Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 57]

Téma: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Nazdar kluci.

  Po dlouhých letech, kdy jsem sem nenapsal ani čárku, potřebuju trochu poradit. Potřeboval bych spáchat nějaký rozumně hrající zesilovač řekněme na chatu, kde je možné napájení jen 12V ze 100Ah akumulátoru živeného solárem (v budoucnu se počítá s rozšířením systému), přitom bych chtěl aby to trochu hrálo. Jde mi spíše o kvalitu, není nutná vysoká hlasitost. Budu se v rámci možností snažit o nějaká citlivá bedniska, ale stejně ten zesilovač musím vyřešit. Měl bych cukání spáchat něco typu DPA235, ale to by bylo na dlouho, mám toho teď moc a když už bych se pustil do té DPA235 tak by mi nedalo abych to neudělal hezky (= v příštím století). Tudy cesta nevede, leda že by se někomu válela na půdě třeba i nefunkční a nemusel bych se babrat s mechanikou, do té bych šel hned.

Druhou možností je pak sáhnout po nějakém autošvábu, se kterým se dá něco ubastlit za pár hodin. Namátkově třeba TDA8566Q, ten vypadá docela robustně a výkon by se z něj dal tahat třeba i 2R zátěží pokud by se to ukázalo potřebné, ale je tu jeden zádrhel. Měl jsem kdysi v rukách obvody typu TDA7370, TDA7377 a ještě nějaké další a všechno to hrálo opravdu nevalně. Plechově a suše jako z hrnce, nebyla to žádná radost z poslechu, nemělo to žádnou šťávu (nebylo to nepřítomností fyziologie nebo korekcí). Asi se na kvalitu do auta kašlalo a spíš se koukalo aby to v klidu moc nežralo. Možná že jsou tyhle novější integráče na tom lépe, to nevím (spíš se na to ptám), ale vzhledem k tomu co ten IO stojí se mi nechce marnit čas a peníze aby to šlo pak do kanálu a já byl zklamaný. Porovnával tu někdo jak různé tyhle novější autošváby hrají? Byl by tip na nějaký, který je na tom zvukově nějak lépe než zbytek? Nebo to mám předem marné a vrátit se k myšlenkám na DPA235?

Bez ohledu na energetickou bilanci Déčko nechci.
TDA1562Q také nechci protože se obávám, že by bylo na zvuku znát spínání nábojové pumpy a nehoním se za max výkonem.
Kupovat autozesilovač se mi nechce, bojím se horší energetické bilance kvůli měniči a kvalitativně bych si tím v levné cenovce asi nepomohl.

Budu rád za každou myšlenku, která mě navede správným směrem a za rozumné příspěvky děkuji předem.

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Pro začátek bych spíchnul bud LM1875 nebo LM3886, máš to hned, bude to fungovat slušně..

Web

(upravil Thales 7. 9. 2019 22:03)

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

>reeb
Z 12V akumulátoru a bez měniče? To asi ne viď?
Nejsem si jistý zda jsi četl úvodní příspěvek celý.

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

No jo, dlouhy prispevek.. big_smile Kdybys přímo napsal jaký výkon..

Web

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Nechce déčko, i když energeticky nejlepší a nechce zesilovač s měničem, kvůli energetické bilanci. Tak tady je každá rada drahá. To bude muset řešit chytrá horákyně, obutá neobutá, oblečená neoblečená...
Ale jednu radu si dovolím, sprostej modul od číňana s TPA 3116 a max. 4 ohm repro dokážou na 12V s citlivejma reprosoustavama něco uhrát s minimální spotřebou při nízké hlasitosti Za 5USD to stojí za zkoušku, i kdyby to měl dotyčnej potom vyhodit. Bez můstku, nejebože do 8 ohm je to výkonově bída, i když jde o můstkový zapojení, tak pořád je nutný mít 4ohm citlivý repro (min. 90dB, ne jako já doma ND91 cca 84dB...) což je tuším jediný možný řešení na 12V bez měniče. Podle mě optimální řešení k 12V soláru je TPA3116 s možností připojení zvyšujícího měniče na 24V, apk už se dá hrát i s minimální spotřebou nebo nahlas. Ostatně je to šváb, co se posledních x let používá v autorádiích, proto je tak levnej...

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Tak jinak - porovnával tu někdo mezi sebou kvalitu těch různých lineárních autošvábů?


>reeb
No jo, tři kratičké odstavečky to je hrozná délka. Co bys asi dělal kdybys měl číst Temno od Jiráska? smile


>kaed
Když já Déčka nerad. Kdyby mi to bylo putna jak to hraje nezakládal bych tohle vlákno. Zadání je jasné - klasický lineární konec v můstku, který do 4R (eventuálně 2R) zátěže natlačí co mu fyzikální zákony dovolí a v to co nejlepší kvalitě v rámci IO. Ale to už jsem psal v úvodním příspěvku.


Citlivé repro budou, materiálu se najde doma dost. Pro začátek třeba KE150 s DT-300 a novou výhybkou. Kdybych neměl co dělat tak si do koše od K9 klidně uplácám nějaký speciál s cívkou 2x2 ohmy, PU závěsem a to by bylo aby citlivost nebyla, ale na to teď nemám čas. Potřebuju rychle a jednoduše něco zbastlit a docílit toho, aby to bylo v rámci té jednoduchosti a rychlosti kvalitativně co nejlepší.

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

1562Q jsou jen 3dB hlasitosti navíc vykoupené složitostí a cenou, spínání té pumpy ale slyšet není.
Podíval bych se po monolitu do autorádií, teď si nevzpomínám který to byl ten co se hodně chválil za zvuk, ale bylo to tuším i někde tady.

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Thales napsal:

Když já Déčka nerad.

Zkus kompromisní bi-amp. Na spodku Déčko a výškový reproduktor nakrm autošvábem. Můžeš mít pak jednodušší vyhýbku.
Třaba  pak Déčka začneš mít rád smile

(upravil František 8. 9. 2019 10:21)

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Ešte je tu možnosť ďalšej batérie trebárs 12v alebo rovno 24v 10ah, v serii s tou 12v je k dispozícii 36v, čo už je slušné napätie a v čase nečinnosti by sa dobíjala malým meničom, prípadne aj počas počúvania len tak na pozadí, kedy by nebolo potrebné plne hifi wink

Prípadne rovno dve 24v batérie a ku nim LM3886...a to dobíjať malým meničom. Vzhľadom na vnútorný odpor batérií nebude možno poznať kedy je menič zapnutý.

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

jj

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 26#p302126

Web

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Když na to koukám, tak podle nabídek za rozumné peníze člověk skončí na již jmenované TDA8566Q. TDA1562Q se již dávno v originále nevyrábí a otázka kvality pajcu by mne odradila.

A nebo koupit kvalitní měnič 12ss/230st, stejně bude jednou potřeba... Pak je možné (třebas prozatímní) použití dávno již zhotoveného. Než dojde na měnič pro třebas LM3886.

Kdysi jsem se zabýval myšlenkou 12 V rozvodu v chatě, jenže kámošovi tekl zahradou potok, zdroj energie byl tedy jiný smile. Jiné napětí, než 12 (nebo snad v nouzi i 24 V) není výhodné, nejsou na to sériové výrobky. Apropó: co zesilovač koupit? Doufám, že tím nápadem příliš neurazím, jen řeším rychlost nasazení.

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Thales,před léty jsem zkusil na zdroje z Magnat Classic 360 připojit moduly staré řady DPA.Hrálo to samozřejmě skvěle.I většina samotných autozesilovačů má celosymetrické zapojení a jsou navíc idiotfest.Osazení rychlejším a kvalitnějším materiálem se většinou nebrání.

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Hlavní je, jestli je na tom nějaký autošváb zvukově lépe než ten TDA8566Q nebo je to úplně jedno a všechny jsou na tom z hlediska kvality zvuku stejně. Jak jsem psal v úvodním příspěvku TDA7370, 7377 a další na tom byly dost bídně. To je pro mě teď nejdůležitější ze všeho.


Až bude panelů více a napětí i výkonové možnosti zdroje budou také jiné, tak to logicky budu řešit také jinak - klasická kvalitní tranzistorová konstrukce. Zatím je energetická bilance velmi chabá, z aku se živí i noťas a osvětlení, celé se to dobíjí 56Wp amorfním panelem na ne úplně ideálním místě. Do té doby žádné měniče ani přídavné akumulátory v sérii (nebudu si komplikovat dobíjení). Zatím musím energií šetřit, ale zase ne tak moc aby mě to donutilo jít čistě jen do Déčka. Můžu ho možná zkusit na basy, ale to bych musel najít nějaký neodfláknutý modul, kde se nevykašlali na výstupní filtry a celkově na návrh. Levné moduly, které jsem zatím slyšel u známých však měly na basech poněkud suchý a podivný zvuk (neumím definovat) a zarušily velmi solidně své okolí. Holt už jsem asi příliš navyklý na klasické tranzistoráky a z principu mi vadí věci, které jsou navržené tak blbě, že ruší všechno kolem.

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Netuším nakolik je tento šváb kvalitní --- ale kdo ví?

http://pdf.datasheetcatalog.com/datashe … a/1151.pdf

(upravil Thales 8. 9. 2019 15:18)

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

>Hordek
Porovnával jsi ho s jinými autošváby, třeba s tím co jsem navrhoval já? Přeci jen ze čtení datasheetu neporovnám jak to hraje. respektive co tě vedlo zrovna k doporučení tohoto? Vypadá to jako něco staršího. Mají ho skladem jen u Bučka.

(upravil kaed 8. 9. 2019 16:46)

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Víc panelů - stačí ti dva, a můžeš zrovna přejít na 48V, což je pro výkony nad 2kW jediný rozumný řešení, a nebudeš kupovat všechno třikrát...
P.S. mrkni na mypower.cz, jak se dnes dají taky řešit baterky a pod...

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

U těch zmůstkovaných autošvábů 2x nebo 4x něco,velmi záleží na implementaci.Na typu bych řekl že až tak moc nezáleží.Teď po letech jsem se o tom znovu přesvědčil,když jsem dělal tuning modernímu noname autorádiu z Wishe.Zvuku z nich velmi prospěje dobré chlazení,ne to subtilní které je často k vidění.A další drobnosti.

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Thales napsal:

>Hordek
Porovnával jsi ho s jinými autošváby, třeba s tím co jsem navrhoval já? Přeci jen ze čtení datasheetu neporovnám jak to hraje. respektive co tě vedlo zrovna k doporučení tohoto? Vypadá to jako něco staršího. Mají ho skladem jen u Bučka.


S jeho slabším bratříčkem publikoval návod na zesilovač (i s korekcemi) ing. Zátopek a to v modrémm A-radiu č.6/2007 str.28,29,30. Zvukově ho prý překvapil.

Prodává ho i Lhotský:- https://www.lhotsky-elektro.cz/TA8215H- … d18806.htm

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

A co vzít tu TDA7375 a odstranit ten plechovej zvuk ? smile

(upravil orhore 8. 9. 2019 18:33)

Re: Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

...

Příspěvky [1 až 20 z 57]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Kvalitní zesilovač na 12V NE do auta?

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£