Re: Mosfetový kapacitní násobič

Si tu nieco odlozim:
Capacitance Multiplier Using A MOSFET
A capacitance multiplier doesn't have to use bipolar transistors, but they will usually be the easiest option.  The ready availability of good complements (NPN and PNP), low prices and ease of use mean that most people will use this option.  However, a MOSFET version may be attractive in some cases, but initial testing (by simulation) indicates that transient performance is very poor - much worse than a circuit using otherwise identical values for passive parts but with bipolar transistors.

If the load current is steady and you can tolerate the higher voltage drop across a MOSFET, then by all means try it for yourself.  There are MOSFETs with a low gate threshold voltage (VGS) and this reduces the power dissipation.  However, these will almost certainly not be available in complementary versions (N-Channel and P-Channel).

The greatest advantage of using a MOSFET is that the filter section can be higher impedance, meaning that less capacitance is needed for a given hum attenuation.  The trade-off will usually be higher dissipation, so a larger heatsink is needed.  Heatsinks are bigger and more expensive than capacitors, so there's no economic benefit.  Because the gate insulation layer of MOSFETs is sensitive to over-voltage, you also need to use a zener diode between gate and source to prevent damage under fault conditions.


A sample circuit is shown above.  The time constants of the filter network are identical to those shown in the other examples, and hum attenuation is improved by around 10dB - but only if the load current is constant.  As noted, the hum breakthrough when transient loads are applied is far worse than a bipolar version (by at least 20dB), and it lasts longer as well (around 500ms for the MOSFET, less than 200ms for the bipolar transistor version).  These figures depend on the load current, amount of current change, rate of change (etc.), and should be considered as representative only.

Overall, the MOSFET version is interesting, and it may well be useful for providing a very low noise unregulated supply.  However, it performs badly if the load current isn't constant, and it also dissipates more power for a given output current than an equivalent circuit using bipolar transistors.

https://sound-au.com/p15_fig5.gif

Zdroj: https://sound-au.com/project15.htm

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Prečo stavať kapacitný násobič keď tam môžem dať pevnú napätovú referenciu? Potom bude kapacita nekonečná... smile

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Tohle je pro výkonový stupeň, aby se tam automaticky nastavilo použitelné maximum.
Ale nevím, proč sem dává Zdeno nějaký bastl od Elliotta, když má na minulé straně sofistikovanou verzi ode mě smile

Re: Mosfetový kapacitní násobič

danhard napsal:

Tohle je pro výkonový stupeň, aby se tam automaticky nastavilo použitelné maximum.
Ale nevím, proč sem dává Zdeno nějaký bastl od Elliotta, když má na minulé straně sofistikovanou verzi ode mě smile

To som si sem odlozil, len na dovysvetlenie. Vcera som robil nejake testy, a je to tak ako pise Elliot, takze preto.
Samozrejme vo finale pouzijem co najlepsie riesenie.

Re: Mosfetový kapacitní násobič

laco napsal:

prakticka ukazka ako gyrator vycistil spektrum od IM produktov

240u+15R+240u

https://i.postimg.cc/SJ83VXwG/PP1-FFT1k-10-W-4-R5-REW.png

240u+73H+240u (gyrator 330k,1M,4R7,47u)

https://i.postimg.cc/644SkTTt/PP1-FFT1-K-10-W-4-R5-PS-GY.png


IM vzniká proto, že se zvlněním napajecího napětí moduluje klidový proud lamp a tím se "směšuje" se signálem.

Proč to řešit tahle, a nebo udělat zapojení tak, aby klidový proud nezávisel na anodovém napětí.

Web

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Zdeno, má tam zbytečný úbytek při malém zvlnění a při velkém zvlnění to nefunguje správně.

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Ano, s tym suhlasim. Kedze ale potrebujem 2 riesenia na ten isty "problem", jedno s cim najmensim poctom suciastok - preto sa mi zda vyhodnejsie pouzit bipolar plus smetie okolo, a druhe, ktore je este v stadiu navrhu atd., tak tam kludne mozem pouzit nieco sofistikovanejsie (pravdepodobne riesenie od Teba danhard).
Jedna sa o lampove sluchatkace, prvy - SRPP s PL504 v triode (nechajme stranou vhodnost/nevhodnost danych lamp, hraje to nahodou celkom ok smile ),kde potrebujem co najjednoduchsie riesenie je na doske z ali, kde som si chcel vyskusat inu topologiu na akej som pracoval doteraz, a v ramci limitacie priestoru, som nuteny pouzit nasobic namiesto tlmivky.
Druha je moj navrh - 6AS7 ako WCF, kde to chcem posunut este trosku vyssie, preto hladam ine, co najlepsie riesenie.

Re: Mosfetový kapacitní násobič

totok pouzivam ja, napatie na mosfete 5-7V
https://i.ibb.co/7Nr0jXn/HV-PSU-CFB40.png

Re: Mosfetový kapacitní násobič

PL504 v triodě je v pohodě.
Ale do jaké to pracuje zátěže je už bejkárna smile

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Tam Ti ale Laco při větším zvlnění prolejzá přes D6 rušení.
R4 zbytečně zvyšuje pracovní úbytek.

(upravil laco 29. 11. 2019 16:21)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

R4 - viem, trosicku vacsie straty ale lepsia regulacia
D6 - bez tej diody sa to sprava zle v dynamickom rezime, C3 sa pomaly vybija

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Já jí tam mám taky, ale jinak zapojenou, navíc tak, že při největším zvlnění jde minimální regulační úbytek k nule.

Při malých proudech je úbytek Uds na treshold Ugs asi 3V a není ho zapotřebi zvětšovat na 5V odporem R4.
Když jde Uds pod 2V tak si to Ugs přes tu diodu ubere.

(upravil hranatybraska 1. 12. 2019 16:06)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

zdenoeddie: Tak třeba zrovna SRPP s PL504 se da udělat tak, že horní flašku zapojíš jako pentodu - a tím si hodně zvýšíš vnitřní odpor ty flašky a tím jde PSRR dost nahoru. A protože má ta flaška takhle i větší strmost, má nižší výstupní odpor a nižší zkreslení.

Zapojení dvou pl504 nebo 6p36s dole trioda, nahoře pentoda jsem zkoušel a funguje to spolehlivě. Netřeba pak řešit ultrazdroje.

Jediny případ, kdy bych to řešil solid-state zdrojem, je White-follower, kde se bere signál do spodní flašky úbytkem na anodovym odporu té vrchní flašky.

Web

Re: Mosfetový kapacitní násobič

To neviete že čím menej elektronok tým lepší zvuk? Vy sa snažíte o kvalitné zapojenie z elektronok s vysoký PSRR... a dobrým zdrojom... Všetko zle big_smile Tak pozor nech vám to nezačne hrať ako tie lepšie tranzistorové konce big_smile

Re: Mosfetový kapacitní násobič

kulatasegra - uz ma to tiez napadlo, zatial to ale poriesim tak ako to je, a potom to budem posuvat (snad) k lepsiemu smile

(upravil Wili 20. 6. 2021 22:04)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Ozivim tuto staru temu pretoze akurat vymyslam vysokonapatovy zdroj a hladam inspiraciu kde sa da...
potrebujem postavit zdroj okolo +440VDC / cca 0.8A

- ako prve mi napadla CRC kombinacia s tlmivkou hammond 0,6H/0,75A ktora podla simulacii splni sluzbu velmi dobre a zvlnenie by bolo fakt male aj pri velkej zatazi, problem s tlmivkou ale vidim (aspon podla simulacie) ze pri zapnuti vznikne napatova spicka ktora by mohla? ublizit filtracnym kondenzatorom. Napadlo mi premostit tlmivku diodou, co samozrejme pomohlo, ale kladol som si otazku ci tymto nejak nezdegradujem vlastnost tlmivky?

- potom som zacal zvazovat gyrator a narazil na tuto temu a vela podobnych na diyaudio. Problem ale ktory vidim v gyratore je ze aby mosfet neexplodoval pri zapnuti a neprekrocil SOA musi mat na vystupe malu kapacitu co ciastocne degraduje jeho vyhody. Snazil som sa vymysliet ako obist tento problem a ako zavesit na vystup poriadnu filtraciu a zaujala ma nasledovna schema:

https://i.postimg.cc/FzqL2xbS/gyrator.png

aby sa neprekrocila SOA mosfetu pri zapnuti nabijanim velkej kapacity elytov za nim, je gyrator premosteny diodou D2 - trans.supressor - predpokladam ze sa jedna o transil, a tiez mosfet je tym padom mozne pouzit na nizke napatie a vysoky prud.

Dalsia zaujimavost je cely gyrator dat nie do kladnej vetvy s n-mos ale regulovat "zem" s pmos, neviem co si o tom mysliet, ale zrejme je to uplne jedno / pripadne moze to mat nejaku vyhodu?

Takyto vysokoprudovy gyrator s kyblami na vystupe sa mi celkom paci ako realna alternativa tlmivky bez obav aby ten mosfet pri zapnuti strelil, moja otazka je, co za transil na toto pouzit pripadne splnila by rovnaku sluzbu aj nejaka vykonova zenerka? alebo je zenerka na tento ucel pomala?

Re: Mosfetový kapacitní násobič

1.) nevím, proč by tlumivka mezi kondenzátorama měla generovat nějakou napěťovou špičku. Možná při odpojení zátěže. A nebo pokud se trefíš do rezonančního kmitočtu, ale pokud má zdroj odběr, tak ty kmity snadno potlačí.

2.)To máš jedno co ti vybuchne, jestli transil nebo mosfet... Na transilu je napsaný 600W nebo 1.5kW (třeba SMBJ, nebo 1.5KE), ale pouze impuls, ne tolik energie, co potřebuješ na nabití kondenzátoru. mrkni na datasheet: https://www.littelfuse.com/~/media/elec … et.pdf.pdf
600W pro impuls 10/1000us, jinak 5W ztráta na nekonečným chladiči, a to stejný 1.5kW verze: https://www.electron.com/media/10489/da … ZfMTA0ODk=
3.) použití Pmos nechápu, ale když to tak někdo musí mít...
4.) když už stavíš topení, proč chceš zbytečně prokamnovat dalších 10-15W na tom mosfetu? na tlumivce bude ztráta o řád nižší. Předpokládám, že 440V/0.8A je napájení konce, ne nějakýho předzesilovače...

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Osobní zkušenost - používám klasické zapojení CLC i pro podobné proudy / napětí a zatím jsem problém neměl, jak píše kaed ad1. Pokud je vhodně navržené zapojení pro start, zátěž to zatlumí. Nevím, jaké hodnoty kondenzátorů máš v plánu použít, ale měl jsem už ve zdrojích i 2x 1500uF / 500V a tlumivku 2.5H / 0.5A a chodí to bez potíží. Spíš je potřeba správně dimenzovat diody pro nabíjecí špičku prvního elytu nebo použít softstart. Za dob elektronkových se to používalo běžně a neslyšel jsem, že by s tlumivkou byl nějaký problém. Gyrátory se začaly používat hlavně kvůli ceně a rozměrům tlumivek. Pravda, vakuový usměrňovač měl díky žhavení pomalý náběh sám o sobě.

Web

(upravil Wili 21. 6. 2021 10:11)

Re: Mosfetový kapacitní násobič

podla toho co pisete znie byt tlmivka asi najlepsim riesenim smile skor som myslel ze by gyrator vysiel lacnejsie ale zase pri takom vykone uz treba lepsi mosfet, k nemu chladic, atd... bude to rovnako velke + teplo...

kaed v simulacii mi to pri zapnuti robilo pred tlmivkou 700V spicku, zistil som ze sa to dialo lebo som nemal zadany odpor zdroja, ak som tam dal hoci len 2R tak uz spicka vyrazne klesla.

Pozeral som nejake datasheety transilov a asi mas pravdu, tak som potom pozrel aj nejake vykonnejsie vo vacsom puzdre a nasiel som napr.:

https://www.tme.eu/Document/e94423f7d3a … PA-ser.pdf

vyzera to mat podobnu prudovu charakteristiku aku maju mostikove usmernovace, na par milisekund to zvladne fakt vela, na prve nabijacie cykly by to mohlo zvladnut vysoky prud asi v pohode nie?

pzwak kondenzatory som zvazoval dva a dva v serii podobne ako v scheme hore len by som k nim dal vybijacie/vyvazovacie odpory, vysledna kapacita by bola 500uF/500V, nieco taketo: https://www.tme.eu/cz/details/lgu2e102m … /nichicon/

/// Potrebujem dva do serie z dovodu ze chcem vyuzit symetricke trafo, minus bude klasicky zem, ale stred trafa by pekne drzal polovicu napajania medzi kondenzatormi a aby som vyuzil stred vinutia kde bude polovicne napatie, to sa mi hodi pre katodove sledovace.

Re: Mosfetový kapacitní násobič

Zkusit to můžeš, ale nepřijde mi to jako dobrý řešení, raděj bych vytvořil tlumivku, ta mi k téhle technologii jaksi sedí líp. Jenom úvaha: podle grafu 15KPA zvládne 1 puls 10ms se ztrátovým výkonem 1kW, ale jedním pulsem ten kondenzátor nenabiješ, odhadem tak deseti. Dopoporučuju jednosměrněj TVS, ostatně jako dioda pro "zpětný napájení" po vypnutí trafa bude fungovat i substrátová dioda v mosfetu...