Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 4)

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Levný měřící mikrofón

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 79]

Téma: Levný měřící mikrofón

Ahoj,

nemáte někdo tušení, kde by se dal sehnat za rozumnou cenu měřící mikrofón s kalibrací? Kdysi dávno tu něco nabízel Check, ale je to už 10 let nazpět, takže už to asi nebude aktuální. Chtěl jsem si objednat M-1 z Prodance, ale tam už je to taky out. Rád bych si trošku měření reproduktorů a reprosoustav vyzkoušel. Nicméně veliké peníze bych do toho strkat nechtěl.

Díky

Karel

Re: Levný měřící mikrofón

Cena měřícího mikrofonu bývá obvykle úměrná jeho kvalitám, i když M1 na tom byla mírně lépe.
K nejlevnějším patří Behringer ECM8000, nebo Superlux ECM999, popřípadě Sonarworks XREF20 (který má návaznost na firemní SW).
Docela lacině to asi nepůjde, nevím.

Re: Levný měřící mikrofón

Používám ke své spokojenosti Dayton Audio EMM-6. Akorát se dívám, že je out of stock.... Chtělo by se případně poptat na dodací lhůtu.

Web

(upravil horemic 10. 12. 2019 19:03)

Re: Levný měřící mikrofón

Něco k tématu.
https://sound-au.com/project93.htm
Mikrofon jsem si pomocí kapsle vyrobil sám.Kalibraci nemám,ale na moje účely to stačí.
Levněji už to nejde:-)

Re: Levný měřící mikrofón

To není proti M1 zas takovej rozdíl, jestli se pamatuju dobře, tak stál pětikilo, a pokud je k tomu i kalibrace...
S e samotnou vložkou jsem to prvně zkoušel taky, ale origo Panasonic byl problém sehnat, a ta ze šuplíkovejch zásob šla nad 8kHz dost dolů, což jsem zjistil po konfrontaci s M1 z prodance...  Předzes a pod není potřeba řešit, pokud máš zvukovku s fantomovým napájením, což třeba ESI MAYA22 má, a proto jsem ji vyhradil pro měřicí účely. Pak už jenom stačí sada kabelů a jednoduchej přípravek se svorkovnicí a konektorama a to je prakticky všechno pro měření repráků potažmo reprosoustav, když pominu nějakej stativ s ůhloměrem... Sluchátkovej výstup z Esi na měření stačí, sice to není přesně jeden watt, ale o to tak úplně nekráčí.

Re: Levný měřící mikrofón

Na https://www.hifi-selbstbau.de/grundlage … uebersicht
jsou stovky měření různých elektretových vložek a na grafech je vidět rozptyl hodnot u jednotlivých typů.

Web

Re: Levný měřící mikrofón

Přesně tak, vyrobit mikrofon z kapsle i s nějakým předzesilovačem se dá velmi levně. Problém je získat skutečně správnou a věrohodnou kalibraci pro každý jednotlivý kus, protože co kapsle, to originál. Oficiální kalibrace s protokolem by přišla třeba na 5 tisíc a to je otázka, jestli by v ČMI vůbec byli ochotni zabývat kalibrací mikrofonu, který není od renomovaného výrobce.

Re: Levný měřící mikrofón

Je toho plno, z německa to je hned a bez cla či dph. amazon.de a hledej measurement microphone, jsou tam různé i usb apod. Nebo takový malý pro mobil ale i windows a prej je dle ohlasů v pohodě ... ale úplně bych nešetřil a pokud chceš měřit jen jednou tak si ho od někoho tady půjč, nebo si nech bedny od někoho změřit.

Re: Levný měřící mikrofón

Ano, je toho plno. Ale ke kterému dají skutečně věrohodná kalibrační data ? Bez nich je to jenom pro děcka na hraní.
Čemu by se snad dalo trochu věřit:
https://europe.beyerdynamic.com/mm-1.html
Ale to už vůbec není levné.
https://mikrofony.heureka.cz/beyerdynamic-mm-1/

Re: Levný měřící mikrofón

Brutus,kapsle za patnáct korun...

Re: Levný měřící mikrofón

Všechny uvedené mikrofóny jsem měl zkouknuté. Jediné, které mají kalibraci, jsou od Sonarworksu a od Daytonu. Co jsem se ale z různých hodnocení dočetl, Behringer ECM8000, Superlux ECM999, popřípadě i Sonarworks XREF20 jsou v podstatě stejné kusy, lišící se pouze logem. Moc bych za to nedal, že i ten Dayton bude stejný. A ještě je tu Omnitronic MIC MM-1C. Že se dá mikrofón i vyrobit, vím. Řešil to tu kdysi dávno Check. Něco tu kolem toho mám načteno. Jen vidím problém právě v té proklaté kalibraci. Říkám si, že když už bych něco měřil, tak ať to má aspoň nějakou vypovídající hodnotu. Ale třeba se pletu a zbytečně to moc hrotím. Nejsem v tohle tom moc zběhly. Na druhou stranu, koukal jsem na kalibrační listy M-1 z Prodance a je na nich krásně vidět, že každý kus je prostě jiný. A někdy dost jiný.

Předzesilovač bych řešit musel, pač zvukovku s phantomem nemám sad. A nebo koupit Mayu. To jsou ale necelé 2 tácy navíc (za externí  verzi - pokud jde vůbec použít). Spolu s mikrofonem už to je celkem ranec. Jen tak na hraní smile. Proto se ptám, jestli třeba nejsou nějaké skryté možnosti. Například, jestli se tady na fóru nenajde ještě někdo podobný jako Check s Chekofonem smile

Víte jak se to říká: "líná huba, holé neštěstí" smile

Re: Levný měřící mikrofón

na druhou stranu, prohlížel jsem několik kalibrací od M-1 a byly všechny hodně podobný, ale na druhou stranu, ty mikrofony byly pravděpodobně z jedné výrobní šarže. Poměrně jednoduchý vidlácký řešení by bylo prostě změřit nějakou reprobednu, a hned vedle mít umístěnej druhej mikrofon, změřit to s ním a podle rozdílu si udělat kalibrační křivku. 1dB asi nikdo neuslyší, ale ten můj pokusnej mic šel nad 10kHz aspoň o 6dB dolů, takže naměřená a nasimulovaná výhybka se fakt nedala bez ubrání vejšek použít. Už jsem to zahodil, jinak bych mohl to kontrolní měření zkusit udělat.

Re: Levný měřící mikrofón

V podstatě kalibrace porovnáním, při pečlivé práci - proč ne ? Jenom to chce mít ten jeden referenční mikrofon se spolehlivou kalibrací a k němu se pak může nakalibrovat X dalších. To co dávala Prodance k M1 vzniklo přesně takhle.

Re: Levný měřící mikrofón

Nechat si bedny změřit je taky možnost. Ale asi to taky není úplně jednoduché. Stavba beden je složitá věc, a myslím si že vyžaduje vícero měření. Měl jsem v plánu stavět bedny. Ale došel jsem k závěru, že lepší bude využít hotový projekt. Chtěl bych soustavu 5.0. Nejdříve jsem uvažoval o sloupovkách. Musel jsem od nich nakonec upustit. Měl bych problém je rozumně rozmístit. Momentálně jsem rozhodnut, že půjdu do projektu LSM nebo URS3100. Chtěl bych jednu z těchto soustav použít jak pro předek, tak pro zadek. Akorát ještě nevím, jak to udělám s centrem smile. Vzhledem ke špatným podmínkám s umístěním, mám v plánu bedny umístit pod strop. Vím, je to na 2 věci, ale jinak to asi nepůjde. No, a s měřením bych si chtěl pohrát u svých současných beden. Dělal jsem je v době, kdy jsem chodil na střední, což je nějakých 18 let. Je to dvoupásmo, osazené, podle všeho, asi tím nejhorším od TVM. ARN226-03+ARV104. Prosím, nesmějte se mi za tu kombinaci. Já o tom tehdy nic nevěděl. Na těch bednách je toho hodně špatně, tak jsem si řekl, že by to byla možnost, jak se naučit něco o měření a aspoň trošku je "popostrčit dál" smile. Mohl bych je poměřit před a po. Jestli se něco změní. Mám v plánu udělat novou čelní desku, abych mohl zdrcnout repráky trochu víc k sobě, zapustit je, a taky ofrézovat hrany. Myslím, že toho je dost na to, abych, když ne slyšel (vzhledem ke kvalitě měničů), tak aspoň viděl nějakou změnu ve výsledné charakteristice.

Z výše uvedeného je asi jasné, proč do toho nechci valit moc peněz. Na druhou stranu, rád bych pronikl do tajů měření. Aspoň trochu smile

(upravil zuki 13. 12. 2019 12:27)

Re: Levný měřící mikrofón

Kup si něco levného na hraní ve stylu http://datasheet.hezkyden.cz/d/elektretovy-mikrofon.pdf
lépe 6mm: https://www.hadex.cz/spec/q205.pdf
http://www.produktinfo.conrad.com/daten … 015C10.PDF
http://www.produktinfo.conrad.com/daten … M_PINS.PDF
atd...
4,5mm: http://www.produktinfo.conrad.com/daten … KAPSEL.pdf

!!! 4mm CMC-4015 Mouser, Ebay...  100Hz-20kHz
https://www.cuidevices.com/product/reso … 15-40p.pdf

A na tom se to naučíš a uvidíš zda se do toho budeš chtít pouštět.
PS: na starých bednách budeš mít daleko více problémů než je pár dB odchylky na kalibrační křivce jednotlivého kusu od "typické" charakteristiky výrobku...
Stejně to doladíš nejspíš taky trochu podle ucha... (pokud nejseš "hlušec")...
Je to poznat, i když se zdají charakteristiky skoro stejné smile

Já trochu hlušec jsem, takže jsem si dával výšky o "malinko víc"... než míň smile
Taky jsem slyšel např. zkreslení střeďáku ( cca 5") u 3pásma ("modulací" nízkými kmitočty, od tak 50-70W muziky do bedny)
a tak jsem u něj dělal strmější vyhybku (na té nízké dělící frekvenci), atd...

Ten mic je dobré udělat vy stylu Checkofonu, tj. dlouhá tenká trubička.
Nebo to může být v nejhorším i krátká, ale na hodně "tenkém" stojanu... Jinak tam budeš mít "neplechy" na měření...

Taky si udělej otočný stojan na bedny s vynesenými úhly po 5°.
Stačí dvě desky s čepem (šroubem) kolem kterého se dá ta horní otáčet... Je to dobré na měření úhlových charakteristik. Neměří se jenom v ose smile

(upravil kaed 11. 12. 2019 0:17)

Re: Levný měřící mikrofón

Tak ta křivka bude optimistická, a bude to podobnej šmejd jako to co jsem měl já... ale na první přiblížení snad dobrý.
URS nebo LSM jako zadní bedny na 5.1????? To snad nemyslíš vážně...
Klasicky jsou všechny efekty ořízlý od 300Hz, takže rozumný je udělat plnorozsahový jenom přední dvě. Ostatní efektový stačí jenom dvoupásmo složený ze středu/výšky s trochu doladěnou výhybkou. Já jsem měl delší dobu jako zadní ARN5604+DT99, pak ZV240 a nakonec jsem tam dal nějaký širokopásma od domácího kina střední třídy HECO, a rozdíl fakt nepoznám, krom toho, že míň zavazí na zdi...
Podle nějakejch teorií by měly i ty efektový mít podobnej charakter zvuku, tj stejnej vejškáč a střed, ale asi už jsem hluchej a rozdíl nepoznám. Ale jako přední dvě už jsem odzkoušel ledacos, momentálně Sica6.5h+OX20 v čele s integrovaným zvukovodem, když to podepře sub, tak není co řešit, a bedýnky mají něco přes 20l, zadní a centr tak po 3l...

Re: Levný měřící mikrofón

Možno by som ten mikrofon od Checka predal. Kto dá viac tak tomu big_smile Nechcelo sa mi stavať preamp na baterie a tiež to chce PC so zvukovkou a nejakym spôsobom nahrať kalibračnú krivku... Kúpil som si dayton s USB vstupom, kalibračným súborom, vrátane SW. Každopadne pre istotu som si nechal aj Checkofon...

Re: Levný měřící mikrofón

Pokud by byl mechanik moc drahý smile,možná bych zapůjčil svůj checkofon.Používám ho,ale nárazově v rozmezí let....

(upravil DonKarlos 11. 12. 2019 8:52)

Re: Levný měřící mikrofón

to Kaed: To si právě nemyslím, že by zadní kanál byl tak moc ořízlý. Možná u Prologicu, ale digitál má myslím si každý kanál zvlášť a nevidím důvod, proč by to osekávali. Co vím, tak to osekává spíš receiver. Většinou se v něm nastavuje velikost beden. Aspoň tak jsem to měl já na svém receiveru. U všech beden (front, center, surround) byla možnost nastavení "large", "small", "none". Plus myslím byla ještě možnost u subwoferu nastavit si děličku. To nad ní do beden, to pod ní do subwoferu. Ale je asi pravda, že v zadních bednách té "akce" asi není tolik co vepředu.

to mechanik: za kolik by si ho pustil do světa? Klidně do mailu.

Re: Levný měřící mikrofón

Měřit elektretovou kapslí bez kalibrace není měření. Na výškách klidně +/- 10 dB,  to je k ničemu. Obvykle se používají kapsle s průměrem 6 mm, ty větší (9-10 mm) padají na výškách už moc rychle. Taky pozor na směrové vlastnosti, na těch vysokých kmitočtech vůbec není jedno, jestli je kalibrace v ose nebo pro difuzní pole. Hezky je to vidět na tomto obrázku:
https://www.hifi-selbstbau.de/images/stories/grundlagen/hallraum2/MicCalDeg.png

Příspěvky [1 až 20 z 79]

  Stránky: 1 2 3 4 »»»

Audioweb.cz » Návrh, měření, software » Levný měřící mikrofón

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£