Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 23 z 76)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

  Stránky: ««« 1 ... 21 22 23 24 25 ... 76 »»»

RSS

Příspěvky [441 až 460 z 1,502]

Re: Danwatt ...

Asi nebude znát Tvoji metodu, tak jen stručně:

Zdroj je omezen na 1A, připojit tranzistor dle polarity (NPN C > +, E > -) ke zdroji a propojit C a B miliampérmetrem. Pak už jen podělit a odečíst 1.

Re: Danwatt ...

Díky,tak to zmáknu.Měření je mi celkem blízké,jen to mám všechno rozhozený všude.Doufal jsem že mi někdo napíše,že pro nižší napájení než 50 či 60V to měřit nemusím:-)

Re: Danwatt ...

Z důvodu zničitelnosti to opravdu měřit nemusíš, jde jen o vybuditelnost na maximum výkonu při daném napájení.

(upravil horemic 11. 11. 2019 10:32)

Re: Danwatt ...

Jsem sám zvědavý,změřím.Mám tu něco od KD605 do KD607,tak to vezmu vsjo jedním vrzem.
Měřit krátce,kvůli oteplení,vím.Jen jestli nebude vadit měření při nějakých 13°C?13°C tedy když zatopím:-)Musel bych měření přemístit domů,kdyby to vyloženě vyžadovalo cca 20°C.

Re: Danwatt ...

No tak to podrž dýl, ať se zahřeje, stejně to KUčko vytopí v zesilovači aspoň na 30 st. Ale stejně, pokud je budeš všechny měřit při stejných podmínkách tak stejně můžeš vybrat ty nejlepší výsledky

(upravil danhard 12. 11. 2019 15:22)

Re: Danwatt ...

Při takovém způsobu měření je na tranzistoru kolem 1V, není tam žádný velký výkon.
Na kontrolu a porovnání to zcela stačí.

ps. když to chci měřit při vyšším Uce, tak dám do serie s měřákem jednu, nebo dvě Si diody v propustném směru.

(upravil kaed 12. 11. 2019 19:42)

Re: Danwatt ...

provedle jsem rychlotest zesílení tranzistorů při 4A: TIP35C (NPN) 45-60 , TIP36C () 55-70, 2SC5200 (NPN) 66-75, 2SA1493 (PNP) 50-65  Všechny vzorky koupeny nedávno v TME. Pokud je limitující zesílení NPN tranzistoru při malým Uce, tak jsou lepší TIP35C než 2SC5200, což by podle datasheetu mělo být naopak...

(upravil Wili 12. 11. 2019 20:21)

Re: Danwatt ...

Skusal si merat viacero a boli vsetky rovnake? Podla datasheetu by mali mat 35->60 pri 7A

Ake mas pismenko nalavo dole na puzdre tranzistoru "O" alebo "R"?

Vyskumal som ze asi najlepsie by mali byt MJL4281A/MJL4302A podla datasheetu by mali mat 80-250 pri 5A a 50+ pri 8A

(upravil kaed 12. 11. 2019 20:52)

Re: Danwatt ...

nejsou špatný, je to v rozmezí datashhetu, grade O je zesílení 80-160 při 5V 1A, a já měřil při cca 1V 4A. A to je ten rozdíl. Zkus se podívat na charakteristiky, to už je v ohybu, ne v lineární části. Ale to je to místo, který rozhodne o tom, jestli se bude dát zesilovač vybudit při 50V napájení až do saturace nebo ne. Podle mě jsou použitelný všechny, a když to odečítám z grafů, tak to tak asi má být. Otázka je, až to osadím, jestli nebude jednodušší kompenzovat zes s "pomalejma" TIP než s 2SA/2SC a na zkreslení a využití napájení to asi nebude mít zas až takovej vliv. Desky už se toulají někde po ČR, tak o víkendu snad najdu chvilku na to, abych si pohrál.
Někde jsem četl teorii, že stupně v zesilovači by měly být čím dál v řetězci, tak tím pomalejší. A jak bude rychlej darlington BC546+BD139 si netroufám ani odhadnout...
edit 2: cenovka strašlivá. Na tolik mě nevyjde celej jeden kanál zesilovače, jako komplement. pár MJL. Ale klidně si je kup a napiš, cos naměřil, v datasheetu MJL ani výstupní charakteristiky nejsou.

Re: Danwatt ...

kaed co znamena ci zosilnovac vybudim az do saturace alebo nie? predpokladam ze sa nejedna o jednoduchu limitaciu sinusovky, ako pridem na to ci dochadza k saturacii koncakov? ako sa to da zmerat / vidiet?

Dalsie OT: ked je problem dostatocne vysoke hfe koncov, preco sa potom ako konce nepouzivaju darlingtony? aku maju nevyhodu v tomto zapojeni? vyssie Vbe? Nasiel som celkom zaujimave, 75hfe pri 10A, napr.:

https://www.tme.eu/Document/2c25344cdeb … 11017G.PDF

K rychlosti bc546+bd139 bude to dost vela, bccko ma okolo 300MHz a BDcko ma tusim okolo 180MHz takze je to celkom rychlik smile

Re: Danwatt ...

ano, ten darlington je problém, protože úplně sepnutej má pořád vyšší napětí Uce než jeden tranzistor. A proto zesilovače ala DPA s 3SE na konci nedokáží tolik využít napájecí napětí.  Proto je taky upravený to buzení, a kolektor BC je "o diodu" výš než kolektor BD. Je to prostě o kompromisech. A má to být jednoduchý, nebo aspoň ne moc složitý... Ostatně tohle všechno Danhard vysvětluje v dřívějších příspěvcích, stejně jako modulaci budicího proudu výstupním signálem. Možná by sis to mohl pročíst...

(upravil Wili 13. 11. 2019 18:18)

Re: Danwatt ...

jj to som cital aj mieru tej modulacie... len som s tym skusal laborovat a nejak som nevidel velky rozdiel v tom ci ta modulacia tam bola zavedena alebo nie. Ale skusal som to na nizkovykonovom vzorku, preto asi rozdiel nebol viditelny, a asi by to bolo vidno hlavne na THD. V upravenej verzii na vyssi vykon uz by rozdiel zrejme bol ale potom som sa s modulaciou uz nehral a nechal som ju zavedenu.

Re: Danwatt ...

Ta modulace se projeví až ve chvíli, kdy se blížíš k té saturaci NPN tranzistoru, tj při max. rozkmitu výstupního napětí a při maximálním proudu do zátěže, Najednou je malý Uce, velkej Ic a to znamená menší zesílení, tak je potřeba přitlačit na Ib. Při měření naprázdno při 1V výstupního napětí fakt nenajdeš rozdíl.
Další věc, která to může shodit dřív, než modulace zafunguje, je otázka, jak nastavit napětí na emitorech konc. stupně.
- Na polovinu napětí na prázdno ?  - při zatížení napětí poklesne a začne dřív limitovat horní tranzistor
- Na polovinu napětí při max. sinus výkonu?
- Někam mezi to, s tím, že nehraju sinus ale pár period signálu udrží kondíky a při nastavení na polovinu napětí při zátěži limituje při hudebním signálu dřív spodní tranzistor ? Tři varianty a ještě spousta volnosti mezi tím, další stupeň volnosti do toho vnáší připojená reprosoustava s komplexní kmitočtově i napěťově závislou impedancí...

Re: Danwatt ...

Pánové,změřil jsem z toho co mám při proudu 1,6A dvojice KD605 s podobným zesílením.55,75 a 125.Vyhovující jsou asi pouze ty se zesílením 125?.KD607 co tu mám mají všechny zesílení okolo 50.

(upravil kaed 19. 11. 2019 12:12)

Re: Danwatt ...

jednoduchej výpočet: při 50V napájení můžeš mít od středu max. 25V do 4 Ohm, což je 6.2A. Realita bude 20V (pokles napětí zdroje) tím pádem 5A. pokud bude budič dávat 100mA tak ti zesílení 55 stačí. Navíc je tam ta modulace proudu... Ale na druhou stranu, víc je víc. Já mám nachystaný tranzistory se zesílením mezi 50-70 a problém neočekávám.
Ostatně původní transiwatt40 s odporem 120+82 Ohm a bootstrap kondenzátorem na tom v oblasti 5V pod napájením byl podstatně hůř, vychází mi to na proud 21mA staticky, teoreticky přidá bootstrap kondenzátor přes 120R cca 100mA, ale na druhou stranu něco z toho proudu spotřebuje ten druhej odpor a kapacita bootstrap kondenzátoru taky není nekonečná, spíš bych řekl, že je nedostatečná, aby to uhrálo 20Hz bez poklesu... (nepočítal jsem to).
Nikdo nikdy tranzistory nevybíral, a všem to hrálo...Na druhou stranu, jestli by Danwattu nejakej podobnej bootstrap obvod nepomohl k vytažení napětí na bázích konců na úroveň vyšší, než je napětí napájecí, a tím k otevření NPN tranzistoru až do saturace. Ale zase jak často zesilovač pojede až do limitace... 
V původním transiwattu by teda měl být horní ze dvou odporů co nejmenší a v sérii se schottky diodou, aby to fungovalo co nejlíp ohledně vybuzení NPN konce, nebo se pletu?

(upravil danhard 19. 11. 2019 12:16)

Re: Danwatt ...

Několikrát jsem tu poukazoval na závislost proudového zesílení na proudu.
Zesílení změřené při 1,6A Ti bude na nic, pokud ho nebudeš aspoň korigovat podle typického průběhu na 5A. tj. asi 1,5 x menší.

Při nastaveném budícím proudu 80mA a přibuzení 50mA je max buzení 130mA
Pro výstupní proud 5A (4R, 20V) stačí beta 40 při 5A, to odpovídá 60/1,6A a 70/0,5A kde má beta maximum.

Re: Danwatt ...

Moja hore uvedena nezodpovedana otazka... ako sa prejavi nedostatocne prudove budenie koncov na vystupnom napati? Klasicky to limituje? Alebo ako to vyzera? Ako a kde zmeram/zistim na hotovom module ci k tomu dochadza?

Re: Danwatt ...

Osciloskopem přímo na emitorech koncáků, bys měl vidět jak se to dokáže přiblížit k napájecímu napětí. Pokud se dostaneš při jmenovité zátěži s limitací k 1,5 V pod napájení (při použití stabilizovaného zdroje), tak je to OK. Při klasickém zdroji se tam projeví navíc zvlnění. Pozor taky na skutečnost, že zdroj s el. omezením reaguje na špičkový proud, ale měřák zdroje ukazuje efektivní hodnotu, takže Ti začne padat napětí už třeba při 2A, byť máš na 3A nastaveno omezení.

No a pokud chceš vidět vliv slabého buzení, tak odpoj modulaci a místo odporu v proudovém zdroji dej trimr 50 Ohm, raději v serii s 4,7 Ohm a hned uvidíš jak to bude reagovat

Re: Danwatt ...

Zajímavý tranzistory jsou taky TTA0002/TTC003 - do 10A by měly mít zesílení víc než 100, aspoň podle grafu to tak vypadá, ale už jsou poměrně drahý. Ae pokud bych stavěl nějakej "parní" zesilovač, tak je jistě zařadím do užšího výběru. Co si člověk ani neuvědomí, dokud to nevidí vedle sebe, jak jsou TO220 tranzistory nicotný už oproti TO247 a to jak je malý oproti TO3P: https://i.imgur.com/1DHpsq5.jpg

Re: Danwatt ...

Tranzistory jsou na 50V napájení předimenzovaný, ale ani tam je 5A pojistka v napájení neochrání.
Krátkodobý zkrat je elimitován omezeným buzením NPN konce, ale vyvolaný nadproud by měl odpálit pojistku v napájení.
Takže pojistku jen s malou rezervou, aby neodešla při plném vybuzení do jmenovité zátěže. 1,6 nebo 2A.

Příspěvky [441 až 460 z 1,502]

  Stránky: ««« 1 ... 21 22 23 24 25 ... 76 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£