(upravil j_paseka 24. 11. 2019 16:49)

Téma: Actidamp MK3

Ke sluchátkovému zesilovači, který jsem tady před nedávnem prezentoval, jsem si postavil jako doplněk předzesilovač s RIAA charakteristikou pro magneto-dynamickou přenosku.
Jedná se o předzesilovač Actidamp MK3 uveřejněný v Amatérském rádiu 03/1990, autorů Pavla Dudka a Bohumila Sýkory, pro který zdejší člen Tubamusic navrhl novou desku s drobnými obvodovými změnami a upravenou pro osazení moderními součástkami.
Desku předzesilovače jsem zabudoval do krabičky 1U Galaxy od fy. Modushop. Čelní a zadní panel na zakázku zhotovila fa. Quickpanel.

https://www.rajce.idnes.cz/f1415818971/200pxhttps://www.rajce.idnes.cz/f1415818975/200pxhttps://www.rajce.idnes.cz/f1415818967/200px

O napájení se stará zdroj s 10VA transformátorem, který poskytuje jak střídavé napětí pro napájení sluchátkového zesilovače, tak usměrněné symetrické napětí o hodnotě 20V pro napájení Actidampu.

https://www.rajce.idnes.cz/f1415819460/200pxhttps://www.rajce.idnes.cz/f1415819467/200pxhttps://www.rajce.idnes.cz/f1415819476/200pxhttps://www.rajce.idnes.cz/f1415819484/200px

(upravil reeb 24. 11. 2019 16:09)

Re: Actidamp MK3

Máš to pěkné Honzo, škoda že fotky nejdou zvětšit..Jak jsi s ním zvukově spokojený?

j_paseka napsal:

Jedná se o předzesilovač Actidamp MK3 uveřejněný v Amatérském rádiu 03/1990, autorů Pavla Dudka a Bohumila Sýkory, pro který zdejší člen Tubamusic navrhl novou desku upravenou pro osazení moderními součástkami.

Jen dodám že jsou tam oproti originálu z AR drobné obvodové změny..

Web

(upravil j_paseka 24. 11. 2019 16:48)

Re: Actidamp MK3

Fotky ve větším rozlišení,

Actidamp:
https://pasecka.rajce.idnes.cz/Actidamp_MK3/

Zdroj:
https://pasecka.rajce.idnes.cz/HA_napajeci_zdroj/

Zvukově se mi tento Actidamp také líbí, bohužel nedokážu přesně říct v čem se liší. Jinak mám ještě Actidamp MK4, ten mám v předzesilovači spolu s DipreII J-fet. Oba dva hrají pro moje uši skvěle.

Nicméně s uvedeným zdrojem mi to brumí. Neuvědomil jsem si to, když jsem zdroj stavěl, že nebude ideální pro napájení obou zařízení. Actidamp musím napájet z jiného zdroje, jak jsem experimentováním zjistil. Takže ještě budu muset postavit malý adaptérek.

reeb napsal:

Jen dodám že jsou tam oproti originálu z AR drobné obvodové změny..

Tak to jsem nevěděl, že je ještě obvodově upravený uui . Měl jsem za to, že jde jen o novou desku. Pak se tedy omlouvám za neúplné informace. Upravil jsem tedy první příspěvek.

Re: Actidamp MK3

Áno pekné to máš smile smile smile
Škoda, že sa viacerí nepodelia so svojimi prácami...za posledného pol roka, čo zasa bastlím sa tu toho moc neobjavilo.
A to nehovorím o tom, že by sa niekto podelil s fotkami aj počas výroby.
Samozrejme okrem Jawisa s Bi-ampom a niečo vo vlákne Danwattu, už asi nič hmm

Re: Actidamp MK3

Provedení pěkný.
Jak by to mohlo být bez brumu, když jsi tam vytvořil ukázkovou zemní smyčku. Zamysli se, jak asi vzniká a jak ji odstranit...
Nápověda: jde to i bez dalšího trafa.
Kolikpak asi stojí malej panel u quickpanelu? mě dycky od objednání panelu na 1-3 U rack odradila cena od 1500Kč, na druhou stranu, když to řeším sám, tak mě to stojí spoustu úsilí a hrozně to trvá.

To františek: fotit DPA, který má každej, a jenom drobný nuance v bedně, mi nepřijde zajímavý. Na danwatt jsem si udělal vlastní desku (a taky zveřejnil), na SMD přepínání vstupů taky (a ještě za to dostal vynadaný, ostatně asi právem, dnes bych ji udělal jinak, i s odpojováním signálovejch zemí) a brzo předvedu "vlastní" verzi BA100 - dík Lutovi, že zveřejnil komplet data, a nemusel jsem to celý překreslovat... Ale to asi patří jinam

Re: Actidamp MK3

Veď nepíšem o DPA...snáď nestavajú všetci len to...aj keď sú to super zosilňovača najme v pomere k rokom v ktorých vznikli, majú svoje čaro a možno už aj historickú hodnotu smile aj ja som si musel splniť sen mladého bastliča a postavil som si svoje vlastné aj keď po svojom lol smile

Verím tomu, že stavia podstatne viac a rôzne, ako je tu vidno...píšem o tom, že bohužial nemajú konštruktéri skôr potrebu sa podeliť s výsledkom...možno po rokoch už nieje to nadšenie a potreba ukázať to, možno strach z prehnanej kritiky, ktorá aj keď je možno oprávnená, ale podaná debilnou formou a rýchlym zaškatulkovaním mrzutým páprdom. Chápem že každý môže mať na to svoj dôvod, píšem len že je to škoda no smile

Samozrejme asi nikto nieje zvedavý na ďalšie verzie dosiek pre LM3886, ale net je plný krásnych zapojení CFA, výkonových bufferov s HEC, rôznych klonov. Jasne ak chcem vidieť výsledky iných bastličov, nieje problém nájsť na nete, napríklad klasika na diyaudio, je toho dosť...od primitívností kedy dá niekto moduly z ebay do peknej krabice až po 5kanálové high end delá na vlastných plošákoch pre domáce kino.
Tu sme, ale taká domáca československá komunita, kde si radíme a mohli by sme si aj viac ukazovať big_smile big_smile big_smile

Honza sa snáď nenahnevá za príspevky mimo tému wink ..on je práve ten, čo sa podelí s výsledkom, tak to snáď vidí podobne ako ja smile

Re: Actidamp MK3

Kolik jsi prosímtě dal za ty párované JFET tranzistory Toshiby ? To muselo stát více, než zbytek použitého materiálu ! smile

(upravil mechanik 25. 11. 2019 16:14)

Re: Actidamp MK3

František, tiež nemám potrebu sa podeliť. To je samá kritika... Že je blbosť kupovať OLED za 35e keď malý škaredý LCD stojí 3,5e. Že som mal kúpiť ten rozheganý encoder na miesto optického ktorý krásne drží, tiež cca 3e oproti 30e... Predný panel frézovaný z bloku hliníku s členitým tvarom robený na CNC 3D podla môjho návrhu v AutoCADe a renderom z Cinema 4D sem už fakt dávať nebudem. Teraz mám nakreslené 2 nové koncáky a 4 topologie signálových bufferov na porovnanie... Pôjde to behom pár dní do výroby. Tiež je riziko že ti keď prídeš s niečim zaujímavým tie veci niekto bez zvolenia okopiruje.

Re: Actidamp MK3

Tak samozrejme, mudrák sa vždy nájde. A nevravím, že to nechápem, len že je to škoda, ako to je.
Bastlenie je pekné hobby, ak to už robí niekto profesionálne, to je zas niečo iné.
Zopár múdrych hláv sa vyjadrilo aj na moje práce, niekto občas nechápe, že je to hobby a môžem si to robiť, ako ma baví smile
Aspoň pre mňa to, ale nieje dôvod nepodeliť sa smile občas dokonca až spamujem smile

Re: Actidamp MK3

kaed napsal:

Provedení pěkný.
Jak by to mohlo být bez brumu, když jsi tam vytvořil ukázkovou zemní smyčku. Zamysli se, jak asi vzniká a jak ji odstranit...
Nápověda: jde to i bez dalšího trafa.
Kolikpak asi stojí malej panel u quickpanelu? mě dycky od objednání panelu na 1-3 U rack odradila cena od 1500Kč, na druhou stranu, když to řeším sám, tak mě to stojí spoustu úsilí a hrozně to trvá.

Pokud jde o smyčku vytvořenou přes signálové kabely. Tak jsem přerušil stínění u kabelu propojující Actidamp se sluchátkáčem. To mě napadlo hned, když jsem signálové kabely vyráběl. Jedna strana má nezapojené stínění. Brum se výrazně snížil nicméně tam pořád je. Pouze při použití separé zdroje, brum zanikne.
Pokud to i nadále jde i s jedním trafem, tak nevím jak. Potřebuji víc napovědět smile .

Tyto konkrétní panely stály cca 1700,- za oba.

wishmasterX napsal:

Kolik jsi prosímtě dal za ty párované JFET tranzistory Toshiby ? To muselo stát více, než zbytek použitého materiálu ! smile

Už si to nepamatuju, kupoval jsem je tady od jednoho člena, asi Reeb? Je to pár let dozadu, měl jsem je v zásobě. Nestály tolik, jak celý materiál. Vzhledem k nedostatku 2SK170 a to že byly párované, cena byla víc než lidová.

Re: Actidamp MK3

Jsou tam jen 2SK170 , při 2SJ74 by to byla raketa..

Web

(upravil kaed 28. 11. 2019 9:23)

Re: Actidamp MK3

problém je to střídavý napájení sluchátkáče. Předse jenom se přívodu AC země nejakej mV (uV?) nahledá oproti zemi actidampu. Pokud budeš brát usměrněný napětí za kondenzátorama (cvičně zkus za těma co napájí actidamp, to že v cestě budou zbytečně dvě diody zas tak moc nevadí).
Samozřejmě optimální řešení je opět a znovu publikovaný v tématu "stavím koncák pro biamping" ale toho je při koncepci zdroje v jiné krabici těžký dosáhnout. Prostě každá koncepce má svoje plusy i mínusy.

(upravil mechanik 28. 11. 2019 10:38)

Re: Actidamp MK3

Sakra ten quick panel je teda poriadne drahý. Inak by som doporučil laser alebo sietotlač. Je potom možné vybrať font písma a vyzerá to zase lepšie než paličkovým a gravírované. Trochu problém bude biela výplň pre laser... Ale so sivostriebornou farbou hliníku to bude pekné aj dobre čitatelné.

Re: Actidamp MK3

kaed napsal:

problém je to střídavý napájení sluchátkáče. Předse jenom se přívodu AC země nejakej mV (uV?) nahledá oproti zemi actidampu. Pokud budeš brát usměrněný napětí za kondenzátorama (cvičně zkus za těma co napájí actidamp, to že v cestě budou zbytečně dvě diody zas tak moc nevadí).
Samozřejmě optimální řešení je opět a znovu publikovaný v tématu "stavím koncák pro biamping" ale toho je při koncepci zdroje v jiné krabici těžký dosáhnout. Prostě každá koncepce má svoje plusy i mínusy.

Rozumím. Takže půjdu cestou dalšího zdroje. Do malé adaptérové krabičky udělám zdrojík pro actidamp. I tak jej využiji jinde. Sluchátkáč budu napájet ze stávajícího zdroje. S tím, že nevyužitý výstup SS +-20V bude pro "strýčka příhodu".
Toto mám experimentálně odzkoušené a je to zcela tiché řešení. Stíněný kabel pak mezi Actidampem a sluchátkáčem může mít stínění připojené na obou koncích.