Re: Fullrange. Který?

Presne. Palec hore za príspevok. Plno ľudí má staré bedne s rozpadnutými meničmi. Chcú ušetriť, nechcú sa babrať s hľadaním 2 meničov, ktoré by k sebe pasovali, vyrábať výhybky na mieru, stojí to čas a peniaze.  Jeden menič  im stačí , nech nestojí veľa ale, aby to aj niečo zahralo, nie chrčalo.

Re: Fullrange. Který?

http://www.ms-audio.sk/gramo5.jpg

Ahojte,
neprispievam sem, ale rád to tu občas čítam a vďaka vláknu o fullrange som narazil na RJ enclosure systém. Ten ma tak zaujal, že som si vyrobil jeden pár Supravox osadený 215RFT64 bicone. No a som rád, že som sa na to dal, stálo to proste za to. Je potrebné nájsť k týmto bedniskám vhodný zosilňovač, v mojom prípadne jednočinný s 6C33C, pohrať sa s umiestnením reproduktorov a potom je to paráda. Basov je trochu menej, ale s tým som počítal, je to samozrejme poriadne smerové, ale v optimálnom mieste si poslucháč muziku užije. Výšky sú jemné, detailné, je ich dostatok, vôbec nemám potrebu riešiť doplnenie  tweetrom. Zvuk je na stredoch trochu povedal by som vintage, jednoducho ma to baví počúvať a bedniská mi robia radosť. Je počuť, že meniče sa ešte stále rozohrávajú, hlavne spodné pásmo pomaly dobieha zvyšok. smile Bedne sú vyrobené z MDF, dýha orech, povrchovka tvrdý olejvosk od CLOU.
Ale pre prípadných staviteľov pozor, výber vhodného zosliňovača je povedal by som kľúčový, musí si to spolu sadnúť, inak príde sklamanie. S klasickým tranzistorákom ECI-2 to nebolo ono, nešla z toho pohoda ani muzikalita, zvuk bol nervózny, občas až nepríjemný. Tak len toľko že dík za inšpiráciu. Koniec hlásenia.

Re: Fullrange. Který?

Máš to moc pěkný,celý...

Re: Fullrange. Který?

Prostě paráda a jiná dimenze smile Ty nesmysly o lenosti vybírat reproduktory k sobě v příspěvku výše, jsou prostě nesmysly. Postavil jsem spoustu vícepásmových beden, všechno změřený, vytuněná výhybka a potvrzuji, že dobré fullrange umí hrát dobře a žabožrouti umí dělat reproduktory dobře. Electrocompaniet je taktéž moje srdeční záležitost a další jako Leedh, Triangle, Audax, Vecteur, Cairn... smile

Re: Fullrange. Který?

Dakujem. Mal som akosi potrebu poďakovať za inšpiráciu a výhoda bola aj to že som ich kúpil priamo na Slovensku. A áno, žabožrouti umí, tak po svojom, ale majú svoj štýl. smile Tie Supravoxi ma fakt prekvapili. Je to moja prvá skúsenosť s fullrange a možno časom, ktovie....

(upravil kudlibabka 17. 10. 2019 7:43)

Re: Fullrange. Který?

Taky jsem nedávno zjistil, že Supravoxy prodává někdo v Blavě...líbily by se mi tyto:
https://www.supravox.fr/en/produit/285- … db-8-ohms/
v kombinaci s tlakáčem v horně....

Re: Fullrange. Který?

Predáva ich Protesaudio. Tá kombinácia s tlakáčom je už vlastne klasické 2-pásmo, aj ked teda s poriadne vysokou citlivosťou. Ale prečo nie, ja som však chcel vyslovene jednoreprákové a neopozerané riešenie. smile Pri tých RJ-enclosure je super, že bas je úplne bezproblémový a vôbec som sa netrápil s nejakým dolaďovaním, aspoň u mňa v posluchovke. Stačí sa trochu pohrať s rozmiestnením aby sa pekne rozprestrela priestorová scéna a počúvať. Ale hlavne vybrať ten správny zosilňovač. A ešte príliš to nepreháňať s tlmiacim matrošom, stratí to potom živosť a mal som pociť že aj basy už boli príliš suché bez "základu".

(upravil marcin 19. 10. 2019 1:00)

Re: Fullrange. Který?

Aký je sweetspot takého fullrange, +-10cm lol ?
Kompenzuješ nerovnú charakteristiku?

A teraz ma fullrange-isti ukameňujú big_smile

Re: Fullrange. Který?

@Marcin
Načo sa na to pýtaš?  Potrebuješ sa s niekym pohádať? Predviesť sa že tomu rozumieš a iný nie? Pomerať si sily?  Podrýpnuť si? Asi áno ked čakáš kamene. Ale načo, riešilo sa to nespočetne krát na všetkých možných audio forach, o vlastnostiach full range reprákov sa musel dočítať aj úplný ignorant pokiaľ chodí na internet.
No je to samozrejme poriadne smerové, mimo posluchového miesta to hrá ako keby boli spálené vyšáky, ale to je  predsa u takýchto bední proste bežná vlastnosť. Ja napr. sústredene počúvam muziku vždy z jedného miesta, aj ked je to klasická koncepcia reprosústav. A vždy sa predtým musím pohrať s umiestnením, vždy to vyjde na inom mieste. A tieto kockáče konkretne mám to na večerný relax. Ja sa pri troch deckách dostanem k muzike aj tak len po 21. Na podmaz k práci ked behám po izbe to je samozrejme naprd. A tých 10cm si celkom trafil, ale možno je to aj 15. Podľa toho ako  mi padá hlava ked sa mi už drieme. lol A tie Tatry nekompenzujem, čiastočne to robia asi vystupáky elektronkáča(na tranzistoráku to počúvať nešlo)a je to aj tak asi zvlnené, ale paradoxne to uchu prekáža menej ako niektoré oveľa rovnejšie bedne. Ja si na tých bedniach cením iné vlastnosti ako široký sweetspot. Ako povedal náš kapitán: "Ja si to (počúvanie muziky)užívam, ja sa cítim dobre."
Tak som sa vykecal a šup otočiť platňu na druhú stranu.

Re: Fullrange. Který?

[marcin  351932]

Kompenzuješ nerovnú charakteristiku?

Nie som fullrange-ista, ale ktorý (nielen full range) reprák má rovnú charakteristiku? A nemyslím tým "akože rovnú" čiaru v rozsahu max 1kHz.
Lebo mám dojem, že práve preto, že neexistuje reprák s rovnou charakteristikou existuje toto fórum.
Fórum o grále nájst jedno repro alebo kombináciu hrajúcu prijatelne rovno v rozsahu od 20 do 20 kHz.

Re: Fullrange. Který?

Salam aleikum efendi. Mne sa tie tvoje bedne aj celkom páčia.
Vo veľa veciach s tebou nesúhlasím, ale ak si spokojný tak OK.
Tými 15cm som sa iba utvrdil v mojich predpokladoch. Skús si niekedy vypočuť aj iné koncepcie.
Kapitán pobavil cool

Re: Fullrange. Který?

Mam nekolikero fullrange,tripasmovy OB a taky uzavreny dvoupasmovy citlivy bedny s tlakacem v horne,ktery vyrobil Jarous.Na ty ted posloucham nejvic.Hrajou hodne rovne,maji neuveritelne presny podani prostoru,s kvalitnim lampacem a R2R DACem lahudka.U fullrange uprednostnuju jednoduchy filtr,jinak to hlavne pri vyssich hlasitostech taha za usi...:-)...treba u Lowther DX3 vychazi filtr slozity,jinak se to moc neda poslouchat...

Re: Fullrange. Který?

Aleikum salam Marcin.
To že nesúhlasíš je v poriadku. Ja píšem len z vlastných skúseností, Ty môžeš mať kľudne iné. Neviem čo máš na mysli tou inou komncepciou.
Keď som sa rozhodoval, či ísť do fullrange reprákov, najviac som sa obával toho že to bude vrešťať, že to zahrá zopár audiofilských trojnástrojových nahrávok excelentne a zvyšok bude nepočúvateľný. Ale proste som mal nutkanie si to skúsiť, nejakú exotiku. Našťastie to dopadlo dobre, reproduktory ma obohacujú o nové zážitky z počúvania, nie je to žiadne trápenie. A bez nutnosti výhybky. Ale je fakt že keby som použil iný zosík,tak by bolo zrejme  potrebné riešiť aj nejaký ten filter. Čo ma potešilo zvlášť, že nemám potrebu riešiť doplnenie horného spektra vyšákom, výšky sú príjemné, rozlišujúce a je ich dostatok. A reprá sa stále ešte rozohrávajú. Nie je to tom, že by som si postupne zvykal, pretože počúvam aj iné zostavy.
A nikto nedokáže dať človeku viac zábavy ako len kapitán človeku. Hlavne netreba často fetiť pleseň. big_smile

(upravil efendi 20. 10. 2019 21:36)

Re: Fullrange. Který?

A ešte, celá story so Supravoxom, začalo to tou fotkou od Jarouša na prvej strane tohto vlákna, proste láska na prvý pohľad. big_smile

Re: Fullrange. Který?

Krasna prace.
Uz se asi nevyhnu tomu, dodelat opravdove RJ z brezove preklizky-multiplexu.
Nevim sice kam to dam, ale uz proste musim..

Re: Fullrange. Který?

marcin: Picháš do osieho hniezda, nechaj ich na pokoji. Nech sa chalani hrajú. Hlavné je, aby boli všetci spokojní. A že kompenzujú jeden nedostatok iným? To nie je náš problém. big_smile

Re: Fullrange. Který?

efendi: Inou koncepciou som myslel napr. 2-pásmo so zvukovodom, alebo klasika minimálne 3-pásmo, samozrejme obe s konštantnou smerovosťou a vyrovnanou charakteristikou, alebo CBT od Keele...

TheLastUnicorn: ja viem, ale musel som big_smile

Re: Fullrange. Který?

TLU a marcin> Důležitý je, aby poslech bavil a posluchač si ho užil. Pokud je tato podmína splněna, není co řešit.

Web

Re: Fullrange. Který?

Dobrý den, měl bych dotaz co si myslíte o těchto full range reproduktorech https://www.aliexpress.com/item/3280133 … b201603_55 ? Předem díky za odpověď.

Re: Fullrange. Který?

uvedeny repraky vypadaji dost podobne jako L.Cao F6...s tema jsem stavel nekolikero beden,jeden par mam na hrani v dilne,zvukove jsou vyborny...osobne bych radsi koupil na eBay od odzkouseneho prodejce...