Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » EL51 SE výkon

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 42]

Re: EL51 SE výkon

Takže trafo 8k/8R primáry: 798+1595+1595+798z 0,35CuL, spojené sériově. Sekundáry 151+151+151z 0,5CuL. spojené paralelně. Drát pro sekundár mi vyšel 1mm, takže budou tři vinutí sekundáru drátem 0,5mm OK?

(upravil danhard 31. 10. 2019 15:35)

Re: EL51 SE výkon

U Ačka volíš primár s větší rezervou, protože tam teče proud pořád a dělá to oteplení.
Nějaké prokládání vrstev snižuje rozptylovou indukčnost, ale zvyšuje kapacitu primáru a tím i vlastní horní frekvenci.
Nejlepší kompromis se mi choval 0,5P 0,5S 0,25P 0,5S 0,25P. Vinutí primáru seriově, sekundáru paralelně.
Nebo nejjednodušší 0,6P S 0,4P a spoj primáru dáš na g2.

ps. nedělá Ti problémy vinout trafáky ? tak dělej nějaký užitečný smile

Re: EL51 SE výkon

Díky za další možnosti rozložení vinutí. Jo ty trafa mě baví. Ze začátku to vypadá složitě, ale pak jsem zjistil že na tom opravdu nic není. Asi mi toho dost uniká, ale zatím nechápu, proč je nutné volit pro výstupáky co nejlepší železo. Zkreslení vzniká při přesycení daného materiálu - jeho hysterezní křivky. Pokud tedy zvolím lepší železo, můžu ho více sytit, takže vyjde trafo menší. O rozměry mně tak nejde. Třeba moje jádro EI32x60 má průřez vhodný na teoretické fd20Hz při -3dB.
Malá jádra mají malou plochu pro vinutí a stejně se pak musí volit většinou jádro větší ,aby se komplikované vinutí na kostru vůbec vešlo..

(upravil danhard 31. 10. 2019 17:10)

Re: EL51 SE výkon

Tam jde taky o ztráty, ty rostou při stejném sycení s objemem a plechy 0,35 jsou proti 0,5mm lepší.
Na AB čko Ti stačí na stejný výkon proti Ačku poloviční průřez jádra smile

Prostě Ačko přes 5W je zvěrstvo smile

Re: EL51 SE výkon

Je to zvěrstvo, ale obyčejných pushpullů v AB třídě jsem udělal už dost, tak teď trochu něco netradičního. Zvukově úplně nejlépe by asi vyšla EL51 zapojená v triodě ale to bych se opět připravil o výkon.
Jestli máš to uspořádání do pěti vinutí jak jsi psal vyzkoušené, tak to navinu. Od původního uspořádání 4 primáry a 3 sekundáry jsem čekal trochu víc než 27kHz, ale na to měla vliv i síla prokladů. Vinutí jsem opradu dobře izoloval melinexem, takže to vydrželo test 750V při plném vybuzení a to jsem to vinutí neimpregnoval.
Takže si to vinutí rád zjednoduším.

(upravil Wili 31. 10. 2019 19:55)

Re: EL51 SE výkon

ono celkovo SEcko honit moc vysoko je problem. Ale vo vseobecnosti 2-3 sekudnary je zhruba hranica tych cca 30kHz, s tym viac nedas, jedine s inym jadrom. Ak chces z klasickeho EI trafa ist na/cez 50k musis dat aspon 0,35mm magneticky orientovane plechy a 5 sekundarov.

Neboj sa pouzit aj 5 sekundarov prekladanych 4 primarmi napr....

V kratkosti sa ti budem snazit zhrnut ako sa robia tie najlepsie trafa:

Nenahanaj sa za presnostou udajov(impedancii) na ukor dobreho rozlozenia vinuti/poctu zavitov. Najlepsie audio trafa su trosku nepresne, prave vdaka perfektnemu dosadeniu mnohych premennych az do seba zapadnu ako komplikovany hlavolam. Popisem priklad 5 sekundarov a jeho vyhody a preco to napr. je dobre, snad pochopis analogiu... ak zvolis 5 sekundarov, staci ti 5x mensi prierez medi sekundaru = tenky drot = mozno ti vyjde jedna sekundarna sekcia do jednej vrstvy(pripadne dvoch podla velkosti trafa, ale uz ako si skor spominal sam si pochopil ze je to vyhodne urobit sekciu celu), ak sa to nepodari dopasuj napr. velkost jadra alebo impedanciu aby to cca voslo. Tym ziskas idealne plnenie kostricky drotom. Medzi to ti teraz napr. vyjdu 4 sekcie primaru co maju xyz zavitov ale tie ti podla hrubky dratu vyjdu na 4x5,8 sekcii, tak kludne navin 4x6. Ak by ti vyslo napr. 4x5,3 sekcii navin len 4x5, to ze impedancia nebude uplne dokonale sediet nevadi, hlavne je aby si docielil cim lepsie plnenie kostricky drotom a lepsie naviazanie vinuti medzi sebou. A takymto dopasovavanim jedneho udaju k druhemu nakoniec dojdes k tomu ze potrebujes uplne inu impedanciu, inu prudovu hustotu a ze nezmyselnych 20Hz netreba a staci bohate aj 30Hz atd atd atd az vznikne super trafo kde ti vojde vsetok drat ktory potrebujes a zaroven bude dokonale previazany smile

Re: EL51 SE výkon

Ty primáry je nejlepší vinout 1/4 + 1/2 + 1/2 + 1/4 Jak je v Lukešovi? Slabší dráty jsou daleko lepší na navíjení a zaberou méně místa. U nového trafa mám sekundáry 151z drátem 0,5 paralelně. Čistá šířka vinutí po odečtení okrajů od čel kostry je 40mm, takže 1 vrstva cca 80z tedy sekundáry budou ve 2 vrstvách. Prímár drátem 0,35. 114z/ vrstva což je přesně 7vrstev pro 1/4 primáru a 14 vrstev pro 1/2 primáru.
Je nutné mezi těch 7 vrstev dávat nějaké proklady? ss napětí na primáru je malé a střídavé napětí by mělo být spojením primárních sekcí do série rozložené takže napětí mezi každou částí primáru nebude tak velké. Primár síťových traf se taky většinou vine bez prokladu a tam je 230V. Proklady mezi vinutími jsou samozřejmost. A navíc čím méně prokladů, tím lepší vazba?

(upravil hranatybraska 1. 11. 2019 8:26)

Re: EL51 SE výkon

Vycházel bych ze Slazáka - Výstupní transormátory. Primáry bych po několika vrstvách prokládal tenkou trafofolií. Sekundár tenším dátem klidně mezi každou sekcí primáíru a pak pospojt paralelně.

Nechápu, proč každý staví SE, když mnohem lepší (a jednodušší na postavení) je SRPP s nějakou srmější pentodou a jako výstupák klasický toroid vázaný kondem?

Web

Re: EL51 SE výkon

Kvalitnímu SE se PP nevyrovná...to bude zřejmě ten důvod...

Re: EL51 SE výkon

Výstupní trafo SE je vždy velkej kompromis.
A SE se někomu víc líbí, protože dělá víc líbivého zkreslení smile

Re: EL51 SE výkon

podle myho nazoru je u PP nejvetsi problem obracec faze...daleko lepsi reseni je udelat celosymetricky zesilovac do kteryho jdou plusova i minusova faze treba z DACu,to pak dava smysl...faze sumarizovat az ve vystupnim trafu...dost DACu je resenych tak,ze se ze symetrickyho signalu dela nesymetricky a pak se v zesilovaci ta druha faze dela obracecem...sorry za OT...
Kdyz jsem v SE testoval EL51 vysla mi zvukove o poznani hur nez 4654...(v triode)

Re: EL51 SE výkon

a co tak PP v Acku? wink a co je podla teba take zle na obraceci faze?

kudlibabka to co popisujes je fakt super, len neznie to tak dobre ako SE, znie to dost chirurgicky presne, lebo je to az prilis dokonale a chyba tam to libive skresleni big_smile

Re: EL51 SE výkon

SRPP

Web

Re: EL51 SE výkon

2hranatybraska: díky za upozornění, nějak jsem to přehlídnul...srpp jsem stavěl jen jako linkový zesilovač nebo budič tak beru zpět...moc se mi tam nelíbí ten kond...
2willi: obraceč fáze se mi nelíbí z principu,technický to posoudit neumím

Re: EL51 SE výkon

někde jsem viděl i variantu, že je trafo přímo ke katodě,  druhej konec trafa zapojenej přes dva kondíky, jeden k + a druhej k -, což udělá umělou zem, a kondenzátor vlastně není tak úplně v cestě signálu, navíc pomůže filtraci a jsou ve výsledku jakoby dva paralelně...
To je tak jednoduchý zapojení, že mě láká to zkusit aspoň na bastldesce.

Re: EL51 SE výkon

OT: neviete prosim aka sa pouziva prudova hustota u toroidov? predpokladam ze to bude viac ako 3A/mm^2

Re: EL51 SE výkon

Na toroidu se dráty lépe chladí než na EI plechách? 3A/m2 se dá použít i na EI plechách.Asi bude záležet taky na druhu laku na drátu.

(upravil danhard 4. 11. 2019 14:06)

Re: EL51 SE výkon

Ano chladí se trochu lépe, jelikož je vinutí v relativně tenké vrstvě na povrchu transformátoru.
Třeba žhavení elektronek v posledních vrstvách EI se počítalo s hustotou 3,5 - 4A/qmm protože odběr byl znám, stabilní a zatížení odporové.
Když to jde do celovlnného usměrňovače, tak je efektivní zatížení sekundáru cca 1,7x dc výstupní proud.
Oteplení jde s kvadrátem proudu, takže krátkodobé zvýšení proudu 2x vyvolá oteplení 4x větší.

Trafu nevadí oteplení v určité míře, ale uživatelsky vadí měkkost trafa, proto jsou z hlediska oteplení transformátory často předimenzované.

Re: EL51 SE výkon

Tak jsem zkusil navinout 798z+151z+1595z+151z+1595z+151z+798z. Vinutí se na kostru nevešlo a místo předposledního sekundáru 1595z jsem navinul pouze 798z a vinutí jsme uklončil třetím sekundárem 151z. Trafo zkusím, jak se bude chovat, ale asi budu vinout znovu. Asi snížím Ra z 8k a trafo přepočítám. EL51 má v katalogu v dvojčinném zapojení AB třídy při Ua =750V  Raa=6kohm. Nebo primár navinu 0,25 místo 0,35 drátem. Použít větší jádro EI40 se mí fakt na 20W zesilovač nechce...

(upravil danhard 6. 11. 2019 13:54)

Re: EL51 SE výkon

Tím, že se začne "horkou" polovinou primáru se sníží kapacita primáru smile
Nějakým prokládáním se kapacita primáru zvyšuje a snižuje rozptylová indukčnost, ta ale není tak podstatná.

Taky se střídáním vrstev vinutí pěkně kyne, jelikož mezi primárem a sekundárem musí být příslušná izolace, na vrstvy primáru stačí minimální proklad.

Příspěvky [21 až 40 z 42]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » EL51 SE výkon

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£