Téma: Označení tranzistorů a dostupnost

Zdravím, po dlouhé době jsem se přihlásil a potřebuji poradit.
Sháním tyto tranzistory:

P75NF75&6F450

P75NF75&6F258

Takto jsou označeny a nevím jestli to další označení za P75NF75 hraje nějakou roli?
Nikde jsem na podobné označení nenarazil a nevím, jestli je mohu oba nahradit základním typem, který je k dispozici.
Děkuji za odpověď

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

to je nějaký datum výroby ostatně v datasheetu je to popsaný. Je to STP75NF75, hlavně to nekupuj na aliexpresu, všechno jsou to fake...
Předpokládám, že je to z nějakýho měniče nebo z reglu na elektrokolo, nebo tak něčeho. Obvykle při odpaření mosfetů sfajruje i budič, takže je potřeba postupovat při opravě s rozumem, jenom vyměnit fety asi nebude to správný řešení, spíš to bude zmařená investice...

(upravil Bobeš1 7. 8. 2019 13:18)

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Je to z Hoverboardu. Po namočení při dešti se prorazili. Divné je že na desce pro jeden motor jich je 6 ks, ale jsou vždy do páru s tímto označením, to mě zmátlo. Vždy je ve dvojici na jednu fázi jeden a jeden takto označený. Budiče jsou 3 ks smd tranzistorů, ty též přeměřím, zda nejsou ve zkratu.
Kde doporučuješ je koupit? Udělám jeden pokus s výměnou, pokud se to nepovede, tak budu shánět celou desku.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Asi ti chybí základní teorie jak to funguje, pouštíš se na hodně tenkej led, tady máš aspoň začátek, pak ještě něco o spíníní mosfetů a osciloskop, jinak je to asi marný...: https://www.mylms.cz/wp-content/uploads/2016/10/frekvencnimenic-1.png Těch 6 mosfetů je to, co je v obrázku jako výkonová část. Míň jich fakt být nemůže, ale víc jo. Mají je na TME, snad to budou originály, platit ještě poštovný na Farnelu nebo u Mouser-a je asi zbytečný, když to stejně hned po připojení baterky shoří... pokud ne, tak bylo lepší místo opravy si vsadit eurojackpot, bylo by z toho víc peněz se stejnou pravděpodobností.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Díky za odpověď. Trochu mě zaráží, že horní pracují jako emitorové sledovače, a spodní se společným emitorem. Nebo je to těm mosfetům jedno?
Pořád mně není jasné proč jsou na deskách prostřídané přesně do páru podle toho podoznačení.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Je to principialni schema, tranzistory pracuji ve spinacim režimu.

Web

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Jasně, ale je to jen náhoda, že se "kluci čínský" při osazování trefili a přesně osadili tranzistory tak, že to podoznačení je naprosto stejně od plusu jeden podtyp a od mínusu druhý? Je to opravdu jen o náhodě?

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

https://www.st.com/resource/en/datasheet/stp75nf75.pdf

vidiš tam nejakou specifikaci?

Web

(upravil Bobeš1 8. 8. 2019 9:20)

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Právě, že nevidím, proto jsem založil tohle téma.
Kdybych to někde viděl, tak se neptám.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Nehledal bych v tom úmysl nebo smysl, na desku to sází stroj a někdo prostě napáskoval do zásobníků do stroje dvě různé šarže jinak identických tranzistorů. To označení za typovým určuje šarži / datum / sérii nebo kdoví co, ale důležité pro funkci rostlináře není.

Web

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Super, takže můžu dávat vypálené sirky do krabičky. Myšleno nové tranzistory do desky. Díky. Už jsem je objednal z TME.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Tak dej vědět, jestli to shořelo hnesd nebo až za chgvilku, člověk se potěší cizím neštěstím smile
Mě v týdnu vybuchlo 4xIRFP4668 v můstku, stačilo jenom hhrotem od osciloskopu propojit sousední vývody budiče IR2110 když jsem řešil nerovnoměrný spínání horních mosfetů... Ten IR2110 šel taky, ale to už není taková položka.
Ostatně ty horní mají obvykle galvanicky izolavaný budiče, takže na emitorový sledovače zapomeň.

Jak je všeobecně známo, součástky pracují na principu dýmu, a ten když unikne, je po součástce smile

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Pro mě by bylo horší, kdyby to shořelo až za chvilku, to už na tom pojedu a nechci si dát znovu na hubu, jako když mě po 4 letech opustila náhle baterka v jízdě do velkého stoupání - to byl let.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Dost nebezpečný,o tom se nikde nikdo moc nezmiňuje.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Pravda je, že na kolečkových bruslích jsem si natloukl víc.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Na druhý pokus přišly tranzistory z TME. Dnes jsem nabastlil a funguje! Děkuji za rady a jdu jezdit.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Tak to chtělo tu sportku, mohl jsi být s takovýmhle štěstím milionářem - asi fakt platí, že čím hloupější sedlák, tím větší brambory smile
Ještě večer napiš, jestli ti ta radost vydržela celej den.
Pokud mosfety odešly vlivem vlhkosti, tak by to chtělo desku pořádně umýt a nakovat lakem na DPS.

(upravil Bobeš1 20. 8. 2019 16:20)

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Štěstí jsem nikdy neměl. Vždyť tady šlo jen o výměnu tranzistorů bez jakéhokoliv nastavování. Už jsem za svůj život několik desítek kg tranzistorů vyměnil, tak nevím proč by to měla být výhra ve sportce. Jen mě zmátlo to označení, které bylo osazené přesně na střídačku.
Jezdí to normálně. Ještě jsem zkrátil všechny přívody a vývody a zmenšil snímací odpory pro posunutí omezení proudu - jen o 5%. Ale to už jsem měl již před tím než to odešlo - delší dobu. Též mám osazené dva akumulátory paralelně pro zvýšení kapacity. Takže je tam desetičlánek s kapacitou 8 Ah. Bez problémů na tom ujedu na jedno nabití 15 km se zátěží cca 115 kg v docela kopcovitém prostředí. Nejhorší je brzdění z prudkého kopce. Odešlo to v prudkém dešti, když jsem zastavil a on se z kopce překulil. Tak ta voda šplouchla na desku a bylo to. Možná, že by to nalakování pomohlo, ale musel by to být lak ve spreji - je to dost nacpaná destička s kombinovanou montáží.
Budiče jsem přeměřil, ale osciloskopem, kterých vlastním několik, první již přes 30 let jsem na to nekoukal, abych si někde neškrtnul a neodpral to.
Mně většinou součástky pracovali na principu střelby a po vystřelení už nebyly nabitý.
Provedl jsem jízdní test, ujel cca 8 km v "plné zátěži" a v pohodě. Ještě jsem zmokl, ale nebylo to tak prudké, a loužím jsem se vyhýbal. Je to v pořádku.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Stále maká, paráda. Ujeto po opravě již desítky km. V dešti už nejezdím.

Re: Označení tranzistorů a dostupnost

Zeptám se, nedaly by se tyto tranzistory použít k výrobě spínače startéru na motorku? Mechanické relé "odešlo" a tranzistory mám v šuplíku. Jedná se o 12V, 500 W startér na 125 ccm. Jde jen o sepnutí elektrické, pastorek se zasune do zubů sám. Jinak "prkénko" stále jezdí.