Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Jaký 21" reprák do subwooferu?

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 36]

Téma: Jaký 21" reprák do subwooferu?

Ahoj,
už delší dobu mám nápad si postavit subwoofer. A když už tak rovnou s 21 palcovým reproduktorem, protože  15 palců sub jsem už postavil a hraje dobře.   Poradíte mi nějaký vhodný reproduktor.
Ideálně, který bude:
- Potřebovat malou ozvučnici - tu a tam ho budu potřebovat převést osobním autem
- bude hrát už od 20 až 25 HZ  - díval jsem se na Prodance a tam jsou až od 30 HZ
- bude mít vysokou citlivost na spodních frekvencích
- cena do 13 k Kč

Dal bych ho do klasické basreflexové ozvučnice. Případně zda mí poradíte jinou ozvučnici "malých rozměrů"

Ještě jsem se díval na Alibabu tam se mi pár repro líbilo jenže když si jich nevezmete aspoň 30 tak se s vámi nebaví:))))

Samozřejmě pokud má úvaha směřuje blbě tak to rovnou napište:))))

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

Pokud chceš vysokou citlivost kolem ladění BR či pod ním, v malé bedně toho velmi pravděpodobně nikdy nedosáhneš. Následně, v dostatečně velké a nízko laděné ozvučnici ti takovéto "podladění" bassreflexu sice na spodku přidat dokáže, ale snížíš si maximální dosažitelné SPL. Zde samozřejmě záleží na účelu takového subu. Na live je to podle mě nesmysl, tam jde většinou o max účinnost, menší rozměry bedny, třeba i za cenu kompromisu na nejnižších frekvencích. U Hi-Fi použití zase nebude tak kritické dosahování max. SPL.

To že u repra píšou rozsah od 30Hz neznamená, že na 25 nebo 20Hz nehraje vůbec... hraje, ovšem s určitým poklesem, i těch 30Hz je frekvence s určitým poklesem oproti nominální citlivosti.

Čili pokud k PA, pak bych se za kdovíjakým rozsahem dolů za každou cenu asi nehonil a BR laděný na cca 30Hz ve 250litrech (jak uvádí např. BC pro svůj 21SW115 - který se ostatně cenově vejde) to své určitě udělá. Otázkou pak zůstává praktičnost, stěhovatelnost, dimenzovatelnost takového systému. Pokud to půjde do "obýváku", pak ti na 20, 25Hz bude dělat místnost (ne-li celý barák) pravděpodobně takový cirkus, že to stejně nebude rozumně využitelné a budeš rád za HPF.

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

diky za názor.   Původně jsem přemýšlel o 18 palcích. A ještě stále trošku přemýšlím. Tedy hlavně kvůli rozměrům. Dá se obecně říci v čem je 21 lepší nebo horší na rozdíl od 18?

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

K čemu má takovýto subwoofer sloužit?

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

tu a tam doma, a občas na nějakou akci spíš venku.

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

pod tímto si lze představit spoustu věcí, ale... existuje nějaký důvod, proč by to 15" nebo 18" neměla zvládnout? Bude se hrát v nějakém extra velkém prostoru, pro spoustu lidí? Nebo je opravdu nutné, aby to chodilo od 20Hz?

I se slušnější 15" se toho dá uhrát hromada, na doma, kde není potřeba maximální SPL se to dá ekvalizací pošťouchnout, aby to šlo více odspodu.

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

důvod ani ne. Jak jsem psal 15" už mám. Sice asi s tím nejhorším reproduktorem CPA PA-15. Ale i tak to hraje hezky. Tak mě napadlo postavit něco většího:)
Díval jsem se na https://www.youtube.com/watch?v=swo_RCMP_1I. A libí se mi ta ozvučnice. Hlavně, že není tak velká. Pod videem píše Box: 170l @ 31 Hz bassreflex.  Vážně to je bassreflex ozvučnice?

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

To CPA neznám, ale co jsem tak v rychlosti našel, tak to jako seriózní PA subwoofer určitě brát nepůjde. Téměř jistě to přehraje i kdejaká slušnější 12". Ne vše je vždy nutně jen o průměru basáku.

To ve videu: ano, je to bassreflex. Stavěl to Crash, někde to tu na foru bude k nalezení. Ale...přecijen 170L už se blíží dvojnásobku nějaké kompaktní 15", takže o praktičnosti takového subu bych pochyboval. Čili můj názor je takový, že mi moc nedává smysl, se do stavby něčeho takového pouštět, pokud bych nevěděl přesně proč právě 21" sub chci/potřebuji. Investice v řádu desítek tisíc do něčeho, co vlastně nejspíš ani netuším jak využít mi prostě rozumná nepřijde.

Pokud chceš nějakou konkrétní radu, ať nechodíme kolem horké kaše bez nějakého konkrétního směru...postav si za pár korun JM-Sub212 a budeš téměř jistě víc než spokojen, za mě jedno z největších překvapení co se poměru cena/výkon u levných řešení týká, případně pokud máš použitelnou ozvučnici od té 15", tak jí přeosadit něčím opravdovým.

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

rozumím. Poťme na chvilku opustit diskuzi o smysluplnosti 21" sub. A přesunout se k teoretickému návrhu. Projel jsem několik 21" od Prodance, Thomana a Dexonu. Podle specifikace a ostatně i simulace v WINISD vychází dle mě nejlépe LF21X451. Podle grafu má už při 50 Hz citlivost cca 96,5 Db. to ostatní nemají....

1. doporučíte mi LF21X45?
2. Jak udělat velkou ozvučnici při požadavku na "co nejmenší rozměr celého boxu a zachování rozumné kvality reprodukce" Simulace na BR při 150l a 33 Hz vypadala celkem rozumě.

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

Pošli screenshoty těch jednotlivých simulací, od toho se odpíchneme líp. Nemám tu simulační soft, abych si to tam hodil.

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

Zelená - LF21X451 120l, 33hz
červená - LF21X451 150l, 30hz
černá - 21SW115 149l, 33Hz
Modrá 21DS115 62l, 30 Hz - zde to sám MinISD takto sám navrh - tak nevím zda jsem se někde neuklikl, ale na nic jsem nepřišel:(
PunBB bbcode sub

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

jj, ta modrá bude nesmysl... tyhle auto-calc funkce většinou dobrý výsledky nevyhazujou. Každopádně červená/zelená vypadá slušně. Je to reálně naladitelné? = nevychází rozměry bassreflexů nějak neprakticky? Samozřejmě je to simulace, takže je potřeba to brát s rezervou...

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

navrhl 10x10 cm délka 14,6 cm pro červenou. Ve skutečnosti to bude chtít větší

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

jakože čtvercový průřez, tedy 100cm2? To bude chtít mnohonásobně víc... minimum bych odhadoval tak 700cm2, spíš možná ještě o něco víc.

(upravil jakubadamcik 19. 9. 2019 16:46)

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

na 700 cm2 vychází délka 133 cm. To do bedny nenacpu, respektive už samotný BR by pak zabral spoustu místa 90l.  Budu si muset nakresli jak celá bedna bude vypadat.

Existuje nějaký vypočte/doporučení na průřez?

(upravil Otas 19. 9. 2019 16:56)

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

Mno, já už bych namísto jednoho 21" volil dva 15" (21*21 oproti 2*15*15), při stejném Xmax to vyjde na stejný kravál a můj důvod: Lépe se to nosí. Když potřebuji víc basů, zvýším počty smile ....
Je pravda, že Crashpc to udělal velmi chytře, rohy a stěny jsou zpevněné a krásně se zároveň chladí magnet, vzduch může proudit zdola nahoru (uchlaďte 1,5 kW zavřené v dřevěné bedýnce). A znělo to zodpovědně - juknul jsem se za ním tenkrát a poslechl si to.
A mně se líbí ten 21SW115 smile.
Ale podle Crashpca BCčka při plném záběru X (překročení) trochu drnčí. Třebas nějaká ochrana proti překročení Xdamage, kdysi Hubert povídal o tom, že BCčka s překročeným Xmax jsou vzácně v opravě, ale časy se mění. Je to jen hypotéza...

Edit: V simulaci bývá i výpočet rychlosti v BR. A čím menší bedna, tím delší BR. Jde to udělat i opačně: Do bedny se mi vejde jen takto dlouhý BR smile. Jeho průřez musí být....

(upravil ondra.klofat 19. 9. 2019 17:05)

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

To je právě ono, co se dalo čekat, pokud to má být velmi nízko laděné v malé bedně, budou bassreflexy nesmyslné a reálně neumístitelné. Jak to vychází v cca 200-210litrech? Mělo by to být lepší.

Oťasi, to je přesně to co jsem se tu snažil nastínit... že dvě patnáctky ve výsledku udělají víc parády za méně dřiny a dá se v případě potřeby (resp. nepotřeby) vzít jen půlka. Myslím že cokoliv, co se pohybuje nad hranicí x-max bude mít dříve nebo později problém, ať už drnčení, nebo setkání se servisem, nebude to jen případ BCček.

Vycházet primárně z délky a jí pak přizpůsobit průřez pak hrozí tím, že to postavím, a zjistím že se membrána sotva hýbe a už jsem na hraně, kdy to průřez bassreflexů jentaktak pobírá a potenciál toho co by reprák zvládl je k ničemu smile

(upravil jakubadamcik 19. 9. 2019 18:17)

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

Otasi proč se ti líbí ta 21SW115?

posílám červená 200l 31 hz
zelená je 120l

https://i.postimg.cc/xd99Wf43/Sub2.jpg

(upravil Otas 19. 9. 2019 19:40)

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

Líbí se mi na něm lepší poměr Fs a Qts, dá se dobře naladit nanízko na maximally flet, ono to nakonec musí skončit někde na 170 litrech a vytlumení zadní stěny, které teoretický objem posune kupodivu výše. Takže BR lze naladit na těch 30 Hz, kmitočty pod nimi už zvládají leda varhany, i pětistrunná baskytara končí nad 30 Hz. Tak co s nižšími kmitočty? Pro pár pokusů??
Podotýkám, že k hodnocení z TS parametrů vycházím z MĚŘENÍ na Prodancích.
Je pravdou, že (citát:) "nejmalebnější" bas jde z uzavřenek. Ale když je naladění BR někde na 30 - 35 Hz, pak se rozplizlost basů na nejdůležitějších basových kmitočtech (což je kupodivu 60 - 70 Hz) ještě poměrně málo projevuje...

Re: Jaký 21" reprák do subwooferu?

No, ta červená vypadá výrazně líp, jak tam vychází délka BR při nějakém rozumném průřezu?

Tlumil bych klidně i víc, než jen zadní stěnu. Na svých 15" mám v necelých 100L tlumeno vše kromě přední stěny (3cm vatelínem), podle měření impedančky a následném srovnání se simulací to zhruba odpovídá nárůstu o cca 20L, což mě docela překvapilo (ale opět, nemusí to být úplně přesné).

Příspěvky [1 až 20 z 36]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » PA a zvukařina » Jaký 21" reprák do subwooferu?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£