Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 45]

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Ahoj, škoda že tie fotky nie sú detailnejšie. Ale pozrel by som sa do schémy, ako presne sú prehrievané odpory zapojené - či nejde o delič napatia. Ak áno - môžu sa prehrievať práve preto, že cez nich "nejde" správne napätie - a príčina ich ohrievania (chyba) je teda inde.
cit, :  To jsem si ještě myslel, že to jsou tranzistory, teď už vím, že jde o integrované regulátory napětí,"
Niekedy bývajú v SM popísané aj kontrolné teploty súčiastok umiestňovaných na chladičoch - hodnotenie funkčnosti, stavu podľa udržania prstu sa mi nezdá.. Príčina môže byť priamo tam - ak sú tieto zapojené pred uzlom s odpormi.

Prehrievajú sa, zároveň však s teplotou rastie hodnota ich odporu - ak nie sú schopné túto energiu "rozptýliť" môžu sa poškodiť.

(upravil horemic 26. 11. 2019 7:42)

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

stiglitz,když mi pošleš rozměry původních chladičů pro stabilizátory,podívám sw jestli tu nemám takové,ale vyšší,které by se Ti tam jistě vešly.Ať k původním nemusíš nějaký další "lepit".
Ještě doporučím pod chladiče vyvrtat vrtákem 1,5 až 2,5 mm dírky "kde to jde".Aby mohlo docházet k lepšímu proudění vzduchu.Vrtat mimo měděné  spoje samozřejmě.A jen tolik dírek a tak hustě,aby plošný spoj neztratil svou pevnost.
On totiž plný plošný spoj pod chladiči proudění vzduchu dost zašprcne:-)

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Mně se osvědčilo u lesklého Al chladiče jeho povrch opatřit matnou černou vrstvičkou. Nejjednodušeji jsem to dělal tak, že jsem chladič po odmastění jemně  stříknul matným černým sprejem. Je to hodně neprofesionální, zato jednoduché a teplota chladiče pak znatelně klesla.

(upravil stiglitz 26. 11. 2019 18:18)

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

No, já právě zvažuju, že ty regulátory dám úplně mimo dps, z ní to natáhnu kablíkama k nim, a na masívnější chladič, který mám, z kontejneru s elektroodpadem, ale to je chladič, budu ho muset říznout. Myslíte, pánové, že samotné regulátory mohou být načaté, čili mám objednat nové? horemic, ty regulátory, když budou mimo, tak tohle právě se vyřeší, to proudění.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Hippo007, je pravda, že jsem už "lakované" chladiče viděl, ale jak to funguje? Podle mě by to mělo být spíš opačně..?

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

pokud jsou to klasický 78xx a pod, a připojíš je drátama, tak je potřeba přímo na nožičky dát 100n keramiky, jinak je z toho vysílačka, a regulátory bezdůvodně topí - ostatně jestli tohle není problém, nějakej mrtvej kondenzátor vedle stabilizátoru...

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Chladic je potreba eloxovat na cerno, ne strikat sprejem, tim se vyzarovani tepla zhorsi..

Stably 78.. a hlavne 79.. je lepsi i vic nez 100n

Web

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Přestup tepla je z tmavé matné plochy lepší než že světlé lesklé. Ale zase tomu přestupu trochu brání přidaná vrstvička barvy. Vyzkoušel jsem si to před několika desítkami let, kdy nebyly možnosti jako nyní, u zesilovače a teplota chladiče klesla znatelně.  Před úpravou téměř nešla udržet na chladiči ruka a po načernění měl teplotu těla. Nevnucuji,  jen informuji.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

kaed: všechny kondenzátory jsou vyměněné.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Hippo007 - to, čo ty označuješ "prestup tepla" je v linku "tzb" v skutočnosti tabuľka vyžarovania a pohltivosti tepla - podľa povrchu, "farby" materiálu..
vyžarovania "do priestoru" a "pohlcovania z priestoru." 
To, čo ale riešite je kontaktný prestup tepla z jedného materiálu do druhého, samotná farba na to nemôže mať vplyv, až sekundárne vyžarovanie tepla do priestoru povedzme? Ale na to, aby mohol chladič teplo do priestoru účinne odovzdať, najprv ho musí čo najúčinnejšie prijať. Presne tak to funguje napríklad u procesorov a čipov u PC. Aj priemerný chladič je možné o niečo vylepšiť vyleštením, vylapovaním do čo najdokonalejšej roviny, plochy.
Preto aj sa na kontakt s procesorom používa teplovodivá pasta. Farba - a určite tá zo spreja, by schopnosti chladiča len zhoršila.   
"Oprava" výmenou chladičov, alebo presunutím časti súčiastok - tak predsa seriózny opravár nepostupuje.
Keďže sa porucha objavuje opakovane u roznych receiverov z tohoto modelu je asi pravdepodobné, že návrh nie je bezchybný - ale prečo sa nezamerať na to, čo prehrievanie spôsobuje?

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Stiglitz - po výmene kondenzátorov - nejaká zmena k lepšiemu?

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Nevypadá to. Jde mi o to, nakolik se to má ohřívat. Ale určitě ne natolik, aby místo na dps zuhelnatělo.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Mohou být ty regulátory nějak poškozené? Načaté? vyměnit je?

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Ja som laik v tomto druhu elektroniky (tam, kde treba čítať schémy), ale napíšem, ako by som postupoval.
1. Určite sa neplaš s opravovaním=výmena rad za radom, bez jasného dôvodu.
2. S niekým, kto rozumie schémam, by som sa v schéme pozrel na miesto, ktoré sa prehrieva a na časti v zapojení, ktoré sú v schéme pred ním - pýtal by som sa na ("topologia" návrhu bude mať isté šablony, ktoré sa opakujú v každom podobnom zariadení) - problematické miesta, predpokladané najslabšie časti v zapojení, aj na to - ako fungujú spomenuté "regulátory".. Ak máš typ, (z puzdra) niečo vieš zistiť aj sám.
3. Určite sa to nemá ohrievať a vôbec nie tak, aby sčernelo miesto okolo zapojenia súčiastok. Ja si tipnem podobne ako už vyššie - do odporov ide vyššie napätie (prečo - neviem povedať, treba podumať nad schémou) , odpory sa prehrievajú, čím sa ďalej zvyšuje hodnota ich odporu a hrejú ešte viac. Ak by boli až zhnednuté, bolo by to potvrdené, ale stále to môže byť len dôsledok a nie príčina.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Jak už bylo napsáno.Je to výrobek u kterého byla životnost plánovaná "jen" na několik let.Některé části některých výrobků jsou dimenzované na knop a výsledek je knopová teplota některých součástek,které potom vyhřejí plošňák.Smiř se s tím.Polovodiče zpravidla načaté nejsou.Nevyměňoval bych.
Celkové dost záleží na proudění vzduchu.Zda je topící komponent umístěn solo,nebo zavřený za sklem a obložen zespodu i z vrchu dalšími komponenty.Další důležitou proměnnou je čas.A brát Hi-Fi techniku na zvučení kamkoliv je kapitola sama pro sebe.To zvyšuje teplotu rapidně samo o sobě.Komu není rady,instaluji do receiverů a zesilovačů ventilátor.
Závada se teď projevuje až po zahřátí,nebo od startu?

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

lacikamo -  kdo kde řeší přestup tepla z jednoho do druhého materiálu? Stiglitz psal,  že vyměnil menší za větší chladič,
ne že se mu hřeje stabilizátor a že chladič má  chladný. Na fotce má Al chladič v přírodní barvě,  tak jsem řekl,  že černý povrch vyzařuje lépe a to je o předávání tepla z chladiče do vzduchu. Jo, pod stabilizátory nebarvit, jen máznout silikonovou vazelinu.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Odpory môžu byť použité na riadenie a obmedzovanie prúdu, preto hlavným parametrom odporu je jeho odpor, ktorý sa meria v ohmov, Nezabudnite na výkon rezistora, ktorý sa meria vo wattoch (W), a ukazuje, koľko energie môže rezistor rozptýliť bez prehriatia a vyhorenia. Je tiež dôležité si uvedomiť, že rezistory sa nepoužívajú iba na obmedzenie prúdu, ale tiež sa môžu použiť ako delič napätia na získanie nízkeho napätia od väčšieho.

Odpory môžu byť použité ako delič napätia, inými slovami, môžu byť použité na zníženie napätia jeho rozdelením.
Uzlová analýza
Existuje mnoho spôsobov, ako študovať elektronické obvody, a jednou z najbežnejších metód je uzol, kde jednoducho aplikujete množinu pravidiel a postupne vypočítavate všetky potrebné premenné.

https://beasthackerz.ru/sk/programmy/re … chinu.html

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Dostávám se sem až teď. Musel jsem řešit důležité politické témata na fb, kde mi to někdy mažou. Takže, o to teď nejde. Lacikamo: Díky za odkaz. Určitě si pročtu, s velikým zájmem. Jen velmi stručně - receiver se hřeje, tedy ty regulátory, ale ještě o hodně víc odpory, co jsou na snímcích, hned od první vteřiny, po zapnutí receiveru, hřejí. Ono to je z té fotky patrné, nejvíc hřejí odpory, pod kterými to zuhelnatělo, ale: Měl jsem receiver, kde to byl na dps pod odpory fakt karbon. To jsem se dočetl, že to vlastně zkratuje to, co je na dps, protože uhlík je vodivý, a tím se to vlastně zpětně dál vypaluje, začarovaný kruh. Pak jsem sehnal téměř stejný typ, a s tou samou závadou, ale tady v počátcích. Začíná být vidět, že dps pod odpory je už lehce opálená, ale destrukce ještě nepokročila. Usuzuji na konstrukční vadu v tom smyslu, že nikdo nepočítal, že po čase, který na západ od našich hranic je nereálný, se začne projevovat tohle. Takovýto zesilovač už tam asi nikdo - téměř - nemá. Tak. Teď tedy chci, aby se to neprohlubovalo, to vypalování dps, ty součástky, tedy odpory dát na více wattů, aby se přestaly hřát, ale protože už se nevejdou, uložím je mimo. Tyto odpory topí úplně nejvíc. Pod nimi to vlastně začalo. Dál: Regulátory jdou na skutečné chladiče, ne na nějaké imitace chladičů, plíšky. Takže taky mimo dps, protože místa ve skříni je hodně. Už by pro ně na dps nebylo místo. Tak, a můžu dát FAN, ventilátor, to asi nebude problém. Mám tu pár nových kousků, i kuchnutých. Podotýkám, že receiver bezvadně funguje. Zítra si vyrobím teploměr, potřebuju vědět, kolik má chladič, eventuelně samotný regulátor. Jestli neplaším zbytečně. Děkuji, pánové za rady, a za váš čas! Dám vědět. Jo, jinak se závada projeví, jestli to je závada hned po zapnutí, bez signálu, do pěti minut to topí. Ještě musím sehnat flat kabel 40 PINů, 20 cm... Měl by někdo tip? Mám na Ali, jenže to bude trvat měsíc...

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Jeden tip na kabel bych měl - nejsem si jist, jestli zrovna staré (ty šedé) "flat" kabely na IDE konektor (Wikipedia potvrzuje =  The 40-pin IDE/ATA)
ktorými sa pripájali disky pred nástupom S-ATA konektivity. Otázne sú elektrické vlastnosti (prierez vodiča)

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Odpory stejně ten výkon musí vyzářit. Je otázka, jak je na tom proudění vzduchu kolem nich. Jestli jsou až těsně na desce, možná by stačilo nový kusy pozvednout o 0.5 až 1cm výš, a nebo jestli je kde, tak udělat větrací dírky skrz desku, jako ty bylo kdysi na transiwatu...
A nebo můžeš koizt odpory s možností instalace na chladič, viz toto: https://www.tme.eu/cz/katalog/vykonne-r … 1618393%3B a nad odpory dát chladiče z kousku plechu.
Pokud to v původním stavu vydrželo mnoho let, tak bych se nesnažil to předimenzovat desetkrát, ale jenom trochu zlepšit...

Příspěvky [21 až 40 z 45]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£