Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


[Zamknuto] (Stránka 6 z 61)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 ... 61 »»»

RSS

Příspěvky [101 až 120 z 1,209]

(upravil opamp 24. 10. 2007 18:54)

Re: Zesilovač Federmann

Aha, čili je to něco na způsob měření slew rate a TIM zkreslení. K tomu jen tolik: Třeba taková DPA220 je sice opticky "delší" ale přidaný stupeň - emitorový sledovač před VAS - je samozřejmě nepřebuditelný, jeho rychlost je taková, že se neprojeví a navíc celý VAS krásně linearizuje (potlačuje vliv nelineární kapacity C-B VAS tranzistoru).

Vy ale nemáte vazbu přes jeden prvek! Je tažená přes celý zesilovač!

K těm ochranám - ano, je to opravdu "netradičně pojatý" zesilovač smile

Web

Re: Zesilovač Federmann

Netvrdím, že to mají všechny zapojení, jsem schopen postavit mnohostupňový zesilovač bez tohoto problému, rychlost je dána z velké části ne počtem prvků, ale rozkmitem napětí a velikostí proudů, které jsou schopny nabíjet či vybíjet kapacity nejenom CBE a další, pokud použiji proudové zesílení tak jsem za vodou, velký proud nabije kapacitu na malé napětí rychle a na konci to převedu na napěťové zesílení, typicky mé zapojení, pokud někdo vytvoří nejdříve napěťové zesílení, pak pracuje s velkým rozkmitem a po té použije proudové zesílení je problém.

V podstatě nepracuji s velkým rozkmitem napětí, dřív něž je to nezbytně nutné a v cestě stojí jen T8, diferenciální stupeň chodí daleko za fo. A konce již tam být musí.

(upravil opamp 24. 10. 2007 19:14)

Re: Zesilovač Federmann

To je všechno jasné.  Už jenom nelpět na tom "mé zapojení" - je to klasika smile (jenom rýpnutí, taky jsem si párkrát myslel, že jsem vymyslel převratnou topologii, a prof. Neumann mi ukázal totéž v pár let starém katalogu operáků od TI smile)

Web

(upravil Federmann 24. 10. 2007 19:25)

Re: Zesilovač Federmann

Jednoduché vysvětlení.

Kdysi jsem tvořil i nějaké zlepšováky a vynálezy, motal se kolem rešerší a na tohle jsem si nechal dělat rovněž rešerši (1978) a nic obdobného v té době nebylo, pak uteklo mnoho vody a zesilovač se opět oprášil a začal vyrábět ve „velkém“, dnešní doba je jaká je, „tak jsem to musel zveřejnit“, aby to nemohl nikdo použít za průmyslový vzor či podobně…

Jak je vidět mi to přineslo ...

(upravil opamp 24. 10. 2007 20:00)

Re: Zesilovač Federmann

No, ono asi i bylo, ale jak se k tomu tady dostat, z textu (který jsem pravda prolétl dost zběžně) doba vzniku kolem r. 1980 nevyplývá, považoval jsem to za "novou" věc. (Ostatně, do té "obvodařiny" Vám rýpu asi jediný).

V té době se asi ještě tranzistory nepajcovaly v Číně a TIP142/147 (pokud už byly, byly to žhavé novinky) byly naprosto legitimní audio tranzistory smile

Web

(upravil Federmann 24. 10. 2007 20:40)

Re: Zesilovač Federmann

(Ostatně, do té "obvodařiny" Vám rýpu asi jediný).

A to je dobře.

Pokud se někdo chce slušně bavit, první pohled na zapojení moc neřekne, ale pokud se pochopí či vysvětlí podrobnosti, které nejsou na první pohled moc zřejmé, může vše vypadat jinak.

Nejvíc mne mohlo namíchnout, když někdo naveze do toho co učím a mých studentů, nic o tom neví navíc je mezi podpisy sinclair, nic proti němu, ty diskuze se navíc rozjely obdobně ještě na elwebu.

Nejsem moc ješitný, ale asi každý trochu je, já jsem s velké části „odkojený“ právě Sinclairem, pak jsem stavil nejvíce 58tranzistorový konec a zase zjednodušoval, těch 58tr. bylo samozřejmě převzato od … po stovkách rúzných konstrukcí jsem nakonec skončil u vlastního zapojení, ale ostatní nezavrhuji neurážím a nepomlouvám.

Ze svého zesilovače učím proudový zdroj, diferenciální zesilovač a aktivní zátěž. Se Sinclairu bootstrap a další, z Dudka spojování výkonových tranzistorů a mohl bych pokračovat. U operáků je to horší, tam je doporučené zapojení a.. ale každé zapojení stojí za pozornost.

(upravil opamp 24. 10. 2007 20:40)

Re: Zesilovač Federmann

All: Někdy kolem 16:52 jsem učinil "krok stranou" a začal se vykecávat o topologii. Nerad bych zakecal to hlavní, ten konec a jeho dimenzování.

Má k tomu někdo něco?

Nerad bych zejména, aby zapadl příspěvek Sinclaira 16:44. smile 5l slivovice už je slušný motiv k sázce smile

Nechtěl by někdo nezaujatý zkusit postavit jeden vzorek a změřit?

Web

Re: Zesilovač Federmann

Mozem skusit niekde vyhrabat pozostatky toho kusu, co som skusal niekedy v zime, ale az cez vikend.

Re: Zesilovač Federmann

Jen k te orginalite zapojeni, jeho uzasne funkci a revolucnimu principu:
jak moc se to funkcne lisi treba od konce studiosolo71 ?
http://members.chello.cz/danhard/konec_studiosolo71.png

Re: Zesilovač Federmann

Topologii nechme stranou, hlavní problém je v přecenění možností koncových tranzistorů, absence nadproudových a DC ochran.

Neodpověděl jste mi na otázku.....

Web

Re: Zesilovač Federmann

Ke konstrukci:

Zde se může někdo domnívat, že mám některé věci zbytečné, ale T6 a LED tvoří konstantní zdroj proudu odvozený od napětí LED řádově 1,6V, D3 kompenzuje tepelnou závislost hlavně T6, LED se uplatňuje méně, ale napětí 1,6V je velké proto jsem od tohoto proudu odvodil novou referenci na R6, T5 je opět teplotní kompenzace.

Pane Federmanne, na elwebu jsem Vas upozornil, ze asi neco nebude uplne v tomto obvodu koscher, jelikoz i LED ma nejakou teplotni zavislost.
Protoze i v celem tom zapojeni jsou nejake nelogicnosti, hlavne kolem vykonoveho dimenzovani polovodicu, nabizel jsem Vam, ze Vam to podrobne odborne vysvetlim v soukrome korespondenci, abyste nevypadal na techto diskuzich jako uplny kreten.

Jak je videt, melete si dal ty svoje dogmata, tady je nejaka rada tezka.

(upravil Federmann 24. 10. 2007 22:16)

Re: Zesilovač Federmann

Hop377

"Mozem skusit niekde vyhrabat pozostatky"

Můžu poskytnout PS, jeho návrh je dost kritický a výroba slořitá, ale až příští týden.


ondra Ch

Neodpověděl jste mi na otázku.....

ale jo Dnes 19:05

danhard

jinak považuji téma za dostatečně prodiskutované a vysvětlené, tak pouze něco co již nebylo


"Jen k te orginalite zapojeni"
Podívejte se na emitorový odpor VT14, VT15 a R8, R10 jakou mají funkci 22ohm, 150ohm vs. 68ohm, 68ohm, nastavení klidového proudu ... jinak jsou oba tranzistorové ...

Re: Zesilovač Federmann

danhard napsal:

Pane Federmanne, zda se, ze jste jaksi nic nepochopil, takze je to skutecne asi jen ztrata casu na vsech stranach.  Neda se rict, ze byste cokoliv zrvevidoval ve svych chybnych interpretacich, asi na nejkou sebekritiku nemate.

Nebavte se prosím na tema, které vysoce přavyšuje vaše možnosti a schopnosti

děkuji

(upravil opamp 24. 10. 2007 21:54)

Re: Zesilovač Federmann

Předpokládám, že emitorák u VT14 má být 22R smile R10 tam nemůžu najít.

Aha, R10 je míněno v zapojení Federmann. A co má být??? V podstatě není důvod, proč by oba emitoráky měly být stejně velké, není to push-pull... dokonce se to tak obvykle dělá, že "aktivní" tranzistor má menší emitorák než jeho "aktivní zátěž" - zdroj proudu. Je to pro dosažení alespoň přibližně symetrické limitace ve VAS stupni.

Nemám pocit, že by danhard nebyl dostatečně fundovaný...

Web

(upravil Federmann 24. 10. 2007 22:06)

Re: Zesilovač Federmann

opamp

"Nemám pocit, že by danhard nebyl dostatečně fundovaný..."

Po projevech na elwebu takový pocit můžu mít a již vůběc si nechci kazit věčer reakcemi na vugární urážky a vytrhávání vět z kontextu či záměrné záměny textu apod.

Přeji dobrou noc.

Re: Zesilovač Federmann

Jestli tu v tom chcete pokračovat, tak slušně a věcně.
Bez urážek typu kretén, nedostatečně fundovaný.

Dodal bych jen tolik, že je dost odvážné trvat na tom, že ten či onen design je absolutně bezchybný - což tu zdá se pan Federmann dělá, nebo se pletu?

Osobně bych tedy zesilovač bez kopletní sady ochran nikdy nepřipojil k repru dražšímu než TVM. Do obvodařiny nevidím, tak do toho mluvit nebudu.

Re: Zesilovač Federmann

Cimrmane, propásl jsi životní šanci, něco se naučit od skutečnýho odborníka....jdi zase pást ovce na Radhošť a pěstovat včelky... chudáčci školáčci...

(upravil Federmann 24. 10. 2007 23:05)

Re: Zesilovač Federmann

Michal 23:25

Od 14:53  do 21:25 se vše dostatečně prodiskutovalo, včetně všech ochran 19:47, výkonového dimenzování 16:07 a dalších podrobností, víc k již probranému nemá cenu diskutovat. Nenašlo se nic co by v řádné funkci překáželo a bylo by nutné změnit, tim nechci tvrdit že již nelze nic vylepšit.

Netvrdím, že můj design je absolutně bezchybný, ale všechny návrhy zde zatím byly spíš destruktívní.  Kdo chce testovat nic mu nebrání, věštecká koule zde nestačí.

A pak se zase vynoří urážky, výpady a vulgatita, co dodat, zdravý rozum zůstává stát, zvládnutí seriozní diskute je zřejmě nad možnosti a schopnosti některých diskutérů, když nemůžou urážet zde tak jdou na velejší web a naopak.

(upravil danhard 25. 10. 2007 2:07)

Re: Zesilovač Federmann

No fajn, snad jste uz trochu zmenil nazor:

Není jediný prvek navíc a jediný prvek nechybí, pokud má někdo takový pocit tak vůbec nepochopil funkci, dimenzovaný je i pro trvalý, sinusový výkon ...

Co se tyce diskuze na elwebu, tak pokud vim odkazy na soubeznou diskuzi a zpet davate jen VY ?

Ano zdravy rozum zustava stat, konstruktivni diskuze vypada asi nejak takto:
elweb:
Mě zesilovač pana F funguje bez problémů.Znám pana Federmana studuju na škole kde vyučuje a Pan Federman toho dokázal víc než vy všeci ignoranti dohromady. Máte v hlavě kupu hoven zalitou chcankama žadné náznaky fyzikálních zákonů a zákonů elektrotechniky.
Zkrátím to vy ignoranti si nablujte do prdele a běžte do piči.
Dále doporučuji panu Federmannovi aby se teto diskuze dale neučastnil jelikož sou tu same ignoranti.

Co k tomu rict, snad jen ze do webove diskuze nikdo nikoho nezval, a samozrejme si tu muze kazdy obhajovat svoje nazory, zvlaste pokud jsou nejak napadany.

Stejne bych byl rad, kdybyste nesiril dale demagogie typu:
T8 má zesílení řádově daleko přes 10 000 (aktivní zátěž T4)
mysleno tim zrejme napetove zesileni, jak ze souvislosti vyplyva.
O teoreticky dosazitelnem napetovem zesileni na jednom SE stupni vypoctenem z H parametru jsem Vas jiz na elwebu poucil,  snazte se laskave ziskat tyto parametry a upravte laskave svoje tvrzeni na spravnou miru, Vami uvadena hodnota me pripada demagogicky zavadejici. Neni to sice podstatne, ale z me, asi 40-lete praxe s obvody z diskretnich polovodicu se tato hodnota pohybuje v rozsahu cirka 500-5k. Pokud jste k takove zavadejici hodnote prisel v nejake simulaci, tak je mozne, ze prislusne modely nejsou v tomto smeru zcela korektni. V dusledku to vyjadruje predevsim parametr Early napeti, nelinearity teto zavislosti jsou v GumelPoon modelu tranzistoru jaksi odbyty.
K prostudovani doporucuji vysvetlujici materialy kamarda Franty Šisky:
http://eesof.tm.agilent.com/docs/iccap2 … P_DOCU.pdf

Re: Zesilovač Federmann

Blbej napad - co zkusit postavit ten Federmannuv zesilovac a kdyz prdne, tak mu ho proste omlatit o hlavu a kdyz ne, tak ho zmerit? Ale ja jsem jenom lama wink

Příspěvky [101 až 120 z 1,209]

  Stránky: ««« 1 ... 4 5 6 7 8 ... 61 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Zesilovač Federmann

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£