Téma: Odhlučnění bytu

Přátelé, máte někdo tip na firmu, která by uměla v mém bytě provést měření hluku pronikajícího přes zeď od sousedů a navrhnout příp. zrealizovat stavební úpravu, která by pronikání hluku omezila? Nejlépe někoho z Prahy a okolí.

Našel jsem dvě firmy, které mi to nabídly za 10 tis. jedno měření (tj. 10 tis stěna, 10 tis. podlaha / strop)
To mi přijde docela dost ...

Nevíte o někom, kdo by to svedl levněji? Předem díky za odpověď.

Re: Odhlučnění bytu

měření nevím, ale stavební úpravy pro odhlučnení jsou celkem jasný, nejnákladnější a nehůř řešitelná je podlaha, stěny a strop se nejčastěj řeší akustickými konstrukcemi ze sádrokartonu. Tady máš něco k počtení: https://www.knauf.cz/file/5019-katalog- … y-2019.pdf a pak už jenom dohlídnout na firmu, aby to udělalal podle tohohle. Obvykle je v klasickým paneláku největší problém přenos zvuku po masivní konstrukci podlah, je to natvrdo nabetonovaný na panelu, bez kročejové izolace, a když na to někdo dá neumětelsky plovoučku, nedejbože dlažbu, a padají mu tvrdý předměty na zem, tak je to v podstatě řešitelný jenom odstěhováním, a nebo dělat větší hluk než soused...
Kolikrát nejde ani tak o absolutní číslo, ale spíš o to, jak ti danej hluk v dané chvíli vadí. Kdysi mi narušoval soustředění i zvuk kapek vody z mizernýho kohoutku do keramickýho umyvadla v koupelně, přes dvě místnosti... Ale tohle je spíš o psychice.
Pokud je problém v noci, a nejsou to rázy jak když se skládají sudy piva do sklepa, tak může pomoci generátor šumu a nebo všelijaký psychowalkmany. A nebo nejít spát, dokud nemá člověk fakt dost, a v bdělým stavu si pouštět muziku...

Re: Odhlučnění bytu

kaed: díky za ten katalog. U nás jsou dva problémy - podlahy (a stropy) z předepjatých panelů + mizerně udělaný plovoučky (přesně jak píšeš) a mezi bytama v podstatě jen trochu tenčí příčkovka. A sousedi bohužel jsou noční ptáci a s naším bytem sousedeji koupelnou, takže v noci když si napouštěji vanu (pračku už jsem jim naštěstí rozmluvil) tak nás spolehlivě probuději ... bohužel jsou to 20-ti letý týpci, kterým když něco řekneš, tak dva dny je pokoj, pak si daji vínko nebo travku a je to tu zas ...

(upravil kaed 4. 12. 2019 10:31)

Re: Odhlučnění bytu

Tak u tebe si nejsem jist, jestli to má jiný řešení než to stěhování (a co vystěhovat sousedy?). Už jenom dispozice domu, kde byt sousedí ložnice s koupelnou...
Teď jsem procházel dřevěnou bytovku, a celkem 6 vrstev fermacellu mezi bytama + vata v konstrukci - mi přišlo jako zvukově celkem přijatelný řešení.
Ale dřevěná bytovka je podle mě úlet. Na druhou stranu ložnice byly spíš u venkovních stěn a koupelny v prostřed baráku, tak jak bych to logicky očekával.
Pravděpodobně to bylo buď postavený před platností normy o prostupu hluku konstrukcemi, a nebo to stavební firma odflákla, a vatu a další příčkovky si odnesli na svoje baráky...
Zrovna se chystám předělávat  nejenom kvůli hlučnosti podlahu v jídelně. A to na dřeň, tj rozbít beton, co leží přímo na traverzách a podkladovým škvárobetonu, pak 2cm minerální vaty jako kročejovka a anhydrid. minimálně dva měsíce rozbitej barák v té nejpoužívanější části. Už se na to těším...

(upravil zuki 4. 12. 2019 16:45)

Re: Odhlučnění bytu

Když jsem dělal zvukově izolované podlahy já (cca r. 2000), bylo to v patře v rodinném domku. Shodil jsem dolu původní jílovou mazaninu s otrubama a slámou a na prkna od stropu v přízemí (záklop) jsem dal 2cm minerální vaty (mám dojem, že to bylo spíš 2,5cm celkem pevné minerální vaty deskového tvaru).

Vybral jsem "podlahovou"  a asi 1/5 dodávky (objednal jsem dodatečně jinde) jsem měl podstatně "řidší" čili sléhavější (pozor různí výrobci mají různou "hustotu")... Ale žádný problém se nekonal...  Na to jsem dal thérový papír a na to 7-10cm betonu s karisítěma a navíc tam byly ještě pruty průměr 10-12mm  (asi po 25cm) a dole v přízemí není opravdu nic slyšet. Ani nahoře není slyšet co se dole děje. Ale je potřeba beton izolovat zvukově i po obvodu, aby se zabránilo přenosu ze zdiva a do zdiva.

Celkem ta příprava a betonování trvalo jen pár dnů... Pár dnů mi trvalo shodit starou střechu, udělat obvodový věnec a jen 3 dny mi trvala "vazba" z trámů (asi 8m3). Dělal jsem to ještě s dvěma tesařema... Pak rychle  latě a tašky...

Vzhledem k tomu, že jsem to po (lehkém) vyzrání betonu zatížil několika tunama cihel, tašek (+váha betonu) apod., tak se to rychle slehlo asi o 2-3mm a pak už se to nehlo...

Re: Odhlučnění bytu

nejde o to, jak dlouho bude trvat vlastní práce, to bude pár dní, ale anhydrid musí před položením dlažby vyschnout, optimisté říkají 6 týdnů, proto mám na celou akci odhad dva měsíce. Nebude to jenom podlaha, ale něco sádrokartonu, demolice teplovzdušnýho krbu a stavba akumulační pece, voda, odpady, elektrika... Takže se nebudu nudit ani v době, kdy bude vysychat anhydrid. A proč ne beton? protože to bych musel předělat celý patro, 4cm tlustej plovoucí beton je blbost, ale u anhydritu je to standartní tlouštka. S 7cm betonem by nevyšla výška stropu ani 2.4m...

Re: Odhlučnění bytu

Dlažba se na anhydrid lepí čím?  Lepidla na bázi cementu asi nejsou vhodná? Něco na bázi akrylátu apod?

Re: Odhlučnění bytu

normálním lepidlem na bázi cementu, akorát se to musí extra důkladně napenetrovat. Aspoň to takhle dělají skoro všichni. Jsou i "sádrový" lepidla, ale na můj vkus moc drahý a moc "rychlý". Spíš bude oříšek (hlavně finanční) nivelačka na zalití topné rohože. Drát do anhydridu nedám, protože ho nemám k čemu ukotvit, musel by pod tím být nějakej polystyrén a to skladba vrstev nedovolí...

Re: Odhlučnění bytu

Úplně přesně jsem to nepochopil, ale jako výztuž se dá použít plastová "karisíť". A měl jsem dojem, že se to anhydridem  zalévá najednou včetně topné rohože. A dělají se i 0,5cm polystyreny - lepší než nic...  Někde jsem ho sebral u popelnice a pak jsem našel i dodavatele (zajímalo mě k čemu to takhle tenké je).

Kupodivu jsem si to asi neuložil, ale hned jsem našel variantu 1cm a 6mm
https://www.sanita.cz/zbozi/104616-F-Bo … -Ecofloor-

Zdá se že tohle je určeno jako velmi tenká skladba polystyren, rohož, (nivelačka,) dlažba... moc jsem to v rychlosti nestudoval...

(upravil kaed 4. 12. 2019 21:49)

Re: Odhlučnění bytu

Ten polystyrén je na rekonstrukce, ale za moc to nestojí. Celková tlošťka pak vychází cca 2.5-3cm. To si nemůžu dovolit. A brousit plošně 25m2 betonu o 1cm - to je levnější ho rozbít, zaplatit za odvoz suti a nalít tam anhydrit, nehledě na to, že to neřeší moje problémy s kročejovým hlukem.
Všechno je jinak. Musíš začít studovat. Do anhydridu se zalije přímo topnej kabel, bez rohože. Kabel musí v něčem držet. Standartně plastovejma úchytkama, který se zapíchnou do systémové  polystyrénové desky pod tím. https://www.youtube.com/watch?v=qxJrYRgID2w - tady to mají hodně opatrně, obvykle se těch sponek dává jednou tolik, viz  https://www.youtube.com/watch?v=1eOPg7q4qqE - sice trubka, ale tohle je s jistotou... Nebo se uchytí plastovejma páskama, kovovejma páskama, ale obojí se nějak musí zachytit do podkladu. Jak asi, aby to v 1.5cm vaty nenarušilo tu kročejovou izolaci? Pokud to takhle není udělaný, kabely z anhydridu vyplavou, a můžou se zahodit, protože se jistě zničí při přebrušování anhydritu, je to k ničemu. Pokud mám pod anhydridem stěží 15mm na skelnou vatu jako kročejovku, tohle řešení N E L Z E použít. Potom je to tak jak píšu, topná rohož do samonivelační hmoty nahoru na anhydrid. Vedlejší produkt tohoto řešení je rychlejší start topení, protože je hned pod dlažbou.
Po zkušenostech s rohožema vím, že se musí k podkladu přilepit víc, než jenom oboustrannejma páskama co tam dal výrobce, ale ještě na mnoha místech mamutem, protože opět jinak vyplavou rohože z nivelačky. To je opruz, dělat na nové nivelačce stopy po kladivu, lahváči a vůbec něčem, co máš při ruce a zatíží to vyplavávající rohož smile .
Edit: podle videa z fenixu z předch. příspěvku to jde úplně samo, ale realita je podstatně krutější.

Re: Odhlučnění bytu

Taky mě to tak max. do roka čeká, akorát mám na celou podlahu včetně dlažby apod. rezervováno asi 18cm (teď to z hlavy nevím přesně). Počítal jsem s vodou tj. trubky v polystyrenové "matrici". A přes to dát 5cm anhydridu.

Poslední dobou trochu koketuji s elektřinou, ale ještě jsem se nerozhodl. Naštěstí tam nebydlím, takže nespěchám...
---

Nějak jsem předtím nezaregistroval, že chceš dát kabel na anhydrid... Ale proč ne. Minerální vata ti udělá akustickou a i tepelnou izolaci...

Re: Odhlučnění bytu

nic ti nebrání dát do toho anhydritu i kabel, cenovky nejsou nijak brutální, ostatně nikdo tě nebude nutit to používat. A nebo jako já, nahoru pod dlažbu rohož. rohož je z kabelů tl. 3mm, i s nivelačkou, kde kabel lehce prosvítá, to obvykle vyjde do 4mm tloušťky. Kabel do anhydiritu je tlustší, cca 6-8mm.
Ten polystyren se špuntama je leckde omezující a stojí dost peněz, standartní řešení jsou ty úchytky na polystyrénu s tou al fólií, co si nevzpomenu, jak se jmenuje. POkud je to v patře, tak je potřeba udělat aspoň nějakou vrstvu z polystyrénu akustickýho, viz příspěvky výše, aby to bylo k tématu smile

(upravil zuki 5. 12. 2019 10:41)

Re: Odhlučnění bytu

K tématu - odhlučnění polystyrenové příčky (s dutinami vyplněnými betonem):
https://www.perlikprojekce.cz/2013/05/j … ucnit-byt/

Trošku mě to nutí se zamyslet nad minerální vatou umístěnou pod polystyren, viz video v odkazu:
https://www.isover.cz/produkty/isover-n

Názorné příklady skladby podlah a stropu z akustického hlediska:
https://stavba.tzb-info.cz/podlahy/1626 … o-hlediska
elastifikovaný polystyren Isover EPS RigiFloor 4000 -dynamická tuhost 10/5cm

Zatím nemám praktickou v dB představu co tuhost znamená v nějaké konkrétní skladbě podlahy
a spíš bych věřil minerální vatě. Polystyren přenáší zvuk poměrně dost.... a trochu změkčený na tom bude
dle mě možná 2x lépe, ale asi daleko od vaty (asi jsem se trochu mýlil)...
---
V posledním odkazu jsou údaje o útlumu i pro polystyren a vychází to cca stejně. Zajímavé by bylo vidět
frekvenční charakteristiky útlumu polystyrenu versus min. vata. Takže polystyren do míst, kde může být trochu vlhčeji
a do sucha dám nejspíš minerální vatu.
---
Takže pro mě - revize (zamyšlení se) skladby podlahy mezi patry, atd. ...

Re: Odhlučnění bytu

Je dobrý napočítat rezonanci poddajné složky a betonu na nízkou frekvenci pod 20 Hz ideálně. Zároveň zkontrolovat že hmotnost betonu nepřekročí dovolené zatížení dynamické složky podlahy, případně jaká je pro to zatížení tuhost materiálu a přepočítat.

Web

Re: Odhlučnění bytu

chceck. a jak se taková věc počítá?