Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Chcem sa pustiť do preampu.
Uvažoval som o Audio Buffere Pavla Macuru, ale potom ma napadlo prečo nevyužiť zásobu 1220/2690 a "polepil" som toto smile
Predok s OP134 ako v audio buffer a koncová časť z dispre.
Je tu šanca na úspech? smile

https://i.imgur.com/9mBD4HW.png

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Klasickej operák a diamond buffer, co by nebylo, tohle funguje dobře. Bacha jen na oscilace, na te je "diamant" náchylnej.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Vďaka za ubezpečenie smile

(upravil mechanik 14. 8. 2019 1:49)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Neviem čo všetko si prevzal ale C12 dolaď podla osciloskopu, podla konkretneho operáku a koncových tranzistorov. Ten C17 tam nieje potrebný. Nič ti kmitať nebude ak emitorové odpory zväčšíš tak na 6,8R a nepotrebuješ ani R53 a R55. Tá kapacita 1000uF pri operáku je nejako vela a tie odpory 100R tam nepotrebuješ. Na druhej strane tým zvyšuješ PSR, ale vidím to takto prvý krát... Nezabudni dať tak 220uF tesne ku koncovým tranzistorom. Q4 a Q7 môžeš tiež použiť KSA/KSC a ide urobiť aj tepelná väzba medzi nimi. Žiaden vplyv kapacity medzi púzdrami som nenameral ani keď som tam skúšal 400MHz asi 2pF Cob typy...

Skôr ma zaujíma čo si od toho slubuješ. Každý obvod navyše môže zvuk len degradovať, nie vylepšovať. Nedávno sme tu riešili že ten diamond je tiež akosi "počuť"... Vstupnú impedanciu teraz budeš mať 100k ale koncák má tie asi 22k, čo operák za DACom v pohode vybudí. S kapacitou kábla tiež nebude problém, určite je tam nejaky 100R odpor. Každý obvod má svoje THD, IMD, PSR... Ja som toto zapojenie používal roky. Skúšal som tam NE5532, NJM2114, LM4562/49720, AD797, LM6171, OPA134, LT1115, OP275, OPA637, OPA627, LT1363, LT1360, AD826. Redukcia na single... Potom som ten operák vymenil za diskretny vstup a rozkmit a diamond použil ako výstup. Zvuk sa mi páčil daleko viac než s hromadou aj drahých operákov čo som tam testoval. Jednoducho ti vznikne další obvod kde môžeš riešiť kvalitu, pre ktorý môžeš riešiť zdroj a dalšie veci. Podla mna to nemá zmysel. Nepotrebovať budiť R-2R, tak nejake buffery s čistým svedomím uplne vynechám.

Dúfam že som ta k tomu nejako neinšpiroval píspevkom 294... Môžem vyfotiť aj operákovú verziu big_smile

(upravil František 14. 8. 2019 7:12)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Vďaka za tipy. Aby som mohol konce v posilke naplno vybudiť z mobilu, musím mať na nich nastavený zisk okolo 80.
Predpokladám, že to je moc a bude lepšie dať ho naspäť na 25 a pred neho dať OZ so ziskom asi 3.
Mohol by som samozrejme nalepiť operačný na jeho vstup, ale na ďalších koncoch by sa mi to opakovalo, takže ako mnohým ostatným, hodil by sa mi nejaký plnohodnotný preamp.
Robiť ho len s jedným OZ mi prišlo jednak smiešne a jednak vidím všade len preampy s "poriadnym" koncom schopným poradiť si s kapacitou kabeláže.
Časom pribudne asi aj prepínač vstupov, stačí aj 3.
Toto si od toho slubujem wink

Samozrejme tých 1000uF je nejak moc, chcem tam dať dva 220uF paral. big_smile  a kondíky ku koncom to je jasné.
Celé je to prevzané. OZ to je aj tak len klasika, ako napísal Rix.
Diamond buffer je z dispre, tak ako tam bol. Akurát konce som vymenil a upravil zisk ZV.

BJT dispre vraj ničím neoslní, preto volím OZ je to s ním jednoduchšie.
Jfet dispre síce chvália, ale čo som zbežne čítal ohľadom komplikácii s nimi stačí mi OZ.
Vstupnú impedanciu 100k by som znížil na 10k, odpor hneď na vstup, nie za kondík. Nemám rád tieto zbytočne vysoké impedancie vstupov.

Samozrejme žiadny zosilňovací obvod v ceste signálu zvuk nevylepši a nepridá mu na muzikálnosti, to plati len pri lampáčoch big_smile

Edit: foto kľudne daj  wink a tiež sa môžeš podeliť o zapojenie s diskrétnym vstupom smile

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Pokud ti nebude ten diamond kmitat bude to s nejakym modernim operakem slusne..nakonec neco takoveho ma i Frenk v DRCu, jsou tak resene nektere sluchatkace..

Web

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Pred ukladaním na uni dosku, si to kreslím do prehladnejšej podoby.
Dizajn zrejme napodobním DPA s maličkými hranolmi po stranách.
Samostatné zdroje, takže duál mono, pravý hájent, nekompromisné hifi, referenčný preamp, všetko pre gym music lol
Je to z domácich zásob (nové), akurát nejaké elity a stabilizátory budem musieť ešte pokúpiť u Štefky big_smile (potraviny u nás)
Malé tran. môžu byť BC550/560C, alebo mám kúpiť 546/556?
Nerád beriem polovodiče z TME, 2€ pošta, ideálne na chýbajúce odpory a kondíky.
Na operák dám päticu (samozrejme gold), zatiaľ mám doma len NE5534 od TI z Farnelu.

https://i.imgur.com/QCovL7h.jpg

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Daj  malú kapacitu (10p-33p) z výstupu OZ(pin6) do -in (pin 2).

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Vďaka, dal som smile
Ešte pozerám, že na vstupe nieje dolná priepusť, netreba?

https://i.imgur.com/3USFGeC.jpg

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Urcite jo smile

Jako operak min.OPA134, slusny je i LT1122. Kompenzace doladit dle oz na scope

Web

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Jenže to bude zvukově zase jen operák. Je to sice jednoduché, ale... Když už to tu napsal mechanik, tak proč neudělat i diskrétní diferák s rozkmitem místo operáku?

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Já nevím, je sice pěkné že se tu snáží někdo něco "nového" postavit ALE.. .

Osobně bych byl pro aby se tato - https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=23054 záležitost dotáhla do konce. Jenže na mě vůbec nezáleží, to chce aby autor to chtěl dotáhnout. Jako projekt návrhu konce pro sluchátka se mi to líbilo.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Ten projekt JD by bol super, to by som doporučil, na miesto OZ aj dispre a iných vecí.

Ono vlastne stačí fakt kompenzácia samotného OZ, v celkovej NFB nebudeš potrebovať nič.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Takže tých 18p preč?
Na OZ dám 33p, skontrolujem na mojej šunke ruskej a keď bude nový osciloskop aj nové OZ, tak to doladím smile
Alebo aj vyššia kapacita môže porobiť galibu?
Tie malé trand. dám BC550/560C. Mám 100párov, treba to míňať smile
Kondíky budú 270uF/25V, vychádzajú lacnejšie Nichicon low ESR pri 10ks, než 220uF lol
Len zatiaľ mi to mechanicky nepasuje po vzore DPA, ale hádam sa to poddá big_smile

Tento preamp bude zrejme už len v posilke, ale ak sa doťiahne hento s dostupnými vecami, urobím ku tomu uni dosku lol

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

orhore napsal:

tak proč neudělat i diskrétní diferák s rozkmitem místo operáku?

Nahod schéma smile

Web

(upravil orhore 14. 8. 2019 16:51)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Odpověď je zde smile

mechanik napsal:

Potom som ten operák vymenil za diskretny vstup a rozkmit a diamond použil ako výstup. Zvuk sa mi páčil daleko viac než s hromadou aj drahých operákov čo som tam testoval.

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Máte skúsenosti, alebo ostať pri wime?
https://www.tme.eu/sk/details/jsx-1u_25 … -1u-250-5/

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Pokud máš místo na DPS polypropylenem nic nepokazíš smile

Web

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Jedná sa mi skôr o tú značku smile ...je rovnako drahý, ako Wima MKP10, ale vyzerá trochu viac audiofilne lol

(upravil mechanik 17. 8. 2019 16:43)

Re: Accuphase DIY z Aliexpresu

Na audiophile sa vyprdni... Inak Tony Gee mierne lepšie hodnotí tie MKP10 WIMA. Ibaže jeho test je ako pasívna výhybka teda do 4-8R zátaže... Úprimne by som to extra pri zapojení s operákom do posilňovne neriešil. Aby si neskončil pri audio kondenzátore čo bude väčší než celá doska a ešte k tomu 10x drahší big_smile

S tým novým avatarom som ani hneď nevedel kto píše big_smile