Téma: Audiostreamer Volumio

Přátelé,

mám asi půl roku hotový audiostreamer s Volumio (https://volumio.org/). Obsahuje základovou desku s CPU Intel, lineární napájecí zdroj, nízkošumový zdroj pro oddělené napájení připojeného zařízení do USB (XMOS, ...), dálkové zapínání. Ovládání klasika přes web či aplikace pro Android/iOS. Připojení do sítě LAN či WiFi. Přehrává to skoro vše z flešky či z NASu. Umí to i Spotify či v placené verzi i Tidal.
Zvuk nebudu popisovat, ale hraje to podstatně lépe jak obdoba na platformě Raspberry Pi3/4 či PC se zvukovkou s čipem Envy24 a Foobar2000 přes ASIO, což jsem sám srovnával.
Poslech možný u mě či přijedu v okolí UH-UB-Veselí-Kyjov, velmi rád bych to porovnal s nějakou komercí, pokud někdo má a měl by chuť poslechu. Mám to v krabici Modushop Galaxy 2U, ale šlo by nainstalovat i do jiné. Je možná i výroba, kdyby se to někomu líbilo.
Díky.

Petr

Re: Audiostreamer Volumio

Ještě foto toho mého minimalistického stroje - https://www.zonerama.com/karafiat/Photo … /207166315
Vlevo streamer, vpravo integrovaný zesilovač vlastní výroby, kdo by chtěl můžeme také poslechnout.

Re: Audiostreamer Volumio

Ahoj, Volumio vie prehrať aj SACD-ISO image?

Re: Audiostreamer Volumio

Nevím, nemám jak odzkoušet, nemám DSD DAC. Ale DSD umí. Cituji:
"One Single Digital Audio Player for all your music: MP3, FLAC, WAV, AAC, ALAC, DSD and much more. Plus, you’ll get UPNP\DLNA, Airplay, Spotify and Web-Radios all in one place."
Teď mě napadá, že jsem v menu nastavil převod DSD na PCM, takže teoreticky bych to zkusit mohl. Kde takové SACD-ISO seženu? Popřípadě nějaký DSD soubor? Stačí něco krátkého na test.

(upravil mechanik 3. 11. 2019 1:37)

Re: Audiostreamer Volumio

To vyzerá dobre. To je inak nejaky mini PC s vlastným linearnym zdrojom? Beží tam ešte nejaky operačný systém a pod ním to Volumio ako SW? Ja len či to dobre chápem...

Nie je lepšie než stavba vlastného komponentu použiť nejaky tablet a nainštalovať to Volumio tam? Rozdiel bude sice ešte v tom vlastom napájaní...

(upravil ythren 3. 11. 2019 11:46)

Re: Audiostreamer Volumio

Volumio právě není jako jenom nějaký program, můsíš tomu obětovat celé PC nebo minipočítač jelikož se to instaluje i s vlastním linuxovým OS. Jde to plácnout jak na klasické PC, tak i na raspbery pi a jiné. přímo na tablet asi ne.
Je to koncipované jako headless, tudíž přímo na tom zařízení nebývá ovládací interface a ovládáš to přez webový prohlížeč v nějakém jiném zařízení jako telefon, tablet nebo pc.
nejjednodušší je asi koupit rapsbery pi a nainstalovat to tam.

karfik: pozoroval jsi nějaké zvukový rozdíl když volumio naistaluješ na PC nebo na raspbery pi? Když k tomu připojíš ten stejný USB dac tak bych nečekal nějaký rozdíl.

nějaké SACD můžeš zkusit tady https://uloz.to/hledej?q=sacd
mě to tuším z NASu ty iso souboru neukazuje, ale je to už dlouho co jsme to zkoušel

Re: Audiostreamer Volumio

Dík za vysvetlenie. Každopadne keď to ovládam napríklad cez tablet, mám dojem že keď USB DAC zapojíš rovno do tabletu, ušetríš jedno zariadenie nie? smile Nevýhoda je len kabel no...

Re: Audiostreamer Volumio

mechanik - Ano, je to PC s lineárním zdrojem, volumio je upravený Linux, který běží přímo na tom. Tablet by šel, měl jsem i 4" display připojený přes HDMI k desce, ale nakonec mi to přišlo k ničemu. Navíc by se k tomu tabletu musel stejně udělat lineární zdroj, což asi není problém, pak nějaký držák a už je to ptačí hnízdo. Potom pokud je XMOS napájen z USB, musela by se bastlit ještě krabička s napájením 5V do USB. Mobil má snad každý z nás, takže přes něj se to krásně ovládá.
ythren - Když to dáš na klasické PC se spínaným zdrojem je to horší, ona ta má deska je taky klasická do PC, ale napájím ji lineárním zdrojem a to je ten hlavní přínos. RPi má problém s USB, jinak by to bylo ideální řešení. Možné je použít notebook, NUC, MAC mini, ale bylo by potřeba ke všem udělat lineární zdroje a čistý zdroj pro 5V do USB. Pokud by XMOS byl napájen z DACu, pak to potřeba není (třeba já to tak mám, i když ve streameru to napájení mám uděláno čisté taky).
ISO to určitě neumí, musely by se soubory z ISO vykopírovat. Nemám s DSD zkušenosti, takže ani nevím formát souborů.
mechanik - Protože telefon máš, tak neušetříš nic, ten tablet taky musíš koupit, ale stejně musíš řešit napájení a jak už jsem to psal výše, bude z toho vrabčí hnízdo s kabely. Jak jsem si to udělal já, je to komponent, jen ho dálkáčem zapneš, počkáš chvilku než nabootuje Volumio, a už to z mobilu ovládáš.

Re: Audiostreamer Volumio

Tiež mám v DAC vlastné napájanie MCU pre USB. Takže do toho tabletu alebo niečoho by sa hádam zasahovať už nemuselo. Nie že by som to videl nejako negatívne, projekt sa mi páči, len uvažujem či by som sám niečo také využil.

Re: Audiostreamer Volumio

K čemu lineární zdroj na napájení PC, když na desce je hromadu spínanejch regulátorů? pokud je problém s rušením, tak než dělat zdroj zvící svářečky z 80-tých let, tak raděj koupím galvanický oddělení USB. Zas tam moc peněz nestojí, a funguje. má kapacitu cca 5pF, tak přes to snad tolik bordelu nepřeleze, abys to musel řešit. Kdysi jsem řešil rušení při pohybu myši, a tohle to vyřešilo definitivně, včetně problémů se zemníma smyčkama.

(upravil karfik 3. 11. 2019 22:02)

Re: Audiostreamer Volumio

jeremysk - ISO to vůbec nevidí a ty 2CH soubory taky ne, potřeboval bych vědět, v jakém formátu to DSD musí být
mechanik - pak by stačil lineární zdroj pro tablet či hrát z baterky
kaed - galvanické oddělení USB neřeší všechny problémy o kterých tu píšu, ale uznávám, že je to dobrá poznámka. I já jsem ho chtěl dělat, ale nenašel jsem šváb co umí 480Mb. Samozřejmě lze zakoupit, což mě bastlíře neuspokojuje. Takže abych to vyřešil a obešel, galvanicky mám oddělený SPDIF, takže analogová část má svou oddělenou zem od digitální/USB/XMOS/streameru.

Re: Audiostreamer Volumio

Dej foto vnitrku..

Web

Re: Audiostreamer Volumio

480Mb USB rychlost pro zvukovku? V tom mým izolátoru je B0505s pro napájení, ADUM 3160 - USB2 s max. rychlostí  12Mb, ale pro datovej tok 192 kb je to snad jako s kanónem na vrabce. Ještě je tam přepínač USB1/USB2, netuším proč. Na připojení flash disku je to ale fakt zoufalý, ale zvukovce je to jedno. I s 5m kabelem.

Re: Audiostreamer Volumio

Většina dnešních převodníků používá USB 2.0 high speed režim.

Nejlevnější USB 2.0 je asi tento: https://hifimediy.com/high-speed-usb-isolator-480Mbps

Web

Re: Audiostreamer Volumio

kaed - 2x32x192000 = 12,288MHz a to přes full speed USB2.0 už neprojde, tam už je potřeba high speed 480Mbps. Cituji: "USB Full Speed 12Mbps is sufficient for samples rates up to 96kHz/24bit. It will not work with DACs supporting 192kHz/24bit samples rates as this requires USB "High Speed" 480Mbps."
https://hifimediy.com/usb-isolator
https://hifimediy.com/high-speed-usb-isolator-480Mbps

Re: Audiostreamer Volumio

ok, já stejně nic s takovým vzorkováním nemám, a moje zvukovka umí jenom těch 96kHz vzorkování... Asi proto mi to nepřišlo nutný řešit. Ale aspoň něco jsem se dozvěděl, že se datovým tokem hrozně plýtvá, 6Mbit/s obvykle stačí na full hd video i se zvukem, pokud je použitá rozumná komprese...
Otázka je, jak probíhá komunikace  přes USB se zvukovkou, že by to bylo bez komprese?

Re: Audiostreamer Volumio

A není lepší řešit nějaký izolace až na úrovni DACu ?

Re: Audiostreamer Volumio

kaed - O kompresi přenosu dat přes USB sběrnici pochybuji, navíc tam ještě k tomu toku (audio)dat jsou nějaké USB data, určitě to tam taky běží jako nějaké rámce, prostě to berme jako fakt, že pro 192kHz je potřeba High-speed USB2.0.
danhard - Osobně bych tu izolaci volil co nejdříve, už si bordel nepouštět vůbec do dacu, tedy galvanicky oddělit to USB už ve streameru. Když to budeš oddělovat až v DACu na úrovní I2S/SPDIF, tak už to rušení ženeš dovnitř (zda se to nějak projeví na zvuku to netuším, ale pro dobrý pocit smile. Já to třeba kvůli jednoduchosti odděluji trafíčkem na úrovni SPDIFu. Navíc já tam mám i SPDIF vstup, takže bych ho stejně musel oddělit trafíčkem. Samozřejmě pro co nejlepší zvuk bych neměl dělat z USB SPDIF, ale rovnou I2S. Jenomže oddělení USB ani I2S neumím. Navíc jsem chtěl SPDIF vstup a pak bych to musel přepínat na úrovni I2S.

Re: Audiostreamer Volumio

IL717, alebo hromada dalších...