Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 5 z 5)

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

RSS

Příspěvky [81 až 84 z 84]

81

Re: Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

V tomto lze s kaedem v podstatě jedině souhlasit. Pokud je snaha využívat nějaké zbylé/získané tesly, je potřeba, aby to celý mělo nějaký ekonomický rácio. Jinak v tom nevidím praktický význam. Jedině, že si chce člověk hrát - vůči tomu nelze říct ani ň. S kvalitou ARV161 taky souhlasím. Stačí se kouknout na směrovky. I při veškeré snaze to prostě bude nad 6kHz blbý.

82 ...editoval Bentley (25. 7. 2019 10:49)

Re: Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

Antonio, diky za post, muj postřeh k vysledku je, že jsem asi měsíc poslouchal dokola, a ladil, měnil součástky, až byl zvuk bez jakehokoliv peaku, nebo díry. Na výšce jsem musel dost bojovat s filtrem, protože jednou to vylezlo moc, podruhé se udělala díra jak debil, a stačilo o chlup změnit hodnotu. Proto mám i v každé bedně rlc jiné. Ten propad jak píšeš v reálu není, z té díry - BR lezou dost středy (asi dano tqwt konstrukcí) a je to doplněné. Právě to se mi ale na tom líbí, zvuk je otevřenější, a mnohem lepší na poslech než obyč BR.
Ladil jsem zvukovým generatorem a uchem, vychazel jsem ze zakladu simulace ve lspcad, kde jsem si hodnoty ověřoval v grafu.
Jinak jsou to 35let staré repra, a každému již budou hrát jinak, proto i ty vyhybky by se měly doladit na konkrétní kusy. Možná i každou bednu zvlášť.

83

Re: Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

Mne tie frekvenčné charakteristiky potvrdili to, čo som si o tesláckych dvojpásmach tejto koncepcie (ARN 567/5604 + ARV 161) myslel vždy - diera v strednom pásme a vysoké tóny odtrhnuté od zvyšku prenášaného pásma. Preto som sa časom už ani nečudoval, ak niekto tvrdil, že mu viac vyhovujú jednoduché dvojpásma s kondenzátorom, napr. 1PF 067 33 alebo RK 09. Ale ako vidno z tej charakteristiky 33ky, ani to nie je v pôvodnom stave rozhodne nič extra.

Ak niekomu veľmi záleží na pôvodnom vzhľade a nechce robiť veľké zásahy ani do konštrukcie, dá sa aj s jedným kondenzátorom pre ARV dosiahnuť dobrý výsledok. Už som takto s veľkou spokojnosťou majiteľov poopravil niekoľko 33 a RK 09 - pre ARV 161 treba použiť namiesto 8 uF kondenzátora, s ktorými je až nebezpečne preťažený, 3,3 - 4 uF a reproduktory vzájomne prepólovať.

Pri tejto príležitosti je nutné upozorniť ešte na jednu vec ohľadom ARN 56x, ale najprv musím trochu zájsť do histórie smile - reproduktory ARN 567 / 568 boli vyvinuté koncom roka 1971 špeciálne do prvých kompaktných dvojpásiem triedy hi-fi ARS 820 / 821 na kvalitný prenos hlbokých tónov v malom objeme, ale zároveň s tým, že ich membrána je optimalizovaná aj na kvalitný prenos stredného pásma. Takto nejako to oficiálne tvrdil výrobca. A ono je to aj pravda, pretože ak je ARN 56x v poriadku, tak hrá stredné pásmo skutočne veľmi príjemne, v podstate ako širokopásmo. Ale nie vždy to tak je, pretože mnohé kusy (možno aj celé série) majú od výroby vadu, skrytú a veľmi zákernú - zle zalisovaný spoj nosiča cievky a membrány, čo spôsobuje nepríjemné skreslenie v pásme vyšších stredov. Jeden ARN kričí a skresľuje viac, druhý menej, alebo vôbec - preto často hrá pri ich použití každá bedňa inak a pre každú treba ladiť extra výhybku. V prípade, že sa to opraví, alebo že je ARN 56x od výroby v poriadku, naozaj sa netreba prepadnúť od hanby ani za zrekonštruovanú RK 09 alebo 1PF 067 33.

Web

84

Re: Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

Charky tady ukazují chování výhybek z čela Tesmaxů, tzn. v konkrétních bednách s přidanou látkou/plastovou mřížkou/ovlivněné hrubým rámečkem..., budou ta měření podle situace trochu jinak. Průběh filtrů ale sedět bude, jen se směrovky nějak rozhodí a nahoře látkou utlumí.


paf/Bentley: docela rozumím tomu, že ve vašem případě mohlo být energie na středech až moc a tou dírou, která tam změřitelná opravdu bude, jste to udělali poslouchatelnější; 161 měly na 1,1kHz ne stejně tlumenou rezonanci a tam i různě povylezlé harmonické. Tu úpravu přidám jako tip do úvodu, díky za podnět!

https://i.postimg.cc/vxwXQQd0/161-RIvs-DC.gif


Jinak ale platí i to, co píše ciplox. Ať už 567 nebo 5604, oba můžou zazvonit někde kolem 1,3kHz a někdy i pořádně; taky jsou kousky, které mají celkově zvednuté zkreslení. Pak 5604 na rozdíl od 567, měly zvednuté pásmo lichých harm. kolem 150Hz, což při 5. a 7. harm. je zrovna pásmo dělení, kde středobas hraje stále s plnou parou a když se to ještě mělo sejít s rezonancí kolem 1,3...

https://i.postimg.cc/gxdhGNBq/567-NGvs-SP.gif


Tady dávám odkaz na VituixCAD 1.1.33.0 (stačí jen nainstalovat, nic nenastavovat) a soubory k simulaci.

Příspěvky [81 až 84 z 84]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 5

Chceš reagovat? Musíš se přihlásit.

Audioweb.cz » Projekty sloupových reprosoustav » Tesmax 61 (Tesla ARN 567 + ARV 161)

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£