Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 11 z 76)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

  Stránky: ««« 1 ... 9 10 11 12 13 ... 76 »»»

RSS

Příspěvky [201 až 220 z 1,502]

Re: Danwatt ...

Tam bude vadit asi i velká beta toho budiče.
KU612 moc velkou betu nemají, aspoň ne ty, co mám.
Taky vznikne v NPN polaritě něco úplně jiného, než v PNP, ale co dělat, když jsem tehdy nic jiného neměl ?

(upravil microlan 23. 7. 2019 7:10)

Re: Danwatt ...

Vyměřil jsem nejhorší KU605ku,  beta = 16/4A a je to beze změny. Zkusím emitorový odpor do budiče.

//Míněno odpor mezi B-E koncáku, který vyberu na co nejrovnější charakteristiku bety

Re: Danwatt ...

Dej tam něco pomalejšího, s KU605 to bylo zoufalství smile

Re: Danwatt ...

Tak mě napadá KD3773, těch mám dost, mají velký Uceo, takže by se mohlo najít i něco s malou betou

Re: Danwatt ...

Skoro jsem chtěl nad touto variantou zlomit hůl a vzdát to, ale KD3773  B=25/4A a odpor BE 10 Om. Sice s RC členem, ale šlape jak hodiny. jsem zvědavý na přechodový zkreslení. Řekl bych, že to s tím bambusákem hraje líp.

(upravil danhard 26. 7. 2019 18:14)

Re: Danwatt ...

Máš tam přímo na desce nějakej blok na napájení (100uF), nebo jdeš ke zdroji přes 30cm dráty ?
Kolik má indukčnost takovejch 60cm ? (tam a zpátky), kolik je impedance takové indukčnosti na 5MHz, na kterých to kmitá ?
S KU605 se dá takto udělat snadno krátkovlný výkonový oscilátor.

Re: Danwatt ...

Napájím to provizorně dvojlinkou, bez kapacity na konci. Dám tam blok a uvidím. Finál bude napájený přes 25 mm distanční sloupky, ale jen varianta s T74 deskou. Toto jsem stavěl jen ze studijních důvodů. Zajímavé, že to se schotkou při větším proudu jde i do AB třídy.

Re: Danwatt ...

Tak 100 uF to trochu zlepšil, ale bez RC členu to opět nejde.

Re: Danwatt ...

Jestli je to s tím germaniem, tak tam jsem žádnou diodu mezi báze nedával, schottky tehdy nebyly a křemíková byla moc.

Re: Danwatt ...

Jo jo, ten s germániem. Asi půjde ven, pokud nepůjde udržet čistý B pro maximální vybuzení.

Re: Danwatt ...

Jestli je Sch. dioda přímo mezi bázemi, tak by se neměly otvírat oba, maximálně při vyšší frekvenci, kdy se nestačí Ge odbudit.

Re: Danwatt ...

microlan napsal:

Záhada.

U tohoto zesilovače (Danwatt s proudovým zdrojem "nahoře")

https://www.audioweb.cz/viewtopic

Který jsem v dílně provozoval s provizorním napájením ze stabilizovaného zdroje +-15V 100 mA (2x 7815) pro testování OZ. Byť byl zesilovač nastavený dle předchozího odkazu na nějakých 36V, tak při velice nízkých hlasitostech hrál bez znatelného zkreslení (měřeno uchem). Udělal jsem si zdroj, gretz a 3 mF, 38V naprázdno. A nedá se to poslouchat, zkresluje to hlavně ve výškách. Zapojil jsem to přes regulační trafo a nastavil 30V jako u provizorního zdroje a opět se zkreslením. Teprve kolem 22V se to dalo poslouchat, byť bych řekl, že to nebylo čistý jako s provizorním zdrojem. Na výstupu před kondenzátorem to stále drží 17V. Osciloskop tam nemám, abych to důkladněji prohlídnul


A nemělo to být napájeno 46V? Klasickej transiwatt pod 40V taky zkresluje.....

(upravil microlan 31. 7. 2019 7:23)

Re: Danwatt ...

Ty 5NU74 mám asi z pořádného výmetu. Při 6V s Rb-e 10 Ohm některýma teče i 100 mA! Vyměřil jsem i kusy s jednotkama mA, ale i s těma lepšíma při propojených bázích teče koncákama 20 mA. Funguje to jako řízený AB, nebo je to jen balast se stejným zkreslením jako čistý B?

Re: Danwatt ...

Pošlem ti na pokusy 2ks tých 7NU74, čo som nameral betu 112. Pomeraj ich a uvidíš, či budú lepšie....

(upravil microlan 31. 7. 2019 10:29)

Re: Danwatt ...

Nic neposílej, mám toho fůru, aj 7NU74

//Spíše to zaletuj a změř klidový proud koncákama

(upravil microlan 19. 8. 2019 5:58)

Re: Danwatt ...

Vrátil jsem se k původnímu návrhu s proudovým zdrojem pro Si trandy. Měl jsem s ním problém z hlediska přechodového zkreslení (po zjištění příčiny se jednalo spíše o nějakou nestabilitu). Vše vyřešeno. Problém byl v dlouhé napájecí dvojlince. Blokovacích 100 uF zjednalo nápravu. Musím popohnat ty paliče, abych mohl namontovat origo chladič a připojit zdroj 20mm spoji

Re: Danwatt ...

Dokázal by se někdo vyjádřit k "drobné" úpravě proudového zdroje v zapojení Danwatt, kterou jsem si v primitivní simulaci zplichtil. Děkuji.

https://hordek.rajce.idnes.cz/Danwat-II/#Danwatt-II.jpg

(upravil danhard 10. 9. 2019 21:33)

Re: Danwatt ...

Nahražuješ tak ty dvě primitivní diody ?
Dej si tam co chceš.

ps. nesnaž se to udělat líp než Cimrmann smile
Ten to umí asi 7-mi způsoby, a nikdo nevi, proč použil tento.
Cimrmann ale umí uznat prohru, zde řekl, danharde, není co vylepšovat, vracím se k elektronkám.

Re: Danwatt ...

danhard napsal:

Nahražuješ tak ty dvě primitivní diody ?
Dej si tam co chceš.

ps. nesnaž se to udělat líp než Cimrmann smile
Ten to umí asi 7-mi způsoby, a nikdo nevi, proč použil tento.
Cimrmann ale umí uznat prohru, zde řekl, danharde, není co vylepšovat, vracím se k elektronkám.


Já se nesnažím být "lepší" to ani nemohu, vzhledem k vašim zkušenostem. Jen mě občas "něco" napadne a tak si říkám, když udělám to a to, co to přinese, nebo nepřinese..... Ta "volovinka" s tranzistorem se v simulaci chová velmi podobně jako ony dvě diody --- jen ten NPN konec začal limitovat o malinko později, ale to je asi pouhá kosmetika. Nejsem vybaven lepšími znalostmi na to, abych to uměl lépe odsimulovat, nebo určit další "přínosy nebo nepřínosy" toho řešení. Člověk by neměl být hnidopich, když na to vědomostně nemá, a tak díky za každé prozření. smile

(upravil Hordek 11. 9. 2019 19:23)

Re: Danwatt ...

smile

Příspěvky [201 až 220 z 1,502]

  Stránky: ««« 1 ... 9 10 11 12 13 ... 76 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Danwatt ...

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£