(upravil mechanik 21. 4. 2015 16:11)

Téma: Polystyren "na mieru"

Nemá niekto skúsenosť s firmou ktorá by bola ochotná dodať polystyren a hlavne ho narezať na určité rozmery? Tiež to musí byť firma s ktorou pôjde všetko vybaviť cez mail a musia byť ochotný to poslať kurierom. Teda firma s internetovým predajom. konkretne hranoly približne 50x50x48-200 (mm). Bude to na DIY difusser-y.

Vychádza to na plochu 17m2 a strop má v celku 27m2. Dosť možné že ich použijem menej ale nevadí ked pár panelov zostane. Rád by som sa vyhol debatám o teoretickom pretlmení miestnosti na stredoch a výškach. Momentálne to mám riešené inak a výrazne horšie...
Vychádza to na 48 panelov 60x60cm. 4 Rôzne typy hranolčekov. Na každý panel ide 131 kusov hranolčekov s nejakou výškou a v celku to vychádza na neuveritených 6280 kusov. Ked sa počítajú aj volné miesta s nulovou výškou tak je to 6912 kusov.

Re: Polystyren "na mieru"

nerozmyslal si na vlastnej rezacke? Ved podpriemerne zrucny kutil zvladne postavit celkom presnu a konfortnu rezacku za chvilu. A aj ked potrebujes velke množstvo dielov, zaklad bude hranol 50x50 a ak dobre chapem tak v styroch dlzkach. Co pri rozumnom "rezacom plane" moze byt celko rychlo.

(upravil rudo7117 22. 4. 2015 5:12)

Re: Polystyren "na mieru"

Tiež si myslím, že vyrobiť. Táto je dobrá
http://www.alibaba.com/product-detail/H … image.html
Zvislý posuv drôtu sa dá urobiť na šuflíkových posuvoch. A potom môžeš aj zatepľovať. smile

(upravil mechanik 21. 4. 2015 21:12)

Re: Polystyren "na mieru"

Trochu sa bojím presnosti, aby bol rez čístý. Chce to asi rozumnú teplotu kedy to zbytočne neberie z materialu a nedeformujú sa okraje vysokou teplotou. Tiež rovnomerný posun. Neviem či sa ten odporový drôt nejako nevytahá alebo niečo podobné.
Robil som si takú rezačku ked som bol malý ale bola dosť mizerná big_smile Musí to vyzerať fakt dobre, budem to mať v izbe určite roky. Rád by som to potom natrel bielou farbou a lepil na 5mm MDF ktorá zaistý pevnosť celého bloku. Ešte nemám vymyslené ako to potom uchytiť na strop. Chcel by to niečo rozoberatelné.

Re: Polystyren "na mieru"

Odporový drát se nažhavením vytahuje a musí být odpružený. Dá se docílit rovný řez třeba na 2 m, ideální je dynamická regulace (po rozběhu zvýšení proudu kvůli kompenzaci ochlazení drátu materiálem), modeláři to mají zmáknuté.
Ale řez není tak hladký jako polystyren z formy, takže je otázka co s plochou po zaprášení. Možná by bylo schůdnější pěnit montážní pěnu do forem.

Re: Polystyren "na mieru"

Řezačku si udělej velice snadno. Regulovatelný zdroj odporový drát a na druhý konec závaží - a  malý ponk. Poťákem si nastavíš velikost proudu a už řežeš. Závaží doporučuji třeba 20-30kg

Re: Polystyren "na mieru"

U toho typu čo sob dal sa drôt sa napína pružinou.

Re: Polystyren "na mieru"

Před lety jsem dělal synovcovi řezačku na materiál podobný polystyrenu používaný leckými modeláři, teď už si nevzpomenu jak se jmenoval.
Byla to taková rychlovka co dům dal, takže rámeček svařený z pásoviny, na jedné straně mosazný šroub napevno v teflonové průchodce, na druhé se šroubem napínal drát. Žádná použitelná pružina nebyla po ruce.
Použil jsem Cronifer myslím 0,6mm a krmil to upraveným zdrojem z PC na regulovatlený.
Přes překližkové šablony tím pak vyřezával křídla.

Drát se mesměl moc rožhavit, jinak to po sobě zanechávalo přepálené zbytky materiálu, ale i v ruce se s tím dalo pěkně řezat a hrát se neprověšoval. Na pohled samozřejmě bylo vidět že ručně nejel úplně přesně, ale na fuci to nemělo vliv.

Když si s tím dáš trochu práce bude výsledek stá za to.

(upravil Tipi 22. 4. 2015 7:38)

Re: Polystyren "na mieru"

Závažie ma výhodu v tom že dokáže kompenzovať akúkoľvek zmenu dĺžky vplyvom tepla (ale 20 - 30 kg??? to by už musel byt poriadny drôt teda) a drôt je vždy rovnako napnutý. Je pravda že vplyvom rezania sa mení teplota a tým aj odpor drôtu ale toto som nikdy neriešil. Oveľa dôležitejší je konštantný posun, čo sa da najjednoduchšie riešiť samospádom.

Ta pur pena na prvý pohľad nie je zlý nápad, ale imho oveľa náročnejšie na realizáciu. Z čoho by mala byt ta forma aby sa tam ta pena neprilepila? Koľko tých foriem by muselo byt aby s tým človek nemusel tráviť pol života?

Re: Polystyren "na mieru"

http://pur.asociace.sweb.cz/lititp.htm

http://www.ageus.cz/sortiment/chemicko- … v-litrazi/

nemám s tím zkušenosti, používal jsem pur jen jako výplň do tvaru kde přilepení nevadilo. Asi bych formy zkusil pomocí jednoho kopyta vytlačovat do jílu, na jedno použití, a forma by asi byla lepší mírně kónická. No, na jeden strop pro doma bych si asi takové extravagance odpustil.

Re: Polystyren "na mieru"

Ještě dodatek. Závaží (na odporový drát) dávám proto, že se dá totiž snadno regulovat natažení drátu v závislosti na rychlosti řezání, ohřátí drátu a síle polystyrenu. Rovinu udržíš snadno. Přiložím lať nebo prkno na ponk přitáhnu truhlářskou svěrkou nebo jakkoli jinak a řežu jako na cirkulárce. Nic se mi nedrolí a řez je rovný a celý zatavený.

(upravil mechanik 14. 2. 2016 18:35)

Re: Polystyren "na mieru"

Idem asi do toho big_smile 

THERMOCUT 230/E 27080 za 83,9E to relativne ide, už iba skočiť do stavebnín po polystyren smile

Budem to lepiť na MDF panely asi 4-5mm hrubé, niečo pevné a lahké. Potom asi suchý zips, tým to bude držať. Je to lepšie než to na strop lepiť, potom to nepôjde dať dole ani umyť. Tiež lepšie než do betonového stropu vrtať a dávať tam hmoždinky.

https://i.postimg.cc/D8JHWX7g/2236590.jpg

Príložník, pravítko. Na tom to pôjde špičkovo. Nemám vôbec chuť niečo také vyrábať.

(upravil mechanik 3. 12. 2019 1:08)

Re: Polystyren "na mieru"

Trvalo to takmer 4 roky ale je to tu big_smile

https://i.postimg.cc/mgwWp2kv/20191127-003643xx.jpg

Re: Polystyren "na mieru"

Mam otazku do plena.
Take sem kdysi rezal polystyren, pouzival sem klasicky kanthal, jako odporovy drat.
Hodne pomahalo, kdyz sem na napajeni, pouzil svarovaci zdroj, ktery mel regulaci na pedal, tak se dalo rezat a neprepalit a take to bylo komfortnejsi.

Ale..
Dneska existuje takova zajimava vec, pouziva se to komercne u vapingu, tzv TC kontrola, pomoci odporoveho dratu Ti, Ni, nebo i klasicka nerez, drat z oceloveho lana SS304, se zhavi pulznim zdrojem, kde v casti "ticha" se meri vodivost a podle toho, se pak stanovuje teplota.
Regulace je to primitivni, ne moc presna, ale pro zahrivani spiralky na odparovani liqidu, velmi dobre. Neprepaluje to vatu, kdyz je sucha.

Odhodlal by se nekdo postavit podobny zdroj proudu z podobnou regulaci?
Ale ne na vaping, ale na rezani plastu, polystyrenu a pod.
Jinak ruzne TCR krivky, ruznych materialu, se daji najit kupr. na NFEteam a pod.
regulace a jeji spusoby, je popsana celkem dobre, ale udelat to na vetsi vykony, sem nenabral odvahu.

Re: Polystyren "na mieru"

Je to babračka narezať rovno, bez stôp... Keď som to chytil do rúk prvý krát myslel som že to ani nepôjde. Keď ich skracujem tak zapínam žhavenie tesne pred tým ako idem do materialu a ako to začína chladnúť tak znižujem tempo. Z plystyrenu som oderzal tak 50 plátkov než som sa naučil ísť fakt uplne rovnomerne... Takže niečo čo by snímalo odpor drotu by bolo velmi užitočné.

Re: Polystyren "na mieru"

mechanik
A k čemu to konkrétně bude sloužit? Ozdoba nebo jen marnost? smile Více mi to připomíná molitan než polystyren, ale asi jen optický klam.

Re: Polystyren "na mieru"

Já jsem měl nějakej odporovej drát neznámýho původu, asi něco jako kanthal, a vydržel mi vždycky několik sezón, a to jsem se tím částečně živil. Ale drát byl napnutej na něčem jako stolařská pila, v délce 120cm (a i to bylo někdy málo). Stačilo jenom trefit napětí aby to neshořelo hned. Řešení by mohlo být extrémně jednoduché: za trafem jednocestný usměrňovač s tyristorem, pomocný zdroj na stejné polaritě s proudem omezeným odporem a klidně sprostým arduinem (+ OZ na zesílení úbytku napětí s ochrannými diodami, aby se to nemuselo odpojovat) měřit úbytek napětí na daném drátu. Škoda je jenom to, že u konstantanu a kanthalu se asi nic nenaměří, protože má fakt malou tepelnou závislost odporu. Ale nerez  asi bude podobnej jako železo, takže by se to dalo. 
To mechanik: to je nenabarvenej model 3D tetrisu těsně před prohrou? smile
Ty hranolky bych měl nařezaný svým aparátem na dýlku z 5cm polystyrénu 1x1m za chvilku, protože řežu 1m naráz, a ne 5cm... Tu výše uvedenou řezačku použít snad jenom na zakracování...
Nějaký nepřesnosti by se měly odstarnit nanesením povrchovky s výplňovým materiálem jako jsou piliny nebo písek, nebo to zůstane v barvě plystyrénu? pokud jo, tak se z toho za chvilku začne prášit, UV se dostane i do místnosti...

(upravil mechanik 3. 12. 2019 16:29)

Re: Polystyren "na mieru"

orhore, čakal by som že na audiofore nie je difuzor neznáma vec smile

kaed, o díky, už som čakal kedy to zase skritizuješ, tak ako všetko čo sem dávam big_smile Povrchovú úpravu to mať bude ale tá farba určite nerovnosti nezakryje. No chcel by som vidieť presnosť a ten rez keď režeš celý 1m. Ja to nemám na zateplovanie budovy... Keď by to bolo o 1mm širšie tak to na konci urobí celkom dosť a nebude to sedieť na panel...

(upravil kaed 3. 12. 2019 16:53)

Re: Polystyren "na mieru"

Do 1mm jsem se celkem dostávali, u extrudovanýho polystyrénu není problém sem tam něco přibrousit. a navíc rám je vysokej 30cm, tak můžu řezat 5 tabulí zároveň. Pokud jsem to měl připevněný svěrkama ke stolu, tak jsem na počkání vyráběl jakýkoliv tloušťky polystyrénu, obvykle pro vyrovnání křivé zdi nebo podlahy pod anhydrid, a povrch mého řezu vypadal skoro stejně jako ten z fabriky (řežou to z kostky cca 1x1x6m taky odporovým drátem) - Já to jistě nemyslel špatně, jenom že bych trochu šetřil pracnost...
Ale pokud by se to stříklo (nebo namočilo do barvy) disperzní barvou a ještě  za mokra posypalo např křemičitým pískem, tak by to mohlo být zajímavý i vzhledově. Předpokládám, že o absorpci ve hmotě tady nejde, na rozdíl od molitanovejch jehlanů.
Známej řešil zatlumení prostoru cca 9x18x3m, první byly těžký závěsy na delší straně přes okna až k zemi, potom nějaký ty molitanový pyramidy nalepený na sololaku a ten zavěšenej kousek pod strop, několik jich dal i na stěny, a za mě je to teď tak akorát. Leckomu šedá nelíbí, ale prej to dokážou dodat v jakékoliv barvě...
ty tvary jsou podle nějakýho sofistikovanýho návrhu, nebo jenom na oko, aby to vypadalo jako ten 3D tetris?

(upravil mechanik 3. 12. 2019 17:02)

Re: Polystyren "na mieru"

Ja to mám biele, farba je akryl, požadoval som farbu na polystyren. Idealne by to mal byť difuzor a nie absorber. Z toho dôvodu som kúpil tvrdený a myslím že tá farba tiež trochu pomôže. Pochopitelne idealny difuzor by bol z mramoru. Je to stavané s tým že tenké molitanové ihlany proste len pretlmujú výšky a toto je rozumnejšie riešenie. Netvrdím že dokonalé. Nad radami sa zamyslím ale pravdepodobne to skúsim týmto spôsobom už urobiť celé.

Od výšky hranlčekov záleží spod frekvencia... Nerobil som to podla oka big_smile Skutočne som si myslel že to tu niekto pozná... Skúste vygoogliť "audio diffuser"