Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

ked menis zisk (alebo impedanciu SV) to ma dopad aj na kompenzaciu, 27vs50 nie je az taky rozdiel ale treba s tym pocitat

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Jasne...aj s mojimi skúsenosťami viem, že sa to ovplyvňuje smile
Uvažoval som, že by v hotovom koncáku bol zisk asi 25 a o zvyšok by sa postaral preamp. Ale nechám si poradiť smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Pokud plánuješ preamp, který si můžeš připravit dle libosti, tak bych to se ziskem koncáku nepřeháněl.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Mám to tak predpripavené...4x10k paralelne a do zeme 100R...teraz sú zapojené len dva 10k, takže zisk je tých 50.
Na meranie výkonu používam sin. generátor v mobile a ten by to tak ani nevybudil.
Som sa dnes vrátil ku K63, trochu prevetrať staré kĺby...som jej za studena zavaril na plných 280-290W a aj do limitácie a normálne bolo počuť, ako "lupocú" sľudové podložky...je to bežné? Sú to Fisherky z TME. Po ohriatí už nie. Urobilo mi na oboch moduloch. Asi som si to predtým nevšimol.

(upravil jmd 11. 12. 2019 23:40)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ty tomu riadne nakladáš. Z úplne studeneho stavu by som to hneď netavil na krv. To si môžu dovoliť v priemysle, kde to ale aj patrične otestujú a prispôsobia tomu konštrukciu. Zjednodušene prirovnanie... Aj svaly alebo motor najskôr zahreješ a až potom od nich/neho požaduješ výkon.

Možno kedy si mal pružne tranzistorové prítlačné plechy alebo vejarove resp. zubové podložky pod hlavičkami skrutiek, tak by tie zmeny pnutia lepsie zachytili.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Františku, lepíš tu různá zvěrstva, ale na Danwatt a Dexan sereš, jsou to jednoduchý hračky, máš k tomu  nějaký dúvod ?

(upravil mechanik 12. 12. 2019 0:08)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Potrebuješ asi len chladič s väčšou kapacitou kde sa tie teploty nezačnú meniť tak prudko. Také Ačka tiež dostávajú na prdel. Čo viem tak ešte nikto nezničli tranzistory nejakou tepelnou únavou.

Inak budúci rok ta tromfnem v počte párov koncových tranzistorov big_smile Budem mať 6 smile (+ predbudiče a budiče). Ukážem potom fotku.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

jmd - tak koncáky by mali ustáť aj 500-600W sin. ...čo znamená, že na krv to nieje smile Slabším článkom je skôr budič smile
A ja si tu za mojím stolom dovolím práve toľko, ako ľudia v priemysle cool cool cool

danhard - Ty vieš, že sa dočkáš wink a ešte len to bude zverstvo lol

mechanik - Mne ide skôr o tie podložky, či nepopraskajú pohybom a pnutím, než že by konce zlyhali...na 404PDA lol mi už prerazilo podložky, ale tam boli nevhodné.
No dobehneš najme Williho, a to že tromfneš mňa je po toľkých rokoch čo to robíš big_smile no neviem big_smile milé? big_smile
Budú to Sankeny? Na foto sa teším už teraz. smile bezo srandy wink

(upravil mechanik 12. 12. 2019 1:06)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Sludová podložka by v tahu fakt praskať nemala... Vidíš no, možno by bolo lepšie tam nechať tie M3. Že by tam bol väčší priestor na zmenu teploty. Ja som nikdy s M3 problém nemal. Podstatné je aby boli obe dosadacie plochy rovné. Aby tam nebol zbytočný tepelný odpor tak k tomu je aj pasta.

Jasné smile tie najrýchlejšie typy s najvyšším SOA smile Len ma mrzí že ich robia len v TO-247. Každopadne som si istý že 800W uchladia. 4 páry používam dnes na 400-600W. Dosku mám nakreslenú len ešte skúsim tú istú topologiu s iným VAS pre 100W zosilňovač až si budem istý ktorý VAS je lepší pôjde do výroby monštrum big_smile Porovnávať budem deferenciálny VAS s klasickým nesymetrickým kaskodovaným. Som zvedavý čo to urobí aj zvukovo. Ja som v tej topologií konca nič zásadne nemenil už roky...

Inak som uvažoval či tam nedať pre 800W aj viac, 7-8 párov smile Ale zase viem že pri tom výkone už bude pri basákoch slušne rásť strata teplnou kompresiou, teda rásť DC odpor cievok... Tiež tam bude len asi 1200W toroid. Myslím si že pri 800W už nie je tak nutné hrotiť rezervu, ak je to na HiFi účely. Ale basová sekcia bude 2R a počítam to na 30A. Tak dúfam že nezhorí 105um doska big_smile

Posielam dosku v SZ smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Len asi ich budem musieť doplniť o DC servo...teplotne to nemám nijak moc zviazané, tak mi uteká offset pri rýchlom ohriatí...možno na chladiči to bude iné, lebo podľa toho ako dosadajú hranoly na podložku sú nerovnomerne chladené a je tam aj 10-15°C rozdiel na prvom trande pri budiči...to sa prenáša na VAS a už to jedeee aj k 50mV.

Podložky sú pre M4. A pasta samozrejme je.

No neviem či aj tie malé púzdra sa počítajú big_smile To by už niekto mohol počítať aj TO220 a určite sa časom našiel frajer čo by si chcel pipík porovnávať s TO126 big_smile taký dobrý kvázoš 10 párov KD139, už tiež niečo dá big_smile

Ja tam mám, ako ty ľúbiš tvrdiť mizerné onsemi a pri 80°C tých 300W nieje problém smile
Aj takto zrána som "skúmal" offset pri prudkom ohriatí big_smile
Ono je trochu iné takto sa hrať, ako keď sa vymení trafo v zdroji, aby si mal na miesto 25W až 29W s párom KD big_smile
Alebo tlačiť na Danwatta, aby dal 100vku a potom striela tongue
Ale videl som, ako tu niekde chváliš odolnosť MJL4302/4281.

Neblbni..na doma? Načo big_smile

(upravil Wili 12. 12. 2019 10:27)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

sludove podlozky su super, podla mna ovela horsie ako kapton niesu, len tiez zalezi ake kvalitne kupis. Existuju aj hrubsie aj tensie, tie tenucke su super, a ak chces tahat tranzistory do max SOA tak je potrebne mat velmi dobru teplovodivu pastu a nerezove impusy s velkou podlozkou potom to funguje paradne. Ak mas klasicke zinkovane srubky tie su jak blato a nic tym nepritlacis.

Mechanik inak minule som zhanal nejake koncaky a vsimol som si ze MJL3281 su o polovicu lacnejsie ako MJL4302 a pritom je tam len maly rozdiel. Ak budes teda kupovat 32ks tak by si vyrazne usetril. Teda len v pripade ze neides do top top top, potom nic smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Myslím, že sú to tie tenké...ja používam M4 imbus skrutky a celkovo dám radšej o jeden dva páry viac, ako by som mal tlačiť na SOA.
Na TO216/220 myslím stačia aj pozinkované M3...tam je to OK.

Ale pod TO3p dám asi keramiku...nepáči sami keď pretrčajú podložky. Prípadne nastrihám kapton pásku z ecomu...mám doma jeden meter.
Inak tie mosfety rady FQA sú zrejme ešte lacnejšie, ako klasika 1943/5200 a zrejme ešte odolnejšie, ako MJL4302/4281, aj keď je to porovnať ako jablko a hrušku smile

(upravil mechanik 12. 12. 2019 12:35)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Wili, pre mna sú top jedine sankeny big_smile Tie on semi majú stále nejake vysoké kapacity a nízku rýchlosť. Ani tie datasheety nemám rád... big_smile Aj keď teraz sa posunuli z 30MHz na tušim 35MHz big_smile Ja už cenu ani neriešim. Je to súčastou tak drahého celku že sa to uplne stratí... Toshiba je tiež velmi dobrá ale nerobia nič z poriadnym SOA. Možno keby zdvojili čipy v 2SA1943/2SC5200. Pretože takto je to použitelné skôr do výkonu 200W. Potom to už chce šialený počet párov, nad 400W...

Ale ono, toshiba na audio už nejaky ten rok kašle big_smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

400-800W z AB zesilovače... v 21. století... No co se dá dělat, někteří jsou pořád v tom dvacátým století zaseknutí a novejm kouskům se nenaučí.
Beru to, že někteří slyší rozdíl mezi AB a A zesilovačem, ale na subwoofer je podle mě jediný správný řešení třída D, pokud se používají "pumpy" jak píše mechanik, s citlivostí hluboko pod 90dB, tak ty je potřeba nakrmit. A jestli někdo dokáže na 60Hz poznat jestli je to krmený AB nebo D zesilovačem, tak je buď kouzelník nebo jasnovidec, sluchem to podle mě není možný.
Navíc jsme asi poslední, pomalu vymírající generace, která něco takovýho řeší...

(upravil reeb 12. 12. 2019 18:43)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Abys tu spoustu koncáků Franto uchladil budeš jim muset dat pro normální chladič malý klidák -treba jen 15mA/trand /coz neni optimalni/ nebo obří chladič.../a velky prikon naprazdno/

Web

(upravil František 12. 12. 2019 18:54)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Na chladenie mám 7,5kg hliníka...ak bude treba tak sa aj fukne na ne...je to parná mašinka pre radosť, ako celé moje bastlenie smile
Nehladaj za tým niečo praktické...odber celého konca je 350mA pri +-64V takže krásnych 44W, ako malé Ačko smile
Na hotovom možno bude len +-56V, niečo sa ušetrí na elektrine big_smile
Aj offset toľko neuteká, ako pri 64V, aj bez DC serva.
Inak jeden modul som prerobil na 5 snímacích diód a zdá sa že je to lepšie, ako 4.

(upravil mechanik 12. 12. 2019 19:09)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

kaed, stavaj si čo chceš. Nikto na nenúti stavať konce s výkonom nad 400W v AB ale nekaz radosť ľudom ktorých to baví. Ja to vôbec nemám na sub takže tých 60Hz je mimo. Keď už sa chceš baviť o účinnosť mohol sa opýtať a zistil by si že kludový prúd bude nízky. Bude to pracovať s nízkym napätím kedže je to 800W/2R a že topologia má minimálnu stratu z napájacieho napätia.

Skritizoval si ma tu za minimálne 3 dalšie veci. Difuzor si nazval 3D tetrisom pred prehrou. Pri krabici z hliníku si ma obvinil že som tam dolepil 10mm plech na chladič a celkovo tvrdil že je to tažká blbosť. Tiež si mi nútil lacný LCD za 3,5e z alíku a rozheganý encoder ako poznám z každého autoradia a miniveží. Nežijeme v socializme. Bastlíme pretože nás to baví nie z dôvodu že by nešlo kúpiť/ prekúpiť nejaky lacný stroj.

Keď si tu ukazoval to svoje Dčko z alíku v krabici hádam od videa tiež ti nikto nič nepovedal. Tiež dobre viem že máš doma DPAčko big_smile Má sice len 120W ale aj tak si ho mohol už dávno nahradiť nejakym Dčkom.

K tej vymierajúcej generácií a tak... Pozri sa na diyaudio.com big_smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Na diyaudio sa dá vidieť všeličo..aj tie moje mašinky big_smile
Ešte keď som uverejnil moju Error-404PDA lol tak to vyvolalo celkom pekný záujem smile
K63 už nie...pritom mi príde, že vyzerá lepšie..asi je môj "uni style" už okukaný big_smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

František napsal:

Na chladenie mám 7,5kg hliníka...ak bude treba tak sa aj fukne na ne...je to parná mašinka pre radosť, ako celé moje bastlenie smile
Nehladaj za tým niečo praktické...odber celého konca je 350mA pri +-64V takže krásnych 44W, ako malé Ačko smile

Opatrně nebo Danharda mrdne big_smile

Web

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Tak si ho udobrím 150W-tovým Danwattom big_smile Vízia už je big_smile