Téma: Napajanie a filtracia zosilnovaca

Mam otazku ci ma vyznam filtracia (za poistkou za hlavnymi filtracnymi elytmi) priamo pri kolektoroch koncovych tranzistorov alebo ci to je skor len pre dobry pocit? ak ano na co to je dobre a kedy sa to pouziva? Vsimol som si to u niektorych zosilnovacov napr. aj CFA mosfet z diyaudio to tak ma, niektore zosilnovace maju na hlavnom napajacom vedeni u kazdeho tranzistoru pri jeho kolektore samostatny malicky elyt pripadne aj folia alebo keramika k tomu.

Ma to meratelny vyznam u obycajnych VFA AB zosilnovacov co maju SR okolo 100V/us? pomaha to proti niecomu? chapem ze ten vybijaci prud hoci maleho elytu bude na urovni zhruba povoleneho kolektoroveho prudu daneho tranzistoru a hned pri kolektore mozno cosi spravi, ale je to vobec pocutelne / meratelne?

zaoberal sa tymto niekto?

(upravil mechanik 16. 6. 2019 16:42)

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

To isté som sa pýtal ja tu   https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 70#p349470   Ale velmi sa to tam neriešilo. Každopadne bude velmi záležať aj na tom ako presne budeš tie kondenzátory viesť do zeme. Je možné že keď to urobíš zle tak zvýšiš THD... Pri meraní osciloskopom sa to podla mna prejavý mierne ostrejšími hranami obdlžníku do 4R zátaže. Mám pocit že som niečo také už raz nameral... Asi dosť záleží ako kvalitne máš navrhnutú dosku. Keď máš napríklad na samostatnej doske mostík a filtračné kondenzátory tak si nejake blokovanie iste dal aj na dosku koncáku a keď máš len 1 pár koncových tranzistorov blízko neho, myslím že uť tam nič dávať nemusíš. Ak tam máš tých párov viac a doska je dlhá bude to mať väčší efekt.

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

Filtrace co nejblíž u koncáků je nezbytnost, protože z hlediska vf se C vzdálený desítky cm od koncáků chová jako kdyby tam nebyl. Z toho pak plyne osciloskopem jasně viditelná nestabilita.

Web

(upravil mechanik 16. 6. 2019 18:00)

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

Ja som to pochopil tak že sa pýta či má zmysel niečo rovno na kolektoroch alebo to stačí tak ako to má napríklad DPA222, stará hypa A400...

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

ano myslel som to tak ako pise mechanik, ok takze ich tam dam. Mam tam 6 parov to264 a akurat medzi emitorakmi tam mam na nejaky 10mm kond priestor pri kazdom tranzistore, preto som zvazoval ci ich tam davat alebo nie, zdroj mam na inej doske asi 10cm kabel, takze to podla toho co pisete pomoze smile

na blokovanie VF postaci aj SMD keramika 100n/100V alebo su lepsie foliaky?

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

Ale teda, kedže máš dosku zdroja samostatne, na doske samotného koncáku si už blokovanie mal, okolo 1000uF? Len si proste nemal žiadne kondenzátory hneď na kolektoroch koncových tranzistorov?

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

mam to zatial len rozkreslene, ale mal som tam len slabe blokovanie (220uF) pri poistkach na doske zosilnovaca. Ok takze to rozsirim ku kazdemu tranzistoru...

zaujimala by ma problematika VF blokovania, pretoze kazdy s oblubou do audia pouziva foliaky, lenze na VF blokovanie su vraj lepsie keramiky... tak som z toho uz blby big_smile

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

Keramiky sa dávajú skôr na digitál. Ten tranzistor má aj tak nohy a nie je až tak rýchly folia tam bude uplne v pohode.

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

Willi, probiralo se to zde:

https://www.audioweb.cz/viewtopic.php?p … 79#p330679

Jinak mrkni

http://www.semach.cz/pdf/metodika.pdf

www.urel.feec.vutbr.cz/~drinovsky/?download=Skripta_EMC.pdf

deska posazena elyty, kterymi tečou nabijeci proudy, jejichž cesty vyzařují, není dobrý nápad..

Web

(upravil mechanik 17. 6. 2019 10:09)

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

Toto je nejaky LME budič, tie kondenzátory má takto na doske aj výrobca v nejakom referenčnom dizajne tušim.

https://i.postimg.cc/NfznX5Pz/lme49830.jpg

Otázka je ako majú riešené zeme. Mať zem reprovýstupu v ceste medzi zemou privedenou od zdroja a nabíjaním tých kondenzátorov by nebolo dobré. Tipujem že z jednej strany vedie napríklad +Ucc do kolektorov koncových tranzistorov a zároveň plus kondenzátora a GND sa vracia z opačnej strany dosky po +Ucc kamsi pred zem reprovýstupu ku konektoru vstupného napájania. Ak sa to urobí zle THD vyletí kludne o dve miesta.

(upravil reeb 17. 6. 2019 10:34)

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

mechanik napsal:

Toto je nejaky LME budič, tie kondenzátory má takto na doske aj výrobca v nejakom referenčnom dizajne tušim.

Je od toho nějaké měření?

Web

Re: Napajanie a filtracia zosilnovaca

Důležitý je taky proti čemu je to blokováno, zem musí být nejfestovnější.
Kondy by měly být LowESR, aby to mělo význam.
Naopak nějakých 100n paralelně je tam dokonale na nic, to je jen letitá fikce smile