Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

A už je tady to, na co jsem upozorňoval tři stránky zpátky. Já teda s mosfetama dělám jenom ve spínanejch aplikacích, a tam je běžně buzení 2A na jeden "velkej" mosfet s kapacitou 10nF. Co je podle mě hlavní problém lineárních aplikací s mosfetama, že okolo napětí 5V se nemění napětí gate, ale jenom se dodává/odebírá naboj, protože ten tam posílá ta paní Mullerová kapacitová smile při změně napětí na mosfetu  A tohle musí budič zvládnout s rezervou, jinak se ten mosfet otevírá "jak chce" a ne podle toho, co by měl. Takže v tomhle má asi Dudek pravdu, že je potřeba to buzení fakt neošidit (tuším v popisu k DPA386)...
Dobrý využití mosfetů vidím v zesilovačích třídy D. Sice se tam taky pořád dokola ta kapacita přetlačuje, ale je to zmáknutý na průmyslové úrovni v miliardách kusů výrobků od spínanejch zdrojů přes frekvenční měniče až po DC/DC konvertory...

(upravil laco 17. 12. 2019 21:38)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

František napsal:

To je zasa prístup k účinnosti lol
Ak už toroidy máš pridaním pomocných zdrojov získaš vyššiu vybuditeľnosť, kde by už koncák bez pomocných zdrojov zachrčal, tento len spomalí a myslím, že aj pre uši to v tej chvíli bude lahodnejšie smile
A pri nižších hlasitostiach budú konce rovnako rýchle, nie?
Takže ak aj bude hlavný zdroj 50V pridaním pomocných na 60V pre predok, skôr získaš, nie?

mma frantisek, ty si ma pohoPIL alebo nepohoPIL ? ale mas pravdu, ako moja partnerka, vzdy big_smile

pre audio mosfet amp pomocne zdroje , forever wink

edit: za tymto stojim
jeden par irfp240/9240 napajany 40V a vybudeny 100W/4R/100kHz vystaci s driver 5mA

(upravil František 17. 12. 2019 21:49)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak jasne že pri audio amps...obdlžník ani sínus 100kHz je v podtstate nepodstatný, ohľadom tej rýchlosti.
Čo sa výkonu týka, napríklad na mojích 150VA 2x27V toroidoch má UHS 3 asi 70W/4R bez pomocných, s nimi jemne cez 100W/4R. Pri vyšších napätiach sú rozdiely ešte výraznejšie.
Pri hlasnej hudbe v špičkach niekde medzi týmito dvomi výkonmi buď koncák ešte nelimituje a nechrčí, ale stúpajú kapacity, ktorého v špičkách spomalia hmm alebo koncák bez pomocných zdrojov už limituje, trochu zachrchláva, ale ty ako konštruktér vieš, že kapacitky ostávajú nízke a tá rýchlosť panečku big_smile čo na tom, že na druhej strane SK koncák s rovnakým toroidom, ale s pomocnými zdrojmi by ešte nechrchlal big_smile
A pritom, pri výkonových špičkách do 70W je v zrejme rovnako rýchly, ako bez pomocných zdrojov.

Kaed: Jasne že mosfety so sebou prinášajú určité komplikácie, ale tiež určite vieš, ktoré konce označil sám Dudek za najlepšie hrajúce wink

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Možno nemal v tej dobe k dispozícií kvalitné bipolarne typy smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

V tomhle bych si dovolil s mechnikem souhlasit, i když dycky píše, že ho pořád kritizuju. smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

To aby som sa po UHS 3 vrátil k BJT? smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Zbytečná výkonová ztráta se nahradit nedá.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

kaed, dík big_smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

To tu kedysi stačili 2-3MHz konce v DéPéÁčkách, chválili sa tie mosfetové, teraz zasa špičkové BJT, a mosfet to je dnes samí problém s vybudením, nedajbože spomenúť, že s tým niečo robíš big_smile
Ale nakoniec to vyzerá, akoby väčšina stavala Eco Danwatty a počúvala pri PC Déčka hmm
Kedysi tu boli len fotečky koncov s pozlátenými skrutkami, dnes je to tu samá uni doska a vrabčie hniezdo big_smile

A som ho práve meral big_smile
+-51V hlavný zdroj naprázdno
s pomocnými 230W/4R
bez pomocných 135W/4R

100W sem 100W tam big_smile vďaka 2VA 2x6V trafku.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

A to je to kouzlo. Kdybys byl drsňák, tak tam nedáš trafa, ale izolovaný DC/DC měniče, něco jako B0505s. Jedna součástka, ne trafo, usměrňovač, kondenzátor...
A to že většina populace poslouchá zesilovače třídy D je snad jasný všem, co občas vylezou z ulity nebo nory na ulici mezi lidi smile , nedejbože zapnou televizi, telefon, autorádio v autě mladším než z r.2010...

(upravil mechanik 17. 12. 2019 23:57)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Keď chceš výkon z BJT kúp si sankeny 2SA2223/2SC6145. (kaed, plánujem ich na basy big_smile) Rýchle sú dosť... Keď chceš s BJT niečo rýchlejšie alebo s nižšími kapacitami, alebo oboje tak sanken tiež robí smile Ale s horším SOA...

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Kaed som sa Ťa dotkol s tým Danwattom a Déčkom? big_smile väčšina populácie nevie čo počúva, pre Teba Déčko bola voľba a pritom kritizuješ Lacové mosfet konce.
Pri spotrebke si človek moc nenavyberá.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ne, v pohodě. Já mám ještě jiný úchylky, a jedna z nich je neplýtvat energií. Ne že bych doma netopil, momentálně elektrikou (ale přes klimu, takže 1:3 účinnost) a mám tu úchylku dotaženou až na maximum. Těžko bych nesl, že mi na stole zbytečně topí zesilovač s klidovou spotřebou okolo 50W. Už tak mi dost vadí, že sice pěkně hrající malý bedýnky k PC mají malou citlivost a musí se krmit aspoň 5W abych něco slyšel z necelýho metru...
Ostatně parta úchylů se sešla loni ve skalici u náchoda na slepej poslechovej test zesilovačů, tak jsem tu kostičku s TPA3116 vzal ssebou, a nebyla vyhodnocená jako nejhorší zesilovač, spíš někde v prostřed pole, což mě samotnýho překvapilo, v konkurenci značkovejch zesů střední a vyšší třídy:
dlouhej článek: http://repromania.net/forum/viewtopic.p … 87#p102987
kratší článek: http://repromania.net/forum/viewtopic.p … 05#p103005   Ale tohle je možný jenom s dostatečnou drzostí a při slepým testu...
Danwatt je jenom kousek nostalgie, že i se šesti tranzistorama to může celkem pěkně hrát. A udělal jsem to ne retro, ale s moderníma součástkama, původně jsem chtěl dát SMD odpory a BC84x, ale pak se mi to rozleželo a udělal jsem to klasicky... A když jsem u toho, po dnešním neslepým poslechovým testu bych řekl, že to TPA3116 hraje trochu líp než danwatt v mým provedení. Ale možná je to o zvyku.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak som hneď po raňajkách opravoval ujovi čínské svetielka s tromi vlásočkami medi v prívodných káblikoch pray

Ja šetrím celý život tým, že som nikdy nebol fajčiar cool

Samozrejme, že medzi koncami sú rozdiely minimálne, ale pssst...toto je predsa to čo nás baví, stavať luxusné konce, s ťažko nameratelnými parametrami, kde je chyba meranie väčšia ako samotné skreslenie big_smile

Pre mňa je K63 aj Error440 niečo čo ma baví...že to zožerie za tú hodinu v posilke pár centov mi nevadí.
Po 20r mám konečne vlastné DPAčko big_smile
A K63 je zas najkrajší koncák na svete cool samozrejme, že z tých na uni doskách lol

Včera mi zas hrala len mono verzia UHS 3, ale už s dorobenou tepl. stab. podľa toho dadofovho konca a musím uznať, že ju má pekne vyladenú s tou LEDkou smile ...je jedno či to už navrhol on, alebo odkukal tiež lol
Toto je zas šialene odolný stroj s jedným párom mosfetov, ktorý sa nezľakne ani 4x6R paralelne pri +-51V plus pomocné.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

laco napsal:

v lin rezime Cgs cca = Cgs z DS deleno 10

I tak to potom vychází cca 50V/us bez rezervy, což je na mosfetovej zes bídně málo sad

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

SR pro audio nepotřebuješ smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

laco napsal:

edit: za tymto stojim
jeden par irfp240/9240 napajany 40V a vybudeny 100W/4R/100kHz vystaci s driver 5mA

Na vybuzení irfp240/9240 30Vp 100kHz potřebuješ cca Ip 10mA, je to do kapacitní zátěže, takže to bude při 40V, takže 400mW spičkově. 
Jenže když tam přivedeš 200kHz tak tam potřebuješ 20mA, střední hodnota 7mA a ty Ti "roztáhnou" předpětí z 8V na pěknejch 14V - 5A příčnej proud.
Když do toho pustíš 10kHz obdélník s plným vybuzením a hranou 200V/us na VAS, tak to bude od budiče chtít budící proud 100mA a na budiči bude 70V, není to na KSC1845 trochu mnoho laco lacoviči ? smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

5mA bol priklad, ukazka, ze pre audio band staci; moje zosiky maju 15mA na jeden par irfp240/9240; pouzivam 2-3 pary, takze  celkovo 30-45mA;

a aj pri 5mA je tam rezerva, danwatt ma 10V/us lol

(upravil danhard 18. 12. 2019 12:39)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Jsi na omylu, danwatt má kolem 20V/us.
A 100kHz 100W do 4R mu nedělá s 60V napájením problém smile
100W/10kHz/4R mi to hlásí 0,02% zkreslení, převážně 6mV 3. harmonickou.

(upravil František 18. 12. 2019 14:16)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak som v ecome nechal práve 80€ smile ...pracujete tam niekto? big_smile
Človek zoberie pár nipponov, nejaké NPO a je vystarané. V celej objednávke nieje ani jeden polovodič.
Ešte z Farnellu bude treba 100 párov KSC1845/KSA992.
Ale celkom slušne to beží aj s BC546/556B pri +-67V cool

Edit: Jou jou joooou big_smile 1,000 je moja big_smile

https://media.giphy.com/media/1yN6EAyr1STwYZqlIj/giphy.gif