdo jiný názor, ale jeho obhajování musí být v rámci slušných pravidel, spíše je zarážející, že já jsem ten špatný, když beru jednotlivé pohledy za rovnocenné a schopné existence vedle sebe a druhá strana, aniž by cokoliv odzkoušela a prověřila připouští pouze svou pravdu a okolní svět nebere v potaz.

Nyní mi postačí, jak vysvětlí konstrukci zesilovače 24x125W, svou konstrukci si dokážu představit, již jsem viděl pod kapotou 40 svých konců.

Jak mi vysvětlíte chování výrobce, taky je 30 let zaostalý a vůbec tomu nerozumí?
Neohánějte se výrobci, když o nich víte tolik co mně, tedy nic.

http://shop.audiopro.cz/katalog/zesilov … P_1500.htm

Výkon 1.400W

Příkon 230V/3,5A (tedy 690W tj. cca 50% výstupního výkonu, já říkám 20-60%)

A mohl bych pokračovat, proč tam není 1.400W*2=2.800W a více tedy pojistka 12-16A?

Nezaspal náhodou někdo jiný, tak asi 30 let? Nebo mám začít učit, že celý svět lže a kazzatel a další mají jediní pravdu.

(upravil opamp 25. 10. 2007 15:56)

Re: Zesilovač Federmann

Pane inženýre, která struna stradivárek (resp. který jejich tón) má ZÁKLADNÍ frekvenci 20kHz?

A z jakého přenosového či záznamového media ty stradivárky posloucháte, že Vám tu 12. harmonickou z 20kHz přenese? Jaké máte výškové reproduktory?

K tomu "byl jsem nejlepší": Nerad jsem krutý, ale v elektronice jdou věci šíleně rychle kupředu (někdy bohužel i jinam), že nelze žít z toho, jak dobrý kdo byl před x lety. Je to smutné ale je to tak. Řešme raději, kdo je kde nyní. Viděl a slyšel jsem spolehlivé a kvalitní zesilovače pánů kazzatele a sinclaira. Neviděl a neslyšel jsem (zatím) ani jeden od Vás. Argumentům kazzatele a sinclaira rozumím, Vašim často ne. Ve vlastní praxi jsem si ověřil, co dělá se zvukem právě dostatečné dimenzování klíčových komponentů zesilovače. I těch "podvyživených" jsem pár stvořil a slyšel, už bych je poslouchat nechtěl. Možná máme jiné uši... smile

K tomu 22.2 se necítím kompetentní vyjadřovat (považuji to za nehoráznou blbost - z toho neviním Vás, jen jste citoval cizí zdroj), nesnáším ani 5.1, ty komerční zesilovače, které jsem měl tu "čest" slyšet, jsou dimenzované skoro "systémem F" a hrají příšerně v jakémkoliv režimu, ty kvalitní jsou mimo moje cenové obzory. navíc si raději dopřeji dvě opravdu kvalitní reprosoustavy, než 5.1 průměrných. Totéž místnost. Náš obývák je na dvě dvoupásmovky (plus případně sub) tak akorát. Dalo mi zabrat umístit dvě bedny. 22 beden? K čemu?

A to, že většina výrobců ve svých parametrech lže, snad není důvod k tomu, abychom začali lhát taky. behringer se netěší příliš dobré pověsti... Ach jo, že zrovna člověk s vašim vzděláním bude tyhle ojebávky a napodobeniny považovat za "moderní", to je smutný. BEHRINGER A JINÍ NAŠTĚSTÍ NEJSOU "CELÝ SVĚT". ALE ASPOŇ JSTE SE SÁM ZAŘADIL DO PATŘIČNÉ KATEGORIE, ZA TO VÁM VLASTNĚ DĚKUJEME.

P.S. nepsal jste náhodou před lety do amárka podobně tendenční článek o tom, že správné trafo musí pořádně "topit", jinak je nevyužité?

Web

(upravil Federmann 25. 10. 2007 16:27)

Re: Zesilovač Federmann

Ty stradivárky byl poze příměr jejich spektrum přesně neznám, ale blíží se doba kdy bude zvuk vzorkován 500kHz, tedy bude schopen zaznamenat až 250kHz, to jenom abych oduvodnil těch 500-600kHz, ale ten kmitočet je hlavně dán vykompenzovanou zpětnou vazbou, dále nemusím rozebírat MC8 praví 5,6pF praxe 15pF, jakýkoliv větší C2 snižuje mezní frekveni…

Sám jsem příznivcem spíš 7.1, 22.2 je poněkud přehnané, ale je to zase úhel pohledu dva kanály byly taky pro někoho šílenství a když jsem měl (1973) své první Q. s MC1312-14-15, možná někteří ví o čem mluvím tak jsem byl taky "podezřelý".

Když se podíváte na další výrobce tak to často dopadne podobně. Výrobci nelžou, oni pouze uvádí špičkový výkon a pak to provozují na výkon efektívní k čemuž dimenzují i zdroj, naprosto stejně jako já. Když studentům cokoliv vysvětluji, tak dávám důraz na sjednocení metod, nejdříve musí znát za jakých podmínek byla ta či ona veličina deklarována a pak mohou za stejných podmínek porovnat, srovnávat dvě čísla, když nevím jak vznikly a k čemu se vztahují nemůžu. Toto je přesně střet v této diskuzi.

A trafo rozhodně moc topit nesmí, nemusím rozebírat jeho magnetické vlastnosti a další, nehledě na to, že si zakldádám na chladném zesilovači odtud i klidový proud.

Svou minulost jsem vůbec nechtěl prozrazovat nejsme ve dvoraně slávy, diplomy mám někde v šuplíku a doba je jiná, ta reakce byla spíše vyprovokovaná neznalostí toho s kým se vlastně baví…

Jinak jak jsem uvedl já zesilovače pánů kazzatele a sinclaira učím jako základ, jako něco co je tu odjakživa s pohledu dnešních studentů … ale oni o měm nic neví a … prvního sinclaira jsem měl již v r. 1970.

(upravil opamp 25. 10. 2007 16:28)

Re: Zesilovač Federmann

Sám asi moc dobře víte, že filtr MUSÍ být také na vstupu zesilovače, aby přizpůsobil vlastnosti signálu dynamickým vlastnostem zesilovače. Nelze to řešit tím, že namodelujete integrátor pomocí zpětnovazební kapacity. To je poměrně elementárně rozebráno v každé příručce návrhu operačních zesilovačů. V praxi se to potvrdilo (viz ten případ s přiložením prstu na vstup a následnou destrukcí zesilovače).

Proč tedy nemůžete napsat něco ve stylu Omlouvám se, RC článek na vstupu je nezbytný a bude doplněn?  Ubylo by Vás snad? Všichni jsme chybující a nikomu ještě neublížilo si to přiznat. Místo toho jste obratně změnil téma na 12. harmonickou stradivárek.

Web

Re: Zesilovač Federmann

Pane Federmann,
ten zesilovac by opravdu nemel nest napis 500W. I kdyby tuto hodnotu sinusoveho vykonu vydrzel, byt treba 100ms, tak to 500W zesilovac proste neni. Delal sem take zesilovace, ted treba jeden 100W/4A konec (LVA100), i kdyby ve spicce pri vetsim napajeni dodal vykon 300W po kratky cas, nikdy bych ho 300W zesilovacem nenazval. Udal bych dlouhodoby sinusovy vykon 100W a pripadne bych dodal, ze muze dodat hudebni vykon 150W, ale nikdy ne naopak.
Prenese pasmo 180kHz/-3dB, ale ne proto, aby jsme slyseli kmitocty >20kHz, ale pro co nejrovnejsi fazovou charakteristiku. Preci jenom, normalni clovek slysi jen do zhruba 19kHz.
Pokud byste nazval svuj zesilovac 50W koncem, tak je to v poradku. Co kdyz by vas zesilovac chtel nekdo do hudebni skupiny a chtel by opravdu dlouhodobe vyuzivat vykon, treba onech zminovanych 125W, prezil by? A nemuzeme se opravnovat tim, ze zesilovac je urcen do bytovych prostor, kde opravdu vyuzijeme treba zminovanych 10% RMS vykonu zesilovace...

Tak to vidim ja, z meho pohledu...

Web

(upravil Federmann 25. 10. 2007 19:41)

Re: Zesilovač Federmann

Tu 12. harmonickou uvádím dlouhe roky jako příměr, jednoduše se dá nutnost přítomnosti frekvence vyšší jak nejvyšší slyšitelné zdúvodnit i prověřit velmi jednoduše, tvrdím, že běžný člověk slyší 16-18kHz někdo i víc či míň, kysi jsem slyšel daleko přes 18kHz dnes je to již jenom kolem 16kHz. Obecně se zhodneme, že 15kHz slyší většina a nad, daleko nad tento kmitočet většina lidí vnímá, to již každý moc rád neslyší.

Jednoduchý pokus, nastavíme rozumnou hlasitost sínusového signálu na 15kHz, pak přepneme na obdélník a všichni co poznali rozdíl slyšeli jiný zvuk, vnímali či slyšeli i další harmonickou, která je  45kHz,

Jinak ten vstup je vždy někam připojen a toto místo je nějak oštřeno, zde bych rozhodně žádný střet neviděl…

(upravil opamp 25. 10. 2007 16:59)

Re: Zesilovač Federmann

Ale tomu človíčkovi to právě kvůli absenci filtru odešlo při oživování, nebo jak to psal na elwebu... navíc stačí aby před koncem byl potenciometr na hlasitost (příklad) a už tam není zanedbatelně malá impedance a může se indukovat leccos.

EDIT
A co když se to "něco předtím" v důsledku poruchy rozkmitá?

Web

Re: Zesilovač Federmann

Chlapci pokrok se nedá zastavit.
V tom má p. Federmann pravdu.
MBA810 před 20-ti lety výkon 5W.
Dnes = 20let pokroku * 5
Výsledkem je 100W zesilovač.
Už tomu rozumíte?

Re: Zesilovač Federmann

Vasi
podívejte se na Včera 24.10. 14:53 a dál

Re: Zesilovač Federmann

No když to tak čtu, začínám mít pocit, že ta středověká inkvizice měla něco do sebe smile
Pavle Dudku zavolejte pana RNDr Sýkoru na pomoc smile

Web

Re: Zesilovač Federmann

"Jednoduchý pokus, nastavíme rozumnou hlasitost sínusového signálu na 15kHz, pak přepneme na obdélník a všichni co poznali rozdíl slyšeli jiný zvuk, vnímali či slyšeli i další harmonickou, která je až 45kHz"

To si myslim, ze je jen zmena vnimani jineho prubehu, tak jako zmena trojuhelnik-sinus-obdelnik...

Web

(upravil Sendy 25. 10. 2007 17:52)

Re: Zesilovač Federmann

Pane Federmanne, vaše příspěvky mne donutily k tomu, abych se zde registroval a trochu uvedl na pravou míru matení, které provádíte.

K věci :
1. uvedený příklad - Behringer EP1500 - víte naprosté kulové, jakou má primární pojistku, ale 3,5A to nebude. Pokud mne naštvete, tak se podívám do servisní dokumentace, tak se neohánějte nějakými 10-16A, které vyžadujete. Ten údaj je uváděný obvykle jako průměrná spotřeba. Na rozdíl od vašeho zesilovače i tenhle čínský krám vydrží jmenovitý výkon KONTINUáLNě sinem do udávané zátěže po dobu, než zapůsobí tepelná ochrana konce - ta doba bývá u podobných zesilovačů řádově minuty. Váš ctěný výplod 500W při podobném testu blafne navždy. Pokud máte něco proti uváděnému údaji, nechte si to vysvětlit na fóru firmy Audiopro, proč a dle jaké normy to uvádějí.

2. oháníte se zde reprem AA Craaft 8/250SD - na rozdíl od vás jej znám, kdysi jsem jich několik spotřeboval. Je to typický výkonný PA midrange repro, v dnešní době zastaralý.
Když zde pletete něco pořád o tom, že váš výtvor je určen na domácí poslech, proč sem pletete tento reproduktor ? 
Mimochodem, tento reproduktor má hliníkový former, krátké vinutí, průměr cívky 2" a bývá používán obvykle v kmit. rozsahu od několika set Hz do několika kHz.

Web

(upravil opamp 25. 10. 2007 16:57)

Re: Zesilovač Federmann

vasi: nojo, jenže ten jinej průběh se liší právě spektrem a to je právě obsah vyšších harmonických.

Web

Re: Zesilovač Federmann

Takový test je v podstatě na kočku, vlivem nelinearit, interferencí s rušením a kdesčím může zesilovač produkovat všechno možné, co zhorší slyšitelně pozadí i v ak. pásmu.

Web

(upravil Federmann 25. 10. 2007 18:01)

Re: Zesilovač Federmann

"Ale tomu človíčkovi to právě kvůli absenci filtru odešlo při oživování, nebo jak to psal na elwebu..."

Jemu to odešlo proto, že měl špatné země, ten filtr by tomu pomohl, ale ne zas tak moc, jde v principu o Vf. Zesilovač (Pro Vf. neznalé AM pásmo začíná od DV 30-300kHz, SV 0,3-3MHz), se všemi výhodami, ale bohužel i nevýhodami, proto musí být druhý konec zátěže přímo do zdroje a napájení ke zdroji co nekratší.

"co když se to "něco předtím" v důsledku poruchy rozkmitá?"

Vypadne pojistka

Kdyby přišel a oživovalo se to při 2x5V nic by nehrozilo a hned by se to poznalo. Jinak k tomu zkreslení při polesu napětí, jde o další vlastnost tohoto zesilovače, má dostatečně stabilozované pracovní body od 5V (3,5V) výše a pokles napětí či jiná změna mu nevadí. Některé jiné zapojení jsou citlivé na změnu napájení a pak při poklesu se dostanou mimo pracovní oblast…

EDIT:

Pro ty co sem přišli vyvolávat osobní střety jen připomínám, že na ivektívy apod. nereaguji.

Re: Zesilovač Federmann

Já bych se Cimrmane tou tesláckou minulostí moc nechlubil -  všichni starší se pamatují na kvalitu jejích produktů, šitejch dle hesla " to je dobrý, to stačí.. ". Jak je vidět, tohle krédo máš hluboko v sobě a nemůžeš se ho zbavit, ale nejmladší generaci to už netluč do palice...

Re: Zesilovač Federmann

"jde v principu o Vf. Zesilovač"
Ty vole, tak to abys rovnou zavolal do ČT jestli nepotřebujou pořádný konce na krmení antén mad

(upravil Sendy 25. 10. 2007 17:32)

Re: Zesilovač Federmann

Behringer EP1500...
- velmi stará verze má primár jištěný tavnou pojistkou 15 nebo 16A/T, umístěnou v přívodce
- novější verze má primár jištěný pomocí Circuit Breakeru 8A SLO. BV používá podobné jističe, jistě má po ruce, jaká je vypínací doba pro jaký proud....

Web

(upravil Federmann 25. 10. 2007 18:29)

Re: Zesilovač Federmann

Michal

díky Michale, aky tat ty

neměl žádnou souvislost, bylo to pro ty "30 let přede mnou"

Příspěvky [141 až 160 z 1,209]

  Stránky: ««« 1 ... 6 7 8 9 10 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£