Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 2 z 8)

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Stavím koncák pro BI- AMPing

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 8 »»»

RSS

Příspěvky [21 až 40 z 145]

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Tady jsou skoro všichni extrémně konzervativní, za moje minizesilovače se spínaným zdrojem 24V a modulem s TPA3116 mě někteří chtěli ukamenovat smile

(upravil pet007 17. 5. 2019 8:07)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Jinak, vcera sem ozivil druhy A650. Tentokrat zkousim osazeni C2690A/A1220Y misto MJE340/350. Cob maji 19pF, na Vas nic extra, nicmene MJE340/350 by ho mely mit kolem 12pF?, nikde se to moc neuvadi. Byt jsou jen do 160V, SOA maji pomerne slusnou, (100V@ cca 110mA, 130V@ cca 60mA - oboje teda pro 25C ale DC zatizeni). Takze krom provozu v trvaly saturaci ci obdelniku by to melo bejt naprosto bezpecny (i tak by to mely vydrzet) na +/- 65V). Zaroven jsou to ale celoplastaky, takze se s nima hezky dela (verze KSC/KSA).
PS1. Jinak Mouser vcera necekane psal, ze mi posilaji zbylych 44ks KSA1220Y, pritom jeste pred tydnem psali, ze dodani zari 2019 (objednavano prosinec 2018)
PS2. ohledne 2SC5200/2SA1943 z TME - IMHO bych rekl, ze maji fejky. Viz fotka - co sem mel doma (bohuzel ted nevim odkud, ale asi Mouser), potisk maji tenci, precizni, pri pohledu z boku nejsou videt male prohlubne od nejakeho laserovani jako u tech z TME...... Takze asi pozor na to.
http://www.mervart.eu/!projects/!audio/Novicok/2SC5200_TME_fake.jpg

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Neviem ci ti zalezi na kvalite ale mas tam par problemov,

1: ak ide o leacha asi si nepochopil preco pouzil na snimanie diody. skus si to dostudovat a pouzit tie.
2: tepelne previazanie vystupnych tranzistorov je dolezite! Nepochopil to ani Dudek.
3: snimas teplotu len na jednej polvlne? trochu hlupost.

Plus ale je ze budiace tranzistory su tepelne previazane s vykonovymi.
Zapracuj to do navrhu a spoznas rozidiel v stabilite a kvalite.

GL

(upravil Jawis 30. 5. 2019 20:20)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Eifell: Zhurta to bereš....

Odhadnul jsi to naprosto přesně, problémů mám hned několik. Tím největším je že mám hypotéku na barák, nějaké zdravotní problémy a tak, ale co se týká toho leache tam až na pár drobností nejsou.

Tak předně to co vidíš na fotkách není kompletní.

Ty měděné šíny jsou jenom teplovodivá trasa. Budou navzájem propojené chladičem, který bude tvořit bočnici krabice. Je to K400 z gammaalu. Jenom deska chladiče má 400x120x10mm masa a pak žebra. NAvíc to bude na domácí poslech občas hodně hlasitý ale domácí, takže pasiv a pomalý ohřev.

Stabilita klidového proudu je lepší než u klasického leache. Když jsem modul zkoušel obdélníkem zapoměl jsem na moment na to jak neúčinné je při 100Hz obdélníku a napájení +/- 70V budit jenom 10V do zátěže. Došlo mi to až když jsem se o šínu popálil. Klidový proud se pohnul asi o 2 mA

U klasického Leache je s klidovým proudem mnohem větší problém a to nemluvím o offesetu. To že nemá Budiče a VAS na na společném chladiči je dost problém.

Ale jsem jenom hobby amatér. A možná víš něco co já ne. Tam mi prosím řekni kde mám hledat tu sníženou kvalitu kterou v textu několikrát skloňuješ myslím že i pan Dudek bude rád občas sem nakoukne a rád se poučí ze svých chyb.

(upravil Eifell 30. 5. 2019 20:41)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

smile nehovorim o velkosti chladica ale o tepelnej previazanosti. Napriklad take MJ15024 a MJ15025 su takzvane komplementarne dvojice co okrem vodivosti znamena aj to ze maju takmer rovnake teplotne zavislosti. to znamena ze ak maju jednotlive polvlny rozdielne teploty ich pracovne body sa navzajom pohybuju a sposobuju skreslenie. (napriklad pri prelinani polvln je prechod posunuty). Za toto moze taka vec, vola sa to tusim...ahaaaaa, kladna termicka vazba. navyse tomu dopomaha termicka vazba pripojena len na jednu polvlnu.

ale kludne ignoruj moje rady. Co ja mozem vediet o navrhu elektroniky pre audio...

EDIT: neviem do akej kvalitativnej hladiny to chces dostat ale nezanedbaj ani samotne prevedenie tranzistorov. Osobne odporucam TO3. Tiez to ma par suvislosti s teplotami...

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

osobne by ma zaujimal vyznam tepelneho previazania VASu, budicov a koncov. Postavil som niekolko leachov (Jawis tiez ich ma za sebou uz dost) a nikdy som nespozoroval rozdiel v tom ci boli spolu alebo osobitne. Naco je to dobre a aky to ma prinos? uz ked sa o tom bavime tak vstupny diferak tam naviazany tiez nie je, v ziadnom zo zapojeni, a tam by to trebalo asi najviac...

(upravil Jawis 30. 5. 2019 22:26)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Eifell: Ano, budu je ignorovat. Dosáhl jsem kvalitativní úrovně která je pro mě naprosto dostatečná. Topologie těch konců je do značné míry podřízená tomu jak je chci používat. S ohledem na chlazení jsem pro odvod tepla použil né zcela běžný materiál a o průřezech materiálu jsem tě informoval proto aby jsi pochopil že to provázání myslím vážně. A popravdě si myslím že vaříš trochu z vody. Máš SW vybavení a umíš tyhle věci jako dynamický tepelný spád reálným tělesem simulovat? MKP čkem například? Máš nějakou simulaci? Když vezmu v úvahu rychlost s jakou  se při té tepelné kapacitě chladiče ohřívají tak delta T mezi půlvlanama byť na 10 Hz a z toho plynoucí "přechodové zkreslení" je bezvýznamné. Je to 16mm tlustá měděná štangle s velmi malým tepelným odporem. To o čem mluvíš začne mít význam ve chvíli kdy se trandy sází na dvojku plech. Pominu li divizi ULTRA HiFi přístrojů které mají tak malé zkreslení, že nevrahají ani stín. Tam moje řešení nemůže kvalitativně obstát. Každopádně až jednou vyrostu a to zkreslení začnu slyšet ozvu se.


Wili:  U leachů mi klíďák vždycky klesal dokud se Vas a Rozkmit na těch malých chladičích teplotně neustálily (neohřály) Takže jsem musel nastavovat za tepla. Když se jelo do 2R a hodně, budiče už se dost hřály a kliďák zase klesnul. Diferák najíždí teplotně rychleji a proudový odběr zatížením které je malé už to moc nerozhází. Zezačátku se trochu hýbe offset.  Nebylo to ale nijak kritické. Zmiňil jsem to tady jako reakci na to co napsal kolega Eifell. Leach je za mě skvělý zesík, jinak bych se k němu opakovaně nevracel.

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Eifell: jsi uplne mimo, schema proslo revizi Danharda coz je asi nejlepsi obvodar v cz smile

Web

(upravil pet007 31. 5. 2019 7:21)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

A ja to posunu jeste dal smile V ramci testovani A650 a lenosti jsem nechal trand na regulaci klidaku mimo chladic (pouzil sem tam KSC2690A) a klidak drzel i pri sinusovy zatezi, kdy mely chladice kolem 53C....
Jediny snad co je takova drobna zrada (o ktery Jawis vi) je nemoznost nastavit klidak vic nez 60mA. Pri tomto proudu je zkresleni na malych vykonech kolem 1-5W kolem 0.1%, dal pak pochopitelne klesa. Nicmene ja to neslysim smile

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Rozhodne se snadneji montuje tranzistor nez nejake debilni diody. Original Leach obsahuje nekolik nedomyslenosti ktere Danhard polecil.

Web

(upravil Eifell 31. 5. 2019 9:27)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Takze co so som sa dnes dozvedel. Regulacia kludoveho prudu v zavislosti na teplote nieje potrebna a kladna termicka vazba je fenomen vymysleny nadnarodnymi organizaciami a sorosom na ovladanie ludi.

Ak sa ti niekde lahsie montuje tranzistor ako dioda pouzi ho( nech je to kdekolvek).

A danhard (neviem ci je to meno alebo nick) je najlepsi obvodar v cz. (Aj ked neviem co to slovo znamena) ale predpokladam ze je najlepsi vo vysokofrekvencnej,vysokorychlostnej,digitalnej,analogovej,meracej elektronike, fpga a ucpu programator atd.

A samozrejme posledna dolezita vec, tepelny odpor medzi vykonovymi tranzistormi jednotlivych polvln je irelevantny.

A teraz vazne. Thermaltrakt tranzistory boli vyvynute na ulahcenie vyvoja a to tak,ze ku kazdemu polovodicu bola umiestnena aj polovodicova dioda na snimanie teploty cim sa zarucila tepelna stabilita pracovneho bodu. Inak sa tranzistory umiestnovali co najblizsie ku sebe aby mali maly tepelny odpor medzi sebou.

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Skoda jen, ze do kazdyho prispevku jdes hned prdeli napred

(upravil Eifell 31. 5. 2019 9:29)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Toto mi prosim vysvetli. Nechapem tej fraze

(upravil reeb 31. 5. 2019 10:29)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Danhard alias Ing.Danecek se navrhem elektroniky zivi desitky let..

Je uplne jedno jaky teplotu snimaci prvek se pouzije- termistor, dioda, tranzistor..hlavni je jak regulace funguje jako celek.
      Ve většině komerčních zesilovačů se používá tranzistor, podívej se na zesilovače DPA ap. Navíc BD139 se dělá i celoizolovaný takže uchycení to snadné..

Web

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

reeb napsal:

Danhard alias Ing.Danecek se navrhem elektroniky zivi desitky let..

Je uplne jedno jaky teplotu snimaci prvek se pouzije- termistor, dioda, tranzistor..hlavni jak funguje jako celek.

To sice ano ale vplyv rusenia na diferencialny par (ktorym sa da povazovat prepojenie na diody) oproti trom vodicom na bce asi rozdielny bude. Aspon nejak takto to prof. Leach vysvetloval wink

(upravil BV 31. 5. 2019 11:04)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Aspon nejak takto to prof. Leach vysvetloval wink

Nemusíš veriť len tomu, čo napísal prof. Leach... wink Skús si prečítať aj  čo k problematike napísali napr. Borbély, Cordell, Hawksford, Self a iní. A podstatný je vždy výsledok.
Napr. toto

a to tak,ze ku kazdemu polovodicu bola umiestnena aj polovodicova dioda na snimanie teploty cim sa zarucila tepelna stabilita pracovneho bodu.

je nezmysel.. Výsledok závisí od toho kam a ako sa tá dioda zapojí. Zaručuje jedine rýchlejšiu odozvu, ako snímač niekde na chladiči.

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Eifell:

http://www.cordellaudio.com/book/

https://www.amazon.de/Audio-Power-Ampli … -1-catcorr

Web

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

Eifell, zapomněl jsi jmenovat ještě, že jsem odborník na spínané zdroje, vinuté magnetické díly a na odrušení. Nejsem programátor vyšších jazyků a systému na PC smile

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

danhard napsal:

Eifell, zapomněl jsi jmenovat ještě, že jsem odborník na spínané zdroje, vinuté magnetické díly a na odrušení. Nejsem programátor vyšších jazyků a systému na PC smile

big_smile nechcelo sa mi vela vypisovat na telefone. Mam velke ruky na to wink preto som dal atd. A samozrejme techniky do radiacnych prostredi a podobne.

(upravil Eifell 31. 5. 2019 12:48)

Re: Stavím koncák pro BI- AMPing

BV napsal:

Aspon nejak takto to prof. Leach vysvetloval wink

Nemusíš veriť len tomu, čo napísal prof. Leach... wink Skús si prečítať aj  čo k problematike napísali napr. Borbély, Cordell, Hawksford, Self a iní. A podstatný je vždy výsledok.
Napr. toto

a to tak,ze ku kazdemu polovodicu bola umiestnena aj polovodicova dioda na snimanie teploty cim sa zarucila tepelna stabilita pracovneho bodu.

je nezmysel.. Výsledok závisí od toho kam a ako sa tá dioda zapojí. Zaručuje jedine rýchlejšiu odozvu, ako snímač niekde na chladiči.

Mas pravdu. Tu diodu tam pridali z dovodu redukcie plochy pre tranzistor a usmernovacej diody. Navyse nemusis pouzivat diodovy mostik na sekundari trafa (sarcasm)

Co sa leacha tyka spomenul som to lebo to dava logiku. A elektronika je logicka. (Koniec koncov ako cela fyzika) alebo s tym nesuhlasis?

Příspěvky [21 až 40 z 145]

  Stránky: ««« 1 2 3 4 ... 8 »»»

Audioweb.cz » Projekty elektroniky » Stavím koncák pro BI- AMPing

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£