Téma: Má někdo Beymu 15LX60?

Před několika lety jsem tady v bazaru koupil z druhé ruky tenhle reprák na stavbu subu.V dnešní době ho mám zase v rukách a zase řeším věc nad kterou jsem přemýšlel i po koupi.Jedná se o to,že membrána je jakoby propadlá směrem k magnetu a defakto umožňuje pohyb jen dopředu.Je to tak z výroby nebo se mu něco stalo?Mám to nechat spravit?
Díky podněty...

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Anti,ukaž foto,jestli něco napoví.

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Není to na vysavač?

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Zkoušel jsem to fotit,ale není to na fotce vidět.Na těch vlnkách se to ztratí.Středička je taky propadlá.

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Tak pokud středění není rovně, je to špatně, ale otázka jak k tomu došlo, PA systémy jsou dost tvrdé na to, aby držely i blbě skladované.

Napoj to na stejnosměrných... plácnu, 5V, prověs to na druhou stranu a nech působit, nech to den, dva, srovná se to.

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

antonio:Díky moc,tohle mě nenapadlo...

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Tondo,upřímně,takováto oprava je hodně od boku.Jestli ale tento konkrétní kus znáš,jako bych nic nenapsal.Mě by zajímala fotka alespoň vrchlíku,jestli je origo.Stav toho repro mi totiž připomíná opravu jednoho až čtyř tuzemských opravářů reproduktorů.

(upravil BV 2. 2. 2018 11:50)

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Určite je to stav po "oprave". Nikto nevie v akej polohe (vertikálne vystredenie) je kmitačka proti pólovým nástavcom...

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Beru za to, že reprák po opravě není a k prověšení došlo nejspíš tak, že membrána byla dlouhodobě něčím zatížena.

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Tak po necelém dni "na pěti voltech" to vypadalo dobře,nicméně se mebrána během chvilky vrátila zpět.Vrchlík vypadá jako lepený,tak nejspíš je po opravě...

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Tak pokud byl měněn kónus a tohle je výchozí pozice, nic s tím asi neuděláš, to už ale musíš rozpoznat sám. Jak už BV zmínil, navíc to může (a nejspíš bude) zkoněno tak, že vinutí je silně nesymetricky vůči mezeře a je celé zapadlé.

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Ako vlastne opravou dojde k preveseniu membrány? teda sredičky a závesu. Keď reproduktor zhorí, opravár stredičku odlepí od koša a to isté záves. Potom to previnie a znovu prilepí. Každopadne ten vrchlík dole dať musí.

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

mechanik: Jakože odacetonuje závěsy, sloupne seškvařenou cívku, začistí a navine ji nově?

Počítám, že to dostalo nový recone, byť ne asi origo.

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

https://i.postimg.cc/TKSWyrWd/IMG-20191226-120344.jpg

https://i.postimg.cc/ZW0dKfns/IMG-20191226-120326.jpg

Dá to práci vyfotit tak aby to bylo alespoň trochu vidět.Po cca roce to mám zas na stole a řeším co s tím...
Dvě otázky:
Jaký je vliv na funkci?
Jaké jsou možnosti opravy?
Díky za případný koment

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Anti,to vypadá na membránu(recone kit) pro 15LX60V2.A jestli je zezadu na magnetu napsáno pouze 15LX60,tak už asi začíná přihořívat.Zkus změřit ss odpor cívky.Cca 5,5 ohm má 15LX60 a 5,1 ohm má 15LX60V2.Oni jsou tito dva totiž každý trochu jiný reproduktor.
Tato "závada" kterou jsi nafotil má na funkci určitě vliv,protože,laicky,cívka je v klidové poloze zasunuta hlouběji v mezeře víc než by měla.A rovněž ty "vpadlé" závěsy omezují pohyb v jednom ze směrů.Při velkých výchylkách membrány pak dochází k nadměrnému pnutí v lepeném "přechodu" membrána/závěs a následné destrukci.Oprava možná je.Musí ji ovšem provést někdo,kdo ví co dělá a má k tomu příslušné vybavení.
Podobně zprasených repro už mi několik rukama prošlo a nejhorší z nich byl osmnácti palec který měl cívku opřenou o dno magnetického systému.
A podobné problémy s recone kity mají i slavné Kappy,kde je k mání v podstatě jen jeden typ recone kitu,ale verzí Kappy je víc.

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

To vyzerá že to nebude V2...

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Díky za reakci..
https://i.postimg.cc/wtynh2CM/IMG-20191228-143403.jpg
Ohmetr ukázal 5,8.Vzhledem k tomu že ukazuje cca 0,3-0,4 "naprázdno" je to spíš těch 5,5 reálných.
Je jasné že bude omezená výchylka "dozadu",otázkou zůstává jak je to s hudebním signálem,jestli jsou standardně signály opačné polarity...
Při testování signálem funguje vcelku uspokojivě.Jediný problém je při přelaďování kmitočtu zřejmě v oblasti mechanické rezonance v něm škaredě zachrastí.Pokud by bylo potřeba,klidně ho nechám opravit,pokud to nebude darda.Do subu je ho v podstatě škoda a k nevyužití...

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Řekl bych, že jsou standardně stejně signály obou polarit smile

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Ale jo,akorát jsem ještě neviděl "kopák dozadu" smile

(upravil horemic 28. 12. 2019 16:34)

Re: Má někdo Beymu 15LX60?

Ale když otočíš bicí o 180 stupňů,pořád budou slyšet:-)
Dal jsi dobrý příklad s kopákem.Ona se totiž blána po úderu okamžitě nezastaví v klidové poloze,ale "dokmitává" i  opačným směrem než kam jí vychýlil úder.Někomu více,někomu méně:-)
Zpět ke tvému repro.Evidentně je to opravovaný kus.Membrána je V2,či její kopie.Originál membrána je černá.
http://www.diyparadiso.com/datasheets/s … 15lx60.pdf
Oproti šedivé V2:
http://manuals.audiomania.ru/data/beyma_15lx60v2_1.pdf