Jít do obsahu fóra

Nejsi přihlášen. Přihlas se nebo se zaregistruj.


(Stránka 1 z 2)

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Zdroj pro Leach amp

  Stránky: 1 2 »»»

RSS

Příspěvky [1 až 20 z 29]

Téma: Zdroj pro Leach amp

Ahoj, chci stavět Leach amp 200W, dívám se  na různé návody včetně originálního postupu. Mám však 8Ohm reprobedny tak bych z něj nějraději dostal "všechen" výkon. Poslední věc co řeším je zdroj.

Měl bych na Vás všechny dotaz na kondíky po usměrnění:
1. Jak výkonný máze zesilovač?
2. Jaké kondíky tam máte (na jeden kanál) ?
3. měřili jste (nejlépe na osciloskopu) zvlnění při maximálním výkonu?
4. Případně jaký soft start pro tak vysokou kapacitu používáte?

Re: Zdroj pro Leach amp

Na 200 do osmi je potřeba  cca 70V na šínách v zátěži.
Naprázdno tedy cca 52V na sekundáru, na elytech asi 73V.
Filtrace stačí 2x10mF na kanál.
Softstart s velikostí filtrace na sekundáru nemá moc co dělat, jde o inrush current samotného trafa.

Re: Zdroj pro Leach amp

čím větší kapacita, tím větší náběhový proud

(upravil DJ_Rix 12. 5. 2019 7:20)

Re: Zdroj pro Leach amp

OK,vidím že ten leach stavíš už přes 10 let,ale ty nepotřebuješ poradit, v tom případě mnoho zdaru.

Re: Zdroj pro Leach amp

DJ_Rix napsal:

OK,vidím že ten leach stavíš už přes 10 let,ale ty nepotřebuješ poradit, v tom případě mnoho zdaru.

big_smile joo, to jsem byl ještě mladej a blbej, to se mi už podařil postavit, bohužel jsem použil součástky z GME a vydržel rok, od té doby mám postavej LM3886. tak jsem si řekl, že bych si konečně mohl postavit něco pořádnyho.

A abych nic nenechal náhodě, tak jsem se chtěl zeptat, kdo jaky ma zesilovač, jak velkou tam má filtraci a jestli na osciloskopu měřil zvlnění na kondenzátorech při maximálním výkonu.

Re: Zdroj pro Leach amp

joe: jedna z věcí na kterou jsi se ptal, byla softstart.
DJ_Rix ti správně napsal, že tam jde v podstatě výlučně o vlastnost trafa - protože to je otázka v podstatě několika prvních period po zapnutí, kdy se nestačí nabít ani malej filtrační kondenzátor.
Čili tvoje replika

joe911 napsal:

čím větší kapacita, tím větší náběhový proud

svědčí o tom, že jsi toho o této problematice mnoho nenastudoval wink

(upravil joe911 12. 5. 2019 13:06)

Re: Zdroj pro Leach amp

já se ptal jaký máte výkon zesilovače, jakou u toho máte kapacitu a zda jste na kapacitě měřili zvlnění při největším zatížení?

poučte mne o vlastnostech trafa. Budu rád když vyberu lepší.

Re: Zdroj pro Leach amp

joe: nevím jestli je ta tvoj otázka správně položená - filtrační kapacitu si můžeš nadimenzovat různě. Záleží jakou muziku a jakým způsobem budeš poslouchat. Sám Leach nemám, ale co jsem tak viděl po lidech, obvykle měli na 200W okolo 20 000 uF v každé větvi, složeno z několika kondíků (např. 4x4700 uF, 3x6800 uF apod.)

(upravil reeb 12. 5. 2019 18:02)

Re: Zdroj pro Leach amp

Dimenzovani elytu je otazka penez, kvalitni nejsou levne a nesmyslne predimenzovani nic neprinasi...ve spotrebce neni problem najit 2x4m7 na stereo zesilovac 2x100W. V DIY neni problem najit 40mF/kanal. (DPA222, 380,330,Leach..). Zvlneni si zmerit muzes ale je to vcelku nicnerikajici parametr.

Je dobre volit kvalitni kondenzatory, radej vic paralelne nez jeden obri (mensi ESR), soft-recovery diody a spravne provedenou kabelaz a zemneni.

V DPA330 mám 4x10mF/63V na kanál spolu s 330W toroidním trafem

Web

Re: Zdroj pro Leach amp

rvx73: doufám, že je položená správně, když se ptám: Jaký výkon a kapacitu máte VY? Ale zkusím se zeptat jinak: Měřili jste pokles napětí na filtračních kondenzátorech při plném výkonu?

(upravil DJ_Rix 12. 5. 2019 17:03)

Re: Zdroj pro Leach amp

K čemu ten údaj o poklesu napětí bude ?

Re: Zdroj pro Leach amp

joe: a co ti to řekne? Když vybudíš zesilovač na delší dobu naplno, tak ti napětí klesne na hodnotu, kterou bude stíhat dodávat trafo. A na trafo ses neptal wink Velikost kapacity kondenzátorů se projeví max. na vykrývání krátkých špiček. Energie v nich obsažená není neomezená wink A to ještě záleží na ESR, jak psal výše reeb.

Re: Zdroj pro Leach amp

joe911 napsal:

Měřili jste pokles napětí na filtračních kondenzátorech při plném výkonu?

Ano, je to několik voltů, podle tvrdosti trafa a druhu použitých diod..

Web

(upravil danhard 12. 5. 2019 18:58)

Re: Zdroj pro Leach amp

Při plném výkonu pokles až 20% pro zdroj, který je dimenzován tak, že to snáší delší dobu (30 minut).

Re: Zdroj pro Leach amp

reeb, danhard: děkuji, na jak velkých kapacitách to bylo měřeno? a při jakém odběru?

Re: Zdroj pro Leach amp

Pochop, že to záleží na trafu, diodách, kabelech, elytech, pak to může být několik voltů až 20% podle toho všeho, já stále nerozumím tomu, čeho se chceš dobrat ?

Re: Zdroj pro Leach amp

Ale já to moc dobře chápu a proto se ptám jak to máte u VÁS.

Nemusíš tomu rozumět, stačí když mi řekneš jak výkonný máš zesilovač, jaké kondenzátory tam máš a jak Ti spadlo napětí při největším výkonu.

(upravil DJ_Rix 12. 5. 2019 20:10)

Re: Zdroj pro Leach amp

Fajn, 400W do 4R, naprázno 2x75V, v max zátěži 400W napětí spadne na 2x66V, filtrace 4x10mF. A teď mi řekni, k čemu ti tyhle údaje pomůžou.

Re: Zdroj pro Leach amp

heureka, děkuji.


případně mě opravte, když na výstupnich tranzistorech budeš mít  při největším výkonu Uce plácnu 5V,
tak na výstupu máš 66-5=61Vpp = 61*0,707 = 43 V rms
a výstupní výkon je 43*43/4Ohm=462W

což má super, ale já mám 8 Ohm reprobedny, takze bych z takového napětí dostal poloviční výkon.

bohužel, v originálním zapojení zesilovače jsou součátky (kondenzátory 100uF a vstupní tranzistory) na napětí max 63 V !

Re: Zdroj pro Leach amp

Toroid máš Petře tuším 800W? Diody předpokladam nějaký standartní grec

Web

Příspěvky [1 až 20 z 29]

  Stránky: 1 2 »»»

Audioweb.cz » Zdroje signálu » Zdroj pro Leach amp

Podobná témata


~±«|»¼½¾²³&@µΩπØ$£