Téma: SMD vs. THT

Zdravím pánové,
zajímal by mě Váš názor a zkušenosti v rozdílu mezi osazením součástkami SMD a THT.
Jestli jde jen o vyprázdnění vlastních skladových zásob, možnost tahat pod rozměrným odporem 5 cest, ...

Samozřejmě nemám na mysli výkonové prvky.

Re: SMD vs. THT

Hmm názor si každý musí udělat sám big_smile

Já jsem dřív býval zatvrzelý zastánce THT. Hlavně asi ze zvyku. To se v posledních letech mění, k SMD jsem byl "donucený" především kvůli potřebě malých rozměrů DPS. Nedávno jsem se vrátil k léta rozestavěnému modulu zesáku do aktivního subu a zjistil jsem že se mi do těch drátových součástek jaksi nechce, deska pořád vychází příšerně velká a už není kam zmenšovat! hmm2 Ale s koncovým zesákem většího výkonu asi dál zůstanu v THT.
Ideální je asi kombinace obojího. Tam kde potřebuju např. protáhnout tlustou zem pod součástkama tak nechám těch pár součástek THT, nebo kde je větší ztrátový výkon nebo impulsní proudy, taky třeba elyty je vhodnější nechat v THT. Ale vstupy, preampy, ekváče a obecně věci na linkovou úroveň vychází líp v SMD nebo kombinaci. Další výhodou je nižší cena pokud teda zrovna nekupuješ po jednom kuse. A taky se desky v SMD nesrovnatelně rychleji osazují, když nemusíš trefovat dráty do dírek, otáčet desku, ohýbat vývody, po zapájení stříhat... to oceníš když něčeho děláš víc kusů. Navíc drtivá většina moderních polovodičů, operáků atd se už vyrábí jen v SMD a v posledních několika letech výrobci preferují ještě extrémnější integraci v podobě QFN a BGA pouzder což už je docela hardcore pájení. To ale naopak vůbec nepreferuju, jsou tam problémy se spolehlivostí. A taky se vyhýbám rozměru menšímu než 0805 u pasivů - ty malé blechy skoro nevidím, hodnota na nich nebývá natištěná takže když se ti pomíchají hodnoty na stole tak je můžeš rovnou shrnout do koše, obvykle mají horší tolerance, odpory mají vyšší vlastní šum, keramiky větší nelinearity a závislosti atd.

Re: SMD vs. THT

Dovolím si nesouhlasit "Odpory mají vyšší šum, obvykle horší tolerance , keramiky nelinearity" obvykle pouze ten nejlevnější shit. Keramiky NP0 jsou pořád NP0 (C0G) a je jedno jak jsou zapouzdřený, stejně jako X7R a X5R, který tu nelinearitu a teplotní závislost mají. Pokud se řeší šum odporů, tak metalizovaný jsou v provedení melf a minimelf, což je zase to stejný jako metalizovaný odpory klasický Spíš je pakárna, že se ty melf součástky mají snahu kutálet, i trochu v pastě... Samozřejmě na čínské tržnici koupíš standartně odpory tlustovrstvý nebo ulíkový, kondenzátory bez označení hmoty, ale ta cenovka...
Jinak naprostej souhlas, jenom tohle upřesnění, aby nebyl někdo uveden v omyl. V smd ale prakticky neexistují svitky, což leckerej audiofil nemůže akceptovat smile
Pokud si na smd pořídíš základní vybavení, a k desce si necháš udělat u číňana "SMT stencil", pastu naneseš na celou desku jedním tahem špachtle, tak je produktivita práce oproti THT násobná, osazoval jsem cca 400 smd součástek za nedělní dopoledne (od 9:30 do 12:00) včetně pájení, to si v tht nedokážu představit. Základ je ale podtlaková osazovačka a horkovzduch na pájení.
P.S. nikdy nevysypávám součástky z pásku, takže vím, co je co, a 0603 odpory mají potisk, ale keramický kondenzátory ani velký hodnoty.

Re: SMD vs. THT

To: Kaed
Taky si dovolím nesouhlasit. O velikosti pouzdra vs. napěťová závislost kondíků pojednává např. tento článek:
https://www.maximintegrated.com/en/app- … vp/id/5527 
O šumu a obecně vlastnostech SMD odporů byl taky nějaký podobný článek ale teď ho nemužu najít. Ale tam bychom si celkem rozumněli smile
Samozřejmě pro ktitická místa je řešením MELF které jsou ale rozměrné i relativně drahé nebo tenkovrstvé odpory (thin-film) které se dělají i v 0603 a možná i menší a s cenou je to zrovnatak. Já teda těch 0603 součástek moc nemám, ale žádný z těchto kotoučů nemá popisy na pouzdrech. Kondíky nejsou popsané nikdy, to je jasné, na to už jsem si jakš takš zvykl.

A ještě bych oponoval že v SMD nejsou svitky - jsou smile Zrovna minulý víkend jsem opravoval jedno audio zařízení kde byly. Ale jsou nesmyslně drahé a shánějí se blbě takže pro DIY je to nesmysl. A taky bych úplně netvrdil že svitky jsou jenom pro audiofily, třeba dobrej ekváč s keramikama fakt nejde udělat, nebo aktivní analogová výhybka, obecně všechny druhy korekčních obvodů v audiopásmu.
Podobné je to s elytama - ty rozumně zaplatitelné v provedení SMD jsou příšerné shity a 30 kaček za kvalitnější elyt nedám, to sorry jako, když mám tu samou kvalitu v THT za desetinu ceny. Takže zde opět jedině THT. Nebo se dá použít tantal ale ty taky nejsou úplně levné, v poslední době jsou poměrně nedostatkové a spolehlivost obecně též problematická takže se hodí jenom někam.

(upravil orhore 10. 6. 2019 15:22)

Re: SMD vs. THT

SMD mají z mého pohledu jen jedinou výhodu - malé rozměry konečného výrobku. Takže pokud někdo vyrábí mobily či výrobky pro agenta 007 je na správné adrese smile.
Pro audio bych to asi nepoužíval. I když DACy se tímto způsobem vyrábí skoro výhradně. Nevím zda někdo nezkoušel vyrobit nějaký předzes, nebo zesilovač s použitím SMD a to samé zapojení s THT. Jeden sluchátkáč ve dvou verzích jsem už slyšel a jednoznačně lépe hrál s THT.

(upravil mechanik 10. 6. 2019 19:50)

Re: SMD vs. THT

V SMD nejde zohnať čistý polypropylen, už vôbec nie taký polystryol smile Pri audio záleží čo sa tam dá, písal tu o tom Dohnalik. Niektoré veci sa v SMD kreslia dobre. Hlavne keď sú tam SMD velké IO, mikrokontrolery. Aj DACy sa kreslia super. Celkovo na digitál nemá cenu používať THT. Taký diamond buffer som kreslil do SMD opakovane a vždy to bolo mizerné oproti THT. Tak napríklad TO-126 znesú dosť velký výkon a zaberajú minimum miesta, nožičky majú v rade. S takým SMD tranzistorom je to na prd, zaberá velkú plochu a nedá sa spájkovať z oboch strán, potrebuje prekov, ten zaberá dalšie miesto. Odpory to isté také 1206 zaberajú tušim viac miesta než SMA0204 s RM7,5mm na šírku. Zase je nevýhoda že je nutné použiť často prekov mimo odporu. Pod 0805 natiahnete ledva jeden tenký spoj. Plošky na ktoré sa spájkuje pri SMD sú velmi velké. Pri THT sú vždy len minimálne okolo diery. Predzosilňovač plánujem prekresliť do SMD, vidím to nerozhodne, THT oproti SMD. Koncák sa potom určite neoplatí. Je tam dosť komponentov ktoré sú tak velké že je to už jedno.

orhore, asi tam boli použité iné typy tranzistorov, to je potom neporovnatelné. Rozdiel tam nemá aký byť pri veci ako je predzosilňovač

Ešte ma napadlo. Pri osadzovaní neviem čo je lepšie, je to o cviku. Pri THT sice je nutné ohýbať vývody, skracovať, otáčkať dosku ale tiež je spoj perfektný. Pri SMD, horúcom vzduchu a cínu v paste je väčšie rizoko že to niekam zatečie, že sa súčiastka pohne a podobne. Určite to chce viac cviku než THT. Netrúfol by som si naraz pri SMD robiť 20 súčiastok keď tam budú aj LQFP a MSSOP, 0402 alebo 0603. Často to chce pinzetu a trochu sa s tým povrtať a neprehriať dosku a súčiastky. Jasné keď je tam 10 SOIC08 a 10 0805 tak je to pohoda a rýchlejšie než THT.

(upravil zuki 10. 6. 2019 15:51)

Re: SMD vs. THT

Fóliáky používám i v SMD v 1206. Jen opravdu není velký výběr (v přijatelné cenové relaci). Moje (cenově) oblíbené hodnoty jsou 0,33uF/16V (ECPU1C334MA5), 0,68uF/16V (ECPU1C684MA5) a 100nF/63V (SMD 1210), 18nF/250V (PEN - CB037G0183JBA)... Ale jdou vybrat i cenově přijatelné hodnoty (10-20kč) v několika uF...

https://cz.farnell.com/w/c/pasivni-komp … zatoru=smd

S SMD odporama je to tak, že cena je úměrná kvalitě... A je celkem jedno, zda je to v MELF nebo v 1206... Do přesných věcí (měření - tzn. né HiFi) používám 0,1%, 5ppm... (TNPU1206100KBZEN, ale stojí jeden v 10-kusovce cca 60Kč...)

-------------
EDIT - psal jsem to nějak dlouho (reakce na Kaed-a) a tak "jsem byl předběhnut" (vyhledat typy a odkazy něco času zabralo). 

Jen k odporům (i kondům) v SMD - u RF (dělám do 3GHz) používám 0603 a 0402 (osazuji ručně).

Ale šum a ostatní parametry (né RF) vychází (v podobné ceně) asi nejlépe u 1206 nebo MELF...

A k SMD kondům - na některých místech je foliák celkem nutnost (keramika je někde nepoužitelná) a i mírně horší parametry těchto foliáků
v SMD nejsou zas až tak špatné... Kdo musí mít "špičku", holt tam dá trochu větší "vývodový" kondík ...

Polyestery jsem našel u Farnella v cenové relaci 30-250Kč...

(upravil mechanik 10. 6. 2019 15:44)

Re: SMD vs. THT

Neviem ako farnell ale mouser čistý polypropylen nemá, pozeral som to nedávno. Väčšinou je to polyfenylen sulfid. Klikol som na nejaky z farnell a tiež. Ale to sú už drobnosti...

(upravil JeF111 10. 6. 2019 16:13)

Re: SMD vs. THT

Příklad kombinace SMD + THT v audio preampech:
https://i.postimg.cc/xkNwn209/micin-top.jpg 
https://i.postimg.cc/94wprXRN/micin-bottom.jpg 
https://i.postimg.cc/pp1MDYSb/pentotron-24x-osaz.jpg

Obvykle nakonec o použití SMD nebo THT rozhodne čeho mám doma dostatečnou zásobu a případně co je zaplatitelné a rozumně spolehlivé. Např. SMD přepínače a poťáky jsou docela humus, pokud nedám aspoň 3 kila za kus.

Třeba tenhle ekváč by výhradně v SMD udělat snad ani nešel a výhradně v THT by byl možná 3x větší což by v mém případě výrazně omezilo jeho použitelnost. A layout by vyšel taky podstatně hůř, dlouhé spoje zpětných vazeb apod. Zkrátka všechno má své výhody a nevýhody, takže je potřeba umět si vybrat co kam dát smile
https://i.postimg.cc/B82dLpg5/DSCF1580.jpg
https://i.postimg.cc/cgm2TJPr/DSCF1582.jpg

Re: SMD vs. THT

No, chlapci, už to v THT nějak doklepu sad, nemám zřízení na práci s SMD. Tudíž v SMD už ani nic neopravím. Respektive opravil jsem, ale výsledek vizuálně krystalická hrůza.
Zapojení je potřebné vše navrhovat tak, aby to nebylo složité a snadno se to vešlo...
Samozřejmě respektuji, že digitání technologie ještě nedospěla k tomu, aby se vešla do slušných rozměrů při THT usi. I to nakonec třeba přijde... Kdysi se dělaly hybridní obvody, nakonec byly nahrazeny v rámci pokroku. I ty digitály pokročí; alespoň tedy doufám big_smile

Re: SMD vs. THT

Poslední dobou zjištuju, že mě už osazování THT nějak nebaví, s SMD je sice větší piplačka, ale nějak mě to baví víc. Za mě asi kombinace obojího. S THT začíná být v současnosti problém především v operákách, nové typy už jsou často jen SMD.

Re: SMD vs. THT

To jef111: To není o velikosti pouzdara kondenzátoru, ale o provozním napětí kondenzátoru. Je to i v datasheetu od těch hmot.  X7R 4M7/25V jsou si velice podobný, ale mají tam na srovnání jenom 1812,1210 a 1206. A u té 1206 mám dojem, že není doopravdy na 25V a nebo je to x5r.
To je konstruktérskej kvíz, jakou reálnou kapacitu má konenzátor 10M/16V X5R při napětí 12V a teplotě 60°C? - odpověď je, že cca 2mikro. Kdysi mě to taky stálo jeden ztracenej večer...  Ale to je jiná otázka, keramiky z těchhle hmot jenom jsou u audia jenom na blokování, a tam je to celem jedno, jestli je to 100n nebo 47n, hlavně že tam je. Problémy nastávají spíš u spínanejch zdrojů...

(upravil zuki 11. 6. 2019 11:04)

Re: SMD vs. THT

Pro lepší představu (dle příspěvku 12 - kaed)
Y7R - str. 19
X5R - str. 26
Y5V - strana 30 z katalogu AVX

http://catalogs.avx.com/SurfaceMount.pdf

- graf DC Bias Voltage Y5V - nad 20% U je to "mazec"... sad

Re: SMD vs. THT

na str. 30 to není X5R, ale Y5V, to se dá koupit snad jenom na aliexpresu, v TME v tomhle hrůzným provedení mají jenom pár hodnot. Ale kdo nečte, neví.
C0G (NP0) se nebojím použít v kompenzaci zesilovače, v dolní propusti na vstupu a pod, ale problém je u vyšších kapacit cena a dostupnost, ale řádově do 1nF je to dobrá volba. Bez závislosti kapacity na napětí, minimální teplotní závislost. co víc si přát. V podstatě podobný jako svitek, akorát se dá použít na podstatně vyšší kmitočty.

(upravil zuki 11. 6. 2019 14:12)

Re: SMD vs. THT

Používám jen COG (cca do 2n2) a X7R (cca 10nF-3u3)... a pár typů SMD foliáků... THT R a C už skoro nepoužívám cca 25 let...

Vyšší kapacity řeším SMD elyty nebo tantaly (když je málo místa). Pro spínané zdroje a pod. aplikace - polymerní elyty (třeba THT D8mm 100uF/35V/3A... SMD 6x6mm 33uF/50V/1A) ...
---
pozn: V katalogu AVX není graf (teplotní záv.) pro X5R.

Takže pro úplnost  přidávám grafy od MURATY:
http://zuki.hw.sweb.cz/dokumenty/konstr … MURATA.png

napěťové závislosti Y7R obecně:
http://zuki.hw.sweb.cz/dokumenty/konstr … TA-Y7R.png

a mezi jinými je zde Y7R: 10nF 25V  a  100nF 16V (..71E103.. a ...71C104..)
http://zuki.hw.sweb.cz/dokumenty/konstr … -2-Y7R.png

Re: SMD vs. THT

Zajímavější jsou napěťové závislosti keramik.

Re: SMD vs. THT

Ty jsou v mém předchozím příspěvku (č. 13) v katalogu AVX .

(upravil danhard 11. 6. 2019 12:10)

Re: SMD vs. THT

O X7R tam toho moc o napěťové závislosti není a horší dielektrika jsou nepoužitelná.
Když jsem používal keramické bloky X7R od AVX, 33uF/500V, tak jsem si je musel odměřit sám.

(upravil zuki 11. 6. 2019 14:04)

Re: SMD vs. THT

Doplněny napěťové závislosti Y7R (do příspěvku č.15).

V čem je výhodnější keramika 33uF/500V než elyt? Menší rozměry? Taky mám doma keramiku asi 1810(nebo tak nějak) - 100uF/asi 6V (nepamatuji si přesně).  Ale vzhledem k tomu, že s keramikou jsem spíš generoval ultrazvuk (výkon v jednotkách až desítkách W a viděl destičky až do 1kW), tak mi keramika asociuje spíš piezoefekt...).  Takže blokování větších proudů keramikou se raději vyhýbám...

Taky jsem viděl rozlámané (popraskané) Y7R u měničů a v mobilech se prý mění taky velmi často (co jsem slyšel, tak před pár roky byl nejporuchovější součástka blokovací 100nF)... Ale ve spotřebce to může být i žádoucí kurvítko...

Re: SMD vs. THT

Keramika byla z jednoduchého důvodu, nic jiného mi nepovolili.
Aby jsi měl představu, jak to vypadá smile
http://www.farnell.com/datasheets/1750749.pdf