Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 45]

(upravil stiglitz 4. 10. 2019 21:14)

Téma: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Tak jsem zapojil, opravený receiver Onkyo, který jsem dostal s tím, že "ho kluk vzal někam na oslavu, kde mu dal počoudit a od tý doby nejde", No, ten pán ho chtěl dát ke konťáku. Našel jsem vyhřáté spoje, ty jsem propájel a všechno vypadalo normálně, naskočil, sepnul... Ale jede tím stylem, že CD přehrávač mám píchnutý do jiného vstupu, protože když připojím cinch kabely tam, kam přijít mají, CD hraje, ale slaběji, snad o polovinu, než ostatní připojené zdroje. No, a pak, když zapnu jiný zdroj, třeba kazeťák, a zároveň jede pořád to CD, tak jsem si v pauze mezi skladbami všimnul, že CD přehrávač pořád slabě hraje i když je zapnutý jiný zdroj, tedy třeba právě ten magnetofon. Jediný případ, kdy není CD slyšet je při zapnutém vstupu Tape 1, jinak při všech ostatních je slyšet. To je mi zase závada. Nějaký tip, pánové? Jako by to bylo někde vyzkratované. Když vypnu CD, všechny ostatní vstupy se chovají normálně, normálně mezi nimi přepínám, pohoda. Díky za každou radu.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Servisku sis otevřel, že jo ? Tape2,CD a Phono vstup jsou připínaný IO Q309 (TC9162AN) a ostatní vstupy jako Tape a Video jsou přepínány druhým švábem Q310 (TC9274N) a jejich výstupy jsou paralelně. Pokud si dobře pamatuji, tyhle TC odcházely celkem snadno nějakým přebuzením nebo statikou. AME cca 400,- Ebay 100,- ale asi bych prostě používal jiný vstupy z toho druhýho IO (Tape1,Video 1-2-3 a Tuner) a vysral se na to.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Ne, jsem debil. Při opravě studentů jsem na jeden vývod nahrnul trošku víc cínu, a zkratoval sousední spoj. Jsem už holt slepej. Hned ráno jsem to rozdělal, a pořádně to prozkoumal, lupa, lupa!!! Už všechno funguje jak má. Díky.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Mě se tenhle receiver líbí, protože má dost vstupů, můžu do něj klidně píchnout ještě oba kotoučáky.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Super, tak hlavně že to funguje smile

(upravil stiglitz 11. 10. 2019 22:17)

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Tak už to zase neFUNGUJE. A proč, proč... Předevčírem jsem ho zapnul, no, přišla manželka s tím, jako by bylo něco cítit. Bylo. Vypnul jsem ho, protože když jsem ho měl otevřený, všimnul jsem si jakoby vyhřátého, ne, skoro vypáleného místa pod dvěma tranzistory, výkonovými, nicméně nejsou ještě v kocovém stupni. Okolo jsou elyty, a šváb, nafotím zítra... Nic, o to nejde. Poznal jsem na jaře člověka, který léta dělal servisního technika, a ten, když jsem mu poslal fotku - nedokonalou - nafotím vám lepší - mi napsal - cituji :  "Kuprexit - plošný spoj má jednu zákeřnou vlastnost a to tu že když už je takto vyhřátý tak díky uhlíku začne svodovat - prostě se začnou propalovat kanálky které začnou pod napětím svodovat a znovu ohřívají plošnou desku až to skončí zkratem. Bohužel se ty svody nedají změřit. Jediná možnost opravy je - pokud to ještě jde to spálené vyškrábat a po té zalít epoxidem. Pokud je už černý z obou stran tak to černé odfrézovat a spoje propojit třeba jen drátky o příslušném průřezu..." Aktuálně je Onkyo mimo provoz, a já zvažuju, jestli se do toho dám.

(upravil lacikamo 11. 10. 2019 22:50)

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Ja sa vyjadrím ako laik.
Ak si citoval, tak servisný technik by nemal vyslovať kuprexit. Je to "KuprexTit" (hov.) Cuprextit - FR4 je najbežnejšia doska, skladba tex. vlákna v epoxide, živici. To len na okraj. Technik popísal tento jav - predpokladám KARBONIZÁCIU - bez toho aby vo svojom vysvetlení pripustil možnosť, že "ohrev" a karbonizácia sú až sekundárnym prejavom primárneho problému.

     " Poruchové elektrické oblúky sú výsledkom lokálneho poškodenia kábla alebo nedostatočne funkčných kontaktov v elektrickom obvode. „Napríklad nedotiahnutý kontakt v zásuvke spôsobuje prehrievanie a následnú karbonizáciu zásuvky a káblovej izolácie, v dôsledku čoho sa izolačný materiál premení na uhlík a stane sa z neho vodič, ktorým prechádza časť prúdu. Postupne vzniká viac a viac uhlíka, ktorým prechádza viac a viac prúdu, až nakoniec začne káblová izolácia a zásuvka horieť. Požiar sa potom v miestnosti môže ľahko šíriť cez závesy, tapety, nábytok a podobne,“ tvrdí produktový manažér Schneider Electric Petr Bohušík."

Na podporu tohoto tvrdenia dokladám úvahu, že ak by to bola prirodzená "zákerná" vlastnosť "kuprexitu" - dialo by sa to na rovnakej DSP aj na iných miestach, v množstve iných zariadení - proste v oveľa vačšej miere. Považuj to za sekundárny následok a hľadaj primárnu príčinu v možnom vysokom prechodovom odpore, ktoré vedie k zahrievaniu v mieste prejavenej karbonizácie. To po prípadnej oprave možeš esteticky doladiť odstránením sekundárneho prejavu - očistením od karbonizácie a preliatím epoxidom - hoci laicky si myslím, že očistenie - ak vyriešiš prečo dochádza k prehriatiu - bude pre plnú funkčnosť postačovať. Dlhodobo.

(upravil stiglitz 11. 10. 2019 23:04)

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

No, já jsem o pět příspěvků výše psal, že ho syn člověka, od kterého jsem ho dostal, vzal někam na oslavu, kde ho oddělali. Nevím, jak velkou hospodu s tím zvučlili, ale dost možná tam byly napojené bedny, které tam neměly co dělat. Každopádně zesilovač byl na půděodstavený, připravený k odvozu do Asekolu s tím vyhřátým místem na dps, dokud mi ho nepřivezl. Jinak čistě "lingvisticky", já jsem zkopíroval to, co mi poslal mailem známý. Ano, jde o Cuprextit. Já mu to za zlé nemám. Ale rozumíme si...

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Pomôže SM?

https://ulozto.sk/file/7bV9UeMqMYWu/onk … 535-sm-zip

bez hesla.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Díky moc! Uložto mě nenapadlo. Děkuji, a hezký víkend!

(upravil lacikamo 12. 10. 2019 20:33)

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

To Ťa nemohlo napadnúť, pretože som to tam upol včera.
Servisné manuály pre vás hľadám hlavne na elektrotanya.com.
5 downloadov zdarma/deň.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Super.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Pokud je tam vyhřátá PCB, u některého spotřebáku docela častá věc, tak se pochopitelně svod dá naměřit.

BTW, Cuprextit se snad vyráběl možná v 70. letech či dřív... už začátkem 80. let se tento materiál nazýval u výrobce (Kablo Bratislava) GUMON SEA...a ke všemu bývá většina PCB u starých japončíků z materiálu, který se obvykle označoval jako Cuprexkar.

Web

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

No, je to tak, že já na tohle nemám. Neopravím to, v mých silách to není. Nebo jo, ale to by se neměly nabízet snažší řešení.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Rozumný přístup, než to zcela doje*at. Nezbývá než zkusit sehnat rozumného a ochotného servisáka poblíž, v dosahu běžného dojezdu nebo kdekoliv...

Web

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Servisáka mám. Receiver je u něj. Tak, a proč to píšu. Sehnal jsem jiný, tentýž typ. Závada navlas stejná, jenom v tomto případě v počátcích. To, jak to vypadá je na druhém snímku. Na prvním je "původní" model, tak jak to vypadalo pod místem, kde jsou odpory. Odpory topily, jako prase. Ale: začal jsem tedy dávat dohromady druhý kus, udělal jsem to stylem, že čtveřici odporů jsem vytáhnul na malou dps úplně mimo hlavní desku a natáhnul k nim kabílky. Ve snaze omezit prohřívání načaté dps, protože proces již započal. Vyměnil jsem veškeré kondenzátory okolo, za dimenzovanější, tedy na vyšší teplotu. Na dvojici "tranzistorů" jsem připevnil větší chladič. To jsem si ještě myslel, že to jsou tranzistory, teď už vím, že jde o integrované regulátory napětí, které topí hodně, na chladiči sice prst udržím, ale asi to není dobrý. Proto jsem to hodil servisákovi, který to proměří. Buď tam má něco odběr větší, než by mělo mít, nebo nevím. Ale jestli, jestli se to má takhle hřát, tak nevím. To ta deska může odejít. Chci se zeptat, pánové, mají regulátory hřát? A hlavně: nemůže to souviset s tím, že máme v síti 240V místo 220ti? Děkuji. Jo, fotky: https://stiglitz.rajce.idnes.cz/onkyo/

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

220 sme mali mozno tak za sociku, uz dlhe roky je v sieti 230. Kazdy normalny spotrebic ma ale povolenu odchylku +-10% tj. 207-253V. Teraz nameras skoro 240 z dovodu aby nebol problem v EU s Britaniou kde maju 240, tak aby oni boli viac k 230 a my blizsie k 240 vyriesilo sa to jednoducho ze sa upravila povolena odchylka v zakone na take hodnoty aby nemuseli nic menit a mohli sa pripojit na EU rozvodnu siet ak si dobre pamatam.

Regulatory v onkyach zvyknu poriadne hriat. Neviem ci ma ten tvoj receiver "pure-audio" mod, topi to i v tom mode? vtedy je vsetko ostatne vypnute a ide len zosilnovac.

Mimochodom vacsina beznych linearnych regulatorov ma pri 100 stupnoch najlepsie parametre big_smile

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Jo jo, já mám doma trvale 243-245V takže tak big_smile To bylo navrhovaný aby to pár let žilo, takže v tom že to je vypečený nehledej závadu a ani v tom že to tak griluje na chladiči, pokud na něm udržíš ruku je to do 50°C a to je naprosto v pohodě.

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Ano, topí to, i když je všechno odpojené, ale z autorizovaného servisu Onkyo mi psali, že "...to topí dost i normálně..."

Re: Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

TX-SR505E a taky mi ty regulátory topí. Neřeším to, ono se to uchladí.... Mám to v polici a nad tím kus místa, takže ten vzduch má kam jít.

Příspěvky [1 až 20 z 45]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Onkyo TX-SV535 - zajímavá závada

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£