Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Velmi levný subwoofer s ARN 5604

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [12]

(upravil Halen 21. 6. 2017 20:28)

Téma: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

Úvod
Tento projek vznikl z důvodu mojí nespokojenosti se zvukem subwooferů,
běžně dodávaných k počítačovým reprobedničkám nižší cenové relace.
Tyto “subwoofery” jsou navrhovány naprosto nevhodně, jen aby to co nejvíce
“dunělo”. Měl jsem k dispozici ještě v době totality kupovaný ARN5604 a tak
jsem si řekl – proč to nezkusit.
Určení – subwoofer k počítači, domácímu kinu
Datum realizace  - únor 2006
ladění na co nejširší charku na úkor citlivosti  -3dB  v užitečném pásmu, protože satelitky daly s bídou 130 Hz - ty malé kostičky Creative.
Orientační cena – 300-600 Kč,
Technická data – Bandpass 1 řádu,  (vxšxh) 55 x 24 x 24 cm. Objemy – zadní, uzavřená komora
10 l,  přední komora s nátrubkem 7 l, nátrubek průměr (vnitřní) 59mm x 150mm délka, z PVC trubky
citlivost 84dB/1W/1m, příkon 15W(5604), 60W(5614), frekvenční rozsah 38-145Hz (-3dB) proti užitečnému pásmu.
34-160Hz (-6dB), impedance 4 Ohm, hmotnost 10kg, dřevotříska+laťovka 20mm,
povrchová úprava zatím není ani ji neplánuji.
Autor Martin Jirousek “Halen”, email halen@post.cz

Konstrukce

Návrh jsem odsimuloval v programu BassBox6 Pro. Konstrukce je plně podřízena tomu,
z čeho jsem stavěl. Měl jsem k dispozici laminované dřevotřískové desky tloušťky
20mm šířky 24cm, proto je subwoofer spíš sloupového typu. Desky jsou montovány na tupo,
v rozích a u dělící příčky je bedna uvnitř vyztužena dřevěnými hranolky 4x3cm.
Všechny spoje jsou důkladně slepeny a prošroubovány samořeznými vruty.Výsledkem je velice
tuhá ozvučnice. Reproduktor je orientován magnetem do uzavřené komory, montován zepředu.
Uzavřená komora je silně vytlumena, nikoli po stěnách (častá chyba), ale rovnoměrně v celém
prostoru s nejvyšší hustotou tlumícího materiálu uprostřed komory. Přední komora je tlumena
středně a to tak, aby kolem nátrubku byl volný prostor. Povrchová úprava je mojí slabinou – řídím
se pravidlem, že jako barva na autě nejezdí, povrchová úprava nehraje, takže tuto fázi jsem odložil. Nyní, kdy mám svůj velký bandpass na přestavbě na uzavřenku s repo Dayton DCS380-4 jsem ho znovu zapojil a krásně zvládá basovat k mým stojanovkám s ARN 188-4+GTC11 s rozsahem 80-20000Hz na plátovém zesíku od Antonia jen jsem nastavil na zesíku horní kmitočet 80 Hz.

Výhybka

Výhybkou jsem se trápit nemusel, subwoofer byl připojen k původnímu, nepříliš dobře hrajícímu
subwooferu Creative pomocí konektoru a přepínače – buď hraje subwoofer původní, nebo mojí konstrukce.

Zvuk

Po připojení k zesilovači jsem byl překvapen. Musel jsem poměrně dost experimentovat s
umístěním v prostoru a k tomu mi značně pomohly testovací signály pro subwoofery.
https://s9.postimg.cc/7gburvz1n/Charka.jpg https://s9.postimg.cc/4lybmtwnf/stavba.jpg https://s21.postimg.cc/k8uiyrfr7/subwoofer.jpg

(upravil Otas 23. 6. 2017 17:27)

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

Zajímavé a věřím, z vlastní zkušenosti vím, že teslácké 5" dovedou pozitivně překvapit.

Když chci nějak bez námahy udělat vizain, po mírném přebroušení vezmu matný černý spray a přestříknu to. Pokud to někdo nevidí zblízka, tak to docela jde big_smile.
Nakonec tmavou černou také používají ženské, když chtějí, aby nebyly nedokonalosti postavy (zpravidla špeky) vidět smile. A věřme jim, hodně o tom přemýšlí a zkoušejí, mají to zmáklé.

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

Palec nahoru už jen za odvahu to tu zveřejnit. Taky jsem postavil dvě takovéhle budky, z nichž jednu nepříliš dobrou s 6804 a druhou s  8608 a BR laděnou snad na 22Hz, pokud mě paměť neklame. A neodvážil byhc se to tu ukázat...

(upravil Halen 26. 6. 2017 6:10)

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

A to já zase jo. BYl to pokus který vyšel a hraje to parádně. Druhý projekt který jsem zveřejnil už je daleko profesionálněji zpracován. zveřejnil jsem to také proto, že to je opravdu nízkonákladové a přehraje to většinu těch "subwooferů k PC z obchodů a většinu suvbwooferů těch domácích kin, které sice vypadají cool, ale basy z nich je jen dunění.

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

jj, ja mam s 2x 5604 bedynku pod stolem a tluce to docela solidne (zejmena to ocenuju s automatickym bubenikem pri cviceni)   
vzniklo to jen tak z prdele, kyz jsem z nudy zkousel nejaky blbosti s izobarickou bednou, atd.. coz samozrejme nijak extra nefungovalo ani ve fakt malym prostoru(komora/hajzl), nicmene kdyz uz byla hruba bedynka cca 240x240x240mm (s dirama v protilehlych stranach) hotova, zapojil jsem je ve fazi (aktivka, digital + aktivni nastavitelnej lowpas na vstupu), strcil pod stul, a jak rikam, ..tluce to (na takove to domaci zvykani) podstatne lip nez bych byl kdy cekal wink

(upravil Halen 2. 7. 2017 21:26)

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

Na tomhle "prckovi" jsem si ověřil realitu návrhu v bassbox6 PRO.
Co se týká 5604,Já jsem měl kdysi pro naše vesnický hospodský hraní k baskytaře bedýnku s 5604 a zesíkem 20W a bohatě to k nástrojům, které vyzařují akusticky bez zesilovače 2 kytary +banjo stačilo, ale ta byla bassreflexová. Tenhle bandpass je určenej na podporu pásma 40-80 Hz v hudbě,  v téhle chvíli, protože velkej bandpass s ARN-312-4-8604-ARA prochází rekonstrukcí na uzavřenku s osazením Dayton DCS380-4 + Aldax 250W+ subsenior  kdysi byl tenhle bandpass s 5604 ke krabičkám creative v pásmu 40-130. Ten reproduktor, co je teď v tom velkým bandpassu o rozměrech 52x52x56cm, půjde do bráchových nových sloupů, tedy do jednoho, jako falešné 4 pásmo, ve skutečnosti subwoofer ve sloupové bedně. s tímto osazením basák Dayton http://loudspeakerfreaks.com/datasheets … s225-8.pdf
střeďák Tangband http://loudspeakerfreaks.com/Product.as … t_ID=11316
výšky Dayton http://loudspeakerfreaks.com/Product.as … ct_ID=7640
Mě čeká navrhnout ozvučnici jako protislužbu za sestavení aldax zesilovače a subseniora bráchou.

(upravil sporilek 1. 10. 2019 10:09)

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

Postavil jsem a děkuji za nápad. To, jak hifisti řeší plynulé navázání spodku beden na sub tady netřeba. Jsem rád, že mi to tam dole někak přibrukuje a jsem spokojený. Ale nedaří se mi to rozchodit s modulem digizesilovače TPA 3116 za pouhého napájení 18 V s filtrací 5 Giga. Leze tam brum. Myslel jsem, že stabilizátor bude zbytečný ztrátový prvek. Co radíte?
Pozn: První pokus byl užívaný SUBOUT zesílit klasickým zesikem Sony a zvuk byl parádní, v rámci tohoto lowendu. Dík

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

radím použít na papájení TPA 19V zdroj od notebooku nebo nějakej jinej spínanej zdroj 24V min. 5A. A brum ti tam leze pravděpodobně díky zemní smyčce, a ne kvůli malé kapacitě filtrace...

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

Spíše je asi nejprve potřebné položit otázku, jaké je použité napájení teď? Trafo s usměrněním, nebo spínaný zdroj?
Je napájení nějak zemněno?
Jak je spojena signálová zem?

Jinak 5G musí stačit, stabilizátor není třeba.

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

Trafo s usměrněním tam mám. Nic nezemněno. Signálová zem je "hotová" na destičce, takže průběžně výstup SUB OUT/vstup a do toho odbočka na GND kondenzátotu 5G. Asi bych měl ten kondík dát co nejblíž zesiku, to nemám. A snad vyhodit kabel od SUB OUT a zes. dát těsně a do dáli vést jen už reprokabel. Dá se říct, že se mi obecně nedaří ohledně subu. Ale zkusím se s tím poprat.
Tohle jsem si přečetl, http://www.aldax.cz/index.php?act=prod& … y=subzesy, ale jak to ti číňani dělají, že tam používají TDA 2030. No nic, řešíme napájení.

(upravil kaed 5. 10. 2019 11:04)

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

K déčku patří spínanej zdroj. Výkon to dosahuje hlavně do nízkejch impedancí, a proto musí zdroj držet napětí i při jmenovitým odběru, navíc u TPA není dobrý překročit 24V, což nevím , jak se ošetří s klasickým trafem, který rádo přenáší špičky ze sítě (ještě z mládí si pamatuju několik prostřelenejch MDA2020 kvůli tomuhle jevu).

Re: Velmi levný subwoofer s ARN 5604

Napájel jsem to 18 V ss. Nebylo to brumem, ale nevhodně zvolenými komponenty, bučelo to. Tak jsem nastoupil variantu TDA 7293 se symetrickým napájením a to už hraje. K tomu digitálu se vrátím později, vč. zdroje.

Příspěvky [12]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Projekty subwooferů a sestav » Velmi levný subwoofer s ARN 5604

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£