Re: Pájení trafopájkou

Ale já jí mám. Jde mi o to, že, byť vím o veškerých jejích výhodách, jsem i línej ji vytahovat, a prostě se s ní nekamarádím. Nemám jí rád, i když s ní dělám některý věci, protože na všechno s trafem nemůžu. Trafopájka má svoje výhody, prostě si neumím představit, že bych jí neměl, je pohotová, výkonná, oproti mikropájce, když jsem teď zkoušel z DPS vypájet dva axiální kondenzátory, byl jsem na mrtvici. Nakonec jsem to trafopájkou měl ve zlomku času. Já vím...

Re: Pájení trafopájkou

Tak to máš mizernou mikropájku. Investuj 50USD do KSGER stm32 z aliexpresu a budeš v jiným světě, trafopájku zahodíš jako nepoužitelnou. Jde o to, že T12 hroty mají topný těleso až ve špičce, tj mění se celý hroty vč. topnýho tělesa a čidle, a potom když nasadíš 3mm tlustý "kopyto" tak zapájíš i to, co trafopájka nikdy nedá... Schválně, když na své mikropájce nastavíš 300°C, za jak dlouho po zapnutí dosáhne teploty? pokud méně než 4s, tak je srovnatelná s čímkoliv, co používá T12 hroty (a asi to bude řádově dýl, proto propaguješ tu trafopájku). Samozřejmě originál Hacco s hroty T12 je cenově jinde.

Re: Pájení trafopájkou

já bych tu trafopájku nedémonizoval - na něco je použitelná velmi dobře, já jí např. používám na cínování konců silnějších lanek a na pájení součástek s tlustšími vývody, kdy jsem kvůli pár součástkám línej přehazovat hroty na mikropájce - na drobnější práci se ale moc nehodí (byť i větší SMD součástky s ní zapájet taky jdou, ale je to zbytečnej masochismus). Takže asi tak ...

(upravil stiglitz 4. 10. 2019 11:06)

Re: Pájení trafopájkou

Ve fabrice na ECU máme Hakko 203, jsou zahřáté za tři, čtyři vteřiny. Vím, co je to pořádná stanice.
Tyhle:
http://www.hakko.cz/eshop/product/sada- … 3-fm-2024/

(upravil danhard 4. 10. 2019 11:48)

Re: Pájení trafopájkou

To je stejnej problém, u starý Wellerky byl hrot plovoucí a vyvedenej na zdířku, u nějaký nový je to natvrdo na zem. Byl jsem zvyklej se v počítači hrabat za živa a divil jsem se, že mi to při šáhnutí pájkou na +5V kleklo smile
Budu si to muset taky odzemnit přes paralelní RC člen.

Re: Pájení trafopájkou

Je taky rozdil, zda se ten naboj ma odvest, nebo natvrdo zkratuje do PE, pro mnoho soucastek je to destrukcni.

BTW, Vaclave, na tech novejch wellerkach se to odpoji od PE jak zasunes do zdirky ten jack. Tim si to pak prizemnis jak potrebujes.

Re: Pájení trafopájkou

Už se to odpojilo samo, letoval jsem něco ve spínaném zdroji na primáru, vypínač byl jednopólovej smile

Re: Pájení trafopájkou

Ahoj lidičkové, prosím, prosím, koupil jsem u vetešníka za pár korun trafopájkuTRP-2/73, 75VA, klasiku, ale je v řiti ten izolační prvek mezi šínami, jak se to jmenuje, prosím, vypadá to jako tvrzený papír. Děkuju moc za info, ideálně čím to nahradit... Je v hrozným stavu, musím ty šíny zkrátit, o ten centimetr, protože jsou v kopru i vinty, ale bude gut.

Re: Pájení trafopájkou

Zkus odřezek dps bez mědi, nakonec ani jednostranná měď by vadit nemusela, pokud ji srazíš hrany. Přiznám se, že se mi na stejné trafopájce ta izolační destička ztratila dávno taky, akorát jsem byl líný něco vyrábět, protože ty "šíny" jsou pevné dost a mezera cca 1,5mm tam je sama o sobě, tak používám jako izolaci vzduch smile

Web

Re: Pájení trafopájkou

Je tam pertinax ale muže byt cokoliv co snese trochu tepla..kaptonova paska ap.

Web

Re: Pájení trafopájkou

ty "šíny" mají stanovenou dýlku a tím i el.odpor tak abys úpravami neodpálil trafo
závity prořízni závitníkem M3 (v krajní nouzi M4) a montážní šrouby dej mosazné,
je to tak lepší

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Pájení trafopájkou

Pozdě. Zkrátil jsem to hned za šroubama. M4 tam už byly, a v jedný z děr volnej šroub. Vyžvejkaná díra, a ještě řízlá nakřivo. Snad trafo vydrží. Když tak to poletí do konťáku na elektro.

Re: Pájení trafopájkou

pokud tím nebudeš moc topit, tak by to trafo mělo vydržet ...

Re: Pájení trafopájkou

tak tam připevni mosaznou dutinku z rozebrané svorkovnice ("cokolády") můžeš ji rovnou
přiletovat k těm šínám, spoj to vydrží no a pájecí smyčku heftneš šrouby co tam jsou
(v mosazi se závit nestrhne jenom tak)

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

Re: Pájení trafopájkou

maxell: něco podobnýho popisovali v amáru, mám dojem. Nebo se do těch šín napevno zašrouboval delší šroub, uřízla se mu hlava a smyčka se připevňovala matkou.

Re: Pájení trafopájkou

jo...to jo, je to problém letitej už se řešilo na Bastlírně
trafopájka

Sorry seems to be the hardest word (Elton John)

(upravil stiglitz 28. 6. 2021 19:00)

Re: Pájení trafopájkou

Já vím, co myslíte, no, uvidím. Je to kratší o centimetr, nemyslím, že bude problém, teď jsem s tím chvíli pájel, dobrý. Přinejhorším mám ještě jednu. Díky. Na tý bastlírně, to je tedy vlákno, koukám!

(upravil tatko Tom 28. 6. 2021 19:19)

Re: Pájení trafopájkou

Nebude to žiadny problém - odpor pájecí smyčky je PODSTATNE väčší, než tých šín...
Mosadzné šróby?
(S)proste som orezal konce voči dieram so strhnutým závitom - dobrúsil aby mi tam vošli mosadzné vložky z "elektrikárskej čokolády" - mám to tak desaťročia (...vidno podľa stavu).
Medzi lištami väčšina izolácie chýba - no a?


https://i.postimg.cc/Wh5g9XbL/IMG-20210628-191159.jpg

https://i.postimg.cc/v4D9Cfc1/IMG-20210628-191238.jpg

Kto by sa sr... s naváraním a tak - vyzerá to hrozne, funguje to desaťročia stopercentne spoľahlivo smile

Re: Pájení trafopájkou

BV: to až jednou najdou archeologové, to budou valit oči big_smile

Re: Pájení trafopájkou

big_smile big_smile big_smile
A to som nenapísal, že si hroty robím z drôtu, ktorým bol kedysi v našom meste naťahaný mestský rozhlas. Neviem čo to je, no nieje to čistá meď.