(upravil mechanik 20. 12. 2019 21:16)

Téma: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Potreboval by som poradiť aký striekací tmel alebo prípravok použiť na MDF pod základnú vrstvu farby. Ja mám skúsenosť s týmto tmelom:

https://i.postimg.cc/T3VmMfKJ/TMEL-PES.jpg

Dvojzložkový polyesterový striekací tmel.

Neviem či som niečo robil zle. Keď som tmel poriadne nenariedil tak to z pištole len frkalo. Keď som ho nariedil tak od riededla bola MDF dosť mokrá. Malo to konzistenciu ako sadra. Brúsilo sa to presne ako sadra. Prilnavosť sa zdala byť tiež podobná ako pri sadre. Vôbec sa to nedostávalo do MDF tak ako farba alebo lak. Mal som dojem že prilnavosť polyuretanovej farby na ten povrch tiež nie je ktovie aká.

Žeby nejaky akryl? Ale tam sa bojím že sa bude zle brúsiť.

MDF je vlastne rovná. Ide len o to pre istotu prebrúsiť povrch a ak tam je napríklad material tuknutý, poškrabaný, aby sa to zjednotilo.

Ešte by ma zaujímalo čo používate na vnútorné strany aby material nevsakoval vlhkosť zo vzduchu? Išlo by použiť farbu ale to už by som radšej volil priesvitný lak. Ideálne originál prípravok.

Máte skúsenosť s niečim lepším? Ďakujem

(upravil Wili 20. 12. 2019 23:53)

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Najlepsi je polyesterovy tmel co mas hore, je to super a po nastriekani je mdf bedynka ako poplastovana. Ak ti to nestriekalo mas zlu pistol s tenkou ihlou a nizky tlak. Na taketo tmely musis mat hrubu ihlu aspon 2mm. Na niektorych pistoliach si mozes aj regulovat prietok / podtlak pre farbu a ten treba tiez dat na maximum aby to lepsie tieklo.

Tento tmel treba nariedit vzdy acetonom, cca 10-20% skor len aby sa to lepsie premiesalo a tiez to lepsie vsiakne do mdfky. Hustotne by to malo byt zhruba jogurtove mlieko alebo ako slahackova smotana.

Nezabudni hlavne ze tmel nie je zakladna farba, ak chces dokonaly vysledok, tak po natmeleni musis strieknut este zakladny akryl (primer) a az potom vrchnu autolak(akryl)

Ak chces leskly povrch tak potom podla cistoty priestoru, ak nemas odsavanie prachu, tak musis este 2000ku s vodou + stredna pasta a potom hladka pasta a bude ako zrkadlo.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Dík. Tak ja to s tým tmelom ešte skúsím. Trysku mám 2,2 alebo 2,5. Je to už cez 3 roky tak neviem presne. Tlak je možné že som mal trošičku nižší než je optimum.

Leštenie by som riešil tou 2000kou ale v excentrickej... 3M robí tiež nejake zaujímavé šmirgle. No a potom pasty. To som mal asi tiež 3M... Ale myslím že budem spokojný aj bez leštenia a odsávania. uvidí sa.

(upravil Wili 21. 12. 2019 10:58)

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Pripadne ak ti ho stale nebude chciet vcucnut do pistole tak zmen rozptyl s plocheho na priamy, to zase velmi silno zvysi tahanie farby len sa blbsie strieka a musis trochu z vacsej dialky ale na husty tmel to zrejme pomoze ak nic nepojde.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Aby ti to nevsakovalo do MDFky, tak ju musíš mať napenetrovanú. Existujú na to špeciálne laky, ale stačí aj dosť nariedený bežný lak. strekni aspoň dva razy a potom to trochu prebrús. Až potom dávaj ten striekací tmel. V profi praxi sa to strieka plničmi, tie tmely sa používajú skôr pri oprave áut. Ale je to riešenie. Pripomínam, že priestor kde sa to má striekať musí byť dobre odvetraný, polyester je karcinogénne svinstvo.

(upravil mechanik 22. 12. 2019 18:56)

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

A tie plniče sa niekde dajú kúpiť? Mne to tiež pripadá skôr ako na auto... Každopadne farby na auto používať nebudem. Plánujem polyuretan od milesi.Prípadne existuje nejaky originál impregnačný lak na MDF proti nasávaniu vlhka? Napríklad vnútorné strany reprobedne...

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

na uzavretie mdf je najlepsi striekaci tmel, da sa nariedit aj tak ze natiahne do dreva a uplne ho uzavrie, lakom sa toto neda, resp. musel by mat vela vrstiev a casom aj tak vylezie alebo ukaze spoj kde sa lepilo.

Plnic = zakladna farba, da sa teoreticky mdfka uzavriet aj plnicom ale bude to chiet aj 2-3 vrstvy, je dost tenky nezaretusuje az tak chyby ako tmel a na rohoch ak ich nemas zaoblene nie je az taky odolny.

Polyuretan je celkom dobry, ma svoje uplatnenie, ale najlepsi lak = Autolak (nemyslim ten v spreji) ale dvojzlozkovy akrylat, kde sa tuzidlo ladi s presnosou na 5st. celzia podla teploty pri akej striekas. Ale odlakuj si svoje a casom prides co ti vyhovuje a aky vysledok ocakavas.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Ďakujem za rady. Len stále niesom rozhodnutý čo použiť na všetky vnútorné plochy aby to nenasiakávalo. Skúsim ten striekací tmel teda extrémne rozriediť. Alebo tam dám základnú farbu. Akrylový autolak možno časom.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Pánové, něco mi tu není jasné. Ať už tomu říkáte plnič, nebo stříkací tmel, vždy se jedná o něco, co obsahuje hodně pigmentu, nebo spíš plniva, aby i po zaschnutí zůstala relativně silná vrstva, která překryje a zamaskuje nerovnosti povrchu. To je v pořádku, ale zdá se mi, že pro penetraci - uzavření pórů a přípravu pod ten plnič, by měl přijít čistý naředěný lak bez jakéhokoliv pigmentu či plniva, aby se co nejlépe vsáknul do MDF. Až potom ty tmely nebo plniče.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Tiež mi ten lak znie ako logickejšia varianta.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

na MDF je origo penetrační lak, lakýrník, co mi dělal čela na bedny to standartně používá. Myslím si, že přiměřeně naředěný bezbarvý lak by měl zafungovat stejně.
Po napenetrování to vypadá jak nalakovaný, je možný přebrousit "zježený chlupy" který udělá každej materiál na bázi dřeva, a pokračovat šprickytem/plničem. Plnič by měl být o stupeň jemnější (a dělat tenčí vrstvu) než stříkací tmel, a měl by se taky brousit jemnějším papírem. Hodnoty neřeknu, neživí mě to, jenom mám odkoukáno z lakovny.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Akú velkosť trysky by ste na ten striekací tmel použili? Ako som písal hore musel som až extrémne riediť a aj tak to divne frkalo... Trysku som mohol mať tak 2.0-2.5mm. Nepomohla by menšia?

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

A mal si dost vysoky tlak? na hustu farbu musis hodne tlacit a fukat. Zmen na pistoli davkovanie, teda podla toho aku mas pistol, pripadne ak ti to netecie skus zmenit druh prskania, z ciaroveho na priamy to pomoze rozhybat cokolvek len sa potom blbo strieka.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Ďakujem za tipy, vyskúšam.

(upravil mechanik 29. 11. 2020 18:36)

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Neviem či som spomínal že MILESI robí izolačný/impregnačný lak. Je k tomu aby vám MDF časom netahala vlhkosť a myslím že to bude prínosné pre vysokolesklé povrchovky a tiež ako prevencia proti vyliezaniu spojov materialu na 90°. Ktorým je ale lepšie sa pri lesklej povrchovke vyhnúť uplne...

Takže MILESI mali len 25L čo nemám šancu spotrebovať a je to zbytočne drahé. Takže som hladal a našiel som:

ICLA:
izolačný lak s vysokou penetračnou a izolačnou schopnosťou   http://www.iclasr.sk/iclasr/5-Produkty/54-Izolacne-laky   transparentný

ADLER:   
krycí izolačný plnič, biely   https://www.adler.sk/produkty/nabytk.a- … 4-kg~p4882   Bojím sa že bude vodou rieditelný a neviem či ide použiť ako striekací tmel.

SAYERLACK:
- impregnace polyuretanová neutrální:   https://www.sayerlack.cz/tu-100-no-20-p … f-290.html

CLOU:
- dvojzložkový izolačný plnič biely polyuretánakrylátový:   http://web.clou.sk/product/index/item_id/3194
- krycí striekací tmel, farebný, polyuretánakrylátový:   http://web.clou.sk/product/index/item_id/3195

Rád by som použil nejaky izolačný/impregnačný lak ako prvé na všetky strany materialu. Potom pre istotu na to dal striekací tmel. Ale netuším čo z toho hore čo je označené ako "plnič" ide použiť ako striekací tmel. Tiež netuším aká bude prilnavosť "polyuretánakrylátu" na polyuretánový lak a na polyuretánovú farbu nad tým... Ak by k tomu niekto vedel niečo napísať budem rád.

Rozhodol som sa vyhnúť priprávkom pre karoserie a hladám čisto medzi výrobkami pre drevo a drevené materialy.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Ty impregnace se používají kvůli sjednocení savosti podkladu a pro hloubkové vsáknutí do materiálu. Jsou většinou i po zaschnutí pružnější. Nejlépe dát dvě vrstvy trochu řidší impregnace a pak je brousit 220-tkou papírem. Poté stříkat plnič (stříkací tmel). Na matný povrch bych dal klidně jako plnič polyuretan, pod vysoký lesk určitě polyester, ve třech až čtyřech vrstvách. Polyester se tolik "nepropadá" a výsledek je lepší. Navrch je to dle přesvědčení každého.

Jsou to celkem osvědčené postupy na MDF a není třeba kolem nich moc laborovat.

Spoje MDF "natupo" bohužel vylezou ve většině případů vždy.

(upravil mechanik 4. 12. 2020 17:36)

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Ďakujem za rady. Nakoniec som volal do ICLA a okrem toho izolačného laku mali aj striekací tmel a ponúkli mi aj farby k vysokému lesku a lešteniu. Farby doma mám milesi a plánoval som len dokúpiť... So základnou a vrchnou sa ešte uvidí.

Práve kurier doniesol ten lak aj striekací tmel. Zobral som toto:

lak IS100 -2kg,
tužidlo C26 -2kg,
riedidlo DE135 -2kg,

plnič 2K na MDF -2kg,
tužidlo C505 -1kg,
riedidlo -2kg,

https://i.postimg.cc/c4KtTQPG/20201204-172353.jpg

Vyzerá to že všetko je PUR - polyuretán. Ale ak by to bol pod lesklý povrch nejaky problém iste by mali v ponuke niečo iné (polyester) a doporučili by mi to. Ten polyesterový strikací tmel primárne na karoserie o ktorom som písal vyššie sa mi nepáčil. Mohla to byť z časti moja chyba ale na MDF ktovie ako nadržal. Bol ako krieda a nemal ako vsiaknúť dnu. Tak isto pri namáhaní mala polyuretánová farba tendenciu sa od neho oddeliť.

(upravil kratz 9. 2. 2021 2:54)

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Na podklady na drevo moc odbornik nejsem, ale diky obcasnym opravam aut muzu poradit aspon jak resit vrchni vrstvu.
Pokud je vrchni vrstva jednoducha barva, tak bych zkusil koupit dvouslozkovou na karoserie. Oktavku jsem tim parkrat opravoval a drzi to paradne.
Pokud chces experimentovat treba s metalyzou, tak se to dela nadvakrat - prvni vrstva barva a pres to 2-slozkovy bezbarvy lak. Po dokonalem zaschnuti a vytvrzeni prelestit.
Pro me byl vzdy nejvetsi problem bezprasne prostredi. Venku se na to vzdy neco nachytalo a v dilne taky. smile
Jinak plnice se taky deklaji 2-slozkove, bude to lip drzet.

(upravil mechanik 5. 1. 2021 21:19)

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Tak už mám nastriekané 4m2 spolu so vzorkou. Ale to nie je všetko. Budem potrebovať ešte tak 3m2. Došiel aj tmel, tak budem dokupovať. Oproti bežnému údaju kg/m2 mám celkom o dosť vyššiu spotrebu.

https://i.postimg.cc/s2NwBRz8/20201230-204125.jpg

https://i.postimg.cc/Y003trhj/20201230-233631.jpg

https://i.postimg.cc/TPjQHKWX/20210102-201309-comp70.jpg

Za tie 4 roky čo som nič nestriekal som to musel mierne dostať do ruky a tiež si vyskúšať ako sa správa ten konkretny tmel. Ale celkom to ide... Neviem či to nebude chcieť ešte druhú tenšiu vrstvu tmelu po prebrúsení. Pretože tie strany kde sa rezalo boli dosť "chlpaté" a dosť pili... Myslím že jedna vrstva bude málo.

Hlavne by som to už skúsil prebrúsiť. Ibaže z obchodu s náradím, kde som bežne kupoval, sú komplet v karanténe a až budúci týždeň sa bude dať niečo kúpiť. Dnes som bol v meste ale pozde a stavebniny už vyzerali byť uplne zatvorené. Možno aj sú cez loockdown.

Dík za postrehy ale zostanem pri ICLA a MILESI polyuretánoch. Vrch bude leštitelný s špecialnym tužidlom. Tak dúfam že neurobím taký pomaranč že sa to bude brúsiť až na ten tmel big_smile Alebo že prebrúsim aj hrany big_smile

S dielnou som to vyriešil ako je vidieť na fotkách hore. Neviem, málo riedim alebo mám vysoký tlak? Ja mám už po 4m2 tie igelity celé od prachu. Budem ich musieť vymeniť. Nechám ich ešte na brúsenie a potom tam pôjdu nové.

Re: Striekací tmel na MDF/ podklad pod základnú farbu

Ahoj, to si pred plničom tú MDF ničím nenapúšťal? Nebrúsil? určite trebalo min 2 vrstvy prv[ riedšiu, potom prebrúsiť, potom druhú a prebrúsiť.