Re: Jak objednat toroidní transformátor

Za mě je to s toroidama dost duchařina. Koupil jsem od Rixe údajně bzučící trafo. Můstek + 80 000uF na větev nějaké keramiky a neslyším ho. Stejně tak dobré bylo trafo co jsem kdysi objednal v Tipě. Nevím kde to nechávali vinout.

Tronic jsem bral několikrát 1600VA a trochu bzučely do PA dobré.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

To trafo odemne je hlučné až při zatížení. Bez zátěže jen s můstkem a elyty ani nehlesne.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Zkoušel jsem a nic klasický brum, ale až při velké zátěži.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Tak som dostal od JK odpoveď. Chcel som si najskôr takto dať navrhnúť trafo do predzosilňovača. Viem že pri výkone do 100W by nevrčalo ale znížené sytenie nie je na škodu, bude tam časom aj  RIAA preamp s celodiskretnými IO. Nakoniec SP audio sa tým tiež chváli tak to asi nebude blbosť big_smile

odpoveď:

Navrhl jsem nové jádro a výpočty.   
a) jádro přesně na 65VA (bez výkonové rezervy) a výpočet se standardním sycením, tím jsem získal referenční počet závitů pro variantu b)
b) dále jsem navrhl nové jádro s výkonem 85VA (bez výkonové rezervy) a dosadil jsem počet závitů a průměry drátů z první varianty a)  , tím kleslo sycení u této varianty b) na cca 1.18 T, to vůbec u traf nepoužíváme, ale jestli to tak chcete, trafo bude dle nás hodně měkké

Zaujímavé je toto:

Crashpc napsal:

Z komunikace mám info, že sycení bylo 1,32T... Lepší jádro by mělo zvládat 1,7-1,8T.

To crashpc písal k tomu čo vrčalo, po úprave malo predpokladám ešte nižšie sýtenie. Ale možno to myslel tak že pri trafe tak nízkeho výkonu nikdy nepoužili tak nízke sýtenie.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

2 mechanik
k tomuto

b) dále jsem navrhl nové jádro s výkonem 85VA (bez výkonové rezervy) a dosadil jsem počet závitů a průměry drátů z první varianty a)

Nech použijú hrubšie dráty, na väčšie jadro sa predsa zmestia.. Ale nechápem, načo je dobré na preamp trafo s výkonom 65VA smile.

(upravil mechanik 4. 6. 2019 15:26)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Je tam aj DAC a R-2R. Možno tam časom pôjde sluchátkový preamp, RIAA, BT vstup a iné veci. Potrebujem aby to trafo bolo definitívne.

85W jadro, o 25% väčšie než počítané závity na 65W jadro, teda rezerva v sytení 25%, rozdiel medzi 65W a 85W jadrom. Hrubšie vodiče!? o 25%? To z toho bude zase 85W trafo nie!? big_smile Trafo sice prúd nevidí a sýtenie bude stále malé... Tak ale tým vznikne identické trafo ako keby sa navíjalo klasické 85W trafo so zníženým sýtením o 25%, teda o 25% viac závitov big_smile Potom som im to mohol zadať rovno ako 85W trafo s +25% závitmi smile

(upravil DJ_Rix 4. 6. 2019 17:23)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Jawis: A zkoušel jsi to při zátěži ? Ptám se možná debilně, ale to trafo samozřejmě vrčelo až při DC zátěži za můstkem, stačí když na kýble připojíš žárovku na 230V aby tam bylo cca 0,5A a víc a musíš zjistit jak to vrčí smile Kolik máš v síti ? Já cca 243V, i když jsem ale sjížděl regulákem na 210V dělalo to. Jedině, že by se to přepravou nějak natřáslo a usadilo big_smile

(upravil BV 4. 6. 2019 19:06)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

mechanik
Ak použili počet závitov aj priemer drátu z bežného výpočtu pre jadro 65VA (teda to, čo sa normálne zmestí na jadro 65VA) a toto namotajú na jadro 85VA jadro (kde je viac miesta pre vinutie) , tak nie problém použiť o niečo väčšie priemery drátu ( pretože na väčšom jadre je viac miesta). Tým sa znížia "ohmické" straty , menej tepla a trafo bude trochu tvrdšie ako by bolo s tenšími vodičmi. To trafo potom prenesie aj 85VA pri menšom sýtení, len bude viac klesať pri záťaži ako pri obvyklom sýtení pre 85VA jadro.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

DJ_Rix napsal:

Jawis: A zkoušel jsi to při zátěži ? Ptám se možná debilně, ale to trafo samozřejmě vrčelo až při DC zátěži za můstkem, stačí když na kýble připojíš žárovku na 230V aby tam bylo cca 0,5A a víc a musíš zjistit jak to vrčí smile Kolik máš v síti ? Já cca 243V, i když jsem ale sjížděl regulákem na 210V dělalo to. Jedině, že by se to přepravou nějak natřáslo a usadilo big_smile

Zkoušel jsem to zatěžovat odporově 100R a bylo to v pohodě. Bylo to teda v práci v dílně a není tam úplně ticho, ale nic neobvyklého jsem neslyšel. Možná už jsem z toho věčného měření SPL max. nahluchlý. Nicméně noční poslech neplánuju, já obvykle v noci spím. Takže za mě je trafo super.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Možno máš v sieti o 10V menej než Rix smile

(upravil DJ_Rix 5. 6. 2019 16:44)

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Jawis díky, máš štěstí, jsem rád že trafo poslouží.

Mechanik: Zkoušel jsem to samozřejmě i s menším napětím viz jeden post hned pod tvým.

Re: Jak objednat toroidní transformátor

Asi není kam jinam to napsat, tak sem :

Musím pochválit firmu JK-ELTRA p. Kyprý, u které sem objednal následující trafo

- 230/ 2x18V - 2x 2,5A = 90VA
- lakování jádra
- typ 090218 Zalitý střed  (lanka, napětí naprázdno)
- 21.1 byla objednávka potvrzena a 31.1 bylo trafo u mě.

Trafo je totiž úplně tiché

Web