Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


Audioweb.cz » Reprosoustavy » Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

  Stránky: 1

RSS

Příspěvky [13]

(upravil stanislav1986 28. 7. 2019 16:12)

Téma: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Dobrý deň,
Planujem si do obývačky postaviť nejake Hifi reproduktory, pozdávajú sa mi hotové projekty od dexonu. Nakoľko nemám veľmi čas riešiť samostatný návrh niečoho nového, radšej sa budem držať overených veci.
Máte nejaké negatívne postrehy k tomuto návrhu?
https://www.dexon.cz/clanky/konstrukce- … -01-8.html

Som ochotný si priplatiť ešte Max 100e k meničom. Ak by sa v tejto cene bolo niečo rozumné a lepšie, dajte prosím vediet.
Počúvam prevažne starsi rock, občas novsie..
Doteraz som používal doma megaton em151. Ale sú to.velke kravy na doma. Od týchto hifi očakávam vernejšie podanie zvuku.dakujem

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

zkus si projít projekty na repromanii, tohle mi jako extra odladěný projekt nepřipadá, kdo ví, jesltli vůbec něco meřili, protože tam výsledky měření nejsou pulikovaný.
Možná by pro tebe bylo zajímavý tohle: http://repromania.net/forum/viewtopic.p … amp;t=6990
příp něco najdeš i zde.

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Ten Dexon zjevně není zrovna dotažený projekt, kdybych chtěl současné měniče a ušetřit, šel bych asi po kombinaci Sica 6,5H1,5CP + LP110.28/380TW, dají se pořídit už za 4ku! a má to vychytávky, které se vidí až u dražších kousků.

A co se týče bedny, tady to někdo s jinou výškou dal do TQWT nebo tady v bassreflexu; nějak jsem to ale nestudoval. Nebo to můžeš zkusit s mým TQWT tady, je to univerzální bedna, a nemusí být tak široká.

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Na starší rock není dvoupásmo nejlepší volba,to by chtělo třípásmo a nejlépe uzavřenku s větším basákem,ale to už bude prostorově náročnější téměř jako ten megaton.

A ted něco k těm příkladům...ne,že bych chtěl kohokoliv odrazovat z radosti z vlastní stavby,ale je potřeba si vybrat opravdu kvalitní projekt.Ten němec postavil prapodivnou splácaninu něčeho co se tváří jako TQWT,ale nakonec to má vzadu basreflexový nátrubek,takže je to vlastně jen basreflex,výhody TQWT přišli vniveč...

antonio

Nebo to můžeš zkusit s mým TQWT tady, je to univerzální bedna, a nemusí být tak široká.

Tak TQWT jakožto univerzální bedna je doufám jen nahodilý slovní obrat yikes protože je to něco co u laděných zvukovodů neexistuje,to slovíčko laděný znamená že délka zvukovodu(a tím i rozměry bedny)jsou naladěny na konkrétní TS-ka konkrétního použitého reproduktoru a tím je po veškeré univerzálnosti.

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

A proč by to jako mělo chtít uzavřenku?

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Taky si myslím, že jeden z TOTEMů by pro tebe byl akorát.

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Leonardo: TL/TQWT konstrukcí jsou hromady a absolutní většina vznikla nahodile, málokdo to měřil a upravoval k dokonalosti, takže spousta jich bude i zcela průserových, takže ano, obecně univerzální nejsou. Ale tady se bavím o mém TQWT, které jsem dělal zodpovědně a bylo to moje první seznámení se se zpoždovací linkou; po všem přenastavování příček/tlumení/vyústění (a to i na TL) jsem naměřil mraky dat a výsledek je v tomto rozměru blízko ideálu, bedna je univerzální pro většinu běžných 6", hraje tady roli Qts, které je dobré mít mezi 0,4-0,6 a fs ideálně pod 45 Hz. Neříkám, že v některém případě by třeba 10cm rozdíl ve vedení a modifikace tlumení nedalo lepší výsledek, ale garantuju, že rozdíl nebude velký.

Tady srovnání ARN 567 vs P17REX (a parametry)
https://i.postimg.cc/dk2DmQ3Y/ARN-567-P17-REX.png


Kdo si k TL a spol. ještě nepřičuchl, určitě doporučuji si modifikovatelný box postavit a velmi důkladně si s tím pohrát=měřit, začnete vidět tento systém jinak než předtím.

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Prečo od oka? Veď na to existujú SW, napríklad Hornresp. Čo sa na tom dá ladiť? Okrem kmitočtu naladenia. Myslíš odstránenie tých šialených rezonancií tlmením a podobne?

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

antonio : nesouhlasím s tím že většina konstrukcí vznikla nahodile,už dávno jsou dostupné vzorce,tabulky a v posledních letech i SW(zmíněný Hornresp není zrovna ideální) a možnosti měření pro důkladné doladění tlumením...

Nechci tady dělat nějakého věčného oponenta sám a doufám že k tomu co jsi napsal ti sem něco napíše i někdo jiný kdo staví tyto konstrukce...
Za mě jen toto: právě takovýto diletantský přístup nejvíce škodí všeobecnému povědomí o přednostech tomto systému...10cm sem,10cm tam a rozdíl nevelký...no,on takový basreflex o 10Hz vedle také hraje,ale jde o to JAK..."přičuchl" jsi,ale ještě jsi stále na úplném začátku...

mechanik: ty jsi ani "nepřičuchl" a nevíš o čem to je...těch 5 vět to dokazuje...

(upravil mechanik 10. 8. 2019 22:07)

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Ladenie kmitočtu a odstránenie rezonancií je najpodstatnejšie, ty tam ladíš niečo iné? Čo konkretne? Rád si o tom niečo prečítam ak sa ty alebo antonio rozpíšete. Sám som kedysi niečo podobné chcel. Na základe simulácie z Hornresp, ktorú mi ktosi dobrý urobil, som postavil akúsi hornu. Oproti BR to bolo tvrdé a dunivé - asi tie rezonancie a prenikanie stredov cez to dlhé a široké vedenie. Radšej som sa vrátil k BR. Nemyslím si že je to dobré cesta. Hlavne v dnešnej dobe keď sa dá priplatiť za reproduktor s tažšou membránou a nižšou citlivostou ktorý ide hlboko sám o sebe už v malom BR boxe. Nahánať účinnosť musia len lampisti smile

Nepíšem to do sporu, rád sa nechám poučiť. Inak ladenie som vtedy pochopitelne overoval cez artu. Ak antonio dosiahol oproti BR dobrý výsledok tak gratulujem.

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Předposlední projekt s poř.č.24 mám s Monacorem SPH 170C a na stole u PC mám TL s Visatonem FRS8M,moderní repra,žádné vykopávky,je to vše o návrhu a využití možností simulací,měření...
Pokud chceš studovat,tak něco už jsem psal tady...příspěvek 71

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?id=22081&p=4

Spousta čtení je i na DIYaudiu a tady je ke stažení i komplexní soft na všechny varianty zvukovodů (můžeš zkusit třeba i exponenciální-B/W Nautilus)

https://www.diyaudio.com/forums/softwar … re-81.html

https://i.postimg.cc/hh0J6p6J/2372154.jpg

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Leonardo: Necháme to být, vidím, že další diskuze by byl jen hrách na zeď...


mechanik: Pokud někdo udělá bednu podle vzorečku, je to dobrý start, ale spoustu proměnných nechá náhodě, takže od oka. Hornresp je super pomocník, který ti řekne, co by se jak zachovalo, ale odezvu srovnatelnou s tím, co změříš, úplně nedostaneš.

Taky jsem si kdysi a dlouho dobu říkal, proč má někdo potřebu vymýšlet "takové šílenosti" co nejdou pořádně odsimulovat a přidávají další rezonance, ale byla to jen totální neznalost; ta konstrukce má jistá pozitiva a když se udělá dobře, tak i rezonance jsou dobře tlumené. Stojí za to pročíst Baileyho, ten s tím začal.

Jinak co se týče dunění/rezonancí, záleží, co konkrétně jsi postavil; takhle vypadá Tesmax nevytlumený a s tlumením v některé z posledních fází. Těch středů z vyústění nejde moc a průběh je pozvolný bez převýšení na středech, typické u neupravených BR. A účinnost: to není případ zpožďovacích linek, to nejsou horny.

https://i.postimg.cc/ZBH1K0m7/tlumeni-tesmax61.png

Re: Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Postavil jsem sloupky dle Dexonu s IRB 16. Protože nemám ty zkušenosti, nevím kam sáhnout, ale určitě tomu chybí to nějak lépe vyladit. Mně to prostě nebasuje. Ve srovnání s jinými pokusy, které jsem kdy tvořil. Jinak na středech a výškách nemám námitky . (pro mne)

Příspěvky [13]

  Stránky: 1

Audioweb.cz » Reprosoustavy » Odladena stlpova zostava IRB 20 + IRT 10 od Dexon

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£