Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 3)

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Ochrana zesilovače

  Stránky: 1 2 3 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 51]

Téma: Ochrana zesilovače

Zdravím pánové,

měl bych na Vás dotaz ohledně fungování ochran proti ss na výstupu zesilovače.
Většina ochran při detekci SS složky odpojí reproduktor. To znamená, že při poruše chrání reproduktor.

Dotaz pro ty zkušené, jak dlouho může trvat při takovéto poruše než se přepálí pojistka v napájení zesilovače?
Nebylo by tedy vhodné zařadit relé i do napájení? Zařadit jej za pojistku proti zemi, při sepnutí relé by se napájení spojilo se zemí a přepálili by se pojistky.

Re: Ochrana zesilovače

POjistka se nemusí přepálit nikdy, když je odpojenej reproduktor. stačí že to nehraje, jinak se nic zvláštního neděje. Pokud bys odpojil i napájení, tak by relé znovu sepnulo, protože by už nebylo to DC na výstupu. Asi blbost. Nezesložiťoval bych ověřené řešení, i u komerčních aparátů...

Re: Ochrana zesilovače

O to mi jde, že se pojistka nemusí přepálit nikdy, tímto způsobem by se přepálila by se přepálila. Ochrany by byli napájeby buď před pojistkama nebo jiným zdrojem.

https://i.postimg.cc/dVTmj1D7/Blok-schema-ochran.jpg

Re: Ochrana zesilovače

Asi na to bude možná i norma,ale já si z učení pamatuju,že řešit cokoliv záměrným přepálením pojistky či pojistek bylo a snad i zůstalo nepřípustné.A ještě přes kontakt relé.Třeba mě někdo doplní,ale asi netuším co víc by jsi chtěl ve smyslu ochrany repro řešit.Vhodně dimenzovaná relé,či MOSFET ochrana na výstupu funguje 100%.Přesné časy ti nenapíšu,ale ochrana zareaguje rychleji než se přepálí pojistka.Jestli ti jde o větší ochranu silových a i ostatních částí koncového zesilovače,běžné se to řeší vhodně dimenzovanou pojistkou v síťovém přívodu,tedy na primární straně trafa.

Re: Ochrana zesilovače

Co znamená vhodně dimenzovaná pojistka na primarní straně trafa? Když to je to nejméně přesné místo.
Ano jde mi o ochranu silových a ostatních částí zesilovače.

(upravil reeb 30. 5. 2019 17:47)

Re: Ochrana zesilovače

Je to nesmysl, relé by po záměrném zkratu šlo kukat- nejspíš by se i slepily kontakty.

Web

Re: Ochrana zesilovače

Ak je DC na výstupe, obvykle (99,9%) je to závada spojená s prierazom koncov. A cez tie šlusnuté konce sa normálne dimenzované poistky odpália ..Ak sa odpojí záťaz a ochránia sa reproduktory, nič viac nie je potrebné chrániť. Je to zbytočné.

(upravil danhard 30. 5. 2019 16:59)

Re: Ochrana zesilovače

Chování je různé, co se stane, když odejde jen jedna pojistka ? nic jiného, krátkodobým přetížením.

Tím se zabývá chybová anylýza smile
To bylo použito třeba u UD700, který má minimální poruchovost a je odolný proti jakékoliv zátěži.
https://www.light-technology.nl/sites/d … 2-engl.pdf

Re: Ochrana zesilovače

Ak odíde jedna poistka ( a nič iné) krátkodobým preťaźením, tak bola špatne dimenzovaná alebo koniec nemá žiadnu sofistikovanejšiu nadprúdovú ochranu. V takom prípade DC ochrana odpojí (mala by) a ochráni  záťaž, nastane trvalá porucha a je nutný servisný zásah, v danom prípade len výmena poistky. Ak by tam bolo to skratovacie relé , tak treba meniť aj to relé a jednu poistku navyše...

(upravil danhard 30. 5. 2019 17:53)

Re: Ochrana zesilovače

A co se stane, když odejde jedna pojistka a není tam dc ochrana.

ps. tím se právě zabývá chybová analýza, aby vyzkoušela všechny možné chybové stavy smile

(upravil BV 30. 5. 2019 19:05)

Re: Ochrana zesilovače

Stane sa asi to, čo by sa stalo, ak pripojíš reprobox na tvrdý DC zdroj s napätím ako napájanie uvažovaného  zosilňovača.....Ak niekto na  zosilňovač bez DC ochrany pripojí drahšie boxy, dobre mu tak. Ale ak niekto chce nasilu vyrobiť " nerozbitné lietadlo", nech sa kľudne realizuje..  Len aby potom aj lietalo smile

Re: Ochrana zesilovače

dostal jsem nový nápad, kontakty relé zařadit sériově, cívka relé by byla spínána také z ochrany proti ss, ale přes bistabilní KO, aby nedocházelo ke kmitání cívky vlivem připojováním a odpojováním napájení pro zesilovač

(upravil BV 30. 5. 2019 19:24)

Re: Ochrana zesilovače

Videl si ako horí oblúk pri zváraní? Podobne dopadnú kontakty toho relé pri odpájaní napájania pri poruche...Namiesto bodového zvárania( skrat zdroja) kontaktov relé si vymyslel oblúkové wink

Re: Ochrana zesilovače

To zní nebezpečně big_smile
Jaké proudy jsou při sváření?
O oblouku při vytahování pojistek pod napětím jsem při školení 50-tky slyšel, ale čekal bych, že relé, na dané proudy a napětí dimenzované, je součástka k tomu určená. Od teď se bojím zhasínat světla, aby mi vypínač neblafl.

Chtěl bych odpojovat zesilovač od napájení, při poruše u které ještě nezareaguje tavná pojistka v sérii s relé. Toto odpojení by bylo řízeno současným odpojením reproduktoru.

(upravil BV 30. 5. 2019 21:43)

Re: Ochrana zesilovače

Ak máš doma rozvod DC siete,  tak sa máš prečo obávať. Alebo skús obvody zosilňovača napájat AC napätím.  .. A s tým relé si to vyskùšaj, či bez problémov rozopne oblúk, , ktorý pri vypínaní DC poruchového prúdu vznikne . K tým prúdom : Aký prúd bude vypínať relé v napájní pri závade konca  ?
Inak ten nápad je celkovo nezmysel. Jedine ak použiješ vykonové mosfety.. Ale žiadny praktický význam to nemá. A skús si pozorne pozrieť katalógový list  relé , ktoré by si použil.. Vypínacia schopnosť pre DC je výrazne nižšia ako pre AC.

Re: Ochrana zesilovače

Tady se zas řeší blbosti na pseudovědecké úrovni. Danhard to píše jasně. Chybová analýza. A co když selže ochrana reproduktorů... A co když do toho praští blesk, a co když do toho někdo nalije vodu...

(upravil joe911 30. 5. 2019 22:32)

Re: Ochrana zesilovače

první co jsem našel:
ftr-k1-105c-20661.pdf
určitě se najdou lepší
pokud by pojistky byli na proud 10 A, tak rozpínaný proud třeba 8 A.

ještě jsou dobré tyhle: IRFB4620PBF (N-kanál) a třeba tenhle IRF6218PBF (P-kanál), místo relé

kaed: když do toho udeří blesk, tak se nic nestane, když do toho někdo nalije vodu, tak seřežu děcka, že si týden nesednou a budu doufat, že mi dané ochrany zareagují wink

Re: Ochrana zesilovače

Tak tohle relé shoří jak papírovej čert. Kondenzátor 10mF nabitej na 50V přes 10A pojistku s odporem 0.02Ohm (dle katalogu eska na tme max 200mV při 10A) je podle mě proud cca  2.5kA, pokud započtem i nějaký přívody a ESR, tak pokud to odhadnu na 500A, nebudu daleko. rychlá pojistka má I*I*t=220A*A*s, takže tenhle proud poteče cca 0.5s než se pojistka přepálí, a pak se bude měnit i to relé, protože při 50V 500A prostě nesepne bez poškození.  Co se stane s mosfetem, kterej má avalance energy max. 120mJ je celkem jasný, vybuchne dřív, než stačí pojistka zareagovat.  - Tohle jsem řešil v případě spínání zařízení k akumulátoru, a to zařízení má na vstupu značnou kapacitu, i když trvalej odběr je do 5A/24V. Nakonec tam skončilo 80A automobilový relé, a zatím funguje...
Pokud mosfety, tak přímo do napájení jako spínače. Ale proboha proč? Proč vymejšlet složitost místo jednoduchýho řešení, který funguje? Ostatně každá další součástka snižuje spolehlivost zařízení, viz analýza spolehlivosti: https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_spolehlivosti

Re: Ochrana zesilovače

uznávam, že to řešení na obrázku bylo trošku nedomyšlené.

kaed: a tos teď vysvětloval, když bude relé/mosfet dle obrázku nebo v serii s pojistkou?

Re: Ochrana zesilovače

Z toho datasheetu:

Max. switching voltage.................440VAC/300VDC
Max. switching power...................4000VA/380W

Čo to asi hovorí??

Příspěvky [1 až 20 z 51]

  Stránky: 1 2 3 »»»

Audioweb.cz » Zesilovače, receivery » Ochrana zesilovače

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£