Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 334 z 421)

Audioweb.cz » Smetiště » Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

  Stránky: ««« 1 ... 332 333 334 335 336 ... 421 »»»

RSS

Příspěvky [6,661 až 6,680 z 8,408]

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Je fakt, že na 45° to leckdo nechce dělat, zrovna kvůli tomuhle. Nehledě k tomu, že každá chyba na 45° se na dýlce násobí x1.41

(upravil mechanik 19. 12. 2019 22:42)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Presne tak. Kedysi som si to nechal naformátovať v meste kde bývam ale ten človek mi povedal že 45° posledný krát v živote big_smile Takže som tento krát išiel po MDF 200km na západ k Nitre a spať 200km. Ešte mi na dialnici chceli dať policajti 50e pokutu big_smile Napratať to do staršej grand vitary bola práca hádam na hodinu. Naskladať to tak aby to vošlo big_smile Bohužial fotku plného auta som zabudol urobiť.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Pokutu za čo? big_smile nemal si to upevnené, alebo si nevidel cez stredové spätné? smile
Som mal robiť fotky toho, ako som nosil dosky na celú kuchyňu v alfe 156, kde sa nedá skopiť zadné sedadlo big_smile
Raz sme brali do BA celú vstavanú skriňu v Nissan Xtrial, trčala nám 1,2m z auta bez reflexného štvorca.
Policajtky dve tankovali vedľa nás, nejak im to nevadilo big_smile
S tým naskladaním máš pravdu...robím to už roky, ale naložiť napríklad posratý vozík s pár skrinkami a zabezpečiť molitánmi, polystyrénom, gurtňami je fakt na hodinu robota.

45° nerobím ani ja...to by sa rozumne dalo len s MDF, tmelením a na to dyha alebo HPL. Možno raz pre seba...inak to zákazníci moc nie sú ochotný platiť. Ale niektoré lepšie firmy robia len takú robotu, ale tie pálky sú tam tiež lepšie. Možno sa tak pohrám s mojími bedničkami aj keď taká práca nieje môj šálok kávy.

Mechanik ak máš nejaké nafotené búdky verejné, alebo si ochotný poslať rád sa kuknem smile

(upravil mechanik 20. 12. 2019 0:37)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Za rýchlosť big_smile Bola tam zrazu 80tka a ja som zo 130 príliš nebrzdil big_smile

K tomuto môžem poslať zatial okrem tej fotky hore len rendery. Hotové mám len staršie čo používam dnes a to nie je dizajnovo nejaky zázrak big_smile Pripomína to VMAudio. Dole je SB29NRX75-6 ktorý je sice len 10" ale má tak debilne velký koš že to má takmer 12"... Celkovo sa mi páči viac koncepcia s menšími basáky. Je to užšie, krajšie. Menej bodové čo by mohlo mať kladný dopad na odrazy od podlahy... Zatažitelnosť je vyššia a plochou mi 4x8" vyšli ako 2,5x10". THD tiež nemusí byť vôbec vyššie, dokonca naopak... SB29NRX75-6 nemá ktovie ako nízke THD...

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Je to sice offtopic spíš do dílny, ale co už. Beden jsem na formátce nařezal už mraky. Když má člověk trochu povědomí o základech geometrie tak žádný úhel není problém. Tloušťky plošných materiálů, obzvlášť těch nelaminovných, které jsou považované za konstrukční desky, bývají běžně +/- 0,5mm. Když se to pošle někam nařezat jenom s rozměrama (výpisem), což většinou lidi co dělají lamino chtějí, vždycky to bude průser. Správný, ale o mnoho přesnější postup je ten, že si z toho matroše nachystám dva úzké pásky ať mám přesný mustr, a když řežu vnitřní dílce, řežu je podle pravítka nebo dorazu, který si těma dvěma pásky podložím. To ale musím mít v hlavě jak bude ta bedna vypadat a přemýšlet nad tím jako nad bednou. Když už někde musí vzniknout přesah (třeba kvůli tomu že tam je několik úhlů za sebou), připravím si ho tam, kde jde snadno zabrousit. U projektu kraken jsem se už pustil i do ohýbání překlížky a taky to dopadlo smile.

(upravil mechanik 21. 12. 2019 22:07)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

To je velmi dobrý nápad. No mne to teraz naformátovali velmi presne. Je to prakticky rovnejšie a presnejšie než to strojárke pravítko kinex čo som riešil jeho kúpu v sekcií dielna big_smile Stálo asi 30e a po dlžke 100cm je prehnuté o 0,6mm. Dlhšie je asi o 0,5mm. Bežne by som to neriešil ale medzi výškačom a stredákom mám úzku medzeru 3,5mm a od okrajov basákov po okraje prednej steny tiež vždy 3,5mm. Tu bude aj 1mm vidieť.

(upravil marcin 21. 12. 2019 22:13)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

mechanik: ak to nie je tajné, aké bude osadenie na stredoch a výškach?
Pri tej citlivosti by na pohon stredov a výšok stačilo aj 10W Ačko.

IMHO: nízko delitelný páskač (so 7 palcom) rozmerov, aké máš naznačené na bedni je už snáď aj fyzikálne nemožné. Ale možno bude väčší, neviem...

Bedňa inak parádna, palec hore.

(upravil mechanik 21. 12. 2019 23:16)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Pásik je velký a vertikálne smeruje čo mi nevadí ale viem že posledné roky je tu opačný trend. Každopadne časom by som pokusne pre istotu ešte nejaky kaloták skúsil aby som sa v názore utvrdil aj keď viac by ma lákalo 4 pásmo s maličkým páskáčom na vrchu. Keď si môžem dovoliť trochu srandy. Nakoniec, aspoň môžem vyhodiť koberec big_smile Ten tiež funguje ako absorber a len vertikálne na výškach a nie stredoch big_smile

Ešte by ma zaujímalo osadenie s 5-6" (aj mám kandidáta) a tým novým páskom viawave alebo možno AMT mundorfom. Až na to budem mať ešte niekedy čas tak to všetko skúsim a porovnám... To už ale pôjde citlivostou dole a tým utrpí zase zosilňovač... Ktorý má jasný vplyv na samotný charakter zvuku...

Ja mám rád extrémne SPL a aj teraz pri 97db/2.8V mám 80W/4R big_smile Ale do PA ani driveru ísť nechcem... PA basákov som mal v rukách dosť a tadial pre mna cesta nevedie...

Zajtra môžem urobiť fotku v druhej dielne s makitami a boschkami big_smile Už budem vrtať diery pre uchytenie kružítka frézy... smile

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

A to bude aj ten streďák vertikálne vyžarovať podobne ako ten pásik?
Tým trendom neviem čo máš na mysli, ale možno to súvisí s tým nešťastným používaním slova smeruje, ktoré samo o sebe nič nehovorí.
Malý pásik v 4-pásme môže byť OK.

Možno by si mohol založiť samostatné vlákno, lebo začíname byť OT.

(upravil mechanik 22. 12. 2019 3:23)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Bral som to tak že práve ty budeš jeden z tých ktorým sa ten projekt páčiť nebude, z dôvodov vyššie. Tvojej vete príliš nerozumiem. Tému asi netreba.

Len by ma zaujímalo z akého dôvodu mi na stredáku delenom hore 24db/oct. na 1800Hz a dole na cca 500Hz 6db alebo 12db robí prevýšenie na frekvenčke okolo 1500Hz až asi 3db oproti full range režimu. Alebo oproti deleniu čisto na 1800Hz bez druhého filtru.

https://i.postimg.cc/TYgYvDRH/MID-20cm-FULL-CROSS-MOD.png

Filtre mám butterworth. Kompenzujem peak na Fs stredáku pomocou RLC a mám tam ešte kompenzáciu Le. Obrázok hore je pre 6db zdola. 12db zdola je ešte horší. Bez high pass filtru, teda čisto s filtrom na 1800Hz je to uplne v poriadku. Je fakt že som ešte neskúsil drobne zmeniť deličky alebo dať preč napríklad tie kompenzácie Fs a Le ale je to divné. Impedančka stredáku by inak mala byť hladká ale ešte to premeriam.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

mechanik: Kvůli impedanci. Přidej kondům do série odpor, už to sice nebude tak strmé, ale udělá to, co potřebuješ. A je nutné tam prat 24?

Jinak tyhle uzoučké stěnky podle mě ničemu nepomůžou. Simulaci proudění si nedovedu udělat, ale... prostě to bije do oka.

https://i.postimg.cc/VkhmkxT4/mmech.png

(upravil mechanik 22. 12. 2019 15:40)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

To je zaujímavé. Ty už si to tým odporom niekde riešil? Do toho by sa mi velmi nechcelo. 24db/okt. je z dôvodu že tolko mám aj na výškači... Ale máš pravdu. Na stredák by som mohol dať menej. To stojí za pokus.

Tá poznámka mi pripadá byť zbytočná. Jasné že v tom bode to nevystužuje. Ale ale ak by som to urobil hrubé sj tam tak už skutočne vzduch dobre prúdiť nebude... Tých miest kde to bude pevné je viac než dosť a sú aj dosť na husto. To vodorovné čo ukazuješ je 10cm kruh. Vystužovať stred kruhu? Sice teraz ma napadlo. To bol asi vtip/ironia nie? big_smile

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Odpor tady je běžná praxe, se porozhlídni.
Naopak, chtěl jsem tím říct, že ty kousky bych vyfrézoval zcela pryč.

(upravil mechanik 25. 12. 2019 21:05)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

S rámami sa mi lepšie pracuje. Ten oblúk v rohoch tiež niečo urobí. Tiež keď to vyrežem chcelo by to drážku v stene prerušovanú a nešla by urobiť jedným tahom.

Tie výhybky v projektoch popozerám dík. Aj keď radšej by som išiel do nižšej strmosti asi. Skúsim všetko, niekedy až sa to dostane na radu big_smile Ďakujem.

Update:

https://i.postimg.cc/V6FrLpcD/20191225-203742.jpg

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Vrátim sa k celkovej koncepcii. Za kvalitnú reprosústavu považujem takú, ktorá má konštantnú smerovosť spolu s plochou/vyrovnanou (a sklonenou) výkonovou charakteristikou. Takáto reprosústava môže byť široko aj úzko vyžarujúca. Nutnou podmienkou splnenia týchto požiadaviek je, aby meniče medzi sebou smerovostne nadväzovali. To je vcelku dobre realizovateľné, ak majú meniče symetrické vyžarovanie - rovnaké v horizontálnej aj vertikálnej rovine.

7'' budeš deliť s veľkým páskom okolo 1500-1800Hz? Ak áno, tak to bude vysoko vzhľadom na 7''. Ak to bude nižšie, okolo 1000-1100Hz (max pre 7''), tak to bude zase nevhodné z pohľadu vertikálneho vyžarovania úzkeho pásku (nehovoriac o tom, či by to zvládol). Meniče nebudú smerovostne nadväzovať v oboch prípadoch.

Chcelo by to pridať jedno pásmo navyše (a stačil by aj menší pásik).

(upravil mechanik 28. 12. 2019 23:05)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Hneď ako prvé som písal že by sa ti to nepáčilo. Ale deliť 7" okolo 1000 až 1100 Hz, to počujem prvý krát. Ja by som rozhodne nechcel kombináciu driver + 12"... 4 pásmo a malý pásik si časom rád skúsim. Inak kalotové výškače som používal roky...

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Taková blbinka - Kelvin clip. Šikovné na čtyřdrátové měření odporů.
https://i.postimg.cc/CKbfMRCV/Kelvin-clip.jpg

(upravil marcin 31. 12. 2019 1:44)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Nemám žiaden problém so široko vyžarujúcimi reprosústavami. To je to, čo sa mi nemá páčiť? Problém je, ako sú široko vyžarujúce bedne realizované. Delenie 7'' pri 1500-1800Hz bude fungovať, no nebude to špičková, nekompromisná bedňa.

Skús si potom v jednotlivých uhloch spojiť body frekvenčky povedzme 800Hz-8kHz. Budú to rovnobežné úsečky, alebo budú mať rovnaký sklon? Predpokladám, že nie a navyše priebeh frekvenčných charakteristík v rôznych uhloch sa bude od jednotlivých úsečiek rôzne odchylovať (je to len priblíženie).

Ako prudko sa ti zmení vertikálne vyžarovanie (stredy-výšky) a čo to spraví v okolí deliacej frekvencie vďaka úzko smerujúcemu pásku..
To je riešenie prvých odrazov? Do 1kHz budú ako pri klasickej bedni, potom celkom nekontrolované a nad 3-4kHz využijem vertikálnu smerovosť?

Nechcel som reagovať na narážku 12'' a driver (predpokladám, že so zvukovodom) ale nedá mi to:
Sú to subjektívne pocity?
Alebo je to skúsenosť s konkrétnou kombináciou?
Alebo máš nejaké kvantifikovateľné zistenia/merania?

(upravil mechanik 31. 12. 2019 3:10)

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Celý čas hovoríš o jednej jedinej veci, smerovnosti. Kde je velkosť reprobedni ku frekvenčnému rozsahu? THD? Tuhosť reprobedni a hromada dalších vecí... Stačí ak dáš na zem koberec a tiež ti "zožerie" výšky a ostatné nie. Napríklad doznievanie miestnosti na basoch je extrémne dlhé. Znamená to teda že každá reprobedna je automaticky prebasovaná? Nie riešime len hlasitosť basov v bode kde počúvame. Inak som nejake tvoje meranie kombinácie driver so zvukovodom + PA videl a dosť ma prekvapilo že vertikálne to velmi konštantnú smererovnosť nemá. Bol tam dosť nepekný a prudký prepad na stredoch. Potom pri bodoch blízkych uhlu 0° to bolo akosi zvlnené.

Mal som doma vela PA a 10" sa nechcelo ani k 45Hz a väčšine ani k 50Hz. 10LW30/N fučala ako fén a 10PS26 zázrak tiež nebol. THD dole bolo jasne počuť uchom. Nebol to mäkký hlboký bas ale jasne počutelné vyššie harmonické. Aj som si to nahral cez checkofon a urobil analyzu spektra... Drivery nemám rád charakterom zvuku a tieto kombinácie celkovo. Oproti VMA to údajne hralo ako z prdele. Vtipné je že tomu údajne chýbali výšky. Zdroj zo slušnosti písať nebudem.

Ako píšem 4 pásmo s výškačom ktorý bude menej smerovať časom skúsim rád. Rád si to ešte preverím. Klaotáky som tu mal rôzne ale nechcem...

marcin, prosím neriešme to tu. Každý má názor iný a mne sa nechce hádať. Dal som sem len fotky konštrukcie a hneď som písal že sa ti to páčiť nebude. Debatovať tu o tom na niekolkých stranách nechcem.

Re: Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Nie, nehovorím o smerovosti, hovorím o konštantnej smerovosti s vyrovnanou charakteristikou!
Myslím, že reprosústavy s citlivosťou cca 89-90dB/2,83V so zaťažiteľnosťou 2x600W majú dostatočne nízke skreslenie.

Nehovorím o rozsahu PA meniča pod 50-60Hz pri 10'', ktorým chýba spodok a som si toho vedomý. To malé OSWG bolo od začiatku koncipované so subom, kvôli priestorovým možnostiam (SUB nie je PA a nie v BR a ani v CLOSED ozvučnici). Snažím sa riešiť basy nielen v mieste posluchu, ale to naozaj nesúvisí s tým, či sú použité PA alebo HiFi meniče.

Vertikálnu charakteristiku 10-12-15''+ OSWG, alebo iný adekvátny zvukovod nikto nemeria. Jedine pet007 a ja, sme to zmerali a ukázali na fórach. Nedejú sa tam žiadne anomálie, celková výkonová charakteristika (ktorú doteraz nikto neukazoval) je podobná tej horizontálnej.
Mimochodom tie vertikálne merania, akokoľvek sú škaredé (pozrite si iné bedne, ak také merania ukážu), tak práve konštantnú smerovosť potvrdzujú smile

Tiež sa nechcem hádať a fandím projektu, len sa snažím vysvetliť, kde sú podľa mňa nedostatky smile

Mechanik: skús si ešte raz prečítať všetko o čom sme sa bavili vyššie.

Příspěvky [6,661 až 6,680 z 8,408]

  Stránky: ««« 1 ... 332 333 334 335 336 ... 421 »»»

Audioweb.cz » Smetiště » Čo ste dnes urobili, kúpili alebo čím ste si spravili radosť...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£