(upravil DaVidsob's 2. 1. 2020 5:21)

Téma: Dělení na 120 Hz

ahoj, řešim jednu situaci, obnovil jsem postupně v autě téměř všechny reproduktory, který jsem tam měl postupně od roku 2013 zhruba, takže se mi tu teď sešly dva pioneer woofery 25 cm, a 170 mm komponentní sada od pioneera s 12dB výhybkou a 28mm vejškáčem (velmi dobrý komponenty, moc pěkně hrály) takže bych si z toho rád postavil domácí bednu.
Problém na kterej sem narazil je to, že bych to rád měl pasivní, tedy aby mi stačil jen jeden zesilovač, takže musim udělat pasivní dělení mezi basákem a zbytkem, to dělení musí bejt tak na 120 Hz, ten basák nezahraje víc jak 100Hz a ten středobas nechci zatěžovat nízkou frekvencí abych z toho moh tahat nějakej výkon. Problém je ten, že 120Hz a 4 Ohmy vychází pro filtr 2. řádu 230 uF kond a 7,5mH tlumivka. Tlumivka 7,5mH by nebyla zas takovej problém, k tomu wooferu dám 4 elity 220 uF serioparalelně plusama k sobě, žádnej problém, ale dávat sériově se středobasem a vejškama elektrolity ? To se mi moc nezdá a složit 230 uF z polypropylenů vyjde tak na 1500,- Kč. Další věc je, že ten basák má 83 dB/1W a ten zbytek má myslim 91 dB/1W takže tam ještě musim udělat odporovej dělič kterej to stahne o 8 dB, je mi jasný že k tomu budu muset sehnat tak 300W zesilovač aby to něco dělalo, ale to mi nevadí.
Moje otázky teda zněj:
Jak se řeší v audiu takhle velký kapacity pro takhle nízký dělení ?
když tam dám nějaký hnusný elity nezkreslí mi to zvuk ?
Dík.

Re: Dělení na 120 Hz

https://www.bsacoustic.cz/kondenzatory/c-22063v/
klidně tenhle.má v reálu 185 mikro.

(upravil Otas 2. 1. 2020 11:12)

Re: Dělení na 120 Hz

Jak se řeší? Třebas takto:
https://www.prodance.cz/kond-el-bip-rad-150m-100v.html
Samozřejmě tam mají jeden z popisů chybný, není to polypropylénový svitek sad , nýbrž slušný bipolár. Dá se to pak složit z více hodnot - viz ostatní kondíky v nabídce.
Ellyty (bipolární) za předpokladu, že jsou v pořádku, zvuk nezkreslí. Nakonec lze přihodit malou část složené kapacity v polypropylénu, pokud by z toho byl člověk nervózní.
Naopak já bych neměl dobrý pocit z tlumivky 7,5 mH (odpor ve vzduchové variantě a v železné verzi zase problémy s vlivem nasycení), proto bych se pasivnímu dělení vyhnul.
Ani srážení odporem na vstupu do středovýšek není pro zvuk dobře.

Raději strmá 24dB/okt aktivní výhybka a dva zesilovače; v konečné verzi to bude hrát určitě lépe...

Mně stačí, když v profi dělím pasivně na 1,2 kHz, jsem z toho občas "první ročník", zírám uui, co vše z výhybky má vliv na zvuk. A to už toho moc neslyším (končím na cca 12 kHz).

(upravil danhard 2. 1. 2020 11:37)

Re: Dělení na 120 Hz

Tohle je lepší udělat aktivně. Taky to dělení se dělá až podle toho, co umí ty reproduktory v bedně, co je to za basák, že "zahraje" jen 100Hz, to tam má nějaké závaží ?
Taky výkonově si moc nepomůžeš, pod 120Hz není podstatná část výkonu a ta výhybka dost užere, 7,5mH už má nějakej odpor, nebo jí uděláš na železe a má nějaký zkreslení.
To samý ty bipolární elektrolyty, životnost na prd.
Vícekanálovej zesilovač používá společnej zdroj a chladič, takže nemusí vyjít dráž.

Re: Dělení na 120 Hz

Pozri sa ako napr riesili nieco podobne...

https://www.visaton.de/en/products/subs … uanleitung

Re: Dělení na 120 Hz

tak jasně že tam můžu dát bipolární elit
https://www.tme.eu/cz/details/ues1v221m … /nichicon/
ale měl sem trošku strach o jeho zatížitelnost, aby s neroztek když přes něj poteče 6A

Dva zesilovače už je hrozně komplikovaný, musim mít druhou krabici, kabely k nim, rozdvojku na napájení, výhybku, cinchový kabely... to ne

U toho basáku kond bejt snad ani nemusí, ten basák je výhybka sám o sobě, takže u basáku stačí jen tlumivka, ta může bejt podle mě klidně na želenym jádře, protože při výchylce 4cm na 50 Hz si myslim, že nějaký zkreslení nepoznám.
No a tlumivka u toho zbytku zas podl mě může bejt motaná slabšim drátem podle mě tak 0.5, protože bude paralelně, takže i když bude vzduchová, tak to nebude tak zlý

vypadaj takhle
https://ctrlv.cz/OqUO

ten basák je TS-W260S4
QTS: 0.83
mMS: 148g
Vas: 13.2
Fs: 45Hz
SPL: 83dB/W

je to málo účinná svině co žere výkon, ale ve 35L uzavřený bedně zahraje 40Hz s poklesem 3dB a má malinkej asi 1dB hrbol na 75 Hz, takže za mě je to dobrej basák.

Re: Dělení na 120 Hz

Nevím, co takovej "woofer 25 cm" umí, ale nějaký 10" basáky tu mám, za moc nestojí, ale citlivost mají určitě 86dB/W.
Podle mě je kravina cpát do jedný pasivně výhybkovaný bedny repráky s takhle rozdílnou citlivostí.
Na středobasech budeš vytápět 2/3 výkonu do odporu.

Re: Dělení na 120 Hz

já s tim počítám, že tam budu muset dát ven 100W odpory, to jsou zbylý odpadní komponenty, který už maj něco za sebou, takže to musí bejt co nejlevnější a co nejmíň sraní, koupim na bazoši zesilovač 2x 400W za 4000,- za 2000,- udělám výhybku a hotovo

Re: Dělení na 120 Hz

Podle mě je to "basák" úplně na hovno, je to subák se zvětšenou hmotností, s protaženým rozkmitem a mizerným motorem, účinností.
To bych do bedny nikdy nemíchal s ostatním, maximálně smostatnou subbass sekci a podle toho, co by uměla, by se udělal zbytek bedny na druhém kanálu zesilovače.

Re: Dělení na 120 Hz

znova opakuju, já dotoho odmítám investovat moc času a síly, stačí že těm wooferům budu muset TIGem zavařit praskliny na koši (prostě jim popraskal koš... při některejch frekvencích se to projevuje velmi hlasitym drnčením)

Re: Dělení na 120 Hz

Dělej jak myslíš, ode mne jsou to jen rady, na které se můžeš dle svého rozumu vysrat smile

Re: Dělení na 120 Hz

To je hodně zoufalej projekt. Asi bych neměl odvahu něco takovýho vůbec ventilovat. A ty tísíce, co chceš vyhodit za zesilovač bych dokázal jistě využít s větším efektem. Pálit výkon nf zesilovače na odporech. fakt zoufalství.

(upravil mechanik 2. 1. 2020 17:37)

Re: Dělení na 120 Hz

Nie je lepšie to predať a kúpiť niečo použitelnejšie? Pasivne deliť na 120Hz je velký kompromis a je to drahé. Keď má mať tá cievka rozumne nízky odpor. Kolko bude mať kg?

kaed to zrhnul dobre.

Re: Dělení na 120 Hz

Možná by stálo za to se podívat, co se děje a jak je účinné takové dělení na 120 Hz 1. řádem, ať je to čímkoli. O oktávu výš to nebude hrát výrazně jinak.

Re: Dělení na 120 Hz

S pasivním dělením u takové pumpy musíš jít níž. 90 Hz možná ještě níž, ty pazvuky to omezí.

Re: Dělení na 120 Hz

DaVidsob's napsal:

znova opakuju, já dotoho odmítám investovat moc času a síly, stačí že těm wooferům budu muset TIGem zavařit praskliny na koši (prostě jim popraskal koš... při některejch frekvencích se to projevuje velmi hlasitym drnčením)

Napadlo mne jediné slovo:

Panebože!
(a to jsem ateista pray)

Vyhoď ty šmejdy, kde máš naději že neprasknou znovu? Nejsem sice strojař, ale odborníci (v zaměstnání) mne kdysi poučili o pnutí materiálu v blízkosti sváru a vyplývající hrozbě dalších lomů.

(upravil DaVidsob's 2. 1. 2020 19:27)

Re: Dělení na 120 Hz

*90Hz: to bych samozřejmě rád, ale to už je i na mě moc.
Tlumivka na 120 Hz mi vychází že bude mít 630 g (1.1mm drát 7.4 mH vzduchová)
Je mi líto aby se mi tu ty repráky jentak váleli, prodávat je nechci a jiný auto nemam.
Ten aspoň 300 W zesilovač tam stejně bude, protože ty woofery chci krmit timhle výkonem no a když se mi k tomu povede připarazitovat ještě zbytek, tak tim líp.
Když seženu ještě jeden 150 W zesilovač pro ten zbytek, myslíte že bude mít ze zásuvky do reproduktoru účinnost o něco víc jak 50 % ? to asi ne... navíc by to byla tuna kabelů navíc a přenositelnost značně ztížená.
Použít filtr 1. řádu mě taky napadlo, koukám, že to vychází na o něco měnší tlumivku 5.3 mH a větší kond, pro ten basák filtr 1. řádu bohatě stačí, protože nad 100 Hz má snad 50 Ohmů a sám funguje jako výhybka, u toho zbytku je potřeba jen to, aby měl ten středobas při plnym kotli výchylku max. 8mm možná cenťák, což při 6dB/oct odhaduju tak na 150 Hz dělící frekvenci

*sváry: já tam navařim ještě ňákej vyztužovací plíšek, to bude v pohodě big_smile nezapomeň, že sem to měl v autě od roku 2013 a vyndal sem to před 14-ti dnama, po celou dobu ty woofery měli minimálně jednou denně výchylku 4cm (i za studena - možná, že tam došlo ke křehkýmu lomu) neznám nikoho, komu by v autě takhle dlouho vydržely basáky tohoto typu, každej je buď zhulil, nebo rozmlátil cívku...


*teď mě napadlo, že by asi bylo dobrý znát, kolik ty woofery maj impedanci při 120 Hz, jestli tam maj fakt třeba 50 Ohmůch tak to vychází na astronomickou tlumivku


*pro zasmátí: https://ctrlv.cz/GMWC  jeden z nich je prasklej v podstatě kolem dokola, že se divim, že vubec drží pohromadě

Re: Dělení na 120 Hz

Asi kupujú šunty. Ja zase nechápem prečo si niekto kúpi vec ktorá mu vydrží fungovať 3-4 roky. Určite sa robia reproduktory ktoré nesapáliš ani sa nerozsypú. Ale za kvalitu sa asi nikomu už platiť nechce.

(upravil DaVidsob's 2. 1. 2020 20:03)

Re: Dělení na 120 Hz

no pokud víš o reproduktorech, který v uzavřený 35L bedně udělaj 30 Hz s poklesem 3dB a ve dvou udělaj 120 dB tak dej vědět, já sem takový našel jen pioneery určený do auta
kamarád si koupi dva 45cm RCF celkem za 18 000, ve 180L bedně měl velkej problém aby to šlo vubec pod 60 Hz, musel to kompenzovat ekvalizérem a za rok je oba zhulil... Mě ty basáky vyšly na 5000 tenkrát celkem, měl sem je 6 let, akustickej tlak supr, a měly plochou charakteristiku s příjemnejma basama, tak proč budu platit za RCF, nebo eminence, když s tim nedosáhnu to co s pioneerama ?

*
https://ctrlv.cz/QMfj
až se ti ty kvalito povede tohle udělat za 4000,- tak dej vědět

(upravil mechanik 2. 1. 2020 20:42)

Re: Dělení na 120 Hz

Uvádza niekde výrobca reálne a kompletná TS? Máš to odmerané? Alebo aký je pôvod?

Výrobca tu píše citlivosť 93db   https://www.pioneerelectronics.com/PUSA … 60S4#specs

Aj ak by tých 83db bola pravda tak pre SPL 120db (z dvoch kusov) na 30Hz by si potreboval príkon 1300W na každý kus. Ale mne to vyšlo skôr na 6kW pre kus. S reproduktorom čo má reálne TS a je velmi vhodný ako SUB...

Ak chceš poriadny reproduktor na uzatvorený SUB kúp si Dayton UM-10-22 (150e). Vidíš že to je konštrukciou reproduktor uplne inde než ten pioneer... Rozhodne sa tomu nerozpadne po pár rokoch koš.

Výchylku 4cm peak-peak tam rozhodne nemáš. Nie lineárnu... Máš vôbec predstavu aké THD bude 10" mať pri 120db na 30Hz? To ani nebude znieť ako 30Hz bude tam rovno 60 aj 90.