Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 3 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Ochrana zesilovače

  Stránky: ««« 1 2 3

RSS

Příspěvky [41 až 51 z 51]

Re: Ochrana zesilovače

Tak možná že dochází ale určitě je to lepší než když to odpojuje třeba na přehřátí chladičů při plném výkonu big_smile

Re: Ochrana zesilovače

joe911 napsal:

Co znamená vhodně dimenzovaná pojistka na primarní straně trafa? Když to je to nejméně přesné místo.
Ano jde mi o ochranu silových a ostatních částí zesilovače.

Hej Joe,buď prosím tě tý dobroty,tohle jsou základy.Vrať výučák.

Re: Ochrana zesilovače

horemic napsal:

Hej Joe,buď prosím tě tý dobroty,tohle jsou základy.Vrať výučák.

Ted jsi mi to nandal smile
Takze, když budu mít jedno trafo, na něm 2 x 200W do 8 Ohm, takze odběr ze sekundaru zhruba 2x5A? trafo ma 2x52V, takže příkon sekundáru by byl 4,5 A, vhodně dimenzovaná pojistka by měla být mezi 6,8-9 A.
A teď mi řekni kdy ta pojistka se přepálí, když odejde jeden koncovej tranzistor?
Tavny pojistky na primarní straně, nevím jak ty, ale já dám jako ochranu proti zkratu nebo posra..i zdroje

Prosím opravte mě, jestli se mílím.

Re: Ochrana zesilovače

Poistka na primáre trafa cca 2,5AT - pre závadu v trafe, medzizávitový skrat a pod.
Poistky v sekundáre 2x4-5 AT (ak to bude len 200W/8, nie do 4.) pre prípad závady mostíka, hlavných elytov
Poistky v DC napájaní konca rovnako cca 2x4-5AT pre prípad prierazu koncov, aby nehoreli DPS, emitorové odpory...
DC ochrana (odpojenie záťaže z výstupu konca a jej skrat na zem..)
elektronická nadprúdová (lepšie SOAR) ochrana v konci ako ochrana proti skratu alebo nízkej zaťažovacej impedancii + tepelná ochrana- odpojenie záťaže
A bude to "bombenundidiotensicher"...
Žiadna tavná poistka neochráni konce v prípade skratu na výstupe.

(upravil danhard 5. 6. 2019 16:09)

Re: Ochrana zesilovače

Nesmí se to s těma pojistkama přehánět, na hlavním sekudáru je nepoužívám, to musí odchytit pojistka primár. Pomocné sekundáry přes odpalovací odpor.
Prímár jednoznačně T čková, při větším příkonu softstart, pak může být nízko dimenzovaná a něco chrání.
Pokud má něco chránit konce, tak správně dimenzovaná F. Jinak je to jen na ochranu proti zahoření.

Re: Ochrana zesilovače

Děkuji

Re: Ochrana zesilovače

Většina spotřebky si vystačí se správně dimenzovanou pojistkou na primáru a nikomu domy ani byty nehoří. I Fková pojistka má nějaký špičkový proud než vypne a v případě mosfetů s malým Rdson nebo bipopárů často ani ty tranzistory neochrání.

Re: Ochrana zesilovače

Jen doplním že většina komerčních zesilovačů má pojistku pouze na primáru.Některé mají pojistku dokonce jen sériově s výstupem.Při průrazu koncového tranzistoru se ta v primáru přepálí dřív než bys řekl švec,což je i odpověď pro Joea.Pouze v jednom případu který jsem na stole měl nedošlo k přepálení pojistky.Zesilovač hrál,jen při vytáčení volume do prava jednomu kanálu brzy docházel dech.Koncový tranzistor měl přerušené oba přechody.Než jsem toto naměřil,taky jsem do té doby tvrdil,že porucha koncového tranzistoru s sebou vezme zpravidla i další součástky,a rozhodně pojistku na primáru.Jen pro zajímavost,bylo to nějaké staré JVC.

Re: Ochrana zesilovače

Je trochu problém ( risk) to urobiť bez sekundárnych poistiek v prípade dual mono konca, kde je sieťový prívod spoločný pre dve trafá. Ako dimenzovať spoločnú poistku?A zdrojový elyt (10 -22G)  je v prípade poruchy mostíka(AC do elytu) celkom slušný "granát" .

Re: Ochrana zesilovače

Pak se dají dvě primární pojistky dovnitř a jedna silnější do vývodky. Nebo se použije vývodka bez pojistky a dají se jen ty dvě pro trafa...

Re: Ochrana zesilovače

BV: Děkuji

Příspěvky [41 až 51 z 51]

  Stránky: ««« 1 2 3

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Ochrana zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£