1

Téma: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Ahoj, keď som pred pár rokmi frézoval vnútorné priečky do reprobední používal som také to zelené 50cm dlhé školské socialistické pravítko. Zistil som že všetky školské pravítka sú nepresné. Toto konkretne 0,5mm na 50cm. Mám tu tiež nejake lacné modré a na 40cm to je 2/3mm. Pri meraní na 3x už je to fakt poriadne mimo. Narobilo mi to dosť problémov. Keď som nameriavval 100cm, z každej strany vychádzala čiara inde. Kedže každý otvor pre priečku bol len asi o 0,5mm z každej strany väčší než priečka...


Potom som pokukoval po ocelových pravítkach, hodilo by sa aj 1m. Kúpil som nejake čo vyzerajú ako pravítko na plátku od pilky. Mám ale len 20 a 50cm z firmy distrelec. Sú presné.

Čo myslíte, bude toto presné?   https://www.svet-umenia.sk/Pravitko-100 … e-d465.htm   Nemyslím si že je potrebné kalibrované. Tu sa to rozchádza zhodne, každý mm je o kúsok väčší... Táto firma presne robí aj školské tak by som nerád kúpil blbosť.

Prípadne máte doporučenie čo kúpiť? Nechcem za to dať zase 50e.

2

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

to je přesnost +- 1%, co bys chtěl...
Kdysi, když jsem vyráběli antény dlouhý antény na VKV pro vysílání, tak jsme napřed dali všechny pětimetry k sobě a zkusili zkontrolovat. Všechny ocelový, při stejné teplotě  a na těch 5m byla odchylka až 0.5cm což je zase to jedno procento... Asi nezbejvá, než buď používat jedno měřidlo, i když nepřesný, ale na všechno, a nebo si pořídit cejchovaný pravítko nebo metr a i tak, aby mělo třídu přesnosti pod 0.5 nebude láce.

3 ...editoval jamox (28. 10. 2019 13:06)

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Kúp si toto je dlhé 1000 mm a  prvých 10 cm je po 0,5mm , je to strojárske pravítko.

http://www.arc-slovakia.sk/zbozi/staveb … 00-cm.html

http://www.arc-slovakia.sk/products/w500jpg/31C030.jpg

4

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Ak chceš niečo overené a aspoň trochu kvalitné, tak jedine Kinex
https://shop.kinexmeasuring.com/sk/meri … 04993c151/
Tieda presnosti 1

5 ...editoval mechanik (28. 10. 2019 18:02)

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

jamox, ďakujem za tip ale kludne skúsim aj niečo trochu drahšie
Milos66, dík, presne niečo v tejto cene som hladal, asi to objednám

Ide o to že mám doma hromadu MDF ktorú budem frézovať a potrebujem všetky drážky namerať presne. Nie že keď to nameriam z jednej strany a potom z druhej tak tam bude rozdiel 1mm. Keď má do seba zapadať hustá sieť priečok a zároveň všetky steny tak už je to problém.

Našiel som ešte pár dalších zaujímavých vecí na tej stránke:
kružítko:   https://shop.kinexmeasuring.com/sk/kruz … p8017c151/
super ocelový rovný príložník 100cm:   https://shop.kinexmeasuring.com/sk/prav … ?limit=100
a 150cm:   https://shop.kinexmeasuring.com/sk/prav … ?limit=100

Škoda, reprobedna má cez 1m a ten 150cm stojí už cez 100e a to je príliš. Možno si môžem niekde dať odrezať dlhý kus hliníkového hrubého plechu... Dobrý príložník by sa každopadne pre frézku hodil.

Nejaky nápad čo použiť ako príložník? 150cm. Bývam v malom meste, tu mi to ani nikto neodreže... Možno nejaky profil z gamma alebo alupa...

6 ...editoval Milos66 (28. 10. 2019 21:20)

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Na MDF-ku ti stačí aj kvalitný zvinovací meter. Napr. nemecká Stabila je naozaj dobrá. Dlhé roky používame v práci a zatiaľ žiadny problém. Aj po rokoch každodenného používania  je overenie bez problémou.

PS: neviem kde bývaš, ale tu si kúpiš čokoľvek a v akejkoľvek dĺžke.
https://www.hydro.com/sk-SK/o-spolocnos … -slovakia/

7 ...editoval Josse (29. 10. 2019 8:11)

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

mechanik a co tak vodiaca lista a vyuzijes to aj na porez aj frezovanie napr. https://www.naradie-profesional.sk/1868 … -mm-sp6000

8

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Milos66, vlastne aj hliník často potrebujem označiť...
Josse, super! to by som mohol použiť, dík za tip

9

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Ahoj,

Já už léta používám toto:

https://www.mojedilna.cz/meritko-linear … lka-300-mm (Je to TOPEX)

V délkách 300, 500 a 1000mm a i na běžnou zámečničinu (zkracování al profilů do krabic atd.) jsou dost přesná. Jak už tady bylo řečeno prvních 100mm je děleno po 0,5mm, což se často hodí.

10

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

inak skus pozriet allieexpres objednaval som odtial davno viacero 30cm pravitok pre "jednorazovy" ucel a to stalo par centov. Kvalita sa neda porovnat s kinexom ale za tych par centov mozno by to stalo za skusku.

11 ...editoval jik (5. 11. 2019 20:01)

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Tak jsem v rychlosti proletěl tohle vlákno, zajímavé těma a taky zajímavé odkazy. Ale tohle už zavání metrologií a s ní souvisejícími normami a podmínkami užívání měřidla (teplota atd.). A cena kalibrace klidně může převýšit cenu koupeného měřidla nehledě na to, že kalibrace se podle norem musí periodicky opakovat.

V případě domácí tvorby a s tím souvisejících zachování rozumných finančních nákladů se můžu podepsat pod to, co napsal kaed (ikdyž nesouhlasím s těmi jeho uvedenými procenty, s myšlenkou jako takovou ale souhlasím):

"Asi nezbejvá, než buď používat jedno měřidlo, i když nepřesný, ale na všechno..."

No a kdyby došlo k disproporci mezi takovýmto měřidlem a koupeným polotovarem (nařezaným přířezem, lištou, ve strojařině třeba průměrem trubky atd.), tak vězte, že samozřejmě i ty mají normami dané rozměrové tolerance v tu ránu se nám z toho stává začarovaný kruh. A proto také tyto normy vznikly. Takže, tam, kde na určitých rozměrech a NÁVAZNOSTECH NA PROTIKUS opravdu záleží, tak použít jedno konkrétní měřidlo na měření aspoň všech TĚCHTO DOTČENÝCH a souvisejících mír.

Dalo by se to ještě více rozebrat, třeba tam, kde to není možné - některé stroje mají třeba měřítka svoje (pila atd.), tak porovnat "amatérsky podomácku zkalibrovat" se zamýšleným měřidlem druhým, určit koeficient a ten používat - podle něj jet. Je to pořád schůdnější řešení než se trápit výběrem a nákupem drahých měřidel včetně kalibrací, ale tím pádem všech!, které vstupují do hry (i těch, které jsou součástí těch strojů). Dalo by se o tom psát ještě hodně.

12

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Ja mám okrem tých školských ešte ocelové asi teda strojárske po 0,5mm. Jedno má 20cm a druhé 50cm. Boli lacne. Väčšie do 15e a menšie do 10e. Sú presné, teda nevšimol dom si nepresnosť a to stačí. Teda keď som odmeral niečo čo má 1m nemalo to o 1mm viac.
kaed pravdu nemá. Teda má ale mne by to nepomohlo. Pretože ja nepotrebujem narezať niečo na presnu dlžku... Tie priečky som nameriaval vertikalne aj horizontalne, bola to sieť na ploche asi 130x50cm. Tam to nejde zohladniť... Kedže boli s nerovnomerným odstupom možno od 10cm do 25cm. Musel by som z uplne každého odpočítať nejake desatiny mm. MDF bola narezaná presne. Pardon že sa v tom tak vrtám, len som to chcel vysvetliť. Ďakujem za odpovede. Budem kupovať asi tie z odkazu čo som dostal, kinex.

13

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Tak teoreticky je to všechno pravda, ale...
Neřešíme tu měření na mikrometry, ale ocelové pravítko s dělením po milimetrech, tak z toho nedělejme kovbojku. Všechny ty kalibrace se dělají porovnáním měřidla s nějakým ověřeným etalonem. U ocelového pravítka se slušně provedenými ryskami bychom pouhým přiložením vedle sebe měli rozeznat odchylku 1-2 desetiny mm, což je naprosto dostačující.
Teplotní roztažnost, jistě. Ale pro ocel je přibližně 12 mikrometrů na metr na stupeň Celsia. Takže pro rozdíl teplot 10°C je na metr odchylka cca jedna desetina. A měříme tím dřevo, které má roztažnost podstatně větší. A které pak uřízneme pilou. Jak přesně dokážete napolohovat ten řez vzhledem k čáře, kterou podle toho "nepřesného" měřítka namalujete ?

14 ...editoval mechanik (6. 11. 2019 21:04)

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Kalibraciu určite riešiť nebudem, len potrebujem niečo presnejšie než sú tie školské. Moje ocelové, 20cm a 50cm sú dobré, len potrebujem ešte dlhšie, tak 1m alebo trochu viac. Kedže ceny sú v tejto dlžke pri masívnejšom pravítku už dosť vysoké a kedže to čo som našiel vyrába rovnaká firma ako tie školské, chcel som sa s vami na fore poradiť.

15

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Tady mají vše, k tomu PDF kde mají uvedenou přesnost a další parametry. http://www.unimetra.cz/cz/katalog/carko … ritka.html

Pokud potřebuješ měřit přesně na 1/2mm tak to něco bude stát. mají tam i dlouhá příměrná pravítka apod. Podle mě ti tu poradí nebo si vybereš sám dle požadavků.

16

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

S měřidly a s kalibracemi byl vždycky dobrej kšeft.Z vlastní zkušenosti vím,že když už člověk to funkční přesné měřidlo má,není problém vyrábět přesné.
Vyrobit ale přesné měřidlo,to už je věda jak mazec.Např. takové pravítko.Si to ukuste představit jak složitě se musí vyrábět.A to musí někdo zaplatit,pánové.To nejsou srandy za suchý z nosu,to si musí každý uvědomit:-)
Dobré je,že opečovávané měřidlo může projít bez vady několika po sobě jdoucími kalibracemi.Přeji šťastný výběr měřidel,všem.

17

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Abych jen nesrandoval.Na současné ceny měřidel jsem nekoukal,ale kdybych měl potřebu delšího velmi přesného kovového pravítka,zadal bych jeho výrobu svému bývalému zaměstnavateli.Laser vypaluje a gravíruje dalece přesněji než milimetr,či půl milimetr na metr.Vlastní měřidla na ověření výrobků mají přesné a kalibrované.Zbavit výpalek otřepů po vypalování laserem taky není problém.Kšeft s vyšší přesností měřidel je ubohý.

18

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

Tiež neviem prečo by to malo byť drahé keď to môže vypáliť nejaky CNC laser...

19

Re: Kovové pravítka 100cm, presnosť

no keby aspon material pouzili nejaky kvalitny, hrajeme sa s presnostou a vygraviruju to na ocel, prip. nerez. Ked to uz ma za nieco stat tak to malo byt z invaru!