Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 15 z 76)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

  Stránky: ««« 1 ... 13 14 15 16 17 ... 76 »»»

RSS

Příspěvky [281 až 300 z 1,502]

Re: Danwatt ...

rvx73 dakujem, velmi pekny zemniaci navod smile

chcem sa opytat na diodu v "darlingtone" staci tam uplne obycajna 1n4007 alebo ma vyznam dat tam nieco rychlejsie? napr. UF4007 a pod?

Re: Danwatt ...

Vystalo mi pár kusov MJL21193/4. Nie sú z jednej "šíny" tak ich nechcem dávať paralelne do mojich nadupaných strojov lol
Beta podľa datasheetu je 55 a 60 pri 5A.
Ak by mal niekto záujem pustím ich po 5€ za pár (2,5€/ks).
V podstate mám 4 páry.

Re: Danwatt ...

danhard do akeho napajacieho napatia, resp. vykonu je tvoja uprava zosilnovaca pouzitelna?

(upravil danhard 23. 9. 2019 19:57)

Re: Danwatt ...

Dioda je tam na předpětí 0,7-0,8V stačí jakákoliv 1A dioda, hlavně aby se Ti nerozpadla, takže dodržet ohyby. Používal jsem 1N4002 Motorola ve skle, ty neměly chybu.

To zapojení je nepoužitelný pro jakékoliv napájení smile
Ale jakžtakž to jde pro předimenzované tranzistory se slušnou betou.
Do 50V a 50W/4R není problém, při 65V a 100W/4R už jdou věci proti sobě, ale s KDY76 to fungovat bude smile
A není to moje zapojení, je to upravenej transiwatt Pana Mistra Jandy, kterej to z části převzal z konstrukčního katalogu RCA Power Circuits 1969.
Já jsem nad tím udělal jenom takovej rozbor, jak to vylepšit.

Re: Danwatt ...

danhard napsal:

A není to moje zapojení, je to upravenej transiwatt Pana Mistra Jandy, kterej to z části převzal z konstrukčního katalogu RCA Power Circuits 1969.
Já jsem nad tím udělal jenom takovej rozbor, jak to vylepšit.

Však prof. Porsche taky nevymýšlel svého Brouka od znova, ale inspiroval se u Tatry 97 Hanse Ledwinky ...

Re: Danwatt ...

pozeral som ten zmeniaci navod co sem dal rvx73 a premyslam naco je dobry kondenzator priamo u vstupu medzi zemou a chassis? Vsimol som si to aj u inych zosilnovacov ale netusim aky to ma vyznam.

http://www.circuitbasics.com/wp-content … gram-4.png

tiez preco v niektorych zariadeniach ma "ground loop protection" diody a niekde diody niesu a je len odpor s kondenzatorom? aky je v tom rozdiel?

Re: Danwatt ...

Konecne prisli DPSky tak som skusil pozliepat svoju verziu ale mam problem a nefunguje to ako ma... Ak sa zosilnovac blizi k limitacii jemne kmita, neviem ci je to fakt VF kmitanie alebo modulovanie zvlnenia zdroja este som to blizsie neskumal ale vidim to skor na namodulovanie brumu od zvlnenia napatia pri plnom budeni. Asi s tym bude suvisiet aj nejaka VF nestabilita pretoze menenie 100p kondenzatora v lokalnej spanej vazbe kmitanie utlmovalo takze s tymto polaborujem a zrejme sa dostanem k pozitivnemu vysledku. Odfotit modulovanie v limitacii sa mi na mobil nepodarilo pretoze vtedy ma skop pomalu obnovovaciu frekvenciu.

Co je ale problem ktory netusim ako vyriesit je ze mi to kmita na nizkej frekvencii, neviem presne frekvenciu lebo som to zatial skumal len na analogovom osciloskope, ale bude to tak 1Hz, mozno viac, s amplitudou cca 1V. Spatnovazobny odpor mam 560R, ak som skusal znizit jeho hodnotu napr. na polovicu, tak to kmitanie sa zmenilo z plynuleho na pulzne, akoby 1-2 sekundy klud a potom 1V nf impulz, a toto dookola. Skusal som sa hrat aj s modulaciou prudu pripadne ju odpajat, aj znizovat hodnotu kondenzatoru ale nic nepomahalo.

Mate napad ako to vyriesit?

tu je schema ktoru mam postavenu:

https://i.postimg.cc/tYgkhpzD/schema.jpg

https://i.postimg.cc/dZj2GShb/IMG-2268.jpg

bolo tazke odfotit to kmitanie mobilom na analogovom skope, pred limitom to zacne zkmitavat a vyzera takto:

https://i.postimg.cc/gLWyXP2y/IMG-2261.jpg

nf kmitanie sa odfotit nedalo kvoli velmi pomalej obnovovacej frekvencii, ak bude neskor cas tak to hodim na digital.

Re: Danwatt ...

Tak s 2SC5200 jsem to nezkoušel, ale i původní Transiwatt s tím má problémy.

Co se týče kmitání v Hz, tak jsem tady upozorňoval, jak je to zapojení se střídavou vazbou náchylný na kmitání, jak to má Jandův Transiwatt blbě, protože není spodní frekvence vstupu dobře definovaná a ještě si tam zavádí kladnou zv odporem z emitoru do báze.
A proto je tam na vstupu 0,22uF a vstupní odpor cca 40k, což dělá spodní frekvenci na -3dB pod 20Hz.

Re: Danwatt ...

skusal som znizit na 100nF a nepomohlo to, spravim video ako to vyzera...

Re: Danwatt ...

No jo, no, jsou věci, které simulátor neukáže. Proto je tak důležitý funkční vzorek, na kterém se to odbastlí.

(upravil Wili 8. 10. 2019 15:53)

Re: Danwatt ...

myslis ze rychlost tych toshib moze robit problem aj na nizkom kmitani? ja som ich tam chcel dat lebo maju dobre prudove zosilnenie. Zaujimave je ze ked tam pustim signal prestane to... ten VF bordel tesne pred limitaciou bude podla mna namodulovanim zvlnenia zdroja. Ale bez signalu to blbne, neviem co ine este by mohlo pomoct?

tu je 1k obdlznik rozkmitany zrejme zvlnenim zdroja:

https://www.youtube.com/watch?v=DsOmcWmxMvs

tiez je cudne ze sa to nf kmitanie prejavi pri 10k obdlzniku, zacne tak divne preskakovat, ku koncu je nasnimane ako vyzera to nf kmitanie.

https://www.youtube.com/watch?v=1v1Wuf9pWDs

Edit:

tu je este sinus:

https://www.youtube.com/watch?v=Hr-rMCzDxFI

Re: Danwatt ...

Tak to mi na XP nejede a měnit systém nebudu smile

Re: Danwatt ...

to mi netvrd ze ti nejede jutub mad ded

(upravil danhard 8. 10. 2019 16:11)

Re: Danwatt ...

Jetub mi řekne, že mi to nepodporuje prohlížeč.
Když zvolím update Firefoxu, tak ten mi sdělí, že mám starej systém a že XP nepodporují.
Nebudu kvůli každý ptákovině měnit systém.
Všude jinde mám W98 a ty mě vyhovují smile

Jinak tu nestabilitu na pár Hz Jandova Transiwattu jsem přišel a odladil na simulátoru.
Smozřejmě se to jen trochu vylepší, bolest je ta střídavá vazba přes dva stupně a zv.

Když k tomu přijde ještě něco, co simulátor nevidí, vazba přes napájení, vazba přes výstup na zem, tak je na oscilace zaděláno smile

Janda to "vylepšoval" odporem do vstupu, TW40 tam má 10k, ale to není ta správná cesta.

(upravil Wili 8. 10. 2019 16:26)

Re: Danwatt ...

no teraz tam mam na vstupe 2k2+330p kvoli VF bordelu, to mi nehovor ze zmena 2k2 na 10k nieco spravi, alebo ze pomoze odpor pred vstupnym kondenzatorom, tomu neverim, aj bez pripojenej zataze, aj so skratovanym vstupom to nefunguje dobre. Tam bude problem niekde inde, skusal som teraz na to pustit aj hudbu cez repro co to vlastne robi, a do istej urovne to funguje dobre, a od isteho bodu to zacne lomcovat membranou hore dole + dost to aj skresluje. Ako keby tam zacala od urciteho budenia tiect jednosmerna zlozka alebo neviem...

co ta lokalna vazba 33k+100p moze jej zmena/uprava nejako pomoct aj na nizkofrekvencnu zlozku? pripadne vymena BDciek za nieco pomale napr. MJE340/350 by asi tiez nepomohla kedze to je len zdroj prudu nie?

(upravil danhard 8. 10. 2019 16:59)

Re: Danwatt ...

To si vyzkoušej na původní TW40, co to dělá smile
Pumpování reprákama byla známá nectnost.

Na to se dívej, kde to lítá před výstupním kondem a taky zjisti, jak se to změní mezi 4R a 8R odporovou zátěží.

Ten zpětnovazební dělič může být měkčí, převzal jsem jen hodnoty z TW40, aby se nemuselo moc měnit, pro vyšší napájení je tam stejně víc.

(upravil Wili 8. 10. 2019 17:13)

Re: Danwatt ...

ok skusim polaborovat. Medzicasom som zistil ze menenim toho kompenzacneho kondenzatoru v lokalnej vazbe sa to trochu umravnilo, skusal som vseliake hodnoty a okolo 180p vyzera byt celkom dobra hodnota. Tiez zmena hodnoty toho kompenzacneho kondenzatoru v kombinacii s ladenim symetrie sa to ako-tak da doladit ale stale tam vidno prechodove skreslenie alebo zakmity ci co to je. Skusim este polaborovat s velkostou hodnoty toho odporu, mozno to pomoze viac, to som este neskusal.

Sprava sa to lepsie, ale je to stale akesi divne, mozno to neni bug ale feature big_smile zaujimalo by ma ci to robi aj normalny transiwatt, pretoze po pripojeni reproduktoru to male nf kmitanie na membrane basaku nevidno, co som bol dost prekvapeny, asi je to az prilis pomale a slabe aby to bolo viditelne. Zaujimave tiez je ze odstranenim toho 100p kondenzatoru v lokalnej vazbe to nf kmitanie prestane, lenze vtedy zosilnovac vobec nezosilnuje hmm2 tiez niekedy po odpojeni vstupu to prestane a niekedy po vybudeni zacne, netusim cim to moze byt, je to fakt cudne.

Kedze je ta frekvencia tak extremne pomala, mohla by pomoct zmena hodnoty vystupneho kondenzatoru? alebo ten na to nema vplyv? pretoze ta casova konstanta je tak velka, ze to mi pripada ako jedine logicke vysvetlenie.

zrejme povodcom aj tak bude ta lokalna vazba, skusim sa na nu zamerat hlbsie a uvidim...

Re: Danwatt ...

Proto by se mi líbil návrh, který počítá i s původním zapojením.
Těch změn v zapojení je tam minimálně a pozice se dají využít tak, nebo tak.
Nakonec to bylo myšlené jen jako "vylešení" původního transiwattu.

Nepočítal jsem ani s rychlejma koncema, i když to v simulaci problémy nedělá.

Re: Danwatt ...

danhard napsal:

Tak to mi na XP nejede a měnit systém nebudu smile

Stáhni si Operu verze 36.0 a youtube ti na XP pojede.

Re: Danwatt ...

Ale mě youtube většinou chodí, jen to neumí ten formát, co tam dal Wili.

Příspěvky [281 až 300 z 1,502]

  Stránky: ««« 1 ... 13 14 15 16 17 ... 76 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£