Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Ochrana zesilovače

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 51]

Re: Ochrana zesilovače

Že to byl první a ne poslední co jsem našel?

Tak jinak, odpojoval tu někdo napájení od zesilovače? A jestli ano, jakým způsobem?
Relé či mosfet jsou očividně nevhodné.

Re: Ochrana zesilovače

Inspirace by se možná našla u fungování ochrany zesilovačů řady LM3886.

Žijeme v časech, kdy se (možná až příliš) zvažuje ekonomická návratnost každé aktivity. Zde je to asi namístě. Takže položme si otázky:
Co očekáváš od okamžitého odpojení zesilovače od napájení?
Jaká je pravděpodobnost, že se odpojení od napájení oprávněně aktivuje?
Nebude zde hrozba, že chybným vyhodnocením situace = aktivací ochrany dojde k větším škodám?

Nevěřím, že z odpovědí vyjde, že se to vyplatí. Pokud zde ovšem není nějaká odpověď typu, že děláš buzerační obvod, kterým zakukleně vyřadíš zdroj nepříjemného rušení klidného dne big_smile

Re: Ochrana zesilovače

Očekávám, že nevyhořím. Očekávám, že to zareaguje rychleji než pojistka.
Proč by se nemělo napájení odpojit oprávněně?

Dobře, tak VY tedy chráníte zesilovač? Jaké používáte ochrany? Jak často VÁM falešně zareagují?

(upravil BV 31. 5. 2019 10:01)

Re: Ochrana zesilovače

joe911 napsal:

Že to byl první a ne poslední co jsem našel?
Tak jinak, odpojoval tu někdo napájení od zesilovače? A jestli ano, jakým způsobem?
Relé či mosfet jsou očividně nevhodné.

Hovorí to v prvom rade to, že pri odpájaní DC je vždy hrozba, že začne na kontakte horieť oblúk a že odtrhová vzdialenosť kontaku limituje vypínaciu shopnosť..
Odpojovať napájanie od vadného (ak je na výstupe DC..) zosilňovača je najlepšie obyčajnou hodne dimenzovanu poistkou, tá zabráni zbytočným škodám ako poškodené DPS a prípadný požiar... Riešiť ochranu zosilňovača napr. pred preťažením  odpojením napájania je nezmysel, "slušný" zosilňovač musí mať nejakú elektronickú nadprúdovú ochranu. Vždy je lepšie (ak je to nutné, napr. pri tepelnom preťažení..) odpojiť záťaž. A tento "odpojovač" záťaže môže byť ten istý ako pre DC ochranu, oneskorené pripojenie po zapnutí a iné funkcie.. A najlepšie je to odpájanie výstupu riešiť MOSFETMI, nedegradujú časom ako kontakty relé, nehorí pri vypínaní žiadny oblúk a sú dnes dostatočne robustné (pretože vypínajú vždy prúd v sérii so záťažou..) a nedegradujú nijako signál. Pri vypínaní napájania po poruche konca by tie spínače odpájali skratový prúd zdroja, to by asi neprežili..Nie je to dobrý nápad.
Prečítaj si toto
http://hifi.slovanet.sk/bb/viewtopic.php?t=10509

Re: Ochrana zesilovače

BV: díky za odkaz, jak je dosaženy toho, že je na G větší napětí než na D? nebo se počítá s tím, že když se napětí na výstupu blíží k napájecímu (limitaci zesilovače) tak se bedny odpojí? nebo je to napájeno celé jiným zdrojem s větším napětím?

(upravil BV 31. 5. 2019 11:53)

Re: Ochrana zesilovače

Zaregistruj sa, prihlás a uvidíš aj prílohy (obrázky, schémy, merania..). Možností budenia mosfetov je viac.

(upravil Otas 31. 5. 2019 13:31)

Re: Ochrana zesilovače

joe911 napsal:

Očekávám, že nevyhořím. Očekávám, že to zareaguje rychleji než pojistka.
Proč by se nemělo napájení odpojit oprávněně?

Dobře, tak VY tedy chráníte zesilovač? Jaké používáte ochrany? Jak často VÁM falešně zareagují?

První krok pro to, abych nevyhořel, jsou nepajcované trandy s dostatečným SOA i pro činnost nadproudové ochrany.

Druhý krok je dobře postavená nadproudová ochrana.
Třetí krok je tepelná ochrana koncáků.
Čtvrtý krok je ochrana proti ss napětí na výstupu.
Druhý, třetí a čtvrtý krok vedou k odpojení zátěže přes relé.

Pak již jen postačí síťová pojistka (T), kdyby se podělal zdroj.

Pokud je to složitější zapojení se ss vazbou, pak by to musí reagovat i na ztráty +i- napětí předzesilovačů.

Odpojovat napájecí napětí zkratem je fakt neobyčejně špatný nápad.
Ještě k té LM3886: Tam se - pochopil-li jsem to správně - odpojuje celý výstupní obvod včetně koncových trandů. Ale k tomu tuším teď směřujete smile.

Edit: Ještě jsem vlastně neodpověděl na četnost: U jednoho problémového zesu (nedodržena zásada prvního kroku EZK ZMD9251) mi odešly koncáky MJ4032/35 asi 6 krát. Ochrana reagovala vždy a správně - podotýkám, že relátka používám (údajně zcela nevhodná) Finder 4061, šlapaly perfektně, plně se osvědčily. Jedenkrát ale reagovala ochrana - falešně i navíc. Až po výměně trandů za 10015/16 se situace uklidnila.

Re: Ochrana zesilovače

Jaké relé používáte pro ochranu reproduktoru?

Pokud by došlo k proražení koncového tranzistoru, tak mě přijde, že se to moc neliší od odpojení koncového stupně.

Re: Ochrana zesilovače

Když máš pochybnosti v případě použití relé, tak použij něco jiného: http://hififorum.sk/phpBB3/viewtopic.php?f=22&t=461
Už ti to psal i BV včetně odkazu na jiné fórum.

Re: Ochrana zesilovače

jo, vypadá to pěkně, jen mě nejde do hlavy jak dostane na Gate-Source galvanicky odděleny napětí pro jeho sepnutí

(upravil BV 2. 6. 2019 9:17)

Re: Ochrana zesilovače

Jaké relé používáte pro ochranu reproduktoru?
Pokud by došlo k proražení koncového tranzistoru, tak mě přijde, že se to moc neliší od odpojení koncového stupně.

Ja používam konkrétne toto, https://www.soselectronic.cz/products/f … 4w-1-51797 , ale kontakty sú zapojené ako prepínač, okrem odpojenia od výstupu zosilňovača sa reproduktor (pripojený na pohyblivý kontakt)  pripojí druhým pevným kontaktom na zem. Takže ak aj pri závade horí oblúk (na rozdiel od skratu zdroja je prúd vždy obmedzený impedanciou záťaže v sérii..), tak sa skratne na zem, reproduktorom sa nestane nič, pretože sú skratované cez kontakty relé. A odpália sa poistky v napájaní. Ale relé (konce, poistky..) je nutné po takejto "totálnej" havárii vymeniť. Alebo potom SSR, Mosfety.

jo, vypadá to pěkně, jen mě nejde do hlavy jak dostane na Gate-Source galvanicky odděleny napětí pro jeho sepnutí

Však si pozri ten odkaz, nebuď lenivý, sú tam schémy. Alebo hľadaj výraz "photovoltaic Mosfet driver"...Budíš to presne rovnako (z rovnakého obvodu) ako normálne relé.

Re: Ochrana zesilovače

pravda, foto-mosfet je pro me novinka, musim si to projit wink
na odkazy jsem se dival, ta detekce ss slozky je kouzelná (dolni propust a 2 fototranzistory)

Re: Ochrana zesilovače

Tam je důležité, aby ten MOSFET rychle rozpínal (protože je to většinou při poruše, při velkém proudu), definovaně spínal (tam nezapínáš při chybě, ale mohl by jsi do vybuzeni).
Ještě je užitečné ho chránit transilem, který stojí pro stejnou strávenou energii zlomek ceny MOSFETu. Pak vystačíš s relativně papírovejma tranzistorama smile
Celkem dobře to zpracoval DJrix, možná až moc kvalitní materiál.
Napájení gate je buď plovoucí přes odpor z napájení (takové zapojení ode mne tam najdeš), nebo přes fotočlánek, pak to plně nahrazuje relé.

(upravil mechanik 3. 6. 2019 0:34)

Re: Ochrana zesilovače

Nenameral niekto na slovanete THD cez mosfet asi 0,002%? Dá sa s tým niečo robiť? Nie že by to bolo počuť ale je to škoda keď už má koncák napríklad 0,000x% to degradovať. Ono ten velký finder proste nebol dobrý a mal ešte 2 prechody v serií. Ale myslím že taký finder 62.23.9.024.4300 by mal byť v poriadku. Má 3 kontakty paralelne a neviem či niekto nespomínal aj nejaky lepší material kontaktov... Tiež má obrovskú vzdialenosť kontaktov od seba pri rozopnutí. Odhadom 4mm. Sám som si ho kúpil. Inak je to 3x16A.

(upravil danhard 3. 6. 2019 0:49)

Re: Ochrana zesilovače

To je těžký, tohle tam naměřit lze a je to celkem kravina.
Mám metodiku, jak tyhle věci minimalizovat, je to primitivní, je to logický, ale je to know-hau a dávat to sem nebudu smile

Doporučuji, zaměřte se na jiné ptákoviny, než zkreslení pod 0,001% širokopásmově.
Zesilovač je souhrn vlastností.

Re: Ochrana zesilovače

Zpětná vazba vytažená až za spínačem?

Re: Ochrana zesilovače

nějaká vtipná historka o nadšeném bastlíři?

z práce znám podobnou, o napájecím zdroji se zpětnou vazbou a filtrační tlumivce

Re: Ochrana zesilovače

Ještě je dobrá věc když zároveň s aktivací ochany dojde ke zkratování vstupu zesilovače třeba mosfetem. Mám to tak u jednoho zesilovače a relé vystupu spíná a vypíná bez zátěže tím pádem nedochází k opalování kontaktů a i po mnoho letech jsou jak nové.

(upravil DJ_Rix 4. 6. 2019 17:16)

Re: Ochrana zesilovače

lakatospejslos napsal:

tím pádem nedochází k opalování kontaktů a i po mnoho letech jsou jak nové

Kéž by k nim docházelo, alespoň by nebylo tolik problémů s přechoďáky oxidací. smile

Vašku, díky za pochvalu !

Re: Ochrana zesilovače

Tak možná že dochází ale určitě je to lepší než když to odpojuje třeba na přehřátí chladičů při plném výkonu

Příspěvky [21 až 40 z 51]

  Stránky: ««« 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Ochrana zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£